İçeriğe git

Yeni Makine Önerisi

Recommended Posts

Merhabalar NikonTürk Ailesi  4 yıldan beri Nikon D5100 Kullanıyorum yakında yeni bir üst model makine almayı düşünüyorum ve çok kararsız kalıyorum genellikle sokak fotoğrafçılığı dış çekim  yapıyorum azda olsa gece çekimi yapıyorum NİKON veya canon hangi makineyi önerirdiniz acaba fikirlerinizi sunabilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkür Ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de 5200 kullanıyorum. Geçsem mi dedim FF'e D610 bakıyordum. Bütçemi zorlayacak gibi oldu. Tokina aldım. 11-16+18-55+55-300 ile devam ediyorum. Memnunum. Tabi beklentilere bakar biraz. Eğer daha çok zamanım olsa bir FF alırdım. Eğer para ve zaman probleminiz yoksa alın tabi bir FF. Bence body lensten önemli. Ben body alacağıma tokina aldım. Body değişikliğine gidersem direk FF'e geçerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben D5100 kullanyorum ve değişikliği düşünmüyorum

Çünkü 35mm 1.8 G lensim var..

Size önerim, açık diyaframlı lens alın

Karanlıkta zaten hepsi ile tripod kullanmalısınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, ufuk tay yazdı:

Bende şu an D3200 kullanıyorum. Ama iki ay içerisinde yeni bir gövde almak istiyorum. D7200 almayı düşünüyorum sıfır olması için. ama ikinci el bir FX gövde alsam daha mı iyi olur bilemiyorum 

3200'den 7200'e geçmekte zorluk olabilir,  bence D7200'ü iyice araştır

Birde 2.el temiz gövde bulmalısın, sanırım temizliğini KARACASULU NiKON TEKNİK SERV sorman gerek..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yasin Korkmaz yazdı:

3200'den 7200'e geçmekte zorluk olabilir,  bence D7200'ü iyice araştır

Birde 2.el temiz gövde bulmalısın, sanırım temizliğini KARACASULU NiKON TEKNİK SERV sorman gerek..

İzmirdeki fotoğrafcılık fuarında kullanan kişiler sorup fikir almaya çalışmıştım. Çoğunluğu Gövdeye bütçe ayırırken birer birer yükseltmek yerine iki kademe sonraki gövdeyi tercih etmemi önermişlerdi.
Fazla araştırmadım 7200 ü o zamandan beridir. Ama video yı izleyeceğim. Teşekkürler ilginiz için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

iyi geceler nikon türk ailesi ben aslında siteye bu gün üye oldum ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla sitede bu işi hem profeyonel hem de benim gibi amatör olarak bir çok kişi var

sormak istediğim şey aslında bu başlıkla alakalı benim nikon d40 +18-55 makinem var ve yaklaşık iki yıldır bu makineyi kullanıyorum bu sene liseyi bitirdim ve üniversiteye geçtim ve artık makinemde de sınıf atlamayı istiyorum

alacağım makineyi kullanma amacıma gelirsek üniversitenin de verdiği rahatlıkla daha çok dış çekimler(dış çekimlerden kastım biraz da kişi fotoğrafları yani sokak fotoğrafçılığı) veya düğün mezun,yet töreni gibi çekimler yani işin açığı şuan para kazanmak amaçlı çekimler yapmak istiyorum tabi ki sadece ticari amaçlı değil doğa manzara fotoğrafları da çekeceğim ama şu anda temel amacım bir grup arkadaşımla beraber para kazanmak 

yaklaşık 5000 tl kadar bir bütçem var ve yaptığım araştırmalar ve aldığım bilgiler doğrultusunda nikon d7200 modeli makine öne çıkıyor özellikle de bütçem göz önüne alındığında ben sizden bu makine  için yorum istiyorum ve tabi bu fiyat aralığında daha iyi makineler var derseniz önerilere de açığım

verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim iyi geceler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5000 tl bütçe ile güzel bir 7200 seti kurabilirsiniz. DX formatın en iyilerinden bir makineniz olur ve uzun yıllar da kullanırsınız. Üzerinde tereddüt edilecek bir body değil fakat gereksinimlerinizi, hangi alanda ne tür çekimler yapacağınızı belirtirseniz lens konusunda ustalar da tavsiyede bulunur. Lens body'den önemlidir çünkü. İcabında iyi bir lens için body'den taviz verebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben daha çok dış çekim yapacağım biraz daha açmak gerekirse kalabalık parklarda sahiller de felan olduğu sürece de düğün çekimleri veya mezuniyet tören fotoğrafları çekeceğim.yani ağırlıklı olarak insan teması üzerine doğa veya manzara değil.

şu anda benim düşüncem düşüncem d7200 ile beraber 18-140 veya 18-300 lens almak daha sonrasında yani ilerleyen zamanlarda ise bir portre lensle devam etmek dediğim gibi makine illa d7200 olacak diye bir takıntım da yok yani şu anda araştırma aşamasındayım varsa başka makine önerilerinizi de alabilirim.

- vahitglbs tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel olarak portre ise daha açık diyaframlı lensler ile güzel ve keyifli sonuçlar elde edersiniz. Prime lensler için kullanan arkadaşlar daha doğru yol gösterebilirler ama 50 mm f1,8 lens crop çarpanı ile sizin ihtiyaçlarınıza cevap verir sanırım. Kit lensiniz de yine genel kullanım için olur bir tane. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 06.06.2016 at 22:09, FurkanKrk097 yazdı:

Merhabalar NikonTürk Ailesi  4 yıldan beri Nikon D5100 Kullanıyorum yakında yeni bir üst model makine almayı düşünüyorum ve çok kararsız kalıyorum genellikle sokak fotoğrafçılığı dış çekim  yapıyorum azda olsa gece çekimi yapıyorum NİKON veya canon hangi makineyi önerirdiniz acaba fikirlerinizi sunabilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkür Ederim...

furkan bey şahsi fikrim mevcut body ve lensinizin yanına sabit odak  85mm üzeri yada tele zoom lens ihtiyacınızı görür gibi duruyo tabiki illa değiştirme taraftarıysanız gövdesinde af motoru barındıran bir ( yeni nesil olursa çok iyi olur ) gövde olursa işinizi fazlasıyla görücektir galiba..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, vahitglbs yazdı:

ben daha çok dış çekim yapacağım biraz daha açmak gerekirse kalabalık parklarda sahiller de felan olduğu sürece de düğün çekimleri veya mezuniyet tören fotoğrafları çekeceğim.yani ağırlıklı olarak insan teması üzerine doğa veya manzara değil.

şu anda benim düşüncem düşüncem d7200 ile beraber 18-140 veya 18-300 lens almak daha sonrasında yani ilerleyen zamanlarda ise bir portre lensle devam etmek dediğim gibi makine illa d7200 olacak diye bir takıntım da yok yani şu anda araştırma aşamasındayım varsa başka makine önerilerinizi de alabilirim.

d7200 gibi gövdenin yanına 18-300 gibi bir lens,  yapmak istedikleriniz konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir.. yasin üyel beyinde dediği gibi prime yada 2.8 gibi f değerlerine düşen tele zoom işinizi görücektir ben 18-300 ile düğün fotoğrafçılığı yapan görmedim şahsen yapmaya çalışanda zaten 2 gün sonra doğru lenslere yönelir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dedikleriniz doğru ben 18-300 ü sadece kit lens olarak düşünmüştüm yoksa 18-300 le düğün fotoğrafçılığı olmaz çok haklısınız

prime lenslerden sizin önerebileceğiniz lens ne var benim daha çok gördüğüm yasin üyel beyin de dediği gibi f1,8 çarpanlı 50 mm lensler ama bunun yeterli olmayacağını f1,8 85 mm lik bir lensin daha doğru tercih olacağını söyleyenlerde var kararsız kaldım işin aslı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dedikleriniz doğru ben 18-300 ü sadece kit lens olarak düşünmüştüm yoksa 18-300 le düğün fotoğrafçılığı olmaz çok haklısınız

prime lenslerden sizin önerebileceğiniz lens ne var benim daha çok gördüğüm yasin üyel beyin de dediği gibi f1,8 çarpanlı 50 mm lensler ama bunun yeterli olmayacağını f1,8 85 mm lik bir lensin daha doğru tercih olacağını söyleyenlerde var kararsız kaldım işin aslı 

Şöyle söyleyebiliriz ne kadar az aralık az element o kadar daha kaliteli görüntü olduğunu söyler üstadlar.. Kit lens olarak 18-300 yerine 18-140 çook çok iş görür 18-105 / 18-135 / 18-55 hafife alınmıycak derecede iyiler.. Prime olarak imkan varsa 50mm f1.8 / 85mm f1.8 çok iş görür bu konuda mehmet hocamızın bi sözü var bu işten beklentin ne para kazanmak mı hobby mi ? Ekmek köfte ilişkisi yani iyi işler başarmak isterseniz iyi ekipmanlara yönelmelisiniz mecburen piyasa standartlarının şartları. Ben kendimden örnek verim kullandığım lenslerden 18-135 / 18-105 kullandım nikon 17-55mm f2.8i keşfettim onu kullanıyorum 55mm üstü 85mm 1.8 düşünüyodum sabit odak yetmez sürekli portre çekmiyorum ki die düşünüp sigma 70-300 kullanmıştım sonrasında 80-200mm f2.8 af-d versiyonunu keşfettim onunla devam ediyorum portre ihtiyacımıda karşılıyo yani özetle

Nikon 17-55mm f2.8 G

Nikon 80-200mm f2.8 AF-D

Nikon 50mm f1.8 D

Çok çok işimi görüyo mutlu mesut yaşıyoruz yani etraftan şöyle duyduklarımız var düğün fotoğrafçılığında sabit odaklada çok işler başaran var ama tele-zoom objektifin dha sağlıklı stabil ilerdeiklerini söylüyolar. fotoğrafçı abimiz sabit odakta kadraj ayarlamak tele-zoom objektife göre birazcık daha zaman kaybettirdiğini söyluo bunlarıda gözden geçirin öyle hesabınızı yapın ekipman kurmadan önce saygılar hayırlı forumlar..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lens takviyesi daha iyi olur. D5200 ile D7200 arasındaki para fotoğraf kalitesinden çok gövde parası. Fotoğraf kalitesini artırmak için lenslere yönelmek daha iyi olacaktır. Fotoğraf çekimlerinde belli bir seviyenin üstüne çıktıysanız 17-50mm f/2.8, 11-18 tokina gibi manzara lenslerine yönelebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.