İçeriğe git

neden nikon??

aydin dincer

Recommended Posts

Ümit hocam bir 20 yıl sonra iyice bela olmayacakmı bu geriye uyumluluk konusu Nikon için? Spor fotoğrafçıların çoğu hızlı netleme ve saniyede daha fazla kare istediği için needeyse Canon kullanıyor hep. Hatta şimdiden bela oluyor gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit hocam bir 20 yıl sonra iyice bela olmayacakmı bu geriye uyumluluk konusu Nikon için? Spor fotoğrafçıların çoğu hızlı netleme ve saniyede daha fazla kare istediği için needeyse Canon kullanıyor hep. Hatta şimdiden bela oluyor gibi.

Ben buna katılmıyorum Cem. Canon ekipmanı kullanmanın ya da o alanda Canon tercih etmenin gerekçesi bu değil, kesinlikle eminim. Bu konuyu daha önce derinlemesine yazmıştım, sanırım o topiği kaçırmışsın. Hızlı netleme ve daha fazla kare çeken Canon ekipmanlarından sadece 1 adet var Nikon'u geçebilen. O da en Üst seviye gövde olan tek bir model. Bundan başka Nikon'dan daha hızlı netleyen, daha çok kare çeken gövdeleri say dersem acaba cevap verebilir misin?

Canon seçimi hem 1,6x crop faktörden hem de o aralıktaki lenslerin Canon cephesinde daha ucuz olmasından kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Mehmet Üstadımın da yazdığı gibi olay ekonomik nedenlerden kaynaklanıyor. Aynı işi Nikon ekipmanlar yapmak daha maliyetli de o nedenle Canon ekipman kullanıyorlar.

Ayrıca Nikon'un mÜhendisliğini sevdiğimi yazmıştım hatırlarsan Cem. çÜnkÜ şu andaki D7000 ÜstÜ gövdeler AF-S lenslerde dahil 3 nesil lense, hiçbir adaptör vs gerektirmeden bağlanabildiğinden de bahsetmiştim. Geriye uyumluluğun hızlı netlemeyle ne ilgisi var. Bir kere hızlı netleme isteyen AF-S lens alacak. Nikon'un şöyle bir iddiası yok ve olamaz da. Benim eski AF lenslerimi en yeni gövdelerde kullanırsanız, çok hızlı netleme yaparsınız ve hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Şöyle bir cÜmleyi ancak ya Nikon markasına gıcık olan biri ya da bu işleri bilmeyen biri kurabilir. Efendim, 3 nesil uyumlu diyorsun ama ben D lensi, vahşi doğa fotoğraflamasında kullandım ve yavaşlığından dolayı bir sÜrÜ şeyi kaçırdım. Bunu diyen adama, tıpkı ferrariye LPG taktırmak isteyen adama yapılan muamele yapılabilir. Ver sen şu kamera ve lensi, al şu paranı... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

laf bana dusmez ama canon da kullanma imkanim oldu nikonun verdigi tat yok onda gps falan var ama benimicin onemli olan gps degil kalite govde kalitesi perde kalitesi ekran donuyor d besbibde de var ama hic kullanilmayacak bir ozellik bence zaten fotograf ceken biri kadraji kullanir ben daha videoharic ekrana bakarak fotograf cekmedim. iki yildir kullaniyorum secim yap des eler yine nikon derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstadlar nikon lenslerindeki lensin bağlama noktasında mekanik dişli sistem var, Canon'da bu bildiğim kadar elektronik. Elektronik sistem daha fazla hız sağlamıyor mu?

Ne demek bu Cem? Biraz açar mısın?

O dişliyi nerede gördÜn?

Lensin içini mi açtın? Makinenin içini mi açtın?

Dişli nerede?

Bu bilgiyi sana kim veriyor? Kendin gördÜn mÜ böyle bir dişli sistemi?

Bağlantı noktasında bulunan dÜz tornavida uçlu şaft sistemini dişli olarak mı isimlendiriyorsun?

Aynı şaft sistemi yaşınızın yetişmediği yıllarda Üretilen diğer markalarda yok mu?

Bu sistemden başka bir sistem var mıydı o yıllarda? Bu sistemden başka bir sistemi ilk olarak Canon lense motor entegre ederek yaptı demedik mi?

Nikon mÜşteri kaybetmemek için şaftlı sisteme devam etti, Canon'a sinirlenen pek çok kişi o yıllarda Nikon'a geçti demedik mi?

Canon'da 1985 yılından bu yana FD, EF ve EFS olarak 3 farklı bağlantı sistemi icat edildi, bundan dolayı millet eski lenslerini çöpe attı demedik mi?

Konuyu biraz açarsan kafana takılan sorulara cevap verebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soru Canonturk te "konu (fotoğraf) dışı" bölümde neden Canon olarak açıldı, orada da -bence- pek te rasyonel olamayan bir sürü gerekçe sayıldı.

DSLR makina almak isteyen ve ne almalıyım diye soran arkadaşıma " ne çekeceksin?" diye sormak gerek.

Body değişse de çok sayıda ve göreceli olarak body lerden pahalı oldukları için kolay kolay değiştiremeyeceğimiz lens tercihimize göre body seçmek daha akıllıca geliyor bana. İşi gücü video çekmek olan bir arkadaşım hiç düşünmeden gitsin bir Canon 650D ve üzerinde 18-135 STM kit lens alsın. Benim aklımda olan konfigürasyon D600 + 50mm 1.8 ve 85 mm 1.8 ile adım atmaktı ta ki Nikon D610 hamlesini yapana kadar!

Mehmet hocam, prizmadan sensöre dökülen tozdan, kasanın içine yağ, ışık girmesine, kaynayan-kaynatan pillerden asimetrik netlemeye kadar bir sürü abukluk yaşanıyorken ne Canon a ne de Nikon a nasıl güveneceğiz? Gözümüzü karartıp garantisiz mal alınca da dünyanın her yerinde kolayca halledilen sorunlar bizim için kabusa dönüşebiliyor. Bu durum , sadece bizim ülkemizde ciddi bir sorun. Zira, devlet esnafa %50 ortak, müşteri yağlı kaz, amerikalının verdiği paranın en az iki misline aynı ürünü alabiliyoruz. Ya da güvencesiz mal!. Devletimiz tüketici hakkını komunizm tehlikesi gibi görüyor. Tüketici hakem heyetleri ve Sanayi Bakanlığı web sayfalarındaki linkler iş görmüyor, biliyor musunuz? Tüketici Hakem Heyeti dediğiniz şey, aleni mahkeme. Mahkemeleşmeden hak arayamıyorsunuz!

Konu güven ise D600 den 10 ay sonra yerine D610 çıkardıktan dan sonra "neden hala Nikon" diye sormak belki daha yerinde bir soru olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Üstadlar nikon lenslerindeki lensin bağlama noktasında mekanik dişli sistem var, Canon'da bu bildiğim kadar elektronik. Elektronik sistem daha fazla hız sağlamıyor mu?

Mehmet hocamız açıklamış ama bir kaç cÜmle de ben yazmak isterim Cem. Nikonda Otomatik Netleme (AF) 3 döneme ayrılabilir.

1-) 1983 Yılında Üretilen Nikon F3AF modeli için 2 lens (80 mm ve 200 mm) Üretildi.Bu lenslerin içinde AF yapacak motor vardı. Bu kamera Kontrast Algılama yönetimini kullanılarak netlik yapıyordu ve netlik yavaş gerçekleşiyordu.

2-) 1986 Yılında Nikon gÜnÜmÜzdeki kameralarda kullanılan Faz algılamalı sistemli ve netliğin gövdeden çıkan bir çatal dişli veya şaft ile lensi çevirerek gerçekleştirildiği ilk başarılı AF kamerasını Üretti ve mekanikle elektroniği birleştirmiş oldu. Bu nasıl oluyor? Netliği yapmak Üzere deklanşöre dokunduğumuzda faz algılama sistemi cisme netliğini yapmak Üzere harekete geçer ve elde ettiği veriyi kameranın mikro bilgisayarına iletir. Kameranın bilgisayarı ise netliği gerçekleşmesi için lense giren mekanik şaft'ın kaç tur ve ne tarafa döneceğini hesaplayarak, netlemeyi gerçekleştirir. Cismin uzaklık ve konumu elektronik olarak hesaplandı. Kamera, mekanik sistemi ne yöne ve kaç tur döndÜreceğini yine elektronik olarak hesapladı. Sonra işin mekanik yönÜ devreye girdi ve kamera gövdesinden çıkan çatal dişli veya şaft lensi döndÜrerek netliği sağladı.

3-) 1998 Yılından sonra Üretilen lenslerin içine AF motoru konmaya başlandı. Bu nedenle gövdesinde AF motoruna ihtiyaç duymayan yeni bir giriş seviyesi D40, D40X ve D60 (şimdilerde D3000-D5000 ve tÜrevleri) kameraları Üretildi ve bu gövdelere mekanik netleme sistemi konmadı. Bunlar hariç diğer Üretilen tÜm gövdeler, bu mekanik şaftlı olarak Üretilmeye devam etti ve ediyor.

Elektronikle mekaniği birleştirmek bu şekilde oluyor.

Birde senin kullandığın D7000' in 1977 yılında Üretilmiş mekanik AI (Otomatik Diyafram özellikli) lensleri, kameranın A ve M modunda kullanılabileceği bir çeviri yazım var aşağıdaki linkte. Bak, Nikon daha nasıl mekanikle elektroniği birleştirmiş...

http://uatumen.blogspot.com/2012/12/eski-lenslerin-nikon-dslr-kameranizda.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belki bir kaç sene sonra ne Canon ne de Nikon kalmayacak! Yazılım sektörüne dayalı gelişen küçük markalar devam ederken direnen tutucu büyükler batacaklar!

Bugün öğleden sonra bisikletle Sorgun orman yolunda turlarken çektim. Hatta yağlı boya reprodüksiyonunu da bir kaç saniyede çıkardım

Kamera: Samsung S3..

5z6e.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyükler batabilir bir kehanet değil. Biraz uzun ama göz atarsanız ( http://petapixel.com...-i-buy-in-2018/ ), durum hiç te parlak değil. örneğin bu yıl artık -akıllı telefonlar nedeniyle- kompak makinaların üretimini artımayı düşünmüyorlar; DSLR i de eskisine oranla daha az artırma kararı almışlar. öte yandan Canon un makinalara GPS, Wi-Fi ekleme nedenini satışların düşmesinin göstergesi (satış düşmesin diye gelişen refleks) olarak yorumlamış yazar.

Fotoğrafa ilgi duyan bir kişi bundan uzak durabilir mi?

f5k8.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük markalar ipler elinde olduğu sürece teknolojiyi küçük adımlarla ilerletirler. Bazı kçük markalar atılım yapmaya kalktımı büyük markalarında ipleri elinde tutmak için daha fazla özellik eklemesi normal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Samsung u çok aç görüyorum bu konuda.

Sadece bu konuda değil her konuda atılımın kralını yapıyorlar.

Laptop alanı avrupaya tatile gönderiyor böyle bir kampanyamı var arkada?

Şöyle bi 20-30 sene sonra Samsung buldozer alanı Virgin ile uzaya gönderirse şaşırmam!

Sadede gelecek olursak Samsung bence iyi atılım yapacak.

Galaxy S4 telefonunda bit kadar sensör ile şahaser yaratıyor telefon.

Geçmişte Pentax ile ilişkileri vardı, duyduğuma göre sensör üretme teknolojileri dahi varmış.

Samsung hiç bir zaman bir fotoğraf makinesi olmayacak ancak çok iyi bir dijital makine yapacaklarına eminim.

Ve piyasada her geçen gün sayıları git gide artan, ne alacağını bilmeyen, ne yapacağını bilmeyen, haa bunun MP si yüksekmiş, aa bak bunda GPS varmış lan diyenleri kendine çekecek.

Az makine, hiç kafa bulandırmayan lens seçenekleri.

O piyasada ne kadar amatör insan varsa hepsini toplayacak diye düşünüyorum.

Şimdi hepiniz alsın silsin süpürsün o kitleyi kim takar diyeceksiniz ancak; büyük firmaların en sevdiği müşteri profilide onlar.

Misal bir D3 ün maliyeti, işçiliği, üretim süresi 500$ ise adam bunu 1000$ satıyor, oysaki kompakt makinenin maliyeti 10$ ken 100$ a satıyor.

Ve 1 tane D3 sattığı günde 20 tane kampakt satıyor.

Canon ve Nikon çok büyük alt segmente büyük güç kaybedecekler diye düşünüyorum ki şuan bile Canon un zaten o kompakt/dslr-like serisinde pek adı anılmıyor zaten hehralde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu oktada satıcılarada büyük iş düşüyor. Geçen BİM'e girdim Samsung yetkilisi bana Samsung kompakt makinesini öyle bir tanıttıki bilmesem Nikon D4'den çok daha iyi ve 10 kat daha ucuz der, satın alır çıkar giderdim. Markaların ürün satımını gerçekleştiren yetkililer fan boyluğun doruklarını yaşıyorlar. Adamın bana resmen "lan oğlum salakmısın Samsung varken Nikon alınırmı şakamısın ?" gibilerinden laf etmediği kaldı. Uğraşmadım bile çıktım gittim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eroin satıcısı hiç malım kötü der mi?

Tabi ki iyi diyecek bu mal yaramaz sen git bir D4 derse o adamı sokarlarmı bir daha Samsung 'a?

Satıcı normal, alıcının uyanık olması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle sanıyorum ki dünya genelinde.

Şimdi benim radar sadece İstanbul'da geçerli olduğundan anlayamıyoruz ama çevremde milletin elindeki makinalar, daha Önemlisi mağzaların raflarındaki ürünlere baktığımda giriş seviyesi olan kompaktlar, dslr-like lar ve şimdi yeni yeni bunların aralarına giren yüksek zoomlu dslr gÖrünümlü ufak kompaktlarda ne Nikon gÖrüyorum ne Canon.

Samsung, Sony, Oly birazda panasonic.

Rafda bunlar olunca hali ile bunlar satılıyor.

İşte az Önce sÖylendiği gibi BiM Türkiye de en yaykın marketlerden biri.

Beyaz peynir, ekmek alıcam diye giriyorsun karşına Samsung pazarlamacısı çıkıyor :blink:

Bizim buralarda benim şÖyle bir gÖzlemim var; Bir kamera boyna asılmamışsa onun Nikon veya Canon olma ihtimali son derece düşük :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Trabzon'da Nikon P510 çok satıldı ama diğer şehirleri bilemiyorum.

Irak'dan, bir arkadaşıma 360 dolara 1 sene önce almıştık. Şimdi P520 çıktı ve P510 fiyatı sanırım 330 dolarlara düşmüştür. Geçenlerde bir teknoloji market mağazasında 1000 TL' nin üzerindeydi fiyatı. Vah bu ülke vatandaşlarına. Elin gavuru mu olmak lazım...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

BİM geçenlerde kampanya yaptı. P510'u 1000tl fiyata "düşürdü!" ve kampanya olarak garantisini 5 yıl yaptı.

İyi yapmış ama yine de yazık bize, hemde çok yazık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Birde bu markaların bayilikleri çok sıkıntılı. Büyük markalar bile bayiliklerini denetlemiyor. Bayi sahibi malı ne kadara satıyor? Ne yapıyor? hiç denetim yok...

Aslında direkt olarak Japonya Nikon'a ulaşılabilse, Türkiye temsilcisine ne yaptırımlar uygulatılır ama ulaşmıyorsunuz maalesef...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.