İçeriğe git

Nikon Ekipmansız Flash Tetikleme.

kenan3507

Recommended Posts

Hocalarım herkese iyi günler. Bir sorum olacak.

Önceden nadiren flash tetikleme olayı gerçekleştiriyordum flash bolluğumuz olduğu için çift flashla tetikleme yapıyordum. Şu an elimde "Nikon D7100" ve "Sb900" flash var. Harici bir ekipman kullanmadan bu ikisini nasıl tetikleme yapabilirim ? Bazı kaynaklara baktım youtube'da falan ama bir türlü yapamadım. Yardımcı olabilirmisiniz acaba ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kenan bey,

Makinenizde;

Menü > Özel Ayarlar menüsü > e3 : Dahili flaş için kontrol kısmına gelin. Buradan CMD Ayar düğmesi modu'nu seçin.

Gelen ekranda

- Dahili flaş satırındaki Mod kolonunu "- -" olarak ayarlayın.

- Grup A için TTL

- Kanal için "1" seçili olsun.

SB-900 flaşınızı açın ve "Remote" moda getirin.

Flaşınızdaki GR (Grup) "A" ve CH (kanal) "1" olduğundan emin olun, değilse bu  ayarlara getirin.

Makinenizde dahili flaşı açık duruma getirin (kaldırın). Bunu yapmazsanız sistem çalışmaz.

Sonra deklanşöre basın, flaşınız tetiklenecektir. 

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Poyraz Demirbüken yazdı:

Kenan bey,

Makinenizde;

Menü > Özel Ayarlar menüsü > e3 : Dahili flaş için kontrol kısmına gelin. Buradan CMD Ayar düğmesi modu'nu seçin.

Gelen ekranda

- Dahili flaş satırındaki Mod kolonunu "- -" olarak ayarlayın.

- Grup A için TTL

- Kanal için "1" seçili olsun.

SB-900 flaşınızı açın ve "Remote" moda getirin.

Flaşınızdaki GR (Grup) "A" ve CH (kanal) "1" olduğundan emin olun, değilse bu  ayarlara getirin.

Makinenizde dahili flaşı açık duruma getirin (kaldırın). Bunu yapmazsanız sistem çalışmaz.

Sonra deklanşöre basın, flaşınız tetiklenecektir. 

Kolay gelsin.

Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim ayarları tam söylediğiniz gibi yaptım ama bir türlü olmuyor tetiklenmiyor flaş çözemedim 2 gündür onunla uğraşıyorum valla.. :)
Yaptığım tam ayar...

mmm.jpg mmmmmm.jpg mmm.jpg
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kenan bey,

Makinenizdeki dahili flaş ile çekim yapabiliyor musunuz, yani SB-900 kullanmadan direk olarak makinenizin flaşını tetikleyebiliyor musunuz?

Flaşınızın sağ tarafında (ekranı size dönükken) kablosuz haberleşme algılayıcısı olacak, makineniz ile bu algılayıcı üzerinden haberleşirler. 

Eğer flaşınızın bu kısmının üzerinde birşey varsa ya da makineniz bu algılayıcıyı görmüyorsa haberleşemezler. 

Aksi durumda, yukarıda size anlattığım işlem adımlarını izlerseniz mutlaka çalışması gerekir.

Bu durumda; ya makinenizde ya da flaşınızda teknik bir problemden şüphelenmek gerekir.

Not: Bu denemeleri yaparken makinenizin üzerindeki tepe flaşınızı açık duruma getiriyorsunuz değil mi, tekrar hatırlatmak istedim.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Poyraz Demirbüken yazdı:

Kenan bey,

Makinenizdeki dahili flaş ile çekim yapabiliyor musunuz, yani SB-900 kullanmadan direk olarak makinenizin flaşını tetikleyebiliyor musunuz?

Flaşınızın sağ tarafında (ekranı size dönükken) kablosuz haberleşme algılayıcısı olacak, makineniz ile bu algılayıcı üzerinden haberleşirler. 

Eğer flaşınızın bu kısmının üzerinde birşey varsa ya da makineniz bu algılayıcıyı görmüyorsa haberleşemezler. 

Aksi durumda, yukarıda size anlattığım işlem adımlarını izlerseniz mutlaka çalışması gerekir.

Bu durumda; ya makinenizde ya da flaşınızda teknik bir problemden şüphelenmek gerekir.

Not: Bu denemeleri yaparken makinenizin üzerindeki tepe flaşınızı açık duruma getiriyorsunuz değil mi, tekrar hatırlatmak istedim.

Kolay gelsin.

Hocam merhaba.

Makinemizin dahili flaş'ı ile çekim yapabiliyorum. Makinemde sanırım bu agılayıcıyı normal şartlarda görmesi gerekiyor çünkü gerçekten çok yakınlaştırdım. Evet tetikleme işlemini yaparken makinenin kendi üzerindeki flaş'ıda açık konuma getiriyorum, kendi flaş'ı patlıyor ama sb900 patlamıyor. Ama dikkatimi çekene birşey var. Flaş'ı remote konumuna getirdiğimde resimde gördüğünüz gibi kırmızı düğme sürekli yanıyor ve flaş'ın arka tarafındaki netleme ışığı 1-2 saniye aralıklarla sürekli yanıp sönüyor ayarlarıda resimdeki gibi yaptım ne yazıkki bende teknik bir sıkıntıdan şüphelenmeye başladım... Her ihtimale karşı flaş'ı ve makineyi sıfırlayıp tekrar denedim ama ne yazıkki bir sonuca ulaşamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kenan bey,

Bahsettiğiniz devamlı kırmızı düğme test patlatması düğmesidir. Buna basınca flaşın patlaması test edilir. Siz bastığınızda flaş patlıyor mu? 

Siz bu işlemi yaparken, yani SB-900 tetiklemek isterken aynı anda makinenizin flaşı patlamaması lazım, patlıyorsa ayarlarınızda bir hata var demektir.

Eğer olanağınız varsa bu işlemi yaparken makinenizi ve flaşınız aynı anda gösterecek şekilde bir video paylaşır mısınız? 

Hangi çekim modunda çalışıyorsunuz (P, S, M, A)?

Ölçüm Modunuz nedir (Nokta, Merkez ağırlıklı, Matriks)? 

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir de şöyle dener misiniz;

Flashınızın kafasını 180 derece döndürün. ekranı objeye gelecek şekilde olsun. nispeten karanlık veya loş bir alanda tekrar deneyin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Orçun Edipoğlu yazdı:

Bir de şöyle dener misiniz;

Flashınızın kafasını 180 derece döndürün. ekranı objeye gelecek şekilde olsun. nispeten karanlık veya loş bir alanda tekrar deneyin. 

Hocam ne yazıkki o şekildede tetiklemiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kenan bey,

Bundan sonrası benim bilgi ve tecrübemi aşar.

Bu yöntemi ben çok sıkça kullanırım ve problem yaşamıyorum.

SB-900 flaşınızı bir başka Nikon gövdeyle, ya da mevcut Nikon gövdenizle bir başka SB-XXX flaşı deneyin imkanınız varsa.

Flaşınızda ya da makinenizin flaş tetiklemesinde bir problem olabilir.

Kolay gelsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü
On 8/19/2016 at 14:46, kenan3507 yazdı:

Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Dediğinizi yapıcam. İyi günler

Kenan bey,

Bu probleminizin sonucunu merak ettim.

Çözebildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

ekipmansız harici flaş tetiklemesi makinenin flaşı açıkken ve flaşın modu ona göreyken çalışır. önce makinenin flaşı patlar ve harici flaşı tetikler. sistem bu şekilde çalışıyor. yani makinenizin flaşı da patlamalı. benim makinem d7200. menüsü çok da farklı olmasa gerek 7100 ile. yaptığım ayar; menu/özel ayarlar menusu/basamaklama flaş/dahili flaş için flaş kontrolu/cmd 

ve pilot flaş ; on

cmd için ayarlar ise; dahili flaş --

grup a ttl

grup b --

kanal 1

flaş senkronizasyon hızlarınız da 1/200

flaş enstantane hızınızı 1/60 olarak ayarlayıp manuel modda f7.1 enstantane de 1/125 olarak ayarlayıp yeniden dener misiniz? 

flaş üzerindeki modları deneme yanılma yoluyla çözersiniz o konuda tam yardımcı olamayacağım çünkü ben sb serisi değil yangyuo kullanıyorum. ben de s1 ve s2 modu var bazen s1 çalışıyor bazen s2 :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Ben de bu konuyu araştırıyordum bugün, yazılarınıza denk geldim araştırırken. 
Fotoğraf makinesinin flaşı açık, ayarlar aşağıda resimde belirtildiği gibi, remote ayarında kalacak flaş. Toplamda hem makine üzerindeki sabit flaş hem de sb900 çalışıyor. 

Yukarıda ki yorumlar içinde herkese çok teşekkür ederim. Malum, malesef kullanım klavuzlarının tamamını okumak gibi bir alışkanlığımız yok malesef. 

IMG_20180414-2.jpg

IMG_20180414-3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.