İçeriğe git

milky way samanyolu ve yıldız çekimi için yardım

3onur5

Recommended Posts

merhabalar

2 tane fotoğraf makinam var biri d90 eskiden kalma bir makina 2 adet lensi var 18-55 ve 55-220mm  ve nikon coolpix p900 var elimde ben bu makinalarla samanyolu görüntüsü çekebilirmiyim amatör düzeyde ve d90 nın hangi lensini kullanmalıyım çekmek için sizce yeterli olur mu bu makinalar ?

izmirde yaşıyorum yeterli karanlık bölge bulabilirim çekmek için 

- 3onur5 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geniş açı işinizi göreceği için 18 mm lensinizi en açık diyaframda yüksek iso'da ve 20-25 sn bir pozlamayla çekebilirsiniz. Mutlaka raw çekiyoruz ve güzelce ediliyoruz. Light pollution map var ışık kirliliği için ve stellarium app samanyolunun yerini tespit etmek için kullanabileceğiniz programlar. Bugün ve yarın ay yok. Hava açıksa deneyin bence. Ama fotoğrafa gittiğinizde bariz apaçık bir samanyolu göremeyebilirsiniz. Kutup yıldızının batısını hedef alarak deneme çekimleri de yapabilirsiniz.

Bol şans.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

Öncelikle üçayak (tripod) ile çekim yapmalısınız.

Mutlaka bir kablolu/kablosuz uzaktan kumanda kullanın.

D90 gövdeniz ve 18-55mm lensinizi 18mm'de kullanın.

Lensinizde herhangi bir filtre takılıysa (UV gibi) mutlaka çıkartın.

Lensinizin VR özelliği varsa mutlaka kapatın.

Mutlaka RAW çekim yapın.

Makinanızı "M" Manuel moda alın.

Diyaframı en açık şekilde ayarlayın. Sizde sanırım f/3.5 olacak.

Beyaz dengesi ayarını manuel olarak 3.400 - 3.900 kelvin değerlerine ayarlayın.

ISO'yu önce 3.200 arkasından 1.600 ile deneyin. 

Enstantane değeri için genel geçer bir formül vardır:

Entantane değeri = 500 / Lens Odak Uzaklığı / Çarpan faktörü

- Sizde lensinizin odak uzaklığı 18mm

- Makineniz çarpanlı (DX) makine olduğundan Çarpan faktörü 1,5

Bu formülle; 

Enstantane değeri = 500 / 18 / 1,5 = 18s olacaktır.

Enstantane değerini 18s olarak ayarlayın ve böyle başlayın. Ardından 22s ve 26sn deneyin. Hangisi hoşunuza giderse onu kullanın.

Makinenizi mutlaka Manuel Focus moduna alın. Karanlıktan manuel odaklama yapamayabilirsiniz. Bu durumda;

- Eğer kadrajınıza sadece gökyüzünü alacaksanız lensinizin netleme halkasını sonsuza ayarlayın.

- Eğer yeryüzündeki bir ağacı, kayayı, yapıyı vs kadraja alacaksanız (ki bunu öneririm) o durumda hyperfocal hesabı yapmanız gerekecektir. Kullandığınız mobil cihaza göre nette çokça hesaplama uygulamaları mevcut. Ben Android cihazımda "Hyperfocal Pro" uygulamasını kullanıyorum.  

Makinenizde Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma seçeneği varsa kapatın.

Yasin beyin bahsettiği uygulamalar gerçekten faydalı, özellikle samanyolunun yeri ve zamanlaması için. Fakat "Stellarium" uygulaması size karmaşık gelirse deneme yanılma yapacaksınız. En çok 5-6 kez 30sn pozlama vakti demektir bu. Başlangıç için kutup yıldızının hafif solu doğru yöntemdir. En iyisi birkaç deneme yapmak.

Histogramı kontrol edin.

Çekiminiz bittiğinde Yasin beyin dediği gibi editleme işleminizi yapın.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, 3onur5 yazdı:

merhabalar

2 tane fotoğraf makinam var biri d90 eskiden kalma bir makina 2 adet lensi var 18-55 ve 55-220mm  ve nikon coolpix p900 var elimde ben bu makinalarla samanyolu görüntüsü çekebilirmiyim amatör düzeyde ve d90 nın hangi lensini kullanmalıyım çekmek için sizce yeterli olur mu bu makinalar ?

izmirde yaşıyorum yeterli karanlık bölge bulabilirim çekmek için 

Bende izmir ksk'dayım

Eğer araba varsa,, 1 3 arası sasalıda ol

Ama önceden git, kendine yer belirle

Sonra gece yarısı orada ol, sasalıda ışık almayan karanlık yerler var

Sana önerim, bu fotoğraflarda ışık görünmeyen yerde ol, manual moda al, 3200 ISO'da, 2.8 veya 18-55'te 18mm f / 3,,5 diyaframda sonsuza netle, 20 25 30 saniyede, beyaz dengesi floresanda tripod'a sağlam bir şekilde sabitleyip çek

Muhakkak WB değerlerini iyi bil

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
On 05.09.2016 at 16:21, Murat Unal yazdı:

Sabahattin bey, bilgiler için teşekkürler.   Bu ipuçlarının ay çekimine özel şekli de var mı? 

Murat bey ikisi oldukça farklı. Mekan seçimi çevresel ışık koşulları dışında tripot kullanımı ortak.  Ayarlar ise çok farklı,  ay ın çok daha hareketli ve parlak olması nedeniyle ISO 100 f:8.0 enstantane 1/100 değerleri neredeyse kural.

- atalay mete tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
On 9/5/2016 at 16:21, Murat Unal yazdı:

Sabahattin bey, bilgiler için teşekkürler. :)  Bu ipuçlarının ay çekimine özel şekli de var mı? 

Murat bey,

Aslında en kolayı Ay fotoğrafı çekmek bence, daha doğrusu yıldız ve samanyolu çekiminden çok daha kolay.

Kullanmış olduğunuz donanıma göre üçayak bile gerekmeyebilir.

Genel kanı, Ay fotoğraflamada kısık diyafram kullanma alışkanlığı. Ancak Ay bizden o kadar uzakta ki, bunun için alan derinliği hesabına gerek dahi yok bence. 

Mekan : Yalnızca Ay çekeceksek karanlık bir bölge en iyisi tabi. Böyle bir ortam yoksa en azından şehir ışığı, sokak lambası gibi ışık kaynaklarından arınmış bir yer olsa fena olmaz. Ama Ay'ın da olduğu bir gece manzara fotoğrafı olacaksa ortam ışığı problem olmayabilir. Ben bu durumlarda ND filtrelerimi kullanıyorum. Evet farkındayım; bu kulağa biraz komik geliyor, gece karanlığında ND filtre kullanımı ... 

Lens : Tabi ki uzun odaklı, Tele ya da zoom lens. Çünkü ay kadrajımızda çok küçük kalacaktır.

Diyafram : f/11 - f/16

Netleme : Kesinlikle manuel netleme

Perde hızı : 1/250s (Tabi lensinize ve diyafram değerinize bağlı)

Önemli hatırlatmalar :

• Çekim yaparken üçayak kullanacaksanız, mutlaka bakaç (vizör) kapağını kapatın. Yaptığımız iş uzun pozlama değil elbette, ama ben böyle yaparak ışık sızmalarını engelleyip daha kontrastlı renkler aldığımı farkettim.
  • Lensinizin güneşliğini (parasoley) mutlaka takın, etraftaki harici ışık kaynakları da problem yaratabiliyor bazen.

Bunlar naçizane benim düşüncelerim. Ay fotoğrafı çekmek konusunda uzman değilim. Yalnızca bu tip fotoğrafları çeken gruplar mevcut. Belki aramızda bile vardır bu gibi arkadaşlarımız. Onlar mutlaka daha profesyonel önerilerde bulunabilirler. Ben yukarıdaki yazdıklarımı deneyerek öğrendim desem yalan olmaz. Sonuçta bir fotoğraf gönüllüsüyüm, amatörüm. 

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.