İçeriğe git

Nikon 80-200 mm f:2.8 d ED AF lens

Recommended Posts

Merhaba değerli nikonseverler,

Yaklaşık 3-4 yıldır fotoğraf çekmeye çalışan, daha yolun başında olan vakti kısıtlı bir cerrahım. D610 makinam var. 24-85 mm VR ve 80-200 mm lenslerim var. Ustalara 2 sorum var:

1. Tamron 24-70 VC yatırım yapıp 80-200 mü kalsın

2. Tamron 70-200 VC yatırım yapıp 24-85 mi kalsın ?

80-200 gayet güzel bir lens ancak VR olmaması benim gibi amatör giriş seviyesi kullanıcı için handikap mıdır? Yoksa sana yeter git 24-70 VC al mı dersiniz?

Yada ????

Katkı ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Dr Teoman Şen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam bu tamamen önceliklerinizle ilgili bence. Ağırlıklı olarak tele kullanıyorsanız VC/OS/VR.li bir lense yatırım yapmanız daha akılcı olur üstelik titreşim engelleme sistemleri tele objektiflerde daha etkilidir (odak uzaklığı) f/2.8'e çok ihtiyacınız yoksa Nikon 70-200 f/4 VR.yi de öneririm. Hafif, kompakt ve tabi ki Nikon. öte yandan optik olarak daha büyük bir fark olsun derseniz Tamron 24-70 f/2.8 VC çok çok iyi bir lens. Nikon 24-85.den çok önde. Oysa ki 80-200.e alternatif saydığınız o lensler aman aman (optik olarak) fark yaratacak lensler değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-85mm'nin bu son versiyonu (ki bundan önce 2 versiyonu daha vardır) VR özelliği ile birlikte iyi bir lenstir, kitlens olarak satılması sizi yanıltmasın. Ama daha hızlı, daha fazla ışık geçirgenliği olan bir lense ihtiyacınız varsa (yaptığınız iş ile doğru orantılıdır bu durum) bu aralıktaki en iyi lens Nikon 24-70mm F2,8 Nanodur (şimdilerde VR'li ikinci versiyonu da piyasadadır). Tamron 24-70mm VC modeli Nikon'dan sonraki en iyi tercih olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bazı kullanıcılar Tamron'un bu aralıkta en iyisi olduğunu bile iddia ediyorlar. Eğer bütçeniz Tamron'a yetiyorsa sizi üzmeyecektir.

Lakin şu 80-200mm'nin size bi zararı olmaz. VR'ye elinizi fazla alıştırmayın derim. Literatür der ki VR'nin size yardımı belli bir enstantaneye kadar olur, pratikte de böyledir. Yani siz bütün çekimlerinizi 1/400'ün altında yapmazsınız. Bazen 1/500'ler ve daha üzerine çıkarsınız. Bu durumda VR tam olarak görevini yapamaz. Yani sadece belli bir enstantanenin altındaki çekimler için bu lensi elinizden çıkarmak mantıklı olmaz. Alacağınız Tamron 70-200 mm size VC kazandıracak, buna karşılık neler götürecek bir bilseniz? Renk başarımı, kontrast, keskinlik noktasında bu üçüncü marka lenslere dikkat etmek gerekir. Aralarından bazıları gerçekten iyidir, hepsi değil.

özetle, ben olsam hadi F2,8 bu aralıkta işime yarar deyip 24-70mm F2,8 alırdım, param yeten marka/modelini tabii. 80-200mm F2,8'yi ileride aramamanız adına saklamınızı, bugün değerini belki bilmekte zorlanırsınız, ileride bu hobide seviyeniz yükselince o lensin hakkını vermeye başlar, nelere kadir olduğunu anlarsınız. Bulunduğum ülkede ikinci eli (AF-D versiyonu için) hala 500-600€ aralğında satılıyor. Hatta bir üst modeli AF-S versiyonu bu saatte sıklıkla motor bozduğu için artık tercih edilmiyor, AF-D taş gibi işine devam ediyor. Varsın dahili netleme motoru olmasın, sizin acele işiniz olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Gerçekten faydalı seçenekler sundunuz bana. Benim de ileride 80-200 den beklentilerim fazla. Tank gibi lens ve benimki de yepyeni. 24-85 i değerlendirip gücümün yettiği 24-70 2,8 i arayayım. Ekipman ve teknik konularda ustalara danışmak forumun ayrı bir keyfi. Ciddi bir kaynak ve kılavuz haline geliyor. Katkısı olan herkese teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bazen sizin meslek dalınızdan alıntı yaparak cevaplamak zorunda kaldığımız sorular oluyor. Şöyle ki:

"Arkadaşımın düğünü var, benim de bir D3200'üm var. Bir fotoğrafçı tutmak çok pahalı olduğu için benim çekmemi istedi. Hangi ayarları kullanmalıyım?"

Ya da:

"Bir kuyumcu arkadaşın ürünlerini çekmem gerekiyor, hangi ayarları en doğru olanıdır?"

Türünden sorulara aynen şu cevabı veriyorum:

"Dayım kalp hastası, kalp kapakçığı değişmesi gerekiyor. Hastahanede bu iş çok pahalıya maloluyor. Ben de hastahenede hastabakıcıyım, biraz alet edevatım var. Tarif edin de şu işi kotarayım."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası Mehmet bey spesifik mesleklerin en sık rastlanan sorunudur. Siz yurtdışında daha hakimsinizdir, insanlar her türlü meslek ve beceriye saygı gösterirler. Ülkemizin geleneğinde bunun yerine her işi bilmek her işi yapmak isteği bulunur. Yahu bırak da bu işi profesyonel yapan biri halletsin. Yok illaki kendi yapacak. Başka hiçbir modern kültürde ne iş yapıyorsunuzun cevabı ne iş olursa yaparım olmaz. Ama bizde herkes herşeyi yapar😄. Bir de üzerine yaptığınız iş küçümsenir. Geçmişte bir tabir vardı 2 şık şık bir tık tık ver 100₺. Biz hekimlere atfedilirdi. ( gerçi bunu hakeden şarlatanlar da yok değil hani) o yüzden emeğini veren yıllarca tecrübe edinen bir çok makale okuyup kendini geliştirmek yerine arkadaşın bir iki parça yüzüğünün fotoğrafını çekmek için makina ayarı istemeyi saygısızlık olarak kabul ediyorum. Ama bunu kime anlatacaksınız. İşte sorun da bu. Kitap okumayı Cin Ali'de bırakmış bir çoğunluğuz. Emeğe, bilgiye ve ona sahip olanlara saygı duyulacak günler dileğiyle....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı'nın bilimi ve sanatı bıraktı ülkedeki yabancı uyruklular kendilerini geliştiriyorlardı. Türk'in bir olmaması için sürekli oradan oraya göç etmeleri ağır vergiler altında ezilmesi eğitim vermeyerek cahil bırakması sonra neden oldu. ülke çökünce baktılar bilim olmadan bir şey yapamayacaklar yabancıların ezici bir güce geçtiğini görünce büyük şehirdekilere eğtim vermeye kalktılar. Baktılar az kişi ve bir çok öğrenilecek dal var. Bir tanesinde ustalaşma yerine bir sürü dalı öğretmeye. Bu derece bir çok dala atlayıp tekinde başarılı olma beklentisi o zamandan beri hiç değişmedi. çok iyi PHP bilsen iş bulamazsın site tasarım, grafik tasarımı, kod, veri tabanı yönetimi, editörlük ve azcıkta dil iyi çalışıyorsa senden iyi koder yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Tekrar merhaba

Hayırlısı ile 24-85 VR lensi değerlendirdim. Ve şu an bütçeme göre olan Tamron 24-70 VC i 5 yıl garantili olmak üzere aldım. Bu gün elime ulaştı. Daha D610 a takmaya kıyamadım😀. Epey olumlu yönde yorum okuyunca Nikon 24-70'in 2. Eline 2 kat para verecektim. Bir de ne kadar temizine rastlayacağımız meçhul olunca... Tamron... Bakalım Nasılmış göreceğiz. Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

80-200 fiyatınıda göz önünde tutarsanız rakipsiz bir lens. Muadil olarak şu bu lens ile kıyaslanacak türden bişey değil.

Keskinliği, kontrastı, renkleri herşeyi ile mükemmel bir lens.

D700 ile kullanırken 1 gün eksik kaldığı bir nokta hissetmedim (D700 ünde hayvan gibi kararlı ve hızlı AF si ile).

Aynı tecrübe ile Canon 'a geçip Canon 70-200 ile yaşadım.

6D nin 20MP lik sensörü ile VR barındırmayan bir zoom lens kullanılmıyor. Evet gündüz vakti fotoğraf çeken biriyseniz güle oynaya fotoğraf çekilir ancak özellikle akşam üstü akşam fotoğraf çekiyorsanız kullanmak mümkün değil.

Tüm fotoğraflarınız iso 6400+ olur ki benim kameram iso 3200 üstüne çıkarmı çıkmazmı ben onu bile bilmem :D

80-200 F2.8 AF-D çok iyi bir lensdir.

Ancak D610 ün büyük sensöründe VR siz sıkıntı yaratır. Bu sebepten Tamron 70-200 F2.8 VC gibi süper bir lens çok daha fazla memnun edecektir.

Yalnız arada ciddi bir $$$ farkı var. Asıl mesele bu zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

70-200vr 1'den hiç bahsedilmemiş. Hakkı yeniyor bence...

Eğer bunu benim cevabıma binaen yazdıysanız:

Burada bize bu versiyon sorulmadı. Mevcut 80-200 AFD elimde varken nasıl hareket edersem mantıklı olur dendi. Biz de doğru bildiğimizi yazdık.

Kaldı ki:

70-200 VR1 modeli DX gövdelerde gayet iyi bir seçenek olurken FF'de köşelerdeki sıkıntılarından dolayı gören gözler için tercih edilmez. VRII versiyonda bu sıkıntılar giderilmiştir. Bu noktada bir önceki 80-200 AFS ve AFD çok daha tercih edilir; kimin tarafından? Tecrübeli ve zor beğenirler tarafından. Ama sadece DX için konuşuyorsanız o noktada VR özelliği ile diğer 80-200 lere göre daha ileriye çıkan bir lenstir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kimseyi kastetmedim. Genel olarak nikon 70-200vr 1'in adı anılmamış. Köşe kararması lightroomda tek tıkla halledilebilir. Ki bu aralıktaki lenslerde genellikle portre çekildiğini ve vinyet etkisi portrelerde aranan ve hatta çekim sonrası özellikle eklenen bir efekt olduğunu varsayarsak, elde çekim yapacaksam 500-1000 enstantaneye çıkamıyorsam ben vr'siz bir 80-200 yerine vr'li 70-200'ü tercih ederim. Bu benim şahsi görüşüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kimseyi kastetmedim. Genel olarak nikon 70-200vr 1'in adı anılmamış. Köşe kararması lightroomda tek tıkla halledilebilir. Ki bu aralıktaki lenslerde genellikle portre çekildiğini ve vinyet etkisi portrelerde aranan ve hatta çekim sonrası özellikle eklenen bir efekt olduğunu varsayarsak, elde çekim yapacaksam 500-1000 enstantaneye çıkamıyorsam ben vr'siz bir 80-200 yerine vr'li 70-200'ü tercih ederim. Bu benim şahsi görüşüm.

Mehmet Abi 'nin bahsettiği köşe kararması değil.

Köşelerde merkeze göre bariz kalite kaybı. Bu sebepten pek tavsiye edilmeyen bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Abi 'nin bahsettiği köşe kararması değil.

Köşelerde merkeze göre bariz kalite kaybı. Bu sebepten pek tavsiye edilmeyen bir lens.

Bahsedilen sorun düşük diyaframlarda köşelerde kararma ve netlik kaybı yaşanması. Sadece netlik kaybı değil vinyet şeklinde de kararmalar yaşanıyor. f5.6 civarında düzelmeye başlıyor. (Gerçi5.6 kullanılacaksa böyle ağır bir lensin hamallığına değmez). Benim demek istediğim düşük diyaframda portre çekiyorsak köşelerdeki yani flu olmasını istediğim bir alanda netliğe de aydınlığa da ihtiyacım yok. Ve böyle bir zoom lenste Vr'nin fotoğrafa katkısı ve kurtaracağı çok fotoğraf var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsedilen sorun düşük diyaframlarda köşelerde kararma ve netlik kaybı yaşanması. Sadece netlik kaybı değil vinyet şeklinde de kararmalar yaşanıyor. f5.6 civarında düzelmeye başlıyor. (Gerçi5.6 kullanılacaksa böyle ağır bir lensin hamallığına değmez). Benim demek istediğim düşük diyaframda portre çekiyorsak köşelerdeki yani flu olmasını istediğim bir alanda netliğe de aydınlığa da ihtiyacım yok. Ve böyle bir zoom lenste Vr'nin fotoğrafa katkısı ve kurtaracağı çok fotoğraf var.

Bu sizin lensi gözünüzde nasıl gördüğünüzle alakalı bir durum.

Misal portre fotoğrafı çekecekseniz tabiki kenarların netliği sizi çok bağlamaz. Birde spor fotoğrafçısı düşünün, tüm kareyi net olsun ister.

Ben şahsen portre fotoğraf için böyle büyük lens taşımak istemezdim.

85mm 135mm gibi prime lensler bence daha başarılı bu konuda.

Tercih meselesi elbette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tartışmanın sonu yok. Hangi spor fotoğrafını çekeceğimize görede değişir. Futbol karşılaşması çekenler çok daha uzun odaklı lensleri kullanıyorlar. Ben tercihimi 70-200 v1 den yana kullanıyorum. Tabi imkan varsa 70-200vr ii ... Bunu tartışmaya bile gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tartışmanın sonu yok. Hangi spor fotoğrafını çekeceğimize görede değişir. Futbol karşılaşması çekenler çok daha uzun odaklı lensleri kullanıyorlar. Ben tercihimi 70-200 v1 den yana kullanıyorum. Tabi imkan varsa 70-200vr ii ... Bunu tartışmaya bile gerek yok.

Spor dedik mi her zaman Futbol gibi düşünmeyin. Basketbol sahasına gittiğinizde bazen 70mm bile çok gelecektir :D

İşte dediğiniz gibi yapılan iş önemli.

Ben 80-200 kullandım. çok da memnun kaldım. Bugün Nikon kullanıyor olsam yine ilk alacağım lenslerden birisi olur.

Daha önce bahsettiğim gibi. Nikkor 80-200 AF-D "fiyatınıda göz önününe aldığınızda" rakipsiz bir lens.

Mesela Canon daki fiyat eşdeğeri Canon 70-200 F4 USM L dir.

Aldım kullandım, daha yerde görsem ayağımın ucu ile kenara itmem :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Spor dedik mi her zaman Futbol gibi düşünmeyin. Basketbol sahasına gittiğinizde bazen 70mm bile çok gelecektir :D

İşte dediğiniz gibi yapılan iş önemli.

Ben 80-200 kullandım. çok da memnun kaldım. Bugün Nikon kullanıyor olsam yine ilk alacağım lenslerden birisi olur.

Daha önce bahsettiğim gibi. Nikkor 80-200 AF-D "fiyatınıda göz önününe aldığınızda" rakipsiz bir lens.

Mesela Canon daki fiyat eşdeğeri Canon 70-200 F4 USM L dir.

Aldım kullandım, daha yerde görsem ayağımın ucu ile kenara itmem :D

Selam

80-200 kullandığınızda, 70-200 Tamron Sigma ile yapamadığınız neydi? Yada şu şekilde sorsam daha uygun olacak "pratikte 70-200 os, vc li lens düşük ışık koşullarında VC OS avantajı dışında orta seviye ve hobi amaçlı kullanımda ciddi farkları var mıdır? Mehmet bey optik kalitesi konusunda Nikon un diğerlerine karşı bariz farkını belirtmişti. Bu artı özellik 80-200 kullanmaya değer midir sizce de?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam

80-200 kullandığınızda, 70-200 Tamron Sigma ile yapamadığınız neydi? Yada şu şekilde sorsam daha uygun olacak "pratikte 70-200 os, vc li lens düşük ışık koşullarında VC OS avantajı dışında orta seviye ve hobi amaçlı kullanımda ciddi farkları var mıdır? Mehmet bey optik kalitesi konusunda Nikon un diğerlerine karşı bariz farkını belirtmişti. Bu artı özellik 80-200 kullanmaya değer midir sizce de?

Sigma 70-200 F2.8 OS (bu sınıfa göre) vasatın biraz üstünde bir lens. çok ahım şahım değil. Ancak kötü mü? Değil. Yani çantamda olsa; yaa şu lens yerine bir Nikkor 70-200 üm olsa neler çekerdim demem. Mutlu mesut kullanırdım.

Sigma nın Nikkor 80-200 AF-D ye oranla tek üstün olabileceği konu OS yani titreşim engelleme sistemi.

O da eski bir lens. Şimdi kağıt üstü değerlere baksak 3-5 stop avantaj sağlar falan yazıyordur ancak gerçekte 1-2 stop ancak olur (Yeni nesil VC, VR, IS, OS lensler teknolojininde gelişmesi ile daha gerçekten 4 stop a ulaşabiliyor).

Yapılacak işe göre OS avantajından dolayı 80-200 yerine tercih edilebilir. Ben kesinlikle etmem o ayrı. Birde OS si gerçekte ne kadar etkili onu araştırmak lazım.

Tamron 70-200 F2.8 eski ve vasat bir lens. özellikle full frame gövde de önerilecek bir lens değil.

80-200 varken adının anılması bile garip kaçar.

Tamron 70-200 F2.8 VC mükemmel bir lens. Bir çok kişiye göre Nikkor 70-200 F2.8 AF-S VR ii den bile iyi.

Ancak Tamron 70-200 F2.8 VC ile Nikkor 80-200 F2.8 AF-D denk lensler değiller.

Dolar yükselmeden önce 80-200ü ikinci el 1200TL ye alabiliyordun. Tamron ise hep 2.el olarak 3000TL civarında.

Tamron 70-200 F2.8 VC Nikkor 80-200 F2.8 AF-D den iyi bir lensdir. Ancak ciddi fiyat farkı var karşılaştırılmaları yanlış.

Tamron un muadili Nikkor 70-200 F2.8 AF-S VR 1 ve VR 2 ler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

80-200 lensin temizini bulmak gerçekten zor. Optik olarak harika bir lens. Ayrıca bir de kronik netleme bileziği arızası oluyor. Alırken özellikle buna dikkat etmek gerekiyor.

Sigma 70-200 OS var bende. Eski Sigma lensler gibi renklerin sarıya çalma problemi yok ancak daha önce 80-200 kullandığımdan net bir şekilde söyleyebilirim ki renkler Nikon.da daha canlı ve kontrast daha iyi. Keskinliği çıplak gözle anlamak zor ama ilk bakışta renk farkını anlamak mümkün. öte yandan OS özellikle elde çekim için paha biçilemez. Ben sürekli amatör tenis maçları çekiyorum aynı zamanda oynuyorum. Gündüz evet sıkıntı yok ISO.yu otomatik yapıp enstantaneyi 1/1000 olarak ayarlıyorum ve sorunsuz çekim oluyordu. özellikle D3s.in hızı ile mükemmel ikili oluşturuyorlar. Ancak akşam olup ta projektörler altında çekim yaparken sıkıntı başlıyor. Gece enstantaneyi 1/500 altına inmeyecek şekilde ayarladığımda ISO 25600.lere kadar çıkıyor hatta yetmiyor. Oysa Sigma.da 1/250 hatta 1/200.de sorunsuz çekim yapabiliyorum.

öte yandan imkan varsa kesinlikle Nikon 70-200 VR-II öneririm. Benim yaptığım işte keskinlik çok önemli değil ama hız çok çok önemli ve bu konuda Nikon 70-200 VR2 harika. Herşey imkan dahilinde tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.