İçeriğe git

Reikan Focal ve Nikon D810 Problemi

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Nikon D810 için focal programına bağlantı sağlayamıyorum. Yeni alacağım lensi program ile test etmem gerekiyor fakat Nikon D810 u program algılamıyor. Kullandığım sistem Mac Os x ve Orjinal USB 3.0 kablo ile bağlantı sağlıyorum. Bunu haricinde Nikonun Camera control Pro 2 programı ile D810 sorunsuz çalışmakta. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Bir saat önce, Mustafa Pusti yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Nikon D810 için focal programına bağlantı sağlayamıyorum. Yeni alacağım lensi program ile test etmem gerekiyor fakat Nikon D810 u program algılamıyor. Kullandığım sistem Mac Os x ve Orjinal USB 3.0 kablo ile bağlantı sağlıyorum. Bunu haricinde Nikonun Camera control Pro 2 programı ile D810 sorunsuz çalışmakta. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mustafa bey,

Boşuna uğraşmayın, çalıştıramazsınız. Bedelini ödeyerek Reikan FoCal Pro uygulamasını aldım, MacBook Pro Yosemite yüklü bilgisayarımda ne yaptımsa çalıştıramadım. Reikan ile günlerce ve defalarca yazıştım; onlar D810 desteği olduklarını söylüyorlar, Canon 5D M2/M3, 5DS ve 5DSR'da sorunsuz çalıştırdık, ama ne D800 ne de D810'da çalışmıyor. Onların belirttiği her şeyi yaptım, El Capitan yükle dediler, yaptım olmadı. FoCal Pro son versiyonu yükle dediler yaptım olmadı. Bana özel bir kod gönderdiler onu yükledim, yine olmadı. 

Sonunda destek bölümündeki yazıştığım kişi benim konudan anlamadığımı, teknik kapasitemin yetersiz olduğunu ima edince; kendisine Bilgisayar mühendisi olduğumu, 25 yıldır yazılım ve uygulama sektöründe çalıştığımı, "söyledikleri yetersiz teknik bilgimle !" nasıl oluyor da Canon'un tüm modellerinde başarabildiğim halde Nikon'da beceremediğimi hatırlattığımda; o zaman makineniz arızalıdır deyip işin içinden çıktılar. Üşenmedim bir başka D810 buldum onda denedim yine çalışmadı, aynı hatayı aldım. Bunu da yazınca Türkiye'dekinlerde problem vardır dediler, şaka gibi yani.

Özetle; boşuna uğraşmayın, çalışmıyor. Eğer çalıştırmanın bir yolunu bulursanız mutlaka haberdar edin, bekleyeceğim.

Bir soru: Yeni alacağınız lensin nesini FoCal yazılımı ile test etmek istediniz?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birçok defa bende yazı yazdım cevap gelmedi focal reikan dan. alternatif bir program da bulamadım. bulsam hemen gececeğim. 

- Mustafa Pusti tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

43 dakika önce, Sebahattin Demir yazdı:

Mustafa bey,

Boşuna uğraşmayın, çalıştıramazsınız. Bedelini ödeyerek Reikan FoCal Pro uygulamasını aldım, MacBook Pro Yosemite yüklü bilgisayarımda ne yaptımsa çalıştıramadım. Reikan ile günlerce ve defalarca yazıştım; onlar D810 desteği olduklarını söylüyorlar, Canon 5D M2/M3, 5DS ve 5DSR'da sorunsuz çalıştırdık, ama ne D800 ne de D810'da çalışmıyor. Onların belirttiği her şeyi yaptım, El Capitan yükle dediler, yaptım olmadı. FoCal Pro son versiyonu yükle dediler yaptım olmadı. Bana özel bir kod gönderdiler onu yükledim, yine olmadı. 

Sonunda destek bölümündeki yazıştığım kişi benim konudan anlamadığımı, teknik kapasitemin yetersiz olduğunu ima edince; kendisine Bilgisayar mühendisi olduğumu, 25 yıldır yazılım ve uygulama sektöründe çalıştığımı, "söyledikleri yetersiz teknik bilgimle !" nasıl oluyor da Canon'un tüm modellerinde başarabildiğim halde Nikon'da beceremediğimi hatırlattığımda; o zaman makineniz arızalıdır deyip işin içinden çıktılar. Üşenmedim bir başka D810 buldum onda denedim yine çalışmadı, aynı hatayı aldım. Bunu da yazınca Türkiye'dekinlerde problem vardır dediler, şaka gibi yani.

Özetle; boşuna uğraşmayın, çalışmıyor. Eğer çalıştırmanın bir yolunu bulursanız mutlaka haberdar edin, bekleyeceğim.

Bir soru: Yeni alacağınız lensin nesini FoCal yazılımı ile test etmek istediniz?

Saygılar.

Sigma 50mm 1.4 EX DG HMS aldım ve focal programının target kağıdı ile kendim ince ayar değişikliği yaparak -18 de netlik buldum. fakat bu göz ile ölçtüğüm değer sonucu. program ile test daha kararlı olacağını düşünüyorum. aynı şekilde sigma 17-35 de dahi -15 lerde değeri göz kararı ile buldum. programı kullanmam şart diye düşünüyorum. ek olarak ben de canon 5d mark 2 ve 3 ile bağlantı sağladım programa hiç bir sıkıntı dahi çıkarmadı. D810 da ise çıldırma seviyesine getirdi program beni. Tek bulabildiğim makine ayarlarından dosya aktarma değilde MTP yapılması gerektiği fakat bir türlü beceremedim. bir kaç kişinin yorumunda cihazı güncellerken MTP ayarını seçtiğini ve ondan sonra olduğunu söylüyorlar. Ben bunu beceremedim maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
8 dakika önce, Mustafa Pusti yazdı:

Sigma 50mm 1.4 EX DG HMS aldım ve focal programının target kağıdı ile kendim ince ayar değişikliği yaparak -18 de netlik buldum. fakat bu göz ile ölçtüğüm değer sonucu. program ile test daha kararlı olacağını düşünüyorum. aynı şekilde sigma 17-35 de dahi -15 lerde değeri göz kararı ile buldum. programı kullanmam şart diye düşünüyorum. ek olarak ben de canon 5d mark 2 ve 3 ile bağlantı sağladım programa hiç bir sıkıntı dahi çıkarmadı. D810 da ise çıldırma seviyesine getirdi program beni. Tek bulabildiğim makine ayarlarından dosya aktarma değilde MTP yapılması gerektiği fakat bir türlü beceremedim. bir kaç kişinin yorumunda cihazı güncellerken MTP ayarını seçtiğini ve ondan sonra olduğunu söylüyorlar. Ben bunu beceremedim maalesef.

Mustafa bey,

Media Transfer Protocol (MTP) dahil her alternatifi denedim, olmadı.

Bu konuyu okuyup, bu problemi çözmüş olan arkadaşlarımız varsa, deneyimlerini paylaşmalarını rica edebilir miyiz?

Sigma'da -18, Nikon 17-35'te -15 ayarları yaptıysanız bu ilginç bir durum. Her ikisinde de -15 ve üzeri ayar demek; belki de lenslerinizde değil makinenizin gövdesinde odak kalibrasyonunda bir problem olabileceği anlamına gelebilir. İyi bir ustaya veya servisine kontrol ettirmekte fayda olabilir.

Ben Nikkor f/2.8 Nano Serisi 14-24mm, 24-70mm, 70-200mm, 105mm Makro ve 50mm 1.4 lenslerimde yalnızca 2 lensimde; 

14-24mm lensimin 14mm'sinde +2,

24-70mm lensimin 70mm'sinde -3

ayar yapmıştım.

Aynı lenslerimle D800 gövdemde hemen hepsinde -8 ile -13 arası ayar yapmak zorunda kalmıştım.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, selim kocer yazdı:

dizutsu bilgisayarimda win10 ile calistiramadim. 2 isletim sistemi olarak ingilizce win7 32 bit kurdum sorunsuz kullaniyorum. 2. sistemde sadece reikan focal kurulu.

Windows 7 64 bit vardı onun ile denedim o da olmadı. 32bit sistem bulursam onun ile de deneyeceğim tekrar selim kocer bey. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Ben de büyük heyecanla satın aldım. ancak tüm denemem rağmen d750 ile usb bağlantısı kurulmuyor. defalarca yazışmama rağmen çözüm öneremediler ve ödememi iade ediyorlar. 

ancak daha önce micro focus ayarını şerti metre üzerinde yapmıştım. birkaç yerde de demir parmaklıklarda denedim. fena olmadı ve iyi sonuç veriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.