İçeriğe git

SİGMA 17-50 LENS 2.8 HK.

Blackseaa

Recommended Posts

2 saat önce, Blackseaa yazdı:

Selamün Aleyküm üstatlar,

Nikon D7100 Bady'me sigma 17-50 f 2.8 almak istiyorum. beklentim potre, manzara fotoğrafçılığı için keskin ve net fotoğraf çekmek istiyorum. kullanan arkadaşlar bilgi verebilirler mi ?

Bence NiKON ama bütçeni bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Blackseaa yazdı:

yasin bey önerebileceğiniz model nedir.

Bir üstte NiKON yazısına tıklarsanız bağlantı açılır

Buda videosu

Tabikide imkanınız varsa

1.4 1.8 Bokeh ( FLU'luğunu ) yapamazsınız ama manzara ve portre çekimler için, en iyisi kısa mesafede f / 2.8

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre fotoğrafçılığında belki sizi bu lens biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Portre Fotoğrafcılığından kastınız omuz, bel üzeri bir kare ise genel olarak kabul gören 85mm veya 105mm ve sonrası bir lens ile çekmeniz gerekecektir.(Bazıları 85mm bazıları 105mm der.) Bunun nedeni, kadrajınız ne kadar yakın olursa olsun, model ile aranızdaki mesafe grafik deformasyondan daha az etkilenmenize neden olur. Biraz karışık geldiyse şöyle anlatayım, lensin en dar açısında (ki burada 50mm oluyor) aldığınız bir kadrajın aynızını 85mm veya daha dar bir lens ile aldığınızda modelinizin yüzünde deformasyon olmaz. Yani 50mm ile çektiğiniz fotoğrafta modelin yüzü tabak gibi yayılıp kepçe kulaklı bir hal alırken, 85 mm aynı kadrajda modeliniz daha derli toplu bir yüze sahip olur. Bu yüzden dar açılı lensler insan fotoğraflarken daha fazla tercih edilir. Hatta 200mm ve sonrası dar açılı lensler ile portre, gelin-damat fotoğrafı çekenleri biliyorum. Birde hazır lafı gelmişken şu araya da şunu sıkıştırayım, arka planı bulanıklaştırmada F değerinden daha kıymetli metot net alan derinliğidir. Yani kabaca anlatırsak sizin model ile, modelin arka plan ile mesafe ilişkisi diyebiliriz. aklınızda olsun bir de bu konuyu araştırın internetten.

Şimdi bahsettiğiniz lens ile portre fotoğrafı çekilmez mi, siz çekerseniz neden olmasın. Güzel olur mu, o tartışma konusudur işte. Bu lens alınır mı, ben aldım, kullanıyorum, gündelik işlerimi hallediyor. Sıkıntı yaratmıyor, memnunum. Burada demek istediğim aslında bir lens alırken beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız. Hem az yaksın hem çok kaçsın istiyoruz ama öyle bir dünya yok maalesef. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun bey,

Bu güzel yazı için çok teşekkür ediyorum. Lakin benim amacım da bire bir portre fotoğrafı veya manzara fotoğrafı çekmek değil. ve bu işi sizin de dediğiniz gibi kendi çapımda gündelik çekimler yapmak için düşünüyorum. yoksa parayı vererek istediğim ürünü profesyonelce kullanma imkanım olur. memnun olmanız benim için kıstas. ve almayı düşünüyorum geri Allah Kerim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstatlar gerekli cevabı vericeklerdir gerçi ben kendi görüşümü paylaşmak isterim sigmayı kullanmadım ama aynı kulvarda nikon'nun 17-55mm f2.8'ni kullanıyorum ağırlığı dışında oldukça memnunum bilginize..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

zafer bey portre fotoğraflarında bokeh başarısı nasıl ve netlik açısından da memnunmusunuz ?

18-135 ve 18-105 kullandıktan sonra bende sizin gibi bu aralıklarda genel kullanım amaclı manzara, portre ( gerçi genel kabul görmüş kullar çerçevesinde 50mm portreyi ne kadar karşılar tartışılır.. ) ihtiyacımı karşılıycak aralık bakarken tamron sigma ve nikon 17-55 i araştırmıştım ki bu kulvarda açık ara önde olduğunu fark ettim çekilen fotoğrafları inceledim çok sessiz ve hızlı netliyo en çok dikkatimi çeken noktalar arasında.. hız, keskinlik, optik kalitesini öğrenebildiğim kadarıyla araştırdım ve sonuç üstadlardanda aldığım öneriyle nikon 17-55'in dx formatta bu kulvarda açık ara önde olduğunu gördüm ve 2. El olarak aldım 1-1,5 yıl kadar kullanıyorum oldukça memnunum geniş açı manzara portredede kullandım üstesinden gelebildiği alanlarda sıkıntı yaşamadım tek dezavantajı bence ağır olması oda full metal gövdeye sahip olması diye düşünüyorum.. Örn fotoğraflarıma Zafer Ertem adıyla 500px.com'dan fotoğraflarımı inceleyebilirsiniz.. Bir kaç fotoğraf paylaşayım referans olması açısından umarım faydalı olmuştur saygılar..

Bokeh

c43d0bee5a083918d787e6c9151b6763.jpg

Portre

7faf5cb75e064fc6692128169f35d301.jpg

d28a5e0c8de2d8fd7afbe54932490271.jpg

6920238fd848ac47787819df3a73bf71.jpg

f71e2d1ef48c5502e0c096d5aa12048a.jpg

b371b2f35b789ca5b8ea6a5367de5856.jpg

Manzara

52359a796a01df799301d9e76fcd1477.jpg

310b779688d879e8eec208de1ee84b2c.jpg

af28adc4695acfdeda6603741a2636ac.jpg

c06e81b79e133b564afc54587f772f80.jpg

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kardeşim netlik performansı süpermiş ya çok beğendim. bunu almaya kafaya koymuştum ki sonradan sigma 24-70 f 2.8 e kaydı fikrim çok kararsızım. ıkıncı el temız uygun fıyata bulabilsem alırım bunu. ama onu da nerden bulacağımı bılmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-70mm fx lensi dx de 1.5 çarpan nedeniyle açın daralacak. Ayrıca fiyatı da aşırı derecede yüksek. DX makineler için DX lenslere yönelirseniz daha iyi olur. Bütçe olarak da cebinizi yakmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi senin konu mesajlarını araştırdım da sen baya yeni başlamışsın. Güzel sanatlar okuyup okumadığını fotoğraf bilgin ve kadrajını bilmiyorum. Haliyle çektiğin fotoğrafları görmeden bir şey diyemem. güzel sanatlar okuyanların bir çoğu 1-2 ay cihazı söktükten sonra dehşet fotoğraflar çekiyorlar. Onlar her türlü kuralı ve çeşitli sanat unsurlarını bildikleri için fotoğrafçılığa başlarken bir istisnadır. Eğer bu tarz birisi değil isen elindeki lenslerle 1-2 yıl fotoğraf çekmeni bu lensleri hiç düşünmemeni tavsiye ederim. Ayrıca tam olarak ne çekmen istediğini keşfedeceksin makro, doğa, sırf manzara, portre belkide bir çoğu gibi soğuyup gideceksin. Etrafımda makine alıp 4-5 ay sonra bir köşeye atıp sonra satan çok var. Daha 150 shutter da satan arkadaşlarım oldu. 

Sen ilk önce kendi makineni ve objektiflerini geliştirmeye bak. "Beyin en iyi makineyse; Gözler en iyi objektiflerdir."

Ekipman peşinde koşmana gerek yok ışığı, fotoğraf kurallarını öğrenmeye bak. "Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, sanatçılar ise ışığı düşünür"

- Turan Babacan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.