İçeriğe git

Vatan Bilgisayar ve Shutter Count

yasince

Recommended Posts

Hayırlı günler, size danışmak istediğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. Ben 2015 in 11. ayında Vatan Bilgisayardan Nikon D7000 bir dslr aldım. ürün sıfır olup teşhir ürünü değildi. Makinayı aldıktan sonra mağaza yetkilisi eğitim vermişti mağaza içerisinde ve dışarısında. Geçtiğimiz cuma günü makinanın kaç shuttura ulaştığına bakmak istedik benim tahminim en fazla 1500 fotoğraf olması gerekiyordu. Son çektiğim fotoğrafı çeşitli sitelerde kontrol ettim daha sonra exif değerlerini farklı programlarla kontrol ettim çıkan sonuç 6840 gibi bir rakamdı ve tüm programlarda ve sitelerde aynı çıkıyordu. Bu kadar yüksek olması şaşırttı beni çünkü ben pazardan pazara fotoğraf çeken biriyim. Haliyle makinayı kışın aldığım için fazlada vaktim olmuyordu. 1sn bile video çekmişliğim yok. Daha sonra aklıma bu varan bilgisayarda eğitim için çekilen resimlerin kontrolünü yapmak geldi. Bu fotoğrafları yine aynı yöntem ile kontrol ettiğimde Shutter Counts sayısı 3742 çıkıyordu. Bunun üzerine Vatan bilgisayara başvurdum açıklama istedim. Topkapı şubesine gittim. Hiçbir tatmin edici açıklama yapamadılar makinanın mağazaya giriş çıkışlarını depo sürecini kontrol ettiler fatura üzerinden ve sistemlerinden. Orada yetkililerin hareketlerinden ve konuşmalarından bir sorun olduğu belliydi. Bu makinanı çıkışı yapılmamış gibi bişeyler konuştular. Yetkiliyi çağırdılar gösterdiler monitörde her ne yazıyorsa oda telsiz telefonu alıp bişeyler konuştu biraz uzaklaştıktan sonra. Bana dedikleri Tüketici hakları mahkeme heyetine başvuracaksın yapabileceğimiz bişey yok dediler. Bu konuda sizin bana tavsiyeniz olabilir mi bu konu gerçekten can sıkıcı. Sıfır diye kapalı kutu aldığınız makina 3742 shuuterdan başlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

150 200 lerde olsa normal olabilir

üretim sonrası testler için

acaba yenilenmiş ürün olabilir mi

seri numarasından

bulunabilir sanırım yada karfo karacasu ile iletişime geçerseniz belki yardımcı olurlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pazartesi günü Sirkeci Karfo Karacasulu firmasına gittim, oradaki incelemeler sonucu ürün kutusunun daha önceden açılmış ve kapatılmış olduğu tespit edildi. Daha sonra Vatan Bilgisayara tekrar gittim. Yetkililer durumu kabul ettiler. ürün daha önce bir şekilde kullanılmış vs 0 ürün gibi paketlenmiş. Genel müdürlüğe dilekçe verildi. 2 hafta içinde sonuçlanır dediler. çıkabilecek sonuçlar ise 1. ürün değişimi (Fakat D7000 stoklarında bulunmuyor) 2. Bedeli karşılığında süresiz olarak Vatan bilgisayarda kullanılmak üzere hediye çeki gibi birşey. 3. Kabul etmeyecekler Tüketici Haklarına başvurmamı isteyecekler. Bana karşı savundukları tek şey şuydu gerek Vatan Bilgisayar gerek Karfo Karacasulu yetkililerinin; Neden ürünün shutter sayısını aldığında kontrol etmeyip 4 ay sonra geliyorsun. Bende bunu çok basit bir mantıkla izah ettim ve bişey diyemediler. Dediğim şuydu 0 kapalı kutu aldığım ürünün neden shutter sayısını kontrol edeyim. Ahmet mehmet fotodan spotçudan alsam kontrol etme gereği duyabilirdim. Siz kurumsal bir firmasınız dedim.Diğer yandan siz ürün kutusunun içerisine kurulum ve kullanım talimatlarını kitapçık halinde yazmışsınız bu maddeler içerisinde ürünü aldığınızda "Lütfen Shutter sayısını kontrol ediniz" ibaresi eklediniz mi dedim. Eğer bu madde yazıyorsa haklısınız yazmıyorsa acemi bir kullanıcı olarak bunu benden bekleyemezsiniz dedim. Buna cevap veremediler. Bakalım 2 hafta beleyeceğim çıkan sonuç hayırlı olur inşallah. Tek kafama takılan konu değişim kararı çıkarsa ellerinde D7000 olmadığından ne yapacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pazartesi günü Sirkeci Karfo Karacasulu firmasına gittim, oradaki incelemeler sonucu ürün kutusunun daha önceden açılmış ve kapatılmış olduğu tespit edildi. Daha sonra Vatan Bilgisayara tekrar gittim. Yetkililer durumu kabul ettiler. ürün daha önce bir şekilde kullanılmış vs 0 ürün gibi paketlenmiş. Genel müdürlüğe dilekçe verildi. 2 hafta içinde sonuçlanır dediler. çıkabilecek sonuçlar ise 1. ürün değişimi (Fakat D7000 stoklarında bulunmuyor) 2. Bedeli karşılığında süresiz olarak Vatan bilgisayarda kullanılmak üzere hediye çeki gibi birşey. 3. Kabul etmeyecekler Tüketici Haklarına başvurmamı isteyecekler. Bana karşı savundukları tek şey şuydu gerek Vatan Bilgisayar gerek Karfo Karacasulu yetkililerinin; Neden ürünün shutter sayısını aldığında kontrol etmeyip 4 ay sonra geliyorsun. Bende bunu çok basit bir mantıkla izah ettim ve bişey diyemediler. Dediğim şuydu 0 kapalı kutu aldığım ürünün neden shutter sayısını kontrol edeyim. Ahmet mehmet fotodan spotçudan alsam kontrol etme gereği duyabilirdim. Siz kurumsal bir firmasınız dedim.Diğer yandan siz ürün kutusunun içerisine kurulum ve kullanım talimatlarını kitapçık halinde yazmışsınız bu maddeler içerisinde ürünü aldığınızda "Lütfen Shutter sayısını kontrol ediniz" ibaresi eklediniz mi dedim. Eğer bu madde yazıyorsa haklısınız yazmıyorsa acemi bir kullanıcı olarak bunu benden bekleyemezsiniz dedim. Buna cevap veremediler. Bakalım 2 hafta beleyeceğim çıkan sonuç hayırlı olur inşallah. Tek kafama takılan konu değişim kararı çıkarsa ellerinde D7000 olmadığından ne yapacağım.

ülkemin trajı komik halleri. Ben buna ahlaksızlık diyorum.

Yaşadığım ülkede bunun çözümü hemen o satıcıda gerçekleşir. Bugün bu gövdenin karşılığı olan gövde hangi model ise (D7100 veya D7200) sıfır olarak teslim edilir. Eğer iş Nikon merkeze yansıyacak olursa o dükkanın başı bi hayli ağrır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle para iadesi isteyin. Kabul etmezlerse karfo Karacasulu firmasından belge alıp il tüketici hakem heyetine ayıplı mal sattıkları için müracaat edin. 3480 tl ye kadar il hakem heyeti bakıyor.

Vatan bilgisayar parayı vermezse tüketici hakem heyetine gideceğinizi söyleyin.Tüketici hakları mahkemesine değil. Mahkeme işi uzun olduğundan sizi caydırmak isterler.

Tekrar ediyorum bir çok tüketici bunu yanlış anlıyor. Tüketici hakem heyeti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vatan kurumsal bir firma o tarz konuşma yapmaları cok aptalca bu olay calısan elemanlar arasında donuyorda olabılır sahıbının adı Ahmet vatan mudur işi çözemez ise Ahmet vatanlaorsmk ıstdıgını soye her halukarda sen o parayı yada ust modelı ıle degısım alırsın sıkıntı etmene gerek yok bu ısı karfonun cozmesı gerekırdı aslında tek telefonla halledebılırdı vatan pc bunu muhakkak cozecektır elmanlar senı basınan atış gıbı duruyor bunun altından onlar çıkacak oladı yaz buraaya nasıl yol cızecegını anlatayım sorun cozumez ıse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Vatan Bilgisayar 2,5 hafta oyaladı sonuç olarak ilk yapmaları gerekeni söylediler. Makinayı kendilerine getirmemi, kendilerinin Karfo'ya göndereceklerini inceleme sonucu çıkan rapora göre para iadesi yapacaklarını söylediler. Bu sürecin 1 ay olduğunu belirttiler. Vatan Bilgisayara zerre güvenmediğim için Karfo'yu aradım ve makinayı benim getirebileceğimi incelemenin 1 haftada biteceğini söylediler. Götürdüm ve çarşamba günü eksiksiz ve delilleri ile teslim ettim. Eksiksiz teslim aldıklarına dair evrakları aldım. 2 gün sonra İkitelli servislerini arayarak oradaki arkadaşlara durumu telefonla tekrar anlattım. Bana zaten kutu üzerinde Karfo'ya ait hologramlı bandrolün sökülmesinin bile değişim sebebi olduğunu söylediler. Bakalım 1 hafta sonra haber verecekler inşaAllah.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merak edip konuyu takip edenler için nihai sonucu yazmak istedim. Vatan Bilgisayar tüketici hakları mahkemesine başvurma için ısrar etti. Karfo Karacasulu firması konu hakkında hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen sadece müşteri memnuniyeti ve NİKON markası adına ürünün iadesini kabul etti. Vatan Bilgisayar geri ödemeyi ısrarlarım sonucu bugün gerçekleştirdi. Ayıplı mal olarak satılan D7000 Vatan Bilgisayar tarafından iade faturası ile Karfo Karacasulu firmasına gönderildi. Buradan Karfo firması yetkililerine teşekkür ediyorum, gerçekten ellerinden gelen ilgiyi gösterdiler ve beklemediğim bir karar aldılar. Paramı iade aldıktan sonra elimdeki lensleri satarak yeni makine tercihimi  Canon'dan yana kullanacaktım. Ancak Karfo firmasının bu kararından sonra Nikon'a devam kararı alarak D7200 aldım. Tavsiye olarak Vatan Bilgisayardan ürün almadan önce 50 kere düşünün derim.

- yasince tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Geçmiş olsun. Kanun şu şekilde:

Alıntı

(2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

Yani ayıplı mal için Karfo da Vatan eşdeğerinde sorumlu. İstediğiniz birini muhatap alabilirsiniz. Sorunu kendi aralarında çözecekler. Aslında ayıpsız misli ile değiştirme hakkınızı kullanıp D7100 isteseydiniz.  Bir de bu tür durumlarda her aşamanın şikayet sitelerine yazılması sürecin gidişini oldukça değiştirebiliyor. 

- Murat Unal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.