İçeriğe git

Fabrika Fotoğraf Çekimi İçin Öneri Bekliyorum

Yaşar Cantürk

Recommended Posts

Merhabalar

bir pvc pencere üretim ve aynı zamanda ısıcam, temperli cam üreten bir fabrikanın sitesini yapacağım fotoğraflarını da kendim çekebilirim dedim.

Nikon D7200 makinam ve 10.5mm balıkgözüm, 50mm f1.8 ve 18-140mm lenslerim var. Sirui marka kaliteli bir tripodum var. Ekstra tepe flashım yok.

Bu ekipmanlarla sağlıklı bir çekim gerçekleştirebilir miyim en nihayetinde web sitesi için kullanılacak,

bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim

- Yaşar Cantürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Mehmet Bey :D

haddim değil ama şunu da belirtmek isterim; çoğu zaman site için profesyonel fotoğraf istiyorum ve önüme gelen fotoğrafları gördüğümde bunu bende çekerdim diyorum.

Hal böyle olunca kendim yapabilirim düşüncesiyle böyle bir başlık açtım; eleştirilmekten çekinmedim değil ama cesurca bir konu olduğu kanaatindeyim.

ve ben elimdeki ekipmanlarla bu işi güzelce yapacağım sonuçları paylaşırım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ara Gürel ne güzel demiş

"İyi bir fotoğraf makinesi iyi fotoğraf çekseydi, İyi bir daktiloda iyi romanlar çıkardı." 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ yazdı:

Ara Gürel ne güzel demiş

"İyi bir fotoğraf makinesi iyi fotoğraf çekseydi, İyi bir daktiloda iyi romanlar çıkardı." 

katılıyorum Mehmet hocam ama şimdi yani Nikon D810 + 24-70 f2.8mm lensle diğer ekipmanlarla çekilen bir olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöförlüğün olmasa mercedes kullansan ne olacak, hacı murat kullansan ne olacak neticede süremeyeceksin ki. Ha belki biri daha konforlu olur. O kadar. Sürmesini bileceksin arabayı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Yaşar Cantürk yazdı:

katılıyorum Mehmet hocam ama şimdi yani Nikon D810 + 24-70 f2.8mm lensle diğer ekipmanlarla çekilen bir olur mu?

Mehmet Abi'nin size anlatmaya çalıştığı şey bu işler ekipmanda bitmiyor. Tecrübe lazım.

Özellikle çekeceğiniz şey cam ise ona gerçekten tecrübe lazım.

Kaldı ki X bir foruma ben temperli cam fabrikası çekeceğim nasıl çekmeliyim derseniz size kimse cevap veremez.

Zira temperli cam nedir? Bunun bir fabrikasımı oluyor ki? gibi sorular kafada belirecektir.

Temperli kelimesi bile daha 2-3 yıl önce telefon camlarının önüne takılan plastik koruma ile litaratürümüze girdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

34 dakika önce, Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ yazdı:

Şöförlüğün olmasa mercedes kullansan ne olacak, hacı murat kullansan ne olacak neticede süremeyeceksin ki. Ha belki biri daha konforlu olur. O kadar. Sürmesini bileceksin arabayı :)

çok uzatmış olacağım hocam ama şoförlüğü olmayan birisinin mercedes kullanması daha rahattır çünkü araba kişinin birçok eksiğini kendi kapatır şerit izlettirir otomatik fren yapar kör noktayı uyarır vs. örnek çok olmadı gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hangi dilde web programlamacılığı yapıyorsunuz?

- Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Son 3 yıldır, önceleri Nikon D800, şimdi ise D810 kullanıcıyım.

Lenslerimin tamamı f/2.8 ve daha hızlı lensler.

Bu gövde ve bu lenslerle onbinlerce kare çektim.

Daha yeni yeni net fotoğraflar çekebilmeyi başarabiliyorum. O da her zaman olmuyor.

"O senin beceriksizliğin" de diyebilirsiniz. Kim bilir, belki o da vardır, bilemem.

Ama bir şeyi bildiğimi iddia ederim; haddimi.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tüm fikirlere katılmakla birlikte hem usta bir fotoğrafçı hemde güzel bir makina sahibi olmak lazım diye düşünüyorum.

şimdi f1.2 lensin verdiği bokeh ile diğer diyaframların bir olduğunu kimse iddia edemez, ben bunu söylüyorum sadece. Usta bir fotoğrafçının eline verin bakalım Nikon 3100 + 18-55 lens fotoğraf çeksin mutlaka güzel çeker ama profesyonel makinaların yanına yanaşamaz.

Şumayerin şahinle yarış kazanma ihtimali gibi birşey bu...

- Yaşar Cantürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
19 dakika önce, Yaşar Cantürk yazdı:

tüm fikirlere katılmakla birlikte hem usta bir fotoğrafçı hemde güzel bir makina sahibi olmak lazım diye düşünüyorum.

şimdi f1.2 lensin verdiği bokeh ile diğer diyaframların bir olduğunu kimse iddia edemez, ben bunu söylüyorum sadece. Usta bir fotoğrafçının eline verin bakalım Nikon 3100 + 18-55 lens fotoğraf çeksin mutlaka güzel çeker ama profesyonel makinaların yanına yanaşamaz.

Şumayerin şahinle yarış kazanma ihtimali gibi birşey bu...

Ya da bizler gibilerin Ferrari ile F1 kazanma ihtimali gibi bir şey bu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
On 14.06.2016 at 14:43, Nikontürk yazdı:

Pratisyen bir hekime açık kalp ameliyatını tarifle yaptırabilir misiniz?

biraz ağır olmamış mı? neticede hiç fotoğraf çekmesini bilmeyen bir kişi sormuyor diye düşünüyorum. ha siz bu işi hiç çıraklık yapmamış birisinin profesyonellere ne para kazandıracağım kendim yaparım demesine içerlediyseniz haklısınız. profesyonel iş yapıyorsanız profesyonellerle çalışmalısınız hakkını vererek. zaten ülkede herkes herşeyi yapıyor. ben konunun başlığını görünce tavsiye bulurum diye girdim ama hiç tavsiye yok:) bari birkaç tüyo verseydiniz şurda dur buradan çek gibi:)

elbetteki tecrübe en önemlisi, çeke çeke olacak bazı şeyler.

http://9gag.com/gag/aReqmy2/photos-showing-the-same-place-through-the-lens-of-an-amateur-and-a-professional

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, neehot yazdı:

biraz ağır olmamış mı? neticede hiç fotoğraf çekmesini bilmeyen bir kişi sormuyor diye düşünüyorum. ha siz bu işi hiç çıraklık yapmamış birisinin profesyonellere ne para kazandıracağım kendim yaparım demesine içerlediyseniz haklısınız. profesyonel iş yapıyorsanız profesyonellerle çalışmalısınız hakkını vererek. zaten ülkede herkes herşeyi yapıyor. ben konunun başlığını görünce tavsiye bulurum diye girdim ama hiç tavsiye yok:) bari birkaç tüyo verseydiniz şurda dur buradan çek gibi:)

elbetteki tecrübe en önemlisi, çeke çeke olacak bazı şeyler.

http://9gag.com/gag/aReqmy2/photos-showing-the-same-place-through-the-lens-of-an-amateur-and-a-professional

Burada asıl nokta şu;

On 6/14/2016 at 20:21, Nikontürk yazdı:

Bu ekipmanla sizin yapmanız gereken bilen biriyle bir süre bu tür çekimler yapmaktır; yazarak bu işler zor.

Mimari fotoğraf (Gerek iç gerekse dış mimari) katı kuralları olan bir disiplindir. Buradaki amaç mimarın öne çıkardığı detayları doğru bir şekilde yansıtabilmektir. Dolayısıyla ışık koşullarını, mekanın durumunu hatta coğrafi yerleşimini bilmeden öneri yapmak imkansızdır. 

Yukarıdaki örnekten yola çıkarak çok da önemli olmayan bir çekim için arkadaşımız fikir istemiştir, hatta kendi profesyonel kategorisi haricinde amatör olarak uğraştığı bir alanda cesaret gösterip ben yaparım demiştir. Ne üretildiğini bilmediğimiz ve nispeten mimari fotoğraf kapsamına girmeyecek önerilerde bulunacaksak, ihtiyaç fotoğraf sayısı kadar git üretim bantlarını, ürünün son halinin ve paketleme birimlerinin fotoğrafını çek dersin ki bu eline fotoğraf makinesini alan her arkadaşın aklına gelir. Hala eksik fotoğrafın mı var, bir iki tane de fabrika girişi, yemekhane ve mutlu işçi fotoğrafı ile doldurursun. Oldu bitti işte. Bunun için çok da aman aman bir tavsiyeye ihtiyaç yoktur. Ekipman derseniz, normal insan gözü açısına yakın bir açı veren lensler işinizi görecektir. 

Başka bir örnek vermek gerekirse, eğer bir dergi için yemek fotoğrafı çekecekseniz eğitim almanız şarttır, yok eğer instagrama falan koyayım eş dost görsün ise amacınız eğitime falan gerek yok çek cep telefonu ile yapıştır gitsin. Burada asıl konu genel olarak Türkiye'de bu tip konuların fazla ca önemsenmemesi. Ben size bir olay anlatayım; Antalya'da biri ile tanıştım. Kendisi Akdeniz Üniversitesinde dalında eğitmenlik yapıyor, aynı zamanda turistik tesislerin katalog çekimlerini yapıyor. Kendisi genelin haricinde yetkin ve kendini sürekli geliştirmek için çabalayan biri. Bir sohbetimizde bir olay anlattı, otellere çekimlere gittiğinde fazladan hiç kullanmayacağı ekipmanları da yanında götürdüğünü, kurup kullanmasa da kalabalık göstermesinin öneminden bahsetti. Nedenini sorduğumda ise, bir tesisi incelediğini tek makine tek lensin yeterli olacağını (Sanırım Canon Mark II kullanıyor) görmüş ve tesise gitmiş. Bizim işgüzar tesis müdürü de aklınca ayar verecek, bizim kızda da aynı makineden demiş. Yani burada denmek istenen sana o kadar para veriyoruz, bizim kız da senin yaptığını yapar demeye getiriyor. Burada asıl sorun ürün olan fotoğrafın değer bulmaması ve sadece bir düğmeye basmaktan ibaret olduğunun düşünülmesidir.

Kaldı ki biz hala 50mm lens DX formatta portre lensi midir, değilse neden değildir tartışmalar yaparken, diğer taraftan adamlar üğne deliğinden fotoğraf çekiyor. Makine önemli, lens daha önemli ama tecrübe en önemlisi. Sebehattin beyin de dediği gibi bir şey bilmiyorsanız haddinizi bilin yeter. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu, fotoğraftan çıkıp felsefi boyut kazanmış :)

Karıncanın orman yangınına taşıdığı su gibi, ben de tarafım belli olsun diye eyleme geçeyim; Ben de haddini bilmenin insanları sindirdiğini, gelişimi engelleyen bir tavır olduğunu düşünenlerdenim. 

Hüsranla, zarar ziyanla karşılaşmamak için olanakları, gereklilikleri bilmek, öğrenmek yeterli. Forumlar da bu konularda danışmanlık vermek, yol göstermek için yok mu?

Konuyu açan arkadaşımız böyle bir yatırım yapıp iş sözleşmesi yapsam olur mu dememiş, elimde bunlarla şu işi yapacağım, ne dersiniz demiş (diye anladım). Yaşar Cantürk  arkadaşımız konuyu açalı epey olmuş. Acaba ne yaptı, merak ettim doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim aslında konuyla ilgilenmemin sebebi bir arkadaşımın tekstil atölyesi var. Büyük bir firmaya taşeronluk yapmak için anlaşacaklar ancak firma atölyelerin fotoğrafını göreyim demiş. Benden rica etti fotoğrafları çeker misin diye. Şimdi nasıl çekimler yapayım belki fikir edinirim diye meraktan araştırırken girdim baktım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Orçun Edipoğlu yazdı:

ihtiyaç fotoğraf sayısı kadar git üretim bantlarını, ürünün son halinin ve paketleme birimlerinin fotoğrafını çek dersin ki bu eline fotoğraf makinesini alan her arkadaşın aklına gelir. Hala eksik fotoğrafın mı var, bir iki tane de fabrika girişi, yemekhane ve mutlu işçi fotoğrafı ile doldurursun. Oldu bitti işte. Bunun için çok da aman aman bir tavsiyeye ihtiyaç yoktur. Ekipman derseniz, normal insan gözü açısına yakın bir açı veren lensler işinizi görecektir

Orçun beyin şu söyledikleri geçerli;

" ihtiyaç fotoğraf sayısı kadar git üretim bantlarını, ürünün son halinin ve paketleme birimlerinin fotoğrafını çek dersin ki bu eline fotoğraf makinesini alan her arkadaşın aklına gelir. Hala eksik fotoğrafın mı var, bir iki tane de fabrika girişi, yemekhane ve mutlu işçi fotoğrafı ile doldurursun. Oldu bitti işte. Bunun için çok da aman aman bir tavsiyeye ihtiyaç yoktur. Ekipman derseniz, normal insan gözü açısına yakın bir açı veren lensler işinizi görecektir"

Ben sadece ekipman olarak geniş açıyı önereceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günaydın,

Umarım yazılanlar şevkinizi kırmamıştır. Profesyonel anlamda bir "iş almak" başka, bir arkadaşa yardımcı olmak başka..

Merak edip flickr da fabrika (factory) olarak arattım,  fabrika fotoğraf için olağanüstü malzeme veren ortammış meğer. Kararınızı tekrar gözden geçirin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

günaydın, 

benim şevkimi kıran sizin söyledikleriniz değil. o atölye sahibi arkadaşın herşeyi para olarak görmesi sonucu sırf para muhabbeti açılmasın diye ki zaten açmayacaktım, yapılacak işi baştan küçümsemesi. iyi cep telefonu ile çeker artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hakikaten tatsız bir durum. Sizin yerinizde olsam dört dörtlük fotoğraflar çekerim. Sonra da kullanmasına izin vermem. Heh hu..

Sıkıntı kime göre dört dörtlük. Adam beğenmemeye şartlanmış olunca... Çok da umursayacağını da sanmam çünkü bu konularda önem bilmez.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.