İçeriğe git

D800 için objektif tavsiyeleriniz?

shadowromeo

Recommended Posts

merhabalar,

forumda çok iyi lens sahibi değerli insanlar var, lakin benim bütçem biraz kısıtlı, bana genel kullanım için 1000TL altı fx af lens önerebilir misiniz?

nikon 24-85 ya da 24-120 mesela nasıl lenslerdir? keskinliğine göre sıralama da yapabilirseniz bilgimiz de olmuş olur. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstadlar daha iyi bilir ama öncelikle ne çekmek istediğinizi belirtirseniz ona göre bir öneride bulunacaklardır. Genel Amaç için ise 1000 TL altı için bahsettiğiniz lenslerin ikinci eli bulunabilir mi emin değilim. 50mm 1.8 in bile sıfır fiyatı sanırım 400 TL ye yakın. ikinci eli de 300 TL civarlarında. Sahibinden.com da 24-120 fiyarları 900 TL. civarında bulunabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar,

forumda çok iyi lens sahibi değerli insanlar var, lakin benim bütçem biraz kısıtlı, bana genel kullanım için 1000TL altı fx af lens önerebilir misiniz?

nikon 24-85 ya da 24-120 mesela nasıl lenslerdir? keskinliğine göre sıralama da yapabilirseniz bilgimiz de olmuş olur. Teşekkürler.

Ben size lens tavsiye edeyim. 18-55 lens var ya hani su makineyi alirken verdikleri lens... hani burun kivirdigimiz, pehhhhhhhhhh bu ne beeeee bu da lens mi dedigimiz lens... iste o lensi alin. evet evet o lensi alin , o lens yeter de artar bile. eger makro cekim yapmayacaksaniz, zoom yapip kus cekmeyecekseniz, cok karanlik ortamlarda cekim yapmacayaksaniz kesinlikle ve kesinlikle bosuna lense para vermeyin. Oncelikle ne cekecekseniz ona karar verin. portre? manzara? gece fotosu? bortu bocek? kus? daha sonra kendi kendinize sorun bu lens bana lazim mi diye....

lensden daha onemlisi bence sanatsal bakis acisi, sanatsal zeka, iso ayarlari, ve isik ile dans etmeyi ogrenme... bu saydiklarimi kazanirsaniz eger 18-55 lik lens ile milyarlik lenslere fark atarsaniz. tabi eger ihtiyaciniz olacaksa lens alin. ben de 18-300 lens var cunku ben manzara cekmeyi, kus cekmeyi ve tilki gibi hayvanlari cekmeyi seviyorum. o fotolar icin malum zoom gerekiyo, yoksa hayatta 18-300 lens almazdim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm f1.8 lensim var cok memnunum da... Yani biraz da kucuk zum hareketi kullabilecegim bir lens olmali. Aralik arttikca netlik kaybi oluyo diye biliyorum. Yani 24-85 daha mi keskin 24-120 den denemis arkadaslardan bilgi rica ediyorum. 28-300 de buyuk bir aralik onu da merak ediyorum acikcasi. Ya da baska bir lens bilginiz olan...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm f1.8 lensim var cok memnunum da... Yani biraz da kucuk zum hareketi kullabilecegim bir lens olmali. Aralik arttikca netlik kaybi oluyo diye biliyorum. Yani 24-85 daha mi keskin 24-120 den denemis arkadaslardan bilgi rica ediyorum. 28-300 de buyuk bir aralik onu da merak ediyorum acikcasi. Ya da baska bir lens bilginiz olan...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 üzerinde kullanacaksanız 18-55mm uygun olmaz, sonuçta bir DX lens bu. çalışmaz demiyorum, uygun olmaz.

Böyle pro bir gövde alıp da üzerine Nikon 24-70mm, Tamron 24-70mm VC gibi lensleri takmadığınız sürece o makinadan alacağınız sonuçlar vasatın üzerinde olmayacaktır.

24-85mm ve 24-120mm nin birden fazla versiyonları var. Bu lenslerin en son versiyonları kendi kulvarlarında gayet iyidir. 24-85mm VR ile 24-120VR F4 arasındaki keskinlik farkını görebilmeniz için bu meslekte bi hayli yol katetmiş olmanız gerekiyor. Yani aradaki fark çok büyük değil.

İyisi mi siz paranız yettiğini alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • Forum Editörü

@Mehmet salih kızılboğa bey,

Ne çekmek istiyorsunuz bu lens ile, yani hangi amaçla almak istiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sigma art serisi oldukça keskin sonuçlar veriyor. ben 18-35 f1.8 art kullanıyorum ve gayet güzel sonuçlar alıyorum. size de sigma 24-35 f2 art versiyonunu önerebilirim. hemen hemen aynı lensin fx versiyonu. nikon 17-35 mm f2.8 lens de var ama çok bir bilgim yok o lensle alakalı. @Sebahattin Demir beyin de sorduğu gibi ne çekmek istiyorsunuz bilirsek daha fazla seçenek sunarız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Sebahattin Demir yazdı:

@Mehmet salih kızılboğa bey,

Ne çekmek istiyorsunuz bu lens ile, yani hangi amaçla almak istiyorsunuz?

Emlak danışmanıyım. Daire içi çekmek için teşekürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o zaman size 16mm'e kadar inen bir lens şart. emlak fotoğrafları çektiğim dönemde croplu makine ile 10-24mm kullanıyordum ve genelde 12mm çekiyordum çünkü malumunuz evler türkiye'de ve özellikle istanbul'da pek de ferah değil. size 14-24mm f2.8 önereceğim. onun dışında 16-35 f4 de önerebilirim. bütçenizle alakalı. siz f değerini ortalama 5.6-8 arasında kullanacağınız için f4 işinizi hayli hayli görür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Mehmet salih kızılboğa bey,

Sorunuzu bu başlıkta açtığınıza göre Nikon D800 gövde kullandığınızı varsayıyorum.

Eğer öyleyse daire içi çekimlerde profesyonel bir gövde kullanıyorsunuz demektir, bu da çekmek istediğiniz fotoğrafların profesyonel seviyede olacağını düşündürüyor. Size önerilen objektiflerde daire içi çekimlerde distorsiyon probleminiz çok olacaktır. Bu sizin için problem değilse sorun yok, problem olur derseniz kafanızı biraz daha karıştırayım o zaman; bir Tilt-Shift lens almak isteyebilirsiniz belki. Bu lensler ile çekim yapmak iyi bir teknik altyapı gerektirir, ama ideali budur. Sizin kullanımınıza uygun Tilt-Shift objektifleri araştırabilirsiniz. 

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğim lensler nikonun en üst seviye lensleri ve distorsiyon seviyesi minimum düzeyde. En açık açıda oluşan distorsiyon ise photoshop ile tek tıkla halledilebilecek şekilde. 14 değil de 16mm de çekilirse o bozunma da olmayacaktır eğer hala akılda şüphe kalıyorsa sigma 14-24mm f2.8art lensi “0” distorsiyon olarak çıktı. Bu arada nikon da sigma da çok keskinler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@neehot bey,

Bilgiler için teşekkürler.

Nikon 16-35mm f/4 objektifi 3 yıldır çok sıkça kullanıyorum. Manzara ve mekan çekimlerimde en beğendiğim lenstir. Ancak apartman daireleri gibi küçük alanlarda 16mm bile dar kalabiliyor, üstelik distorsiyon sizin dediğiniz gibi pek öyle az olmuyor. Photoshop ile bir dereceye kadar düzeltilebiliyor. Bu anlamda Tilt-Shift'e alternatif distorsiyon konusunda gerçekten başarılı sizin de belirttiğiniz Sigma 14-24mm iyi bir seçim olur.

Ama @Mehmet salih kızılboğa bey, benim için distorsiyon pek problem olmaz derse 16-35mm f/4 gerçekten sınıfında en iyilerden.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir tilt shift lenler benim de radarımda ancak zoom kabiliyetleri olmadığı için bence emlakçılık sektöründe biraz eksik kalıyor. Benim bahsettiğim normal standart ev için geçerli. Bir yalı, saray, tarihi mekan vs çekecekseniz işin rengi değişir. Mimari fotoğraf çekimi ile emlak fotoğrafı bir parça farklılık gösteriyor. Tabiki distorsiyon çok önemli bir konu, özellikle mimaride ve emlakta. Bildiğim kadarı ile en geniş açı tilt-shift lens 19mm Nikon, sonrasında 24mm Nikon ve samyang geliyor. 45mm ve 85mm Nikon da mevcut ve fiyatları da en geniş açıdan en dara doğru azalan şekilde ve hayli yüksek. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Haklısınız
Ben de zaten Tilt-Shift alternatifini biraz espri katmak için yazmıştım, kafa karıştırabilir diye de bahsetmiştim.

Emlakçılık için fotoğraf çekimlerinde biraz fazlasıyla şımarıklık olurdu sanırım

Ama fena mı, konu içinde konu yaratmış olduk, Tilt-Shift konusunda beyin jimnastiği da yapmış olduk.
Ben bu tip sohbetlerden daha çok hoşlanıyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
20 saat önce, Mehmet salih kızılboğa yazdı:

Sigma 10-20 nasıl tafsiye edebilirmisiniz 

Bu lensi kullanmadım, o nedenle bir fikir belirtecek kadar yeterli görmüyorum. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Mehmet salih kızılboğa yazdı:

Sigma 10-20 nasıl tafsiye edebilirmisiniz 

Geniş açı almadan önce oldukça araştırmıştım. Güzel lens ancak distorsiyon oranı düzeltilemeyecek şekilde olduğu için çok tavsiye etmem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.