İçeriğe git

M42 lens kullanmak

Bekir

Recommended Posts

18-105 lens kullanıyorum ve haliyle diyafram değerinin veriminden hoşnut değilim ancak pahalı lensler alacak kadar da ne bütçem var ne de o seviye bir merakım, m42 lensleri inceledim ve nikon DSLR govdelerle bir dönüştürücü beraberinde kullanabildigini gordum fiyatlarına baktığımda fazla cazip geldi sizce verim alma konusunda sıkıntı olur mu elde edilen fotoğraflar kaliteli olur mu ? Cevaplarsaniz, yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlangıç için denemeye değer. Manuel netleme, manuel diyafram ayarı, buna bağlı olarak M modunda çalışmayı bilmek, minimum netleme mesafesi (lensin sensöre olan uzaklığıyla ilişkili bir sürü fiziki hesaplama ve elinden gelenler için lensin iç mekanizmasına müdahale vs.) gibi bazı bariyerleri aşmaya çalışırken kendinizi geliştirdiğinizi farkedersiniz. çekim türünüz size yeterli zamanı tanıyorsa deneyin bence. Ama beklentiniz günün modern lensleri gibi olmasın. Bazı lenslerde çok güzel sonuçlar yakalarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlangıç için denemeye değer. Manuel netleme, manuel diyafram ayarı, buna bağlı olarak M modunda çalışmayı bilmek, minimum netleme mesafesi (lensin sensöre olan uzaklığıyla ilişkili bir sürü fiziki hesaplama ve elinden gelenler için lensin iç mekanizmasına müdahale vs.) gibi bazı bariyerleri aşmaya çalışırken kendinizi geliştirdiğinizi farkedersiniz. çekim türünüz size yeterli zamanı tanıyorsa deneyin bence. Ama beklentiniz günün modern lensleri gibi olmasın. Bazı lenslerde çok güzel sonuçlar yakalarsınız.

lensin iç mekanizmasına müdahale kısmını anlayamadım hocam, çok teşekkür ederim yorumunuz için :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef M42 ve Nikon iyi bir ikili değil. M42 lenslerin yapısından dolayı sonsuza netleyebilmesi için merceklerin biraz daha geride olması gerekiyor. İçi boş olan m42 to Nikon adaptörlerle bu sorun yaşanıyor. Lens 1-1,5m den ilerisini netlemiyor. çinli arkadaşlar buna bir çözüm bulmuşlar mercekli bir M42 nikon çeviricisi yapmışlar ancak 3 kuruşluk aparata takılan mercek lensin kalitesini yok ediyor. Mehmet Hoca mın dediği gibi M42 lenslerin düzgün kullanılabilmesi lensin modifiye edilerek biraz daha geriye alınması gerekiyor. Canon'da böyle bir sorun yok. Dandik içi boş çeviricilerle uyumlu olarak kullanılabiliyor. :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lensin iç mekanizmasına müdahale kısmını anlayamadım hocam, çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

M42 lenslerin büyük çoğunluğuna rahatlıkla müdahale edilip lens grubunun yeri biraz daha geriye çekilmek suretiyle bu lenslerin sonsuza netleme sorunu çözülmektedir. Bunu başaramayan standart kullanıcılar için üzerinde bir mercek bulunan adaptörler icat edilmiştir, ancak bunun netliğe negatif etkisi vardır. Eli bir miktar tornavida tutan herkesin disiplinli, acele etmeden çalışarak bu müdahaleyi yapması mümkündür. Gerçi bu tür lensleri kullananlar genelde 135mm F2,8 türüne yönelip portre çalışmaktadır, bu durumda sonsuza netleme ihtiyacı zaten yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.