İçeriğe git

İlk dslr seçimi

Recommended Posts

Merhaba değerli nikontürk üyeleri, mayıs ayında ilk dslr makinemi almak istiyorum aklımdaki makineler

D5300

D7100

D7200

Makineyi body olarak alacağım lens olarak sigma 17-50 yi düşünüyorum. Merak ettiğim şey şu bu üç makine sensör kalitesi olarak aynımıdır yani bu üç makine ile aynı lensle aynı değerlerde aynı kareyi çektiğimizde fotoğrafın keskinliği kalitesi aynı mı olacaktır.

D7200 fiyatı yüksek olduğu için biraz daha arttırıp d610 mu alsam diyorum bu seferde lensleri çok pahalı. Aslında daha çok d7100 ile d5300 arasındayım eğer fotoğraf kalitesi olarak bir fark yoksa daha uygun fiyatı ve wifi özellği için d5300 ü seçeceğim heralde.

Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Size cevap vermek o kadar zor ki.

İşinin ehli olan mutfaktaki aşçıya bakır, alüminyum, en pahalı çelik tencere, hangisi verirsen ver, yemeğin lezzetini tutturur. Pişirme sürecinde elindeki tencereye göre farklı yöntem kullanır. Aluminyum tencerede 1 saat pişirme süresi kullandıysa belki diğerinde yarım saat kullanır, yani işin konforu ve rahatlığı değişir. Yemeği lezzetli yapan çelik tencere değil, aşçının hüneridir, ustalığıdır.

Bunların içinde en modern ve süt seviye gövde D7200. Paranız D610'a da yettirilebilirmiş ama ona aynı lensi kullanamayacak, daha pahalı lensler alacakmışsınız. Bazen bu lensler hiç de pahalı değildir, sadece yaşları 20 falandır.

Kafanızda soru işaretleri oluştu değil mi? İşte anlatmak istediğim de bu. FF, APSC, crop factor gibi pekçok bilinmeyen var sizin elinizde. Bence bir bilenden temel bilgileri edinin, sonrasında makina almayı doğru bir planlamayla yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey cevabınız için teşekkürler. İkinci el lensde makinede almak içime sinmeyecek şu anda d610 u tamron 24-70 ile almaya kalktığımda 7000 tl yi geçiyor. Fotografı makine değil fotografçı çeker biliyorum ama ayni soruyu tekrar soracağım kusura bakmayin bu saydığım üç makinede aynı lensi kullandığımızda aynı ayarlarda aynı kareyi çektiğimizde fotograflar birebir aynı mı olur. Bu sorumun cevabını alabilirsem seçimimi ona gore yapacağım. Daha sağlam daha hızlı ve kolay ayarları değiştirilebilen bir gövde mi yoksa daha kompakt daha ucuz bir gövdeyi mi seçeceğime karar vereceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey cevabınız için teşekkürler. İkinci el lensde makinede almak içime sinmeyecek şu anda d610 u tamron 24-70 ile almaya kalktığımda 7000 tl yi geçiyor. Fotografı makine değil fotografçı çeker biliyorum ama ayni soruyu tekrar soracağım kusura bakmayin bu saydığım üç makinede aynı lensi kullandığımızda aynı ayarlarda aynı kareyi çektiğimizde fotograflar birebir aynı mı olur. Bu sorumun cevabını alabilirsem seçimimi ona gore yapacağım. Daha sağlam daha hızlı ve kolay ayarları değiştirilebilen bir gövde mi yoksa daha kompakt daha ucuz bir gövdeyi mi seçeceğime karar vereceğim.

3 adet aynı marka/model makinayı aynı lensle ileri seviyede usta olmayan birinin eline verseler sonuçlar yine de aynı olmaz gören göz için. Kaldı ki siz hem farklı segmenti hem de farklı üretim tarihlerine sahip gövdeler için bu soruyu soruyorsunuz. Keşke imkan olsa da bu sorunuzu 3 yıl sonra tekrar okuyabilseniz.

Ben sizin sorularınıza cevap verebilecek kadar usta olmadığımı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba değerli nikontürk üyeleri, mayıs ayında ilk dslr makinemi almak istiyorum aklımdaki makineler

D5300

D7100

D7200

Makineyi body olarak alacağım lens olarak sigma 17-50 yi düşünüyorum. Merak ettiğim şey şu bu üç makine sensör kalitesi olarak aynımıdır yani bu üç makine ile aynı lensle aynı değerlerde aynı kareyi çektiğimizde fotoğrafın keskinliği kalitesi aynı mı olacaktır.

D7200 fiyatı yüksek olduğu için biraz daha arttırıp d610 mu alsam diyorum bu seferde lensleri çok pahalı. Aslında daha çok d7100 ile d5300 arasındayım eğer fotoğraf kalitesi olarak bir fark yoksa daha uygun fiyatı ve wifi özellği için d5300 ü seçeceğim heralde.

Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Cihan bey merhaba !

Ben size kısaca fikrimi sebepleri ile söyleyeyim .

Bu yazdığınız makineler arasında d7100 ve d7200 , d5300 den sınıf olarak ayrıdır . Yani d5300 giriş seviyesi bir dslr iken d7100 ve d7200 orta seviye makinelerdir . Dolayısı ile burada belirleyici faktör makine seçimi için üçünün aynı şartlarda sağlayacağı imaj kalitesinden çok sizin fotoğrafçılık seviyeniz doğrultusunda hangi makinenin sizi tatmin edeceğidir . Yani fotoğrafçılık bilgisi üst seviye(usta) bir kişi ile henüz fotoğrafa yeni başlamış bir kişi düşünün usta kişiye nikon d40 verelim yeni başlayan kişiye sizin yazdığınız makinelerden d7200 verelim aynı objektif kompozisyon ve ışık şartlarında ortaya çıkan sonuç (fotoğraf ve işleme ) emin olun size nikon d40 aldırır.Sonuç olarak madem ilk dslr makineniz olacak bence makineye fazla para vermeye gerek yok D7000 her açıdan işinizi görecektir . Bu makine ile bilgi ve tecrübelerinizi arttırdıktan sonra ki gelişim sürecinde maddi duruma görede zaten makinenizi hepimiz gibi değiştirebilirsiniz .

Saygı ve sevgilerimle ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplar için teşekkürler Dxomark lens testlerinde d5300 genelde en yüksek puanı alan crop makine oluş soruyuda bu yüzden sormuştum.

http://www.dxomark.com/Lenses/Sigma/17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-mounted-on-Nikon-D5300__919

http://www.dxomark.com/Lenses/Sigma/17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-mounted-on-Nikon-D7100__865

Sanırım d7100 ü veya d7200 ü tercih edeceğim. Tavsiye edebileceğiniz bir esnaf var mı spot olarak almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.dpreview.com/forums/post/53038394

Dpreview de aynı soru sorulmuş ingilizcem yok google transletye çevirdim görüntü kalitesinin aynı olduğu söylenmiş. Mayıs ayına kadar çok git gel yaşıyacağım heralde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Cevaplar için teşekkürler Dxomark lens testlerinde d5300 genelde en yüksek puanı alan crop makine oluş soruyuda bu yüzden sormuştum.

http://www.dxomark.com/Lenses/Sigma/17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-mounted-on-Nikon-D5300__919

http://www.dxomark.com/Lenses/Sigma/17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-mounted-on-Nikon-D7100__865

Sanırım d7100 ü veya d7200 ü tercih edeceğim. Tavsiye edebileceğiniz bir esnaf var mı spot olarak almak istiyorum.

İlginç bir yönden bakmışsınız , çokda doğru. Ama fotoğrafta aranılan başka konularıda dikkate almak gerekir. Özelliklere iso değeri dslr makinalarda sınıfları belirleyen en büyük faktörlerden.

Ben alt sınıfta ,orta sınıfta kullanan biri olarak tavsiyem bir başlangıç makinası alıp d5300 gibi kırılacak bozulacak demeden o makinanın canını çıkartmaktır. Formula1 de yarışanların önce gokart kullanmaları gibi düşünün. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dxomark'a göre d5300 ile d7100 aynı lenslerde d5300 bir tık önde. Birde şu açıdan düşünüyorum aynı sene çıkmış bu iki makinede aynı kalitede sensör kullanılmamıştır heralde d7100 az da olsa daha kaliteli olması lazım diyorum vede Flickr daki fotoğraflarını incelediğimde d7100 fotoğrafları çok daha güzel , daha keskin renkler daha canlı.

Birde direk d610 ile başlayıp yanına 50mm alıyım eylül gibi maddi durumu düzeltince Tamron 24-70 alayım diyorum. Aslında d5300 vazgeçtim sayılır. Şuan daha çok d7100 ile d610 arasındayım.

d610 + 50mm + 24-70 = 7350 tl

d7100 + sigma 17-50 = 3450 tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.