İçeriğe git

D7100 1.3x crop işlevinin mantığı

köylüadam

Recommended Posts

Merhabalar,

Biliyorsunuz bahsi geçen makinenin (başka makinelerde var mı bilmiyorum) 1.5x crop haricinde çerçevenin ekstra 1.3x croplanarak ekstra bir kesme işlemi yapan özelliği var. Ben bunun gerekliliği ve mantığını kavrayamıyorum. Zira çerçeveyi 1.3x croplayarak tekrar bir küçültme yapıyoruz ve bunun ekstra telefoto etkisi meydana getirdiği ifade ediliyor fakat bu durumda çözünürlük de düşüyor. Yani bi'nevi çekilmiş bir fotoğrafı zoom yapıp croplamış oluyoruz. Bu gerçekten bir özellik mi yoksa bir pazarlama taktiği mi bu konuda bilgisi olan üstatları dinlemek isterim. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buna kompakt makine ve telefonlarda dijital zoom deniyor. Dolayısıyla söylediklerinizde haklısınız.

Aklıma gelen tek mantıklı neden şu: Belki 1" sensörler için yapılmış objektifleri kullanabilmek için bir kolaylıktır.

Kesin bilgisi olan yanıt verirse doğruyu öğreniriz.

Edit: Bu objektifler için uygun adaptör olup olmadığını bilmiyorum.

- myasar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, myasar yazdı:

Buna kompakt makine ve telefonlarda dijital zoom deniyor. Dolayısıyla söylediklerinizde haklısınız.

Aklıma gelen tek mantıklı neden şu: Belki 1" sensörler için yapılmış objektifleri kullanabilmek için bir kolaylıktır.

Kesin bilgisi olan yanıt verirse doğruyu öğreniriz.

Edit: Bu objektifler için uygun adaptör olup olmadığını bilmiyorum.

Yani dijital zoom olduğu belli ancak benim bunun bir özellik olarak sunulması ile ilgili sıkıntılarım var. Acaba diyorum başka bir işlevi mi var fotoğrafçılıkta diye sormak istedim. Çünkü bu işlem orjinal croplanmamış fotoğraf pcye atılıp veya makinanın kendisinden de pekala yapılabilir. Ha şu olabilirdi 1.3x crop yapıldığı halde çözünürlük yine 24 mp kalsaydı bir mantığı vardı -ki bu da tele objektife 5 bin tl vermeyi gereksiz kılardı:) - vardır bir hikmeti, inşallah anlarız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Makine size belirtiyor zaten. 1.3x 'de 16MP olurum diyor. Photoshop'da aynı yakınlaştırmayı siz de yapabiliyorsunuz. Kesinlike Digital Zoom olarak algılanmamalı ama. Digital Zoom görüntü kalitesinden yer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstat değil de meraklı sıfatıyla ben de yanıt aradım.

Malum bu makinalar öncelikle ornitocuların, spor muhabirlerinin tercihi. Nedeni de çok hızlı olabilmeleri.

Yani amaç tamamen AF kullanımına yönelik. Bir tabloyla izah daha kolay olabilir:

DX Mode (24MP): Continuous Hi

Timing
JPEG Large/Fine
Raw
Raw+JPEG Fine
Frame rate 5.9 fps max 5.9 fps max 5.9 fps max
Burst capacity 50 images 6 images 5 images
Buffer full rate 4 fps 2.7 fps 1 fps
Write complete 33 sec. 5 sec. 5 sec.

1.3x crop mode (15MP): Continuous Hi

Timing
JPEG Large/Fine
Raw
Raw+JPEG Fine
Frame rate 7 fps 7 fps 7 fps
Burst capacity 100 images 7 images 6 images
Buffer full rate n/a 3.5 fps 2 fps
Write complete 1 min. 5 sec. 5 sec.
- atalay mete tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, atalay mete yazdı:

Üstat değil de meraklı sıfatıyla ben de yanıt aradım.

Malum bu makinalar öncelikle ornitocuların, spor muhabirlerinin tercihi. Nedeni de çok hızlı olabilmeleri.

Yani amaç tamamen AF kullanımına yönelik. Bir tabloyla izah daha kolay olabilir:

DX Mode (24MP): Continuous Hi

Timing
JPEG Large/Fine
Raw
Raw+JPEG Fine
Frame rate 5.9 fps max 5.9 fps max 5.9 fps max
Burst capacity 50 images 6 images 5 images
Buffer full rate 4 fps 2.7 fps 1 fps
Write complete 33 sec. 5 sec. 5 sec.

1.3x crop mode (15MP): Continuous Hi

Timing
JPEG Large/Fine
Raw
Raw+JPEG Fine
Frame rate 7 fps 7 fps 7 fps
Burst capacity 100 images 7 images 6 images
Buffer full rate n/a 3.5 fps 2 fps
Write complete 1 min. 5 sec. 5 sec.

Galiba aradığım cevabı aldım :-) Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim. Katkısı olacaksa bir ilave yapayım. Bu mode (ve aslında D7100) videocular için pek matah değilmiş. Zaten Live view da AF sıkıntısı ve "soft" video çekebiliyorken 1.3 crop moda getirirseniz bir de kayıptan söz ediliyor (In video mode, the 1.3x crop setting produces upsampled output)

- atalay mete tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, atalay mete yazdı:

Rica ederim. Katkısı olacaksa bir ilave yapayım. Bu mode (ve aslında D7100) videocular için pek matah değilmiş. Zaten Live view da AF sıkıntısı ve "soft" video çekebiliyorken 1.3 crop moda getirirseniz bir de kayıptan söz ediliyor (In video mode, the 1.3x crop setting produces upsampled output)

Çok teşekkür ederim yazdım bir kenara. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, atalay mete yazdı:

Çok teşekkür ederim yazdım bir kenara. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.