İçeriğe git

Berat Akkaş Kuş ve Yaban Hayatı Fotoğrafları

Recommended Posts

Berat Akkaş Kuş ve Yaban Hayatı Fotoğrafları

Merhabalar

aslında cok uzun süredir takibimde olan bir site fakat alanım gereği pek aktif olamıyor ve diğer fotoğraf alanları hiç ilgimi çekmiyor bu sebeple de pek aktif görünmüyor olabilirim diğer Nikon forumlarında bir aboneliğim şuan için yok, kuş fotoğraflarımı paylaştığım 2 fotoğrafçılık forumu biri canonturk diğeri ise burası olacak

dilerim konu doğru yerdedir gerekirse taşınabilir aslında konuyu bu forumda açma amacım hafta sonu yaptığım arazide yeni kuş fotoğrafçılığına başlayan bir çifti görmüş olmam ve beni Pentaxtürkiyeden tanımış olmaları tanıyanlar bilir beni

ben hep akıllarında kuşçu olarak kalmışım :) ve bu çok hoşuma gitti... Olur ya , yeni başlayan arkadaşlara minicik bir faydam oluyorsa ne mutlu bana..

Bu alanda cok iyi olduğumu iddia etmiyorum şuan için , fakat zamanı gelince kendimin nerede olacağını çok iyi biliyorum..

izleyen yorumlayan destek veren herkese teşekkür ederim..

Biraz eskiye dönecek olursak 2008 de üniversiteden mezun olunca ilk maaşımla makina almanın hayalini tam 2sene kurdum...

ve öylede oldu.. ilk maaşımla Pentax K10D un aynısı olan Samsung GX10 ile başladım ozamanlar cok uygun bir rakama almıştım eğer imkanım olursa o bodyden tekrar birtane daha bulup duvarıma asmak istiyorum..

ozamanlar bulunduğum toplulukta genel olarak portre sokak fotoğrafçlığı manzara gibi alanlar daha cok çekiliyor ve benin ilgimi hiç mi hiç çekmiyordu...

şuan bile dünyayı verseniz birinin portresini yada ne bileyim gidip kız kulesinin fotoğrafını çekmem...

ama kuş oldumu çamurun batağın hayvan atıklarının üstüne basa basa giderim ve çekerim.. aslında cok rezil bir iş..

bazen görüyorum portre çekenleri güzel bayanları fotoğraflayıp güzel ortamları oluyor benim ne işim var bu çamurda ? bu pislikte... diyorum ... :)

Sanırım bu doğa - yaban hayatı ve kuş fotoğrafçılığı bahçeli müstakil bir evde oturmam dan kaynaklı..

düşünsenize sabah uyanıyor perdeyi açıyorsunuz dalları odama girecek kadar yakın bir Ihlamur ağacı... kokusu buram buram...

kapıyı açıyorsunuz sizi Kiraz ağacı karşılıyor.. hemen yanında dut ve vişne.. biraz ilerde armut ağacı...

hal böyle olunca börtüsü böceği eksik olmaz bahçenin..

aslında macro yada başlasam yeridir.. cok malzeme var bahçede...

Nasıl başladım:

makinemi yeni almdım ozamanlar 18 55 lens vardır.. sonra Soligor 300mm M bir lens aldım bir gün Beykoz Korusunda gezerken kafama Kızıl Gerdan kuşu kondu.. aslında bana hepsi serçeydi ozamanlar... göğsü turuncu kurabiye gibi bir kuş.. bir gün yakalarsam onu tadına bakıcam :) görseniz tıpkı kurabiye...

sonra bu kuş nedir ne değildir derken kuş fotoğrafçılığı diye bir alan var-mışş... onu öğrendim derken Trakus u keşfettim..

işte hastalık burada başladı... yemin ediyorum bu saplantı ve hastalık...

sonra Canon a gectim zira Pentax ta ekipman konusu biraz sıkıntıydı..

40D ve tamron 70 300 aldım.. bu set ile kısa süreli bir maceram oldu.. renklerinden dolayı fotoğraftan soğuyacak duruma geldim... sonrasında 400mm aldım.. harika bir 2 liydi ozaman ki şartlarda.. ki 400mm canon hala harikadır.. fakat ben Canon u sevemedim..

1sene ölüm kalım savaşı verdim resmen... ve sonra sattım..

CCD nin verdiği renkler mükemmeldir 40D li Cmos a geçince afalladım...

Sonrasında D200 aldım.. 5sene kullandım bu makinayı.. imkanım olsaydıda keşke satmasaydım dediğim tek bodydir..

70 300 VR ve sonrasında 300mm afs f4 aldım herşey güzeldi.. fakat 300mm in kısa geldiğini anladım TC ile hiç denemedim..

bir ara işlerim cok yoğundu.. Turizm Gıda işi yapanlar bilir.. ırgat gibi sürekli çalışır insan.. ne hafta sonu ne resmi tatili.. dünyayı ben kurtaracaktım... sonra sattım 300mm i .. bir süre fotoğraf çekmedim..

2sene önce Enez ve Erikli tarafına tatile gitti tatil öncesi Tamron 150-600 de yeni çıkmıştı.. fakat TR de hiç yoktu..

20 civarı gelmiş oda Canon uyumluydu... sonra netten Rusyadan bir müşterisi için gelen Tamron buldum..

3 kere konuştum satıcı ile satmadı , müşterisi için getirmişti...

ve bir bayram sabahıydı.. 4, kez aradığımda satıcı ile kavga ettik.. ve gidip aldım zorla aldım hemde :)

Sonrasında Bodyler değişti Tamron kaldı bende... severek kullanıyorum.. kullandığım 3 lensinde + - leri var

fakat hepsi kendi alanı ve segmentinde başarılı tarafsız olursam : 3 ü de harika gönül rahatlığı ile alın ve keyfine bakın derim... Canon a ben alışamadım o ayrı.. ama seri lenstir o segmentte kuşçuların vazgeçilmezidir..

NOT: Fotoğrafları Facebook profilim den paylaşıyorum bozulma yapmaktadır, üzgünüm..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Berat bey,

Bilgiler için teşekkürler.

Gördüğüm kadarıyla kuş fotoğraflarını Nikon D5100 yani DX gövde ile çekiyorsunuz.

Bizim mahallede (yani burada) buna benzer yazışma/tartışma/bilgi paylaşımı çok olmuştur.

özellikle kuş için DX'mi FX'mi tartışması sürer gider.

Madem bu denli işin içindesiniz, o halde ben de size klasikleşen o soruyu sorayım:

Neden DX?

FX olsaydı ne olmazdı ya da olurdu?

Seri çekim hızı önemli değil mi sizin için, saniyede 4 kare yeterli kalıyor mu?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin Bey merhabalar ,

bu atışma daha profesyonel forumlarda hala devam ediyor...

eskiden yanlı bakardım tarafsız olamazdım bunu da tecrübe yıllara veriyorum, zaman gectikçe bazı şeyler oturuyor..

bu işin sonu yok 3 5 bintl ye de bir set kuruluyor 40 50 60 binlerede..

biraz bütçesi yüksek bir alan ornito işi.. cepte para olacak..

her ekipman kuş çekiyor fakat 4 yıl önceki fotoğraflar bana mükemmel gelirken şuan hepsi çöp..

ve yarın şuanki fotoğraflarım da çöp gelecek bana...

tecrübe edindikçe ve ekipmanlarda tecrübeye göre değişince fark ortaya cıkıyor..

Eskiden FF ile kuş olmaz derdim,, 1,5 yada 1,6 crop gerçekten çok önemli kuşta..

fakat şuan ki düşüncelerim kuşa yakın olayım , isterse 18 55 olsun..

kuş ile uzaklık girince ister istemez termal ışınlar nem toz sis gibi bir çok etken giriyor hal böyle olunca fotoğraf güzel çıkmıyor..

FF yada DX fark etmez diyorum yeterki yakın olalım nesneye..

şunu görüyorum yalnız, eğerki bir prime lens alırsam 500-600mm f4 bunu kesinlikle FF ile kullanırım... okadar harcanan maddiyatı ve verilen emeği DX ile çöpe atamam..böyle düşünüyorum şuan için..

daha temiz daha berrak daha noisesiz.. fotoğraflar...

şuan için D5100 kullanıyorum bu alan için uygun bir body değil biliyorum fakat bugün bu varsa yarın başka body olabiliyor :)

alanlara göre body seçimi her zaman + ' dır..

sevgiler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En çok bu fotoğraf hoşuma gitti renkler harika.. İnsanı kuş fotoğrafçılığına iter cinsten fotoğraflarınız.. emeğinize gözünüze ekipmanınıza sağlık ışığınız bol olsun..

11054809_1081728818509787_1495792795894100309_o.jpg

Kuyrukkakan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.