İçeriğe git

35mm 1.8G mi 50mm 1.8G?

Atakan Alp

Recommended Posts

Merhaba. Bu iki lens arasında kaldım. Malum fiyatları da birbirine yakın. Manzara, gece fotoğrafçılığı ve arasıra portre için hangisini önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu iki lensten birini ben de setime katmak istiyorum ama aynı ikilemi yaşıyorum. Portreyi hiç sevmiyorum o yüzden 35 mm alırım muhtemelen. Ama siz portre de çekeceğim derseniz 50 mm daha uygun olur. Crop ile 75 mm olacak ve ekstra 1,3 crop ile 85 mm olur ve portre için en ideal aralığa ulaşmış olursunuz. 

Bir de sizin body'nizde otofokus motoru var. Neden G serisi almayı düşünüyorsunuz? D serisi ile yarı yarıya fiyat farkı var. 

- Yasin ÜYEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"50 mm lens crop faktör ile daha iyi portre lensi olur" cümlesi pratikte çok karşılığını bulan bir karar değil. Bir çok 50mm si olan arkadaşım lensi çantalarında taşıyorlar. Distorsiyon portreyi çekilmez yapacak bir etken ve portre çekeceğim diyen gitsin paşa paşa 85 mm  lens alsın.

Öte yandan, prime lens kullanmamızın temel nedenleri  keskinlik ve bokeh başarısı değil midir. Eğer  illa ki bu iki lens arasına sıkıştıysak Nikon bize bir güzellik yaptı ve kesinlikle 50 mm den daha başarılı bir 35 mm sundu. Aslında buna biraz da zorlandı diyebiliriz. Zira üçüncü parti lensler inanılmaz başarılı ürünler çıkardılar. Prime olanları geçiyorum, 17-50mm f/ 2.8 lenslerin bu iki Nikon prime lens ile karşılaştırmalarına bakın (ör flick r da)gerek keskinlik gerekse bokeh başarıları müthiş, ne demek istediğimi anlarsınız.

Ben, D3300 kullanıcısı olarak Sigma 17-50 f /2.8 uyum sorunu nedeniyle kullanamıyorum. Zaten 18-105 var diye Tamron (vc siz olanı) da göz ardı ederek ve Tahir Yıldız arkadaşımızın fotoğrafium daki inceleme/yazısını da göz önüne alarak tercihimi Nikon 50mm f /1.4 ten yana kullandım. Bu lens, Nikon un muhtemelen en başarılı lenslerinden biri.

Diyeceğim o ki, (çok az fiyat farkyla) Nikon 50mm f /1.4 ü de bu bu grubun içine katıp öyle karar verin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 mm f:1,4 konusunda hakkınız var atalay bey tamamiyle katılıyorum. İlk baktığım o olmuştu benim de. Fiyatı biraz tuzlu olduğu için uzaklaşmıştım. Bir de manzara için bazen zorlar mı acaba 50 mm diyorum.

Elbette portre için en doğrusu 85 mm dir fakat lensler de ucuz olmadığı için bizim bir taşla çok kuş vurma çabamız bizi bu durumlara düşürüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manzara konusu elbette oldukça sınırlanmış oluyor. O kadar dar açıya ne sığdırabildiğinize kalmış.

Bu odak mesafesindeki lensler sizin de dediğiniz gibi yaygın olarak (ve bana göre de yanlış olarak) portre amaçlı olarak bulunduruluyor. Oysa yaşlı bir adamın kırışıklıkları ya da sakalın bıyığın detayı görünsün istemiyorsanız portre lensinin keskin değil tam tersine yumuşak olması gerek.

Portre konusunu geçersek APS-C bir makinede 50 mm hızlı lensler, detay ve still life - ürün çekimleri konusunda son derece kullanışlı. Kiminde makro- Nikonda micro- özelliği olsa da 50 mm de Macro fotoğrafçılığı zor gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhakkak. Stacking yapabilirim ama ışığı halledemedim sağlam bir flaş ya da ışık kaynağı lazım. Zahmet istiyor. Eskiden severdim macroyu ama şimdilerde manzaraya sardım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar inanır mısınız bilmiyorum ama 35mm 1.8G lens almak için gittiğim dükkandan nokta çiziksiz 50mm 1.4D lens alıp çıktım. 50mm 1.4D lens ikinci elmiş ama inanın kutudan çıkmış gibiydi. şanslıydım sanırım biraz İkisi de 650TL'ydi. Sizce iyi yapmış mıyım? :)

- Atakan Alp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer dar açı sorun  olmazsa ya da siz üstesinden gelebilirseniz mükemmel ( bkz photozone review)  bir lensiniz oldu. Güle güle kullanın.

Bu lens ile neler yapılabilir sorunuza yanıt bulmak için duayyen fotoğraçıların albümlerine bakmanızı öneririm. Ara Güler ya da ifsak yöneticilerinin portfolioları çok yardımcı olabilir. Malum, o zamanlar tek lens ile ömür geçirmiş o insanlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, atalay mete yazdı:

Eğer dar açı sorun  olmazsa ya da siz üstesinden gelebilirseniz mükemmel ( bkz photozone review)  bir lensiniz oldu. Güle güle kullanın.

Bu lens ile neler yapılabilir sorunuza yanıt bulmak için duayyen fotoğraçıların albümlerine bakmanızı öneririm. Ara Güler ya da ifsak yöneticilerinin portfolioları çok yardımcı olabilir. Malum, o zamanlar tek lens ile ömür geçirmiş o insanlar.

Evet haklısınız. Aslında acayip bir dar açı söz konusu değil ama objenin dibine gidip de çekmek kolay değil bu lens ile. Genelde uzak manzaları çekmek ve iyi bokehli portre için sanırım çok iyi oldu. Bir de çok ciddi keskinlik verdi sanki. Zoomluyorum zoomluyorum görüntü keskin :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun. İsabet olmuş güle güle kullanın. 1,4 ile bokeh probleminiz kalmadı ve Atalay beyin dediği gibi prime lensler keskindir. Güzel fotograflar çekersiniz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.