İçeriğe git

D5200 için 2. lens tavsiyesi

Recommended Posts

Öncelikle herkese merhaba geçen ay canon 700d ile nikon d5200 arasında kalıp nikonu tercih ederek nikon ailesine katıldım. İlk dslr makinem olduğu için çok tecrübem yok. Konuyu fazla uzatmadan makinenin üstünde gelen 18-55mm lens yetmemeye başladı. Yeni bir lens almayı düşünüyorum. Özellikle çektiğim bir konu yok. O an hoşuma ne giderse onu çekiyorum bazen çiçek bazen böcek bazen manzara bazen de portre vs. O yüzden daha çok genel kullanım için bi lens arıyorum aklımda 55-200 mm, 40mm f2.8 macro, 35mm ve 50mm lensleri var. bu lenslerin hiçbirini deneme fırsatım olmadığı için deneyimli kişiler lensinlerin kalitesi keskinliği  ve hangi lensi tavsiye ettikleri gibi konularda yardımcı olurlarsa sevinirim. Bu lenslerin dışında lens önerirseniz de düşünebilirim

Bütçe :1000 tl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Aramıza, Nikon ailesine hoş geldiniz.

18-55mm kit lensinizle yapmak istediğiniz neyi yapamadınız?

Burada ve burada elinizdeki lensle çekilmiş fotoğraflardan örnekler var.

Arzu ettiğiniz kareleri çekememenizin nedeni gerçekten de lens mi sizce?

Önce bu soruların doğru cevabını bulun, lens araştırmanızı bunun ardından yapın bence.

Böylece vereceğiniz karar çok daha isabetli olacaktır emin olun. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

Önce bu soruların doğru cevabını bulun, lens araştırmanızı bunun ardından yapın bence.

18-55 güzel bir lens genel olarak ihtiyacımı gideriyor ama özellikle aydınlatmanın yeterli olmadığı ortamlarda f değeri max. 3.5 olduğu için enstantineyi artırmam gerekiyor. o da özellikle canlı resmi çekerken ya da rüzgarlı bir günde fotoğraf çekerken istemediğim bulanıklıklara neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
32 dakika önce, DoktorBey yazdı:

18-55 güzel bir lens genel olarak ihtiyacımı gideriyor ama özellikle aydınlatmanın yeterli olmadığı ortamlarda f değeri max. 3.5 olduğu için enstantineyi artırmam gerekiyor. o da özellikle canlı resmi çekerken ya da rüzgarlı bir günde fotoğraf çekerken istemediğim bulanıklıklara neden oluyor.

Bu gibi durumlarda, yani ışığın az olduğu ortamlarda;

• Makinenizin bir flaşı olduğunu unutmayın, ya da harici bir flaş kullanmayı göz ardı etmeyin. Hatta bu şekilde çok şaşırtıcı sonuçlar almanız kuvvetle muhtemel.
  • Üçayak kullanma fikrini göz ardı etmeyin. Hatta bunun gibi her zaman yanınızda, fotoğraf çantanızda taşıyabileceğiniz, çok kullanışlı, aynı zamanda sizin makinenize de uyan mini üçayak kullanabilirsiniz. 
  • Elde çekim yapmıyorsanız, üçayakla ya da makinenizi sabit bir yere koyup çekiyorsanız VR kapalı konuma getirmeyi unutmayın.
  • Hatta elde çekim yapıyorsanız ve enstantane değeriniz 1/500s den hızlıysa (1/800, 1/1000 gibi) VR'ı yine kapalı tutun.
  • ISO'dan korkmayın. Sonuçtaki kumlanma rahatsız ederse bunu minimize edebilecek çokça yazılım mevcut.
  • JPEG çekiyorsanız, makinenizin "Yüksek ISO kumlanma azaltma" özelliğini açık tutabilirsiniz.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın "doktorbey" Anladığım kadarıyla biraz daha teknik ve pratik bilgiye yönelmek gerekiyo galiba, yoksa bilgi birikimi ve deneyim olmadıktan sonra yanlış anlaşılmasın söylemlerim en iyi body ve lensleri alsanızda olmuyo..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
On 21.05.2016 at 14:44, DoktorBey yazdı:

Öncelikle herkese merhaba geçen ay canon 700d ile nikon d5200 arasında kalıp nikonu tercih ederek nikon ailesine katıldım. İlk dslr makinem olduğu için çok tecrübem yok. Konuyu fazla uzatmadan makinenin üstünde gelen 18-55mm lens yetmemeye başladı. Yeni bir lens almayı düşünüyorum. Özellikle çektiğim bir konu yok. O an hoşuma ne giderse onu çekiyorum bazen çiçek bazen böcek bazen manzara bazen de portre vs. O yüzden daha çok genel kullanım için bi lens arıyorum aklımda 55-200 mm, 40mm f2.8 macro, 35mm ve 50mm lensleri var. bu lenslerin hiçbirini deneme fırsatım olmadığı için deneyimli kişiler lensinlerin kalitesi keskinliği  ve hangi lensi tavsiye ettikleri gibi konularda yardımcı olurlarsa sevinirim. Bu lenslerin dışında lens önerirseniz de düşünebilirim

Bütçe :1000 tl

Portre ile macro çekimlere zamanla bayılacaksın

Bence bunu al

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 21.05.2016 at 16:41, Sebahattin Demir yazdı:

Sebahattin beye katılıyorum. Ben de 5200 kullanıyorum ve üvey evlat 18-55'i seviyorum. Çok güzel bir lens. Keskinliği, netleme hızı gayet iyi. Makro istiyorsanız extension tüpü veya raynox dcr-250 işinizi görür. Bu lensle 55 mm'de portre de çekersiniz. Manzara da pekala çekersiniz. Elbette bir samanyolu çekimi için yeterli gelmeyecektir ona da itirazım yok fakat bu lensi bence küçümsemeyin. Özellikle iso ve flaş konusunda Sebahattin beyin hakkı var. 

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-55 ile en çok neyi çekiyorsunuz ona göre lens alın derim atiyorum  portre çok çekmişsiniz portre lensi arayışına girin vs vs.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105 öneririm 18-55 gibi kit lens fakat bu kadar geniş aralıklı olup bu kadar kaliteli sonuçlar veren sayılı nikon lenslerden. Kuş çekimlerinde de kullandım geniş açı çekimlerde de odaklama hızı da gayet başarılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Baya bi süre de forumdan uzak kalmam gerekti kusura bakmayın. Bi süre düşündükten sonra macro nun ilkbahar ve yaza özel bir heves olduğunu farkettim. Ondan macro lensten vazgeçtim. Aklımda nikin 35mm 1.8g ile nikon 55-200 var. Zaman zaman 18-55 de max 55 mm nin yetersiz geldiğinden şikayetçiyim. Ama arkadaştan gördüğüm 35mm nin de keskinliği çok hoşuma gitti. Bu 2 lens arasında kararsizim. Bir sorum da 55-200 le ilgili. bu lensi alırken vr olmazsa olmaz mı yoksa vr sız da sorun çıkarmaz mı dersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.