İçeriğe git

Tokina 11-16 DX II Aldım [AT-X 116 PRO DX II]

Atakan Alp

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Tokina 11-16 DX II aldım bugün.

D7100 ve HOYA 77mm Polarize filtre ile kullanıyorum. Ancak bana pek keskin gibi gelmedi lens. Herkes keskinliğini öve öve bitiremedi ancak benimki kedi çıktı :) İlk kez geniş açı kullanıyorum ondan mı acaba?

Bir de D7100 otomatik moddayken inanılmaz fazla ışıklı çekiyor. Baya baya silik oluyor. Manuelde çekerken de biliyorsunuz -|||||||0|||||||+ var. Tam sıfırdayken çekim yaptığım zaman bile overexposure sorunuyla karşı karşıya kalıyorum. 2-3 diş eksi olacak şekilde ayarladığım zaman bi problem yok. 

Focus otomatikteydi. A modundaydım genelde ancak verdiği değerler gerçekten kötüydü. Makine sanırım bu lensi tanımadı. Son versiyonunu kullanıyorum halbuki....

Hatalarım vardır tabii ama lenste bir sorun olabilir mi acaba?

Örnekleri şimdi yüklüyorum :

http://i.hizliresim.com/OE3p5z.jpg

http://i.hizliresim.com/VEg11R.jpg

http://i.hizliresim.com/5YoOpz.jpg   (otomatik bu :D )

http://i.hizliresim.com/0y45bZ.jpg

http://i.hizliresim.com/40ZJYA.jpg

Tavsye ve önerilerinizi bekliyorum..

- Atakan Alp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atakan bey elinizdeki 50 mm prime lensiniz kadar keskinlik sunmayacaktır bu lens fakat geniş açı lens piyasasına bakacak olursak bu lens fiyatının üzerinde bir ürün. Distorsiyonu az f 2,8 ve köşelerde keskinlik kaybı az olan bir lens ki merkez keskinliği çok iyi. Sizin cihazınızda da keskinlik değeri yüksek bir lens. Zamanla tanıdığınızda daha iyi sonuçlar alırsınız. Diyaframı da f 8 gibi kullanırsanız daha keskin sonuç alırsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yasin ÜYEL yazdı:

Atakan bey elinizdeki 50 mm prime lensiniz kadar keskinlik sunmayacaktır bu lens fakat geniş açı lens piyasasına bakacak olursak bu lens fiyatının üzerinde bir ürün. Distorsiyonu az f 2,8 ve köşelerde keskinlik kaybı az olan bir lens ki merkez keskinliği çok iyi. Sizin cihazınızda da keskinlik değeri yüksek bir lens. Zamanla tanıdığınızda daha iyi sonuçlar alırsınız. Diyaframı da f 8 gibi kullanırsanız daha keskin sonuç alırsınız. 

Hocam tokina lens elinizde varsa sizden bir şey rica edicem..

Lensi çıkarınca hani arka tarafta bi dişli var. çekince diyafram dişlerini görüyorsunuz. o sizde tutukluk yapıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Yasin ÜYEL yazdı:

Denemedim hiç ama bakıyım bir Atakan bey. Bu arada hayırlı olsun

Teşekkür ederim Yasin Bey ancak geri verdim. Lens tamiri yapan biriyle konuştum. O arkadaki dişli çek bırak şeklindeymiş. Kesinlikle takılma yapmamalıymış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir de 11-16 inanılmaz geriden gibi geldi bana ya.. Sanki dürbünün tersiyle bakıyormuşum gibi. Nikon 17-55 2.8G şuanda süper bir alternatif gibi duruyor. Sıfır fiyatı çok fazla. İkinci eli 1500 tl civarına bulunabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
On 8/16/2016 at 00:11, Atakan Alp yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Tokina 11-16 DX II aldım bugün.

D7100 ve HOYA 77mm Polarize filtre ile kullanıyorum. Ancak bana pek keskin gibi gelmedi lens. Herkes keskinliğini öve öve bitiremedi ancak benimki kedi çıktı  İlk kez geniş açı kullanıyorum ondan mı acaba?

Bir de D7100 otomatik moddayken inanılmaz fazla ışıklı çekiyor. Baya baya silik oluyor. Manuelde çekerken de biliyorsunuz -|||||||0|||||||+ var. Tam sıfırdayken çekim yaptığım zaman bile overexposure sorunuyla karşı karşıya kalıyorum. 2-3 diş eksi olacak şekilde ayarladığım zaman bi problem yok. 

Focus otomatikteydi. A modundaydım genelde ancak verdiği değerler gerçekten kötüydü. Makine sanırım bu lensi tanımadı. Son versiyonunu kullanıyorum halbuki....

Hatalarım vardır tabii ama lenste bir sorun olabilir mi acaba?

Örnekleri şimdi yüklüyorum :

http://i.hizliresim.com/OE3p5z.jpg

http://i.hizliresim.com/VEg11R.jpg

http://i.hizliresim.com/5YoOpz.jpg   (otomatik bu )

http://i.hizliresim.com/0y45bZ.jpg

http://i.hizliresim.com/40ZJYA.jpg

Tavsye ve önerilerinizi bekliyorum..

Merhaba

Fotoğrafları anladığım kadarıyla ışığın en sert olduğu öğlen saatlerinde çekmişsiniz. Normal olarak ışığın sert olduğu saatlerde fotoğraf çekilmemelidir. Sabah saat 11:00' e kadar ve öğleden sonra kışın 15:00 dan sonra yazın ise duruma göre 17:00-18:00' den sonra çekim yapılmalıdır. Yoksa ne yaparanız yapın, fotoğraflar çok parlak çıkar. 

Ayrıca çektiğiniz karede ışıklı ve gölgeli alanlar aynı anda olduğu sürece; Çektiğiniz fotoğraf pozometrik ölçüm ve fizik kuralları nedeniyle düzgün görünmeyecektir. Işığı ölçtüğünüz nokta, aydınlık bir alansa kamera daha koyu çekim yapar, bu ise gölgede kalan alanların detayının kaybolmasına neden olur. Tam tersi, ölçümü koyu yerden yaparsanız da bu sefer kameranız detay vermek adına açık değerler verir ve bu seferde parlak alanlarda ışık patlaması sorunu yaşarsınız. 

Karede hem parlak hemde gölgeli alanlar varsa yapacağınız 2 şey var.

1-) Kameranın menülerinde gölgeli alanlardaki detayı koruyan bir ayarda çekmek (Sadece JPEG leri etkiler, RAW etkilenmez)

2-) Fotoşop benzeri programlarda müdahale etmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ümit Alper TÜMEN yazdı:

Merhaba

Fotoğrafları anladığım kadarıyla ışığın en sert olduğu öğlen saatlerinde çekmişsiniz. Normal olarak ışığın sert olduğu saatlerde fotoğraf çekilmemelidir. Sabah saat 11:00' e kadar ve öğleden sonra kışın 15:00 dan sonra yazın ise duruma göre 17:00-18:00' den sonra çekim yapılmalıdır. Yoksa ne yaparanız yapın, fotoğraflar çok parlak çıkar. 

Ayrıca çektiğiniz karede ışıklı ve gölgeli alanlar aynı anda olduğu sürece; Çektiğiniz fotoğraf pozometrik ölçüm ve fizik kuralları nedeniyle düzgün görünmeyecektir. Işığı ölçtüğünüz nokta, aydınlık bir alansa kamera daha koyu çekim yapar, bu ise gölgede kalan alanların detayının kaybolmasına neden olur. Tam tersi, ölçümü koyu yerden yaparsanız da bu sefer kameranız detay vermek adına açık değerler verir ve bu seferde parlak alanlarda ışık patlaması sorunu yaşarsınız. 

Karede hem parlak hemde gölgeli alanlar varsa yapacağınız 2 şey var.

1-) Kameranın menülerinde gölgeli alanlardaki detayı koruyan bir ayarda çekmek (Sadece JPEG leri etkiler, RAW etkilenmez)

2-) Fotoşop benzeri programlarda müdahale etmek.

Ağzınıza sağlık Alper abi. Işık önemlidir elbette ama altın saat ve mavi saatler çok daha önemlidir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eliminizde gerçekten olağanüstü kaliteli ve ultra geniş açı olarak tasarlanmış bir lens var. üstelik size 2.8 diafram açıklığı sunuyor.  lensi evinizin içinde, hatta akşam ampül ışığında deneyin. salonda oturup çektiğinizde  abartarak söyliyeyim, yatak odanızın kadraja girdiğini göreceksiniz :)) yani, ultra geniş açı (sensörün kısa ekseninden -15 mm- kısa odak mesafesi) ile ilgili adaptasyon süreci yaşıyorsunuz. örneğin siz bu lensi flaşla kullandığınızda da hayal kırıklığı yaşayacaksınız, mutlaka bir diffüzör edinin.

Çok isabetli bir tercih yapmışsınız, güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ürünü ikinci el almıştım. Lensin arkasında olan, çekince diyafram dişlerini oynatan aksanının bozuk olduğunu anladığım için geri verdim :( Bununla yaklaşık 100 tane fotoğraf çektim... Sanırım bana göre bir lens değilmiş çünkü bir objeyi çekmek için baya baya yanına gitmeniz lazım. ben de nikon 17-55 f2.8'e yöneldim. Geçenlerde dükkan garantili olanını 1350tl'ye kaçırdım ama hala arıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, atalay mete yazdı:

Merak ettim, şu anda hangi lensi (leri) kullanıyorsunuz? 

Hocam bende AF-S 28-300 ED VR ve 50mm f1.4 lens var. D7100 ile kullanıyorum. 28mm'den aşağısına bişiler arıyorum sokakta gezmelik ama bütçeme uygun temiz bişi bulamadım. Geniş açılı bişiler istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer dibine girmeden, objeleri keskin bir şekilde görüntülemek istiyorsanız yarı fiyatına bir Nikon 50 mm f/1.4 alın diyecektim, zaten varmış.  Bu lensin mazereti olmaz :)

Geniş değil, çok geniş te değil, ultra geniş açıya ihtiyacım var demiyorsanız Tokina 11-16 yı denemek bile hata olmuş derim. 

İlk mesajda örneklediğiniz ışıkta bir nikon kit lens (18-55 vr) çok da iyi iş görür. 17-55    2.8 Size kit lensten farklı bir odak uzaklığı sunmayacak. Optik olarak ta hiç yabana atmayın. Elbette lensin malzeme kalitesi farklı. O bir sarı halkalı lens.  Profesyonel değilseniz, zorlu şartlarda çalışmıyorsanız o kadar paraya anlamsız bir yatırım taşıyor olacaksınz. Üstelik, sizde bu heves varken eminim bir FF bıdy edinirsiniz ve bu lens FF uyumlu değil. 

Naçizane önerim, 18-55 VR kit lensi deneyin derim; satın almanıza bile gerek yok. Eminim herkesin evinde atıl duran bşr ane vardır. Emanet aln, bakalım bir kit lensle neler yapabiliyorsunz? Çok ciddi bir meydan okuma (challenge) olmaz mı?

Flickr da bakın bu lensle neler neler çekmişler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, atalay mete yazdı:

Eğer dibine girmeden, objeleri keskin bir şekilde görüntülemek istiyorsanız yarı fiyatına bir Nikon 50 mm f/1.4 alın diyecektim, zaten varmış.  Bu lensin mazereti olmaz :)

Geniş değil, çok geniş te değil, ultra geniş açıya ihtiyacım var demiyorsanız Tokina 11-16 yı denemek bile hata olmuş derim. 

İlk mesajda örneklediğiniz ışıkta bir nikon kit lens (18-55 vr) çok da iyi iş görür. 17-55    2.8 Size kit lensten farklı bir odak uzaklığı sunmayacak. Optik olarak ta hiç yabana atmayın. Elbette lensin malzeme kalitesi farklı. O bir sarı halkalı lens.  Profesyonel değilseniz, zorlu şartlarda çalışmıyorsanız o kadar paraya anlamsız bir yatırım taşıyor olacaksınz. Üstelik, sizde bu heves varken eminim bir FF bıdy edinirsiniz ve bu lens FF uyumlu değil. 

Naçizane önerim, 18-55 VR kit lensi deneyin derim; satın almanıza bile gerek yok. Eminim herkesin evinde atıl duran bşr ane vardır. Emanet aln, bakalım bir kit lensle neler yapabiliyorsunz? Çok ciddi bir meydan okuma (challenge) olmaz mı?

Flickr da bakın bu lensle neler neler çekmişler..

İlginç bir öneri gerçekten :) Hocam profesyonel değilim ama öğrenme hevesim var. F1.4'ün keskinliğini gördükten sonra fotoğrafa bakış açım baya değişti :) Peki sizce bu durumda Tamron'un 17-50'sine, Tokina 16-28'ine falan da bakmalı mıyım? Keşke 18-105'imi satmasaydım. O en iyisiymiş :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam digital picture review ün editörüne ait bir söz:dü, lens seçimi için  şöyle demişti: "kafa karışıklığı dünyasına hoş geldiniz" . Çünkü çok fazla seçenek var. 

Lense ve diğer donanıma yatırım yapmak için tarzınızın netleşmesi gerekiyor. Bunun için de hem donanım kullanımı hem de çekim teknikleri konusunda belli bir olgunluk seviyesi tutturmak hatta o kadar köklü değişimler oluyor ki gelişmelerin takipçisi olmak gerekiyor. 

Yerinizde olsam bir 18-55 VR kit lens ile 3 ay zaman geçiririm. Bu süre içinde bol bol şablon çekerim. Sümüklü çocuktan tramvaya; saçıyla denizde su atan hanım kuzımızdan kedi bıyığına kadar her şeyi çeketim. Hatta flickr ya da başka sitelerde profesyonellerin çektikleri benzeri kadrajlar çekmeye çalışır, karşılaştırırım. Bakalım bizi zorlayan nedir? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 19.08.2016 at 18:20, Atakan Alp yazdı:

İlginç bir öneri gerçekten  Hocam profesyonel değilim ama öğrenme hevesim var. F1.4'ün keskinliğini gördükten sonra fotoğrafa bakış açım baya değişti  Peki sizce bu durumda Tamron'un 17-50'sine, Tokina 16-28'ine falan da bakmalı mıyım? Keşke 18-105'imi satmasaydım. O en iyisiymiş  

Bence senin aklın çok karışmış. 500px de ki fotoğraflarına  bakınca iyi bir şekilde giderken bir anda lens nedeniyle aklın karışmış ve farklı yollara sapmışsın gibi. 

Tokina 11-16mm manzara için kullanılan bir lens 500px de gördüğüm kadarıyla sokak fotoğrafları ağırlıklı fotoğraf çekiyorsunuz. Sigma 17-50mm f/2.8 sizin için daha iyi olacaktır. Prime tarafında 35mm f/1.8 G alabilirsiniz. Çarpanıyla FF lensi 50mm lense denk gelecektir. Soğu kişi 17-50mm f/2.8 alınca 35 ve 50mm leri çantasından pek çıkartmaz oluyor. Tamronlarda tozlanma halka sıkışma sorunu devam etmekte. Geçen gün bir kişiyle konuştum lens elinde kalmış baya üzgündü. 

Makinenize tam olarak hakim olmadığınız izlenimine kapıldım. Kullanma kılavuzunu uygulamalı olarak baştan sona çalışın. Sonra da ara ara tekrar edin. Öğrendiğim bir teknik veya sorunu kitabı tekrar ederken bir anda buradaki sorunu bu şekilde çözebilirdim veya bu ayar şurada çok iyi gider diyebiliyorsun. Bu da seni daha da iyi bir avantaj sağlıyor.

Lense takılı kalmamanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turan beyin hemen her söylediğine ben de katılıyorum. Bir konu hariç; Tokina 11-16 nın manzara için kullanıldığı bilgisi. Bana göre bu lens için eksik bir tanım. Ben bu lensi kullandım ve bu lensi satın almamda fotoğraf eğitmeni bir ağabeyimizin tanımı ve motivasyonu önemli etken  olmuştıu. "Manzara çekmek ya da çok şeyi kadraja sığdırmak için normal ya da geniş açı lens yeterli, ultra geniş açıyla çektiğin fotoğrafta ise fotoğrafa bakan kişi kendini kadrajın içinde hisseder". Gene ultra-geniş açı o kadar farklı beceriler gösterir  ki size -gördüklerinizin ötesinde- abartarak, çarpıtarak, derinlik vererek  özgün fotoğraflar yaratma olanağı verir. Ama mesela manzara çekerken sık kullanılan polarize filtreyi  kullanamazsınız!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Turan Babacan yazdı:

Bence senin aklın çok karışmış. 500px de ki fotoğraflarına  bakınca iyi bir şekilde giderken bir anda lens nedeniyle aklın karışmış ve farklı yollara sapmışsın gibi. 

Tokina 11-16mm manzara için kullanılan bir lens 500px de gördüğüm kadarıyla sokak fotoğrafları ağırlıklı fotoğraf çekiyorsunuz. Sigma 17-50mm f/2.8 sizin için daha iyi olacaktır. Prime tarafında 35mm f/1.8 G alabilirsiniz. Çarpanıyla FF lensi 50mm lense denk gelecektir. Soğu kişi 17-50mm f/2.8 alınca 35 ve 50mm leri çantasından pek çıkartmaz oluyor. Tamronlarda tozlanma halka sıkışma sorunu devam etmekte. Geçen gün bir kişiyle konuştum lens elinde kalmış baya üzgündü. 

Makinenize tam olarak hakim olmadığınız izlenimine kapıldım. Kullanma kılavuzunu uygulamalı olarak baştan sona çalışın. Sonra da ara ara tekrar edin. Öğrendiğim bir teknik veya sorunu kitabı tekrar ederken bir anda buradaki sorunu bu şekilde çözebilirdim veya bu ayar şurada çok iyi gider diyebiliyorsun. Bu da seni daha da iyi bir avantaj sağlıyor.

Lense takılı kalmamanızı tavsiye ederim.

Hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim ancak "Makinenize tam olarak hakim olmadığınız izlenimine kapıldım." cümlesini açabilir misiniz? Mesela nerede hata gördünüz?

https://500px.com/classick

https://www.flickr.com/photos/illetyus/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Atakan Alp yazdı:

Hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim ancak "Makinenize tam olarak hakim olmadığınız izlenimine kapıldım." cümlesini açabilir misiniz? Mesela nerede hata gördünüz?

Atakan Bey,

Sanırım Turan Babacan'a ben de katılıyorum. Makineniz üzerinde hakimiyet kurmalısınız. bunun içinde temel kullanım bilgilerine hakim olmalı, ışık konusunda bilginizi artırmalısınız gibi geliyor bana. Şöyle düşünün, gitarınız var ama çalmayı bilmiyorsnuz ama güzel şarkı söylüyorsunuz. Makinenize hakim olamadığınız konusunda benim de şüphelerim var açıkcası, çünkü gece fotoğrafı çekerken hazır reçete istediğiniz konular açmıştınız ben de sanırım yanıt yazmıştım. Bu işin maalesef bir reçetesi yok çünkü ışığa hakim değiliz stüdyo ortamı haricinde. Bir değişken için değişmeyen bir reçete istemeniz biraz bilgi ve tecrübe birikimi yönünde eksik olduğunuzu gösteriyor bence. Sakın bu yazdıklarıma kırılmayın, kaldı ki bir fotoğrafçı "fotoğraf bir okuldur, sizi alır ve hiç mezun etmez" demişti. Bu yüzden işin kolayına kaçmadan öğrenmeye devam etmelisiniz, tecrübe etmelisiniz, kendi yolunuzu bulmalısınız. Eğer gerçekten fotoğraf çekmek sizin için gel geç bir heves değilse bunu becerebilirsiniz. 

Lense, ekipmana takılıp kalmayın bence. mesela benim SIGMA 17-50 f-2.8 lensim var, çoğu zaman ben bunu neden satın aldım ki diye düşünüyorum. NIKON 18-55 lens -ki kit lens diye aşağılanır- ben gayet iyi anlaşıyordum ve aynı fotoğrafları çekiyordum. Demek istediğim bazen satınalmanın büyüsüne kapılmadan neden bunu alıyorum diye durup düşünmek lazım. Mesela SIGMA 10-20mm lensim var. Bir kere manzara çekmek için kullanmadım, aklıma gelmedi. Ben bu lensi dar alanlarda, kapalı mekanlarda kullandım hep. Satın alırken gökyüzü, yıldız falan çekerim dedim kendi kendime ama şimdiye kadar fırsatım olmadı 2 sene'den fazla zaman geçmiş satın alalı. Demek istediğim satın alma aşamasında ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz, ona göre satınalma yapmanız daha faydalı olacaktır. Misal benim D40 gövdem vardı, artık bu gövdeye sığamaz olmuştum ve bu forumlarda hangi makineyi alayım diye sordum. Yüksek sıcaklıkta sorun çıkamayacak, darbeye ve toza dayanıklı, resmen çöl ikliminde ve ortamında kullanabileceğim bir gelişkin alete ihtiyacım vardı. Mehmet hoca o zaman bir satır cevap yazmıştı konuma, D40 ile çekmek istediğin isteyip de çekemediğin fotoğraf nedir diye. Ben de meramımı anlatıp bulunduğum coğrafyanın şartlarını anlatmıştım, D40 ile ilgili sıkıntılarımı söylemiştim. o zaman bana D300s ve D7000 önermişti. Hala da D40 yanında D7000 kullanıyorum. D810 yeni çıktığı dönemde Dubaiden alacaktım, arkadaşım ne gereği var dedi diye almamıştım. Şöyle ki benim fotoğraf çekme ihtiyaçlarımı D7000 ziyadesi ile karşılıyordu, hakikaten gereği yoktu. Almadım. 

Şimdi toparlayacak olursak, satınalma konusunda moda olanın dışına çıkmak daima iyidir. Kaldı ki adamlar iğne deliğinden fotoğraf çekiyor. Bir de burada yazılanlara eleştirilere kızmayın, siz sordunuz biz yanıtladık. Burada düşüncelerimizi sözlerimizi yazarak anlatmaya çalışıyoruz ki bu bazen karşı tarafın yanlış anlamasına meyilli bir durum. Kimse size hakaret etme aşağılama derdinde değil özellikle burada. Buradaki bir çok insan zaman ayırıp sizin sorularınıza/sorunlarınıza doğru cevabı vermeye çalışıyor. Konuya buradan yaklaşır ve biraz daha sakin olursanız okuduklarınız karşısında bakın o zaman ne kadar keyifli zaman geçireceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylenecek hemen herşey söylenmiş zaten :) Benim de diyeceğim o ki üvey evlat 18-55 güzel ve keskin bir lens. Şahsen 18-55'im varken 17-50 almayı düşünmem. f 2,8 istersem de geniş açıyla kombine ederdim ki öyle yaptım çok da güzel oldu. Ekipmanı zenginleştirmektense deneyimleri zenginleştirmek daha öğretici ve kârlı bir seçim olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yalnış hatırlamıyorsam gece fotoğrafçılığıyla ilgili konunda o izlenime kapılmıştım.  50mm f/1.8 D aldığımda Çeşme'de bir kedinin f/1.8 de fotoğrafını çekmiştim. Bana göre güzeldi ama Mehmet Köse Ustamız F/1.8 de çekmişsin kedinin kullakları flu kafası farkedilmiyor demişti. f/1.8 sevdam o an bitmişti. :D Acemi ve makineye de hakim olmadığım tek fotoğrafla ortaya çıkmıştı. Belli bir zamandan sonra çekilen fotoğraflar ve söylediğin sözlerden belli şeyler hemen anlaşılıyor. Hiç farketmeden zamanla anlamaya başlıyorsun. Ha ben iyi bir fotoğrafçımıyım dersen hala çabalıyorum ve makine olsun kadrajım olsun kötü ve geliştirmeye çalışıyorum. 500px de baktığım fotoğrafların oldukça iyi ama şu anda makinenin parçalarına çoğunlaştığını seni duraklatma dönemine soktuğunu düşünüyorum. Yakın bir zaman da D7100 aldığım dönemde aklım FF makinelerdeydi fakat şimdi CCD sensörlü D80 bile çok yeterli geleceğini düşünüyorum. Makine ikinci el 300-500 TL ye satılıyor. Parçalara bu denli yoğunlaşmayın bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.