İçeriğe git

Camera Raw vs Lightroom

Recommended Posts

Aslında olaya Lightroom mu yoksa Photoshop mu diye bakmakta fayda var. Kullanım yerine göre ikisi de iyidir ve hangisinin daha iyi ve kullanışlı olduğu, CANON mu NIKON mu gibi bir tartışmadır. Ama kısaca kıyaslarsak, aklıma gelenler;

- Camera Raw, Photoshop eklentisi, Lighroom tamamiyle programdır. Yani Lightroom tek başına çalışabilir. Camera Raw Photoşop gibi bir grafik işlemci program ister.

- Camera Raw ile yaptığınızı Lightroom'la yapabilirsiniz.

- Lightroom size fotoğraflarınızı yönetmek için bir ara birim sunarken, Camera Raw bunu yapmaz.
- Lightroom katman esaslı değildir ama Camera RAW bir noktadan sonra Photoshop kullandığınız için katman esaslı kullanıma müsade eder. (Gerçi Lightroomdan Photoshop'a fotoğrafı yollayabilirsiniz ama bu ayrı bir konu)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba orçun bey , fotoğrafları arşivlemek dışında ----lightroom ile yapabileceğim herşeyi camera raw ile yapabilirmiyim ? eğer çok büyük bir kazanım yoksa satın almak istemiyorum açıkçası :)

- mustafa.sarican tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, mustafa.sarican yazdı:

merhaba orçun bey , fotoğrafları arşivlemek dışında ----lightroom ile yapabileceğim herşeyi camera raw ile yapabilirmiyim ? eğer çok büyük bir kazanım yoksa satın almak istemiyorum açıkçası

Elbette yapabilirsiniz. Ama sizin kullanım bilginize kalmış bir durum. Belki birini Lightroom da daha kolay yapar ama PS(Photoshop)de zor yaparsınız yada tam tersi PS de kolay Lightromda zor yaparsınız. Bence Lightroom alacağınıza Nikon Capture NX D ücretsiz onu deneyin. Yada NX2 alın.

Artı Lightroom un 30 günlük deneme sürümünü kullanının, PS ninde 30 günlük sürümünü deneyin. NX2 yi de deneyin. NX D yi de deneyin. Hangisi işinize yarıyorsa onu kullanın. Satın alınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, mustafa.sarican yazdı:

öneriniz için teşekkür ederim mehmet bey. nikonun kendi eklentisini denememiştim onuda değerlendirmek lazım.

Eklenti değil ayrı bir program. Ben kullanıyorum. NX2 de Raw fotoğrafı işleyip PS de rütuşları kırpmayı katmanları ayarlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, mustafa.sarican yazdı:

tamamdır NX2'yi kullanmaya başladım.orçun bey ve mehmet bey teşekkür ederim.

Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim mehmet bey, dediğiniz kadar varmış güzel bir program :) kendime herhangi bir zaman sınırı koymadım amacım en iyi şekilde  fotoğrafçılık alanında yetkinlik kazanmak ...  bu sebeple fotoğrafçılık ve video kamera alanında  kullanılan cihaz ve teknolojileri öğrenebilmek için 7/24 özveriyle çalışıyorum. inş. tam olarak kendime güvendiğimde bu alanda hizmet vemek istiyorum. En çok sevdiğim hobim ayn zamanda işim olsun diye durdarak bilmeden araştırıyor , öğreniyor  ve uyguluyorum.sizlerinde desteğiyle başarılı bir şekilde bu işin altından kalkabileceğime inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevindim. İnşallah hayalleriniz gerçekleşir. Youtubeden video bulabilirsiniz. Capture nx diye arttırmanız yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • Forum Editörü
Şimdi, emrecnl yazdı:

lightroom programını nasıl yüklerim ? 

Cevap : Programı indirdikten sonra (download ettikten sonra) "Yükle" Tuşuna basarak.

Bu nasıl cevap öyle demeyin lütfen, sorunuzu tekrar okuyun.

Ya da programı indirdiğinizde yükleme adımlarını içeren (İngilizce ise "Installation Guide") dokümanını okuyun.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Atalay Mete yazdı:

:)

sanırım Emre beyin sorusu indirme kaynağını içeriyor. Emre bey Nikon Türkiye ücretsiz olarak size bu olanakların bir kısmını sunuyor. Örneğin http://downloadcenter.nikonimglib.com/tr/download/sw/75.html

Atalay bey,

Soru Capture-NX yani Nikon Software değil,

"Lightroom programını nasıl yüklerim" diye sormuş Emre bey. 

Soru indirme kaynağı ise buradan başlanabilir.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Photoshop cs6 kullanıyorum. Cameraraw 7.0 eklentim var. Ancak d7200 ile çektiğim fotoğrafları işleyemiyorum çünkü 7200nef için cameraraw 9.0 ve üzeri gerekir diyor fakat cameraraw ı bir türlü güncelleyemiyorum. Şimdilik dng converter ile bu sorunu çözüyorum ama bu da hangi fotoğrafı işlemişim hangisini işlememişim dosya adına bakarak anlamamı zorlaştırıyor( eskiden işlenmişlerin yanına ek dosya oluşturuyordu ). Ayrıca dönüştürme işlemi uzun sürüyor ve yeni dosya oluşturduğu için yer sorunum ortaya çıktı. Bu problemi nasıl aşarım? Bir öneriniz var mı? Lightroom a alışamadım ve benim bilgisayarımda işlemleri 2sn gecikmeli veriyor. Exp açıyorum 2sn sonra görüntü aydınlanıyor ama cameraraw mouse u üzerinden daha çekmeden anında sonuç verdiği için kullanımı tercihi ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güncelleme için hangi hatayı veriyor? şöyle bir şey mi?

https://helpx.adobe.com/tr/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html

Aslında bendeki crackli versiyon. Gene de işe yarar mı?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, neehot yazdı:

Aslında bendeki crackli versiyon. Gene de işe yarar mı?

Madem bu işleri sıkça yapıyorsunuz, madem fotoğraf işiyle uğraşmayı ve çektiğiniz fotoğrafları Photoshop ile işlemeyi seviyorsunuz; o halde neden lisanslı kullanmıyorsunuz? 

Evet eskiden bu uygulamalar için hatırı sayılır lisans ücretleri istenirdi. 

Ama artık Photoshop + CameraRAW + Ligthroom uygulamalarından oluşan komple seti yaklaşık olarak ayda 30TL gibi bir fiyata sorunsuz ve lisanslı kullanabilirsiniz. Üstelik tüm güncellemeler ücretsiz olarak otomatik yüklenir. 

Sigara kullanıyor musunuz bilmiyorum (ben hiç kullanmadığım için emin değilim) ama sanırım yaklaşık 3 paket sigara parası bile değildir :)

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem bu işleri sıkça yapıyorsunuz, madem fotoğraf işiyle uğraşmayı ve çektiğiniz fotoğrafları Photoshop ile işlemeyi seviyorsunuz; o halde neden lisanslı kullanmıyorsunuz? 

Evet eskiden bu uygulamalar için hatırı sayılır lisans ücretleri istenirdi. 

Ama artık Photoshop + CameraRAW + Ligthroom uygulamalarından oluşan komple seti yaklaşık olarak ayda 30TL gibi bir fiyata sorunsuz ve lisanslı kullanabilirsiniz. Üstelik tüm güncellemeler ücretsiz olarak otomatik yüklenir. 

Sigara kullanıyor musunuz bilmiyorum (ben hiç kullanmadığım için emin değilim) ama sanırım yaklaşık 3 paket sigara parası bile değildir

Saygılar.

Sigara kullanmıyorum. Günlük 1 tl neye harcamıyoruz ki diye diye günlük 100tl yi bulduk. Ben profesyonel olarak uğraşmadığım için bu versiyonu kullanıyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 18.10.2016 at 15:24, Atalay Mete yazdı:

sanırım Emre beyin sorusu indirme kaynağını içeriyor. Emre bey Nikon Türkiye ücretsiz olarak size bu olanakların bir kısmını sunuyor. Örneğin http://downloadcenter.nikonimglib.com/tr/download/sw/75.html

teşekkür ederim atalay bey , indirme kaynağını sormuştum dediğiniz gibi .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.