İçeriğe git

FX body de DX çekimi

ismail tozan

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

FX body ile DX modda çekmek ile DX body ile fotoğraf çekmenin karşılaştırmasını yapabilirmisiniz?

Artıları nelerdir eksileri nelerdir hangisi daha kaliteli fotoğraf üretir.

Bu soruyu sormamın nedeni elim hep FX body almaya uzanıyor ama Kuş fotosu çektiğim için bir türlü kendimi ikna edemiyorum. Ama bunun yanında manzara ve kelebekte (makro) çekiyorum.

Burada benim aklıma gelen ilk negatiflik çözünürlük olsa gerek ama FX body lerin iso performansı çok iyi.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Not: lenslerimi geleceğe yatırım olması açısında FX almıştım.

Elimde D7100 var kararım full frame olursa inşallah D750 alacağım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D610 aldığım ilk dönemde 24-70 öncesi 18-140 DX Lens Kullanmıştım. Crop Makinelerden farklı olarak sadece Boyutu daha küçük oluyor. Ve Crop makinelerdeki yaklaştırma faktörünü kullanamıyorsun. Yani FX makinada DX lens kullanmak DX makinade DX lens kullanmanın avantajını sağlamıyor. Nikonda Sadece kenarları kırparak düşük boyutlu çözünürlüklü resim veriyor. Yani sen kenarlardaki kararmaları elle kırpma diye o senin yerine kırpılmış olarak kaydediyor. Eğer kuş fotoğrafı çekeceksen D7200 al derim. hem AA filtre yok hem daha gelişmiş işlemci hem de ISO performansı iyi diyorlar. Ama hangi makineyi alırsan al kaliteli Lens alma niyetin yoksa ki oldukça pahalı bir body fiyatında ya da daha pahalı. Standart fotoğraflar alıyorsun. Ben Canon 70D kullandığım dönemde 18-135 IS STM ile çektiğim fotoğraflar ile D610 + Tamron 24-70 VC USD ile çektiğim fotoğrafları karşılaştırıyorum. Dağlar kadar fark var. Umarım en güzel en doğru seçimi yaparsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba Arkadaşlar,

FX body ile DX modda çekmek ile DX body ile fotoğraf çekmenin karşılaştırmasını yapabilirmisiniz?

Artıları nelerdir eksileri nelerdir hangisi daha kaliteli fotoğraf üretir.

Bu soruyu sormamın nedeni elim hep FX body almaya uzanıyor ama Kuş fotosu çektiğim için bir türlü kendimi ikna edemiyorum. Ama bunun yanında manzara ve kelebekte (makro) çekiyorum.

Burada benim aklıma gelen ilk negatiflik çözünürlük olsa gerek ama FX body lerin iso performansı çok iyi.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Not: lenslerimi geleceğe yatırım olması açısında FX almıştım.

Elimde D7100 var kararım full frame olursa inşallah D750 alacağım.

Saygılarımla.

İsmail bey,

17.06.2015 tarihinde yine sizin tarafınızdan açılan "FX DX Crop sonrası kalite" başlıklı konuda bu sorunuza verilmiş cevapları bulabilirsiniz.

Bu konunun haricinde başka bir şey mi sormak istiyordunuz, açıklayabilir misiniz?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş fotoğrafçılığı DX mi FF mi karşılaştırmasında ben daha çok ben egosu olmayan durumu analiz edip artısını eksisini kabul etmiş kişilerin dediğine bakarım. bu tarz tartışmalar da Trakus kuş fotoğrafçıları sitesinde yapıldı yapılıyor. FF kullanıp DX'e geçenler 1.5x çarpan avantajı yakalasalarda renk, dinamik aralık, keskinlikten hiç memnun kalmadılar. Sessiz sedasız daha yaklaşmak veya FF de çekip croplamak daha iyi deyip FF ye dönüş yaptılar hep.

Bir keresinden Trakus'ta açılan bir konu vardı. Konuyu bulamadım hatırladığm kadarıyla aktarayım. D7100 kullanan bir kuş fotoğrafçısı FF si olan bir arkadaşıyla kuş fotoğraflamaya gidiyor. Yanlış hatırlamıyorsam D6xx serisi bir şey olacak. FF kullanıcısındaki lensi denemek istemiş aynı yerden aynı kuşu DX ile oda çekmiş. Daha sonra bilgisayarda işlerken FF arkadaşı croplayıp aynı boyuta çekmiş. Tutmuşlar bunu karşılaştırmak istemişler. Karşılaştırdıklarında FF makinenin çektiği fotoğrafın daha net, renk doygunu ve dinamik aralığının daha iyi olduğunu farketmişler. Konuyu bulabilseydim orada yayınladıkları iki fotoğrafı da koyacaktım ama malesef bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu konuyla ilgili güzel bir makale.

Aslında konuyu en son paragrafta özetlemiş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş fotoğrafçılığı DX mi FF mi karşılaştırmasında ben daha çok ben egosu olmayan durumu analiz edip artısını eksisini kabul etmiş kişilerin dediğine bakarım. bu tarz tartışmalar da Trakus kuş fotoğrafçıları sitesinde yapıldı yapılıyor. FF kullanıp DX'e geçenler 1.5x çarpan avantajı yakalasalarda renk, dinamik aralık, keskinlikten hiç memnun kalmadılar. Sessiz sedasız daha yaklaşmak veya FF de çekip croplamak daha iyi deyip FF ye dönüş yaptılar hep.

Bir keresinden Trakus'ta açılan bir konu vardı. Konuyu bulamadım hatırladığm kadarıyla aktarayım. D7100 kullanan bir kuş fotoğrafçısı FF si olan bir arkadaşıyla kuş fotoğraflamaya gidiyor. Yanlış hatırlamıyorsam D6xx serisi bir şey olacak. FF kullanıcısındaki lensi denemek istemiş aynı yerden aynı kuşu DX ile oda çekmiş. Daha sonra bilgisayarda işlerken FF arkadaşı croplayıp aynı boyuta çekmiş. Tutmuşlar bunu karşılaştırmak istemişler. Karşılaştırdıklarında FF makinenin çektiği fotoğrafın daha net, renk doygunu ve dinamik aralığının daha iyi olduğunu farketmişler. Konuyu bulabilseydim orada yayınladıkları iki fotoğrafı da koyacaktım ama malesef bulamadım.

Bu konuyla ilgili güzel bir makale.

Aslında konuyu en son paragrafta özetlemiş :)

Aslında bu iki cevap tamda öğrenmek istediğim cevaplar oldu.

Daha önce aynı konuyu açmış olmama rağmen bu kadar tatminkar cevaplar alamamıştım kafam karıştı ve d7100 kullanmaya devam etme kararı aldım ama o gün bu gündür hala tereddütlerim vardı bu gün bu tereddütlerim kalktı.

önümüzdeki günlerde merhaba FX dünyası diyor olacağım.

aynı konuyu açmak ile site yöneticilerini kızdırmış olabilirim kusura bakmasınlar ama amacım doğruyu bulmak. Ayrıca internet üzerinden araştırma yapmak iyi bilmediğiniz konularda kafa karışıklığına sebep olmakta ama tecrübe sahiplerinin doğru adrese yönlendirmesi çok yerinde oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Neden kızılsın ki İsmail bey,

İyi ki sormuşsunuz, tereddütleriniz yok olmuş.

Şimdiden hayırlı olsun yeni gövdeniz :)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende yazılanlara katılıyorum. Bir arkadaşım 6d ve 400mm ile kuş çekiyor. Ff her zaman önde. Sanırım iki ekipmana 10 bine yakındır harcadığı para. Değermi değmezmi ona bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş için tek etken çarpan değil. Önemli olan çarpansa direk Canon 7D alın x1.6 çarpanla daha avantajlı.

Alacağınız FF makine (D3 D4 almıyacağınızı var sayıyorum) seri çekimde yavaştır. DX gÖvdeler ise ciddi anlamda hızlıdır.

Bu çok Önemli bir etken.

D300s veya D500 ü her türlü D750 ye tercih ederdim.

Ancak kuş için. Wildlife denilen fotoğrafçılık türü için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş için tek etken çarpan değil. önemli olan çarpansa direk Canon 7D alın x1.6 çarpanla daha avantajlı.

Alacağınız FF makine (D3 D4 almıyacağınızı var sayıyorum) seri çekimde yavaştır. DX gövdeler ise ciddi anlamda hızlıdır.

Bu çok önemli bir etken.

D300s veya D500 ü her türlü D750 ye tercih ederdim.

Ancak kuş için. Wildlife denilen fotoğrafçılık türü için.

D500 gene kafamı karıştırdı. bu işin sonu yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.