İçeriğe git

Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 XR Di-II Macro Lens

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Ben Tamron almak istiyorum ama bu lens gerçekten ışık parlamalarını engelliyormu?

Bu lensten olan bir arkadaş, bana video upload edebilirmi?

Öğrenmek istediğim; Makine eldeyken, VR değeri güzel mi ve sokak lambası evde lambaya video denk gelirse ışık parlar mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, myasar yazdı:

???

Yaşar bey Örnek olarak, videonun 51. sn'sinde lens lambaya tutuluyor..

Demek istediğim bu gibi olaylarda,, videoda parlama olumu ve video çekerken 200mm zoom yapınca görüntü bozulur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu videonun sonunda, kullanılan lenslerin çok pahalı ve kaliteli olduğu anlaşılıyor (4:40). Tamron'un bu lensi ile aynı kaliteyi elde etmeniz pek olası değil. Ayrıca bu lens, orada kullanılan lenslerin aldığı ışığı (2.8) alamayacağından epeyce zorlanacaktır.

Ama fiyatına göre iyi bir seçim olabileceğini düşünüyorum (Ben 18-270 olanı D7000 ile epeyce kullandım. Beklentimi çok yüksek tutmadığımdan memnun kaldım).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, myasar yazdı:

Söz konusu videonun sonunda, kullanılan lenslerin çok pahalı ve kaliteli olduğu anlaşılıyor (4:40). Tamron'un bu lensi ile aynı kaliteyi elde etmeniz pek olası değil. Ayrıca bu lens, orada kullanılan lenslerin aldığı ışığı (2.8) alamayacağından epeyce zorlanacaktır.

Ama fiyatına göre iyi bir seçim olabileceğini düşünüyorum (Ben 18-270 olanı D7000 ile epeyce kullandım. Beklentimi çok yüksek tutmadığımdan memnun kaldım).

:)

Tamam video söz konusu olabilir ama oraya örnek yazdım

Bende söz konusu lens olsaydı, çoktan açıklamalı bir video çekip upload etmiştiim
Demek ki ya bu lensi kimse kullanmıyor, yada başkalarına yardım etmeyi sevmeyip, kolay konu yada işine gelen konularla uğraşan çok arkadaş var

Teşekkürler yaşar bey, zaten kısaltmasından anladığım kadarı ile bu lensi alacağım

Extra Refactive Index Glass:  Bu özellik Tamron‘un “Ekstra Refraksiyon” ( Işığı Kırma Gücü) cam kullanılan lenslerini temsil etmektedir. XR özelliğine sahip optik elemanlar sayesinde zoom lensler daha küçük ve daha hafif üretilebilmektedir .

Digitally Integrated IIDi II sadece APS-C boyutunda görüntü sensörlerine sahip DSLR fotoğraf makineleri ile uyumlu lenslerdir.  Di II özellikleri:

·         Yüksek çözünürlüğe sahiptir

·         Köşelerdeki kararmaları en aza indirir

·         Dağınık ışık davranışlarını en aza indirir

·         Renk sapmalarını en aza indirir

Lens kısaltmaları gerçi özellikleri açıklıyor ama bilgili biri olabilir diye düşündüm, yokmuş

Grup/Element

13/15

Sayısı baya yüksek

Diyafram Bıçakları

7

7 bıçak var

En azından bilgili biri bunları açıklamalı anlatabilirdi :)

Sağolun

iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam anladığımdan emin değilim ama galiba "grup/element" ve "diyafram bıçağı " deyimlerinin anlamını ve kaliteye etkisi soruyorsunuz.

Element objektifin içinde kaç tane mercek (lens) olduğunu belirtir. (Buradan da anlaşılabileceği gibi biz lens kelimesini objektif yerine kullanarak yanlış yapmış oluyoruz. Ne var ki artık "galat-ı meşhur" olmuş, değiştirmek çok zor.) Bu merceklerin birkaç tanesi biribirine yapıştırılarak guruplar oluşur. Bir gurupta 1 ile 4 tane kadar mercek olabilir. Burada teknik ayrıntıya girmek istemem ama şunu söyleyebilirim. Bu sayıların objektifin kalitesiyle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Zaten benzer odak aralığındaki objektifler, hangi marka olursa olsun, aşağı yukarı birbirine yakın element sayısına sahiptir.

Diyafram bıçağı ne kadar çok olursa diyafram o kadar dairesel olur. Eşkenar çokgende kenar sayısının artması ile daireye yaklaşılması gibi.

Daha dairesel diyaframlar daha dairesel bokeh verirler. Çok da önemli bir özellik değil.

Bir objektifte asıl önemli olan özellikler; netlik (kontras), keskinlik, VR nin ne kadar etkin olabildiği, netleme hızı ve hassasiyeti, düşük ışıktaki netleme performansıdır.

Bunları da ürünün kataloğunda değil test sitelerinde ve formlarda bulabiliriz.

Kısacası işiniz zor, kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, myasar yazdı:

Bir objektifte asıl önemli olan özellikler; netlik (kontras), keskinlik, VR nin ne kadar etkin olabildiği, netleme hızı ve hassasiyeti, düşük ışıktaki netleme performansıdır.

Bunları da ürünün kataloğunda değil test sitelerinde ve formlarda bulabiliriz.,

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Videolara o kadar güvenmeyin. Firmalar, marka egosu olanlar veya insanları trollemek isteyenlerin bilgi ve videolarıyla dolu heryer. FF makine ile mercimek kadar sensörü olan olan DSLR-Like ile test yapmışlar. FF makinenin fotoğraf kalitesi kötüydü. Bir çok teknoloji ve fotoğrafçılık sitesinde bu testler insanlara gösterilerek dslr-like'a yönlendirildiler. FF makinenin önene çok sayıda UV filtre koyarak FF makinenin performansı düşürüp bu şekilde bir çekim yapıp insanlara sunuyorlar. Haliyle FF makine kötü görünüyor. 

Parlama olup olmadığını anlamak için tüm ayarların manuel ve otomatik olarak çekilerek bakılması lazım. Bu videolarda bunlar hakkında hiç bir şey bildirilmemiş. O yüzden kesin bir sonuca varmak zor. Bunun dışında bu derece kaliteye önem veriyor iseniz 11x optik çarpanlı bir lens yerine 17-50mm f/2.8 gibi lensleri incelemeniz daha iyi olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Turan Babacan yazdı:

Videolara o kadar güvenmeyin. Firmalar, marka egosu olanlar veya insanları trollemek isteyenlerin bilgi ve videolarıyla dolu heryer. FF makine ile mercimek kadar sensörü olan olan DSLR-Like ile test yapmışlar. FF makinenin fotoğraf kalitesi kötüydü. Bir çok teknoloji ve fotoğrafçılık sitesinde bu testler insanlara gösterilerek dslr-like'a yönlendirildiler. FF makinenin önene çok sayıda UV filtre koyarak FF makinenin performansı düşürüp bu şekilde bir çekim yapıp insanlara sunuyorlar. Haliyle FF makine kötü görünüyor. 

Parlama olup olmadığını anlamak için tüm ayarların manuel ve otomatik olarak çekilerek bakılması lazım. Bu videolarda bunlar hakkında hiç bir şey bildirilmemiş. O yüzden kesin bir sonuca varmak zor. Bunun dışında bu derece kaliteye önem veriyor iseniz 11x optik çarpanlı bir lens yerine 17-50mm f/2.8 gibi lensleri incelemeniz daha iyi olabilir.

Teşekkürler..

X çarpan büyüdükçe, netlik, keskinlikte problem mi olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, Yasin Korkmaz yazdı:

Teşekkürler..

X çarpan büyüdükçe, netlik, keskinlikte problem mi olur ?

Bu son sorunuzdan anladığım kadarıyla fotoğrafla ilgili sitelerin temel bilgiler bölümlerini okuyup yola öyle devam etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Bu cümlemin biraz ukalalık koktuğunun farkındayım ama düşündüğümü doğrudan söylemek istedim.

Dost acı söyler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Işık lensten geçtikçe sapma ve odak noktasından kayma yaşanır. Buda fotoğraf kalitesinde düşme yaşatır ve renklerde kayma yaratır. Çok çarpan yapmak içinde istenmeyeb tüm olumsuz unsurlar oluşturulmak zorunda. Çarpan olarak 3x üstüne pek çıkılmak istenmez en fazla 5x dir. 10x den sonra da fotoğraf kalitesinde ciddi bozulmalar yaşanır. Kimiside tek prime lens ile gezer. 

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=400&Camera=474&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=493&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

Üstüne gelince arasındaki farkı görebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.