İçeriğe git

Nikon D5100 İso Performansı Nasıl ?

Berat Ze

Recommended Posts

Merhaba herkese

forum da cok aktif değilim fakat 4 yıldır sizlerleyim

Nikon da bir kaç body kullandım fakat 5100 e alışık değilim

hatta alanıma da girmiyor..

Kuş Fotoğrafları çekiyorum

D7100 ü beğenemedim D200 ü ise 5 6 yıldır kullanıyorum fakat iso konusunda can sıkıyor

D500 ü bekliyorum fakat alana kadar D5100 e niyetim var D200 ü sattım

D5100 ün iso performansı nasıl ?

yaban hayatında cok kullanılan bir body değil örnek fotoğraflar pek göremedim

d3200 kullanan arkadaşım var iso 400 de bile green alıyorum

D5100 de de durum böylemidir ?

iso 400 max 640 lara kadar çıkabilirim şartlara göre

aşırı derece bir green i varmıdır ?

D5100 ü tercih nedenim biraz bütçe biraz D500 ü bekleyene kadar pahalı yatırım yapmak istemiyorum

asıl nedeni bu civardaki bodyler arasında tekil pixelin büyük oluşu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuş fotoğrafı çekiyorsunuz ve 7100 ü beğenmiyorsunuz. Bu segmentin en iyilerindendir 7100 hele ki ornito fotoğrfçılığı için biçilmiş kaftan bence. :) Aradığınız iso performansını 5100 de bulamazsınız en fazla 800 e kadar çıkar oda sizi memnun etmez. İso performansı için FF gövdelere bakmak lazım ancak kuş çekerken çarpan faktörünün getirdiği avantajdan vazgeçmiş olacaksınız. Şurda 5100 için iso performansı testi var fikir vermesi açısından yararlı olabilir. D500 ü beklemekte fayda var zira 1 milyonun üstünde iso performansı sunan DX gövde nadir yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emin ol 7100 öyle kağıt üzerindeki gibi değil

bir gün denk gelirse kullan bizim alanda :)

5100 ün iso su d200 den iyidir mutlaka

link için teşekkür ederim

d200 de 200 400 lerde aldığım iso sorununu

x2 katında veriyor gibi 5100

sanki rahat birşekilde 400 ve 640 larda kullanabileceğim

geçiş döneminde idare edecek bir body benim için 5100 dilerim bir miktarda olsa karşılar beklentimi İSO konusunda..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emin ol 7100 öyle kağıt üzerindeki gibi değil

bir gün denk gelirse kullan bizim alanda :)

5100 ün iso su d200 den iyidir mutlaka

link için teşekkür ederim

d200 de 200 400 lerde aldığım iso sorununu

x2 katında veriyor gibi 5100

sanki rahat birşekilde 400 ve 640 larda kullanabileceğim

geçiş döneminde idare edecek bir body benim için 5100 dilerim bir miktarda olsa karşılar beklentimi İSO konusunda..

İso konusunda mı af hızı konusunda mı kötü tam anlayamadım biraz daha açar mısın? Bende bir senedir kullanıyorum memnunum ancak hiç kuş fotoğraflarına merak sarmadım ondan pek bilmiyorum nasıl olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o rakama o teknolojiye af sine ve isosuna birşey diyemem keşke 7DM2 yeklaşsaydı onu bile yapamamış... şişirilmiş bir makina benim görüşüm

sensörü o mp i kaldırmıyor + tekil piksel boyutu sensörü ile cok alakasız

belki kullandığınız 50mm 18 105 vs vs. tarzı lensler de sorun cok küçük gibi görünse de

tele lensler de en ufacık bir titreme de felaket...

ufacık tekil pixeller bir sağa bir sola sallanınca facia çıkıyor ortaya

yaban hayatı için tasarlanmış bir body değil..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7d mark ii nin yapılma nedeni spor ve kuş fotoğrafçılığı iken D7100'ün yapılma şartları sokak fotoğrafçılığı, makro, portre gibi hız gerektirmeyen çekimler. İkisi ayrı kulvardalar. 7D mark ii ile haraketli nesleri daha hızlı yakalar ve seri çekimleri daha iyidir. D7100 bu konuda geri kalır fakat %10 daha büyük sensörü olduğu için fotoğraf kalitesi her yönden daha iyidir.

Yaban hayatı için tasarlanmış bir body değil sizde diyorsunuz. Fakat tutupta af noktası 4 katı altına düşen yaban hayatındaki zorlu koşullara uymanyan bir D5100'ü düşünmen yanlış. İlk makinam D90 dı senelerce kullandım. Kaybolunca yeni makine baktım. D3xxx ve D5xxxx serisinde manuel kullanımda bana baya ters geldi. Diyaframı ayarlıyorsun enstantaneyi ayarlayaaksın bir tuşa basıp ön tuşu çeviriyorsun. Bir çok hızlı kullanımda alıştığım tuşların olmaması filan beni baya zorladı. Bende D7100 aldım. Oldukça da memnunum. D5100 kuş fotoğrafçılığında manuel çekimde üst serilere göre yavaş kalacaktır. O anda ayarı hızlı yapmanız gerekmekte. Canon'un %10 küçük sensör kullanması nedeniyle fotoğraf kalitesi ve iso performansı Nikon, Pentax, Sony gibi markalardan daha kötüdür. Şimdi giriş seviyesinin en üst sürümlerine Digic plus diye bir şey çıkardılar çift işlemci. Işık doygunluğundan çok elde edilmiş veriyi daha fazla işlemeye yönelik bir şey. Bir nevi photoshopta yaptığın işlemini orada makine yapıyor. Elde edilen görüntüler bu yüzden sizi yanlıtmasın.

D200 yerine D300, D300s bakarsanız daha iyi olur. çıktıktan bir süre sonrada D500 alırsınız. Eğer bu derece fotoğarf kalitesi rahatsız ediyor ise o zaman full frame makineden aşası sizi tatmin etmeyecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynı şeyleri düşünüyoruz :)

...

5100 içinde katılıyorum size zaten bende aynısını belirttim

D300s güzel bir makine olsa da

crop ister istemez yapıyoruz ve tatmin etmiyor

kamuflaj altında kuşa 2 3mt mesafe de her body başarılı olsa da bu herzaman mümkün değil crop a ihtiyacımız var..

benim ki sadece günü kurtarmak D5100 ile ilerde 2.body olarak kalıcak sanırım ki börtü böcek ve kelebekte kullancağım

D300 ve S e bulaşmak istemiyorum

şuanki şartlarımda D200 den bir iki tık iso su yeterli olsa işimi görecektir

AF konusunda hız ve netleme de tabiki yavaş kalacak farkındayım...

Göç sezonuna daha var acele etmiyorum bu yüzden

günü kurtarma adına beni bir kaç ay idare edecek anlamda 5100 işimi görecek sanırım

dilerim ki iso 400 max 640 ladar güzel olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.