İçeriğe git

D810 VS D750

Burak Güralp

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Makinemi degiştirecegim. D800E kullanıyorum. D750 ile D810 arasında kaldım.. Sizin önerileriniz nedir. Makinemi sattıgımda üzerine para koymadan D750 alabiliyorken.

D810 için 2 bin tl para eklemem gerekeck. Bu kadar fark degermi ? bu iki ürün arasında kaldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

kalibre olmuyor. odak kaçırıyor. parça degişmesi lazım diyorlar güvenemiyorum.

Bunları söyleyen yetkili Nikon servisi mi, yoksa rastgele bir tamirci mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunları söyleyen yetkili Nikon servisi mi, yoksa rastgele bir tamirci mi?

FOTO TECH diye bir nikon servisi özel... kalibrasyon olmuyor. bunun ,içindeki bi sensörÜn degişmesi lazım dedi. buda yurtdışından 4 haftada geliyor diye söyledi fiyat ne olur dedim 700 dedi bukadar farkı verdikten sonra bi 700 daha veririm kafam rahat eder diye dÜşÜnÜyorum. Aslında çok bişey yokda kafama taktım iyice ondan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Gövdenin, ilk üretilen D800/D800E' lerde olan sola netlemede sıkıntı olan seriden olup olmadığını biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gövdenin, ilk Üretilen D800/D800E' lerde olan sola netlemede sıkıntı olan seriden olup olmadığını biliyor musunuz?

o seriye ait olup olmadıgını bilmiyorum.. ama bu problem ilk aldıgımda yoktur. son 3-4 aydır back focus yapıyor. geniş acıda bile hissediyorum. duvarın önunde birini çekiyorum. duvar taş gibi net keskin çıkıyor.

hatta burda bir konu bile açtım fotograflar dahi koydum kimse pek ilgilenmedi.

http://www.nikonturk.com/konu/2814-d800e-sol-netleme/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D750 yüksek iso da daha iyi, daha hafif, wifi özelliği duruma göre lazım olabilir. 24MP olması bence avantaj

D800 daha çok MP ama daha hassas, daha ağır, daha özenli kullanım gerektiriyor, benim gibi yaşı 40 ve üzerinde olanlarda El titremesi konusunda özen gösterilmeli monopod yada yüksek enstantane

tercih sizindir. param var iş için yüksek mp lazım D800

genel anlamda kullanım için D750 oldukça ideal ayrıca cebinizden para çıkmayacak olması da ayrıca avantaj

bunların yanı sıra daha az mp daha az bellek sorunu daha az işlemciyle oldukça rahat çalışabilme

her iki makineyi de kullanıyorum ama daha çok D750

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 mükemmel bir gövde. AA filtresinin olmayışı da ayrıca bir avantaj. D800e ile aralarında aslında teknik olarak çok fazla bir fark yok. Ayrıca moire çok anormal düzeyde değil. Olsa bile rahatlıkla ps ile hallediliyor. Şu soru çok önemli? Bu kadar yüksek MP.ye ihtiyacınız olacak mı? çünkü D750 D810.un gövde ve teknik resim kalitesi açısından kırpılmış hali. AF sistemleri hemen hemen aynı. D810.da AF noktaları çok az daha geniş tasarlanmış. Bu çok anormal bir fark oluşturmaz.

D750 bence özellikleriyle kendi segmentinde rakipsiz bir gövde. Muhteşem DR performansı ile özellikle siyah ve beyaz renklerde (gelin damat çekimi mesela) harika işler çıkarıyor. Ayrıca ten rengini doğru verme konusunda çok başarılı. Tanıdığım gelin damat fotoğrafı çeken arkadaşlarım sadece bu özelliklerinden dolayı D610.ü satıp D750.ye geçtiler. Gövde belki ufak gelecek size (özellikle deklanşör kavrama kısmı) ama zamanla alışılır diye düşünüyorum. öte yandan aradaki farka rahatlıkla bir prime lens alınır ve keyfe bakılır bence. Ben D810.un başarıp D750.nin başaramayacağı bir enstantane düşünemiyorum. D8xx serisi ayrıca çok yavaş (fps)

MP olayına çok fazla takılmayın. Ben daha D3s.in 12.3 MP.sinin hakkını verecek büyüklükte bir fotoğraf bastırmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D810 mükemmel bir gövde. AA filtresinin olmayışı da ayrıca bir avantaj. D800e ile aralarında aslında teknik olarak çok fazla bir fark yok. Ayrıca moire çok anormal düzeyde değil. Olsa bile rahatlıkla ps ile hallediliyor. Şu soru çok önemli? Bu kadar yüksek MP.ye ihtiyacınız olacak mı? çünkü D750 D810.un gövde ve teknik resim kalitesi açısından kırpılmış hali. AF sistemleri hemen hemen aynı. D810.da AF noktaları çok az daha geniş tasarlanmış. Bu çok anormal bir fark oluşturmaz.

D750 bence özellikleriyle kendi segmentinde rakipsiz bir gövde. Muhteşem DR performansı ile özellikle siyah ve beyaz renklerde (gelin damat çekimi mesela) harika işler çıkarıyor. Ayrıca ten rengini doğru verme konusunda çok başarılı. Tanıdığım gelin damat fotoğrafı çeken arkadaşlarım sadece bu özelliklerinden dolayı D610.ü satıp D750.ye geçtiler. Gövde belki ufak gelecek size (özellikle deklanşör kavrama kısmı) ama zamanla alışılır diye düşünüyorum. öte yandan aradaki farka rahatlıkla bir prime lens alınır ve keyfe bakılır bence. Ben D810.un başarıp D750.nin başaramayacağı bir enstantane düşünemiyorum. D8xx serisi ayrıca çok yavaş (fps)

MP olayına çok fazla takılmayın. Ben daha D3s.in 12.3 MP.sinin hakkını verecek büyüklükte bir fotoğraf bastırmadım.

Amacım baskı almak degil, yani daha baskı aldıgım nadir fotograflarım var. Beni düşündüren detay kaybına ugrarmıyım. Bazı durumları kırpma işlemi 36 mp olması beni kurtarıyor açıkcası ama yüksek dosya boyutlarındanda sıkılmadım degil aklımı d750 çok pis çeliyor ama karar veremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam çok sık baskı almıyorsanız hatta şöyle söyleyeyim çok büyük ebatta (120x150 gibi) baskı almıyorsanız D800.ün yüksek çözünürlüğü bizler için gerçekten gereksiz. Bu kadar büyük dosya boyutuyla nasıl başa çıkılıyor bilmiyorum. Nasıl anlatacağımı da bilmiyorum örnekte veriyorum D3s.le pırıl pırıl 20x30 (300 dpi) baskı alıyorum ve kesinlikle rahatsız etmiyor. Baskı alan fotoğrafçı abim rahatlıkla 300 dpi.da 30x40 baskı alabileceğimi ifade ediyor ama benim o boyutlara ihtiyacım yok. 300 dpi oldukça yüksek bir çözünürlük. Bunu 150 dpi.a bile düşürseniz belli bir mesafeden (3-4 mt) kesinlikle sırıtmaz ve 60x80 boyutlarına çıkabilirsiniz.

Ez cümle sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden D750 alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2007 den beri d300 kullanan fotoğraftan para kazanmayan kendi halinde takılan düz bi adamım :)

d300 den sonra bu aralar ben de nasip olursa bir gövde güncellemesi düşünüyorum.

hazır bu başlığı sa bulmuşken sormak istedim: benim gibi biri için d750 nin 1/4000 shutter hızı bir engel teşkil eder mi sizce?

öyle çok hız/aksiyon fotoğraflarıyla işim olacağını zannetmiyorum ama insanın içinde yine de bir acaba kalıyor ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2007 den beri d300 kullanan fotoğraftan para kazanmayan kendi halinde takılan düz bi adamım :)

d300 den sonra bu aralar ben de nasip olursa bir gövde güncellemesi düşünüyorum.

hazır bu başlığı sa bulmuşken sormak istedim: benim gibi biri için d750 nin 1/4000 shutter hızı bir engel teşkil eder mi sizce?

öyle çok hız/aksiyon fotoğraflarıyla işim olacağını zannetmiyorum ama insanın içinde yine de bir acaba kalıyor ..

Aslında sorunun cevabı sende 1/4000 den hızlı kaç fotoğraf çektin? bu sorunun cevabı içindeki acabayı kaldıracaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D700 12 megapiksel.

70x100 cm baskı alıyorum.

4 Ay önce 6.2 Megapixel Nikon D50 ile çektiğim bir fotoğrafın 60X90 cm baskısını aldım. Daha da büyüt beni diyordu. Kaldı ki 12 MP, 24 MP ve 36 MP ile ne boyutta baskılar yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

5 Yıldır 1/8000 ve 1/4000 pere hızına sahip kamera kullanıyorum. 1/8000 Perde hızını hiç kullanmadım. 1/4000 ve hatta 1/2000 perde hızlarını bile kullanacağım bir durum oluşmadı henüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.