İçeriğe git

Tavsiyeye ihtiyacım var

Durmuş ÇELİK

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Ben gazeteci olarak mesleğe yeni başlıyorum ve bir makine almak istiyorum. Bütçem 2bin tl civarı. Maaşlarımız oldukça düşük olduğu için anca bu bütçeyi ayırabildim :) dslr makineler ile ilgili bilgim sınırlı. Yeni yeni araştırmaya başladım ve okudukça kafam karışıyor. Bütçemi biraz daha artırabilirim duruma göre. İyi bir body+zayıf bir lens mi alsam ve sonradan iyi bir lens için bütçe mi ayarlamaya çalışsam, yoksa body ve lens için dengeli bir başlangıç mı yapsam ? İlk etapta lens çok önemli olmayacak benim için. Niye derseniz, kişi fotoğrafları çekeceğim ilk etapta sadece. Ve toplantı fotoğrafları. Foto muhabir değilim sonuçta. Ama ileride detaylı lenslere de ihtiyacım olacak tabiki.

İş haricinde de fotoğraf konusunda kendimi geliştirmek ve vakit geçirmek istiyorum.

Bana biraz yardım ederseniz sevinirim. Henüz çok yeniyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ben bir şey yazacağım ama forum içinde zopaylan kovalanmaktan korkuyorum. Bence fotoğraf önceliğiniz gazetecilik olacağını düşünürsek 18-200 gibi geniş aralıklı lensler bence daha fazla işinizi görecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Arkadaşlar merhaba. Ben gazeteci olarak mesleğe yeni başlıyorum ve bir makine almak istiyorum. BütÇem 2bin tl civarı. Maaşlarımız oldukÇa düşük olduğu iÇin anca bu bütÇeyi ayırabildim :) dslr makineler ile ilgili bilgim sınırlı. Yeni yeni araştırmaya başladım ve okudukÇa kafam karışıyor. BütÇemi biraz daha artırabilirim duruma göre. İyi bir body+zayıf bir lens mi alsam ve sonradan iyi bir lens iÇin bütÇe mi ayarlamaya Çalışsam, yoksa body ve lens iÇin dengeli bir başlangıÇ mı yapsam ? İlk etapta lens Çok önemli olmayacak benim iÇin. Niye derseniz, kişi fotoğrafları Çekeceğim ilk etapta sadece. Ve toplantı fotoğrafları. Foto muhabir değilim sonuÇta. Ama ileride detaylı lenslere de ihtiyacım olacak tabiki.

İş haricinde de fotoğraf konusunda kendimi geliştirmek ve vakit geÇirmek istiyorum.

Bana biraz yardım ederseniz sevinirim. Henüz Çok yeniyim :)

Memleket kısmında Adana yazdığı ve burada olduğunuzu kabul ederek yazıyorum. Çukurova üniversitesi fotoğraf bölümünde, fotoğraf eğitmeni arkadaşım; Burak DURHASAN' ı arayıp, (0 506 301 14 15) kendisinden yardım isteyebilirsiniz.

Sorunuza özetle verilecek cevap; Gövdeler gelip geÇici lensler kalıcıdır. İyi yıllar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi ben bir şey yazacağım ama forum içinde zopaylan kovalanmaktan korkuyorum. Bence fotoğraf önceliğiniz gazetecilik olacağını düşünürsek 18-200 gibi geniş aralıklı lensler bence daha fazla işinizi görecektir.

Orçun bende 18-200 kullanıyorum. üstelik de gazeteci falan da değilim..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aydında gazetecilik yapan biri vardı. Elinde telsiz omuzda 18-140mm VR li D5200 ile oradan oraya koşturuyordu. Yağmur olayını göz önüne alırsak D7000 veya D7100 su geçirmez bir body VR li 18-1400mm veya 18-200mm alınabilir. Bir de flash ayarlarsan iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun bende 18-200 kullanıyorum. üstelik de gazeteci falan da değilim..:)

Abi sus sus, ben de kullandım. Sonra nedense sattım pişmanım şimdi... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Abi sus sus, ben de kullandım. Sonra nedense sattım pişmanım şimdi... :)

18-200' de dikkat etmen gereken en önemli konu 150 mm ve daha uzun odaklarda yapılacak çekimlerde, kesinlikle lensin minimum diyaframı olan f5,6 kullanılmamalı. Onun yerine f8 ve daha büyük diyafram değerleri kullanılması gerçeğidir. Aksi halde 150 mm ve üstü odaklarda yapılan çekimlerde netlikte sıkıntılar oluşabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merhaba. Ben gazeteci olarak mesleğe yeni başlıyorum ve bir makine almak istiyorum. BütÇem 2bin tl civarı. Maaşlarımız oldukÇa düşük olduğu iÇin anca bu bütÇeyi ayırabildim :) dslr makineler ile ilgili bilgim sınırlı. Yeni yeni araştırmaya başladım ve okudukÇa kafam karışıyor. BütÇemi biraz daha artırabilirim duruma göre. İyi bir body+zayıf bir lens mi alsam ve sonradan iyi bir lens iÇin bütÇe mi ayarlamaya Çalışsam, yoksa body ve lens iÇin dengeli bir başlangıÇ mı yapsam ? İlk etapta lens Çok önemli olmayacak benim iÇin. Niye derseniz, kişi fotoğrafları Çekeceğim ilk etapta sadece. Ve toplantı fotoğrafları. Foto muhabir değilim sonuÇta. Ama ileride detaylı lenslere de ihtiyacım olacak tabiki.

İş haricinde de fotoğraf konusunda kendimi geliştirmek ve vakit geÇirmek istiyorum.

Bana biraz yardım ederseniz sevinirim. Henüz Çok yeniyim :)

HiÇ kasmayın; başlangıÇ iÇin Nikon 18-105mm VR lensi alın, Çünkü fiyat/performans olarak size şimdilik hem de fazlasıyla yetecektir. Kalan parayla, hatta yetmezse biraz da borca girerek zamanın en güncel gövdesini almaya Çalışın. Mesela D7200, olmadı en kötü ihtimalle D7100. Daha aşağısına inmemek iÇin imkanlarınızı zorlayın. Çünkü siz şu an lense yatırım yapabilecek bütÇeye sahip değilsiniz. İleride o lens bi şekilde kesinlikle değişecektir.

Çünkü:

Sizler yaptığınız işte imaj kalitesini sadece makinadan bekliyorsunuz. Fotoğrafın sanat kısmına girip yok raw Çekeyim, onla mı bunla mı raw editleyip jpg dönüşümü yapayım, en son photoshop ile makyajlıyayım gibi bir sürü teknik konuyla vakit kaybedemezsiniz. Sizler, makinadan gelen jpg dosyasının en optimum, en cancanlı, en ışık hatasız olduğu kareleri istersiniz. Bundan dolayı da en güncel ve orta seviye bir gövde sizler iÇin en doğru seÇim olur.

Bu noktada size gelecek full frame/D600/D750 gibi gövde tavsiyelerine sakın aldanmayın; bu gövdeleri yıllar sonra kendi insiyatifinizle almak isteyeceksiniz; yoksa yapacağınız işte bunu gerektiren bir hal olmadığını şimdiden size söylemek isterim. Eğer bir AA muhabiri iseniz ve hareketli/spor/anı kaÇırmayan hallerden bahsediyorsak o zaman D4 ve türevleri size yakışan olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aydındaki gazetecide jpg çekip internetten yolluyordu fotoğrafı. Raw düzenleme hak getire.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Memleket kısmında Adana yazdığı ve burada olduğunuzu kabul ederek yazıyorum. Çukurova Üniversitesi fotoğraf bölÜmÜnde, fotoğraf eğitmeni arkadaşım; Burak DURHASAN' ı arayıp, (0 506 301 14 15) kendisinden yardım isteyebilirsiniz.

Sorunuza özetle verilecek cevap; Gövdeler gelip geÇici lensler kalıcıdır. İyi yıllar.

TeşekkÜrler tavsiyeniz iÇin. En kısa sÜrede iletişime geÇmeye Çalışacağım Durhasan hocamla. GerÇi sizlerden yardım istedikten sonra tekrar yazılanları okumam 13 gÜn sÜrmÜş. Fazla yoğun bir iş bizimki ondan sanırım :) Kendisine selamlarınızı iletip bir gÜn ziyaret edeceğim. Çok sağolun
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HiÇ kasmayın; başlangıÇ iÇin Nikon 18-105mm VR lensi alın, Çünkü fiyat/performans olarak size şimdilik hem de fazlasıyla yetecektir. Kalan parayla, hatta yetmezse biraz da borca girerek zamanın en güncel gövdesini almaya Çalışın. Mesela D7200, olmadı en kötü ihtimalle D7100. Daha aşağısına inmemek iÇin imkanlarınızı zorlayın. Çünkü siz şu an lense yatırım yapabilecek bütÇeye sahip değilsiniz. İleride o lens bi şekilde kesinlikle değişecektir.

Çünkü:

Sizler yaptığınız işte imaj kalitesini sadece makinadan bekliyorsunuz. Fotoğrafın sanat kısmına girip yok raw Çekeyim, onla mı bunla mı raw editleyip jpg dönüşümü yapayım, en son photoshop ile makyajlıyayım gibi bir sürü teknik konuyla vakit kaybedemezsiniz. Sizler, makinadan gelen jpg dosyasının en optimum, en cancanlı, en ışık hatasız olduğu kareleri istersiniz. Bundan dolayı da en güncel ve orta seviye bir gövde sizler iÇin en doğru seÇim olur.

Bu noktada size gelecek full frame/D600/D750 gibi gövde tavsiyelerine sakın aldanmayın; bu gövdeleri yıllar sonra kendi insiyatifinizle almak isteyeceksiniz; yoksa yapacağınız işte bunu gerektiren bir hal olmadığını şimdiden size söylemek isterim. Eğer bir AA muhabiri iseniz ve hareketli/spor/anı kaÇırmayan hallerden bahsediyorsak o zaman D4 ve türevleri size yakışan olacaktır.

Dediğiniz gibi, raw edit falan uğraşmak iÇin zaman ayırmak imkansız neredeyse. Sizin önerinizi dikkate alarak bir tercih yapacağım sanırım. Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz iÇin.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.