İçeriğe git

Dslr ile video çekim hakkında

Kadir YAREN

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, evde 3 - 4 dakikalık klipler hazırlamak istiyorum fakat aklımda bir kaç soru var.

Öncelikle ekipmanlarım kısıtlı ve şöyle ;

- d7000

- 18 - 105vr lens

- nikkor 50mm 1.8d

- tripod ve video ball head

Sorum şu bazı izlediğim videolarda ortam karanlık fakat siyah alanlar simsiyah herhangi bir kumlanma yok, benim iso değerim en düşükte de olsa kumlanmanın önüne geçemiyorum.

Sizce bu işin formulü nedir?

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç tane yapacaksanız o kadar sorun olmaz ama sürekli yapacaksanız bir handycam veya aynasız almak daha iyi olur. Bende D7100 var youtube kanalı açıyorum. D7100'ün sensörünü yıpratmamak ve time lapse ile shutterını tüketmemek için şimdilik bütçemeye göre 150 TL ye ikinci el Canon Powershot SX 130 IS aldım. Haraketli obje çekimleri olmayacağı için ilerde bir aynasız alacam.

Işıklandırma üzerine çalışıp düşük iso da çekim yapmanız lazım. Karaktere güçlü ışık verirken arka tarafları hafif ışıkla aydınlatmanız lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç tane yapacaksanız o kadar sorun olmaz ama sürekli yapacaksanız bir handycam veya aynasız almak daha iyi olur. Bende D7100 var youtube kanalı açıyorum. D7100'ün sensörünü yıpratmamak ve time lapse ile shutterını tüketmemek için şimdilik bütçemeye göre 150 TL ye ikinci el Canon Powershot SX 130 IS aldım. Haraketli obje çekimleri olmayacağı için ilerde bir aynasız alacam.

Işıklandırma üzerine çalışıp düşük iso da çekim yapmanız lazım. Karaktere güçlü ışık verirken arka tarafları hafif ışıkla aydınlatmanız lazım.

İlginiz için teşekkürler, senede 4 /5 video çekeceğim için problem olacağını düşünmüyorum.

Işıklandırma yönüne eğilmem dediğiniz gibi şuan en mantıklı olan sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekim aÇılarını ve kadrajın başarılı, parÇalara birbine başarılı bir şekilde eklenmiş ama teknik aÇıdan Çok kötü. Netlik, beyaz dengesi düzenlenmeli. Ayrıca aşırı titreme var. Bazen hopluyor bile denebilir. Neden kropladığınız görüntüyü? Fender süs mü Çalıyor musunuz. Çalarken görmek daha hoş olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekim aÇılarını ve kadrajın başarılı, parÇalara birbine başarılı bir şekilde eklenmiş ama teknik aÇıdan Çok kötü. Netlik, beyaz dengesi düzenlenmeli. Ayrıca aşırı titreme var. Bazen hopluyor bile denebilir. Neden kropladığınız görüntüyü? Fender süs mü Çalıyor musunuz. Çalarken görmek daha hoş olurdu.

Öncelikle eleştiriniz için teşekkürler.

Video formatını doğru seçemedim sanırım o yüzden bir crop olayı oldu.

Aslında hala hangi format ile render yapacağımı bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Fendere gelince kendisi aslında epiphone electar tube 10 modeliydi, kendim modifiye edip tekrardan kapladım. Bir de sony vegas ta video görüntü ayarlarını nasıl yapacağımı bulamadım o yüzden fazla sıcak tonda çektiğimi farkettim ama düzeltmeyi bulamadım.

Son olarak fender demişken şöyle bir aile fotoğrafı atayım ;

b4c9e727824767f0839a380e89b561dd.jpg

258fdeade05afa16218b0eeb56e28922.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Video işinde kendimi yeterli görmüyorum. O konuda arkadaşlar daha sağlıklı bilgiler verecektir.

Aile, geniş aile :) Hoş görünüyorlar. Grubunuz mu var hepsini siz mi çalıyorsunuz? O çellodan "Bumble bee" dinlemek hoş olurdu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Video işinde kendimi yeterli görmüyorum. O konuda arkadaşlar daha sağlıklı bilgiler verecektir.

Aile, geniş aile :) Hoş görünüyorlar. Grubunuz mu var hepsini siz mi çalıyorsunuz? O çellodan "Bumble bee" dinlemek hoş olurdu...

Şu sıralar evde kendi parçalarımı kaydetmeye çalışıyorum, grubumuz da var fakat işten güçten pek araya gelemez olduk. Çello da bir arkadaşımın 4 yıl önce bıraktı hala almadı ;)

Video işine de gitar ve ekipmanlarına tanıtım çekmek için yoğunlaşmak istiyorum. Kendi tasarladığım ve ya modladığım ekipmanları tanıtmak, kaliteli cover videoları çekmek istiyorum.

Demo olarak kaydettiğim bir parçamı örnek olarak atayım ama daha düzenlenmesi lazım onu da belirteyim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu sıralar evde kendi parçalarımı kaydetmeye çalışıyorum, grubumuz da var fakat işten güçten pek araya gelemez olduk. çello da bir arkadaşımın 4 yıl önce bıraktı hala almadı ;)

Video işine de gitar ve ekipmanlarına tanıtım çekmek için yoğunlaşmak istiyorum. Kendi tasarladığım ve ya modladığım ekipmanları tanıtmak, kaliteli cover videoları çekmek istiyorum.

Demo olarak kaydettiğim bir parçamı örnek olarak atayım ama daha düzenlenmesi lazım onu da belirteyim ;)

https://youtu.be/WA_cetoHgqA

Başlangıç için hiç fena değil. Videolarınızı burada paylaşırsanız dinleriz. İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.