İçeriğe git

Tak-Gez lens?

SEAP

Recommended Posts

Merhabalar,aranıza yeni katıldım ve birkaç sorum olacaktı.Genelde Tokina 11-20 f2.8 ve Sigma 17-50 f2.8 lenslerini kullanıyorum. geniş açı kullanmayı seviyorum ama bazı durumlarda yüksek zoomlu lens ihtiyacı oluyor. bu anlamda Nikon 16-80 , Nikon 16-85 ve Tamron 16-300 arasında kaldım. Bir ara bir arkadaşın Sigma 18-250 lensini kullandım ama 120 mm den sonra keskinlik çok kötüydü. Genelde uzun zoom aralıklı lenslerin performansının kötü olduğunu biliyorum ama hem 16 mm geniş açı hemde 300 mm zoom aklımı çeliyor ama keskinlik nasıl bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On ‎18‎.‎8‎.‎2016 at 11:12, SEAP yazdı:

Merhabalar,aranıza yeni katıldım ve birkaç sorum olacaktı.Genelde Tokina 11-20 f2.8 ve Sigma 17-50 f2.8 lenslerini kullanıyorum. geniş açı kullanmayı seviyorum ama bazı durumlarda yüksek zoomlu lens ihtiyacı oluyor. bu anlamda Nikon 16-80 , Nikon 16-85 ve Tamron 16-300 arasında kaldım. Bir ara bir arkadaşın Sigma 18-250 lensini kullandım ama 120 mm den sonra keskinlik çok kötüydü. Genelde uzun zoom aralıklı lenslerin performansının kötü olduğunu biliyorum ama hem 16 mm geniş açı hemde 300 mm zoom aklımı çeliyor ama keskinlik nasıl bilemiyorum.

Arkadaşımızın sorusunu yanıtlamak konusunda çok hevesli üye  çıkmamış. bunun nedeni de, SEAP beyin (hanım?) elinde zaten alınabilecek en iyi tak-gez lenslerden birisinin varlığı olabilir. Sanırım asıl soru, bunlara hangi ilave zoom lensi kullanmalıyım olmalıydı.

300 mm yi hangi amaçla istiyorsunuz bilmiyorum ama elinizdeki objektiflerden farklı olarak örneğin,  portre çekiminde daha iyi sonuçlar alabilmek adına daha uzun odak mesafeli lense gereksinim olabilir. Burda da 85 mm f/1.8 bir kaç adım öne çıkıyor. Yok, illa telezoom  objektif diyorsanız önce Nikon 55-200 VR lensini deneyin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On ‎20‎.‎08‎.‎2016 at 09:57, atalay mete yazdı:

Arkadaşımızın sorusunu yanıtlamak konusunda çok hevesli üye  çıkmamış. bunun nedeni de, SEAP beyin (hanım?) elinde zaten alınabilecek en iyi tak-gez lenslerden birisinin varlığı olabilir. Sanırım asıl soru, bunlara hangi ilave zoom lensi kullanmalıyım olmalıydı.

300 mm yi hangi amaçla istiyorsunuz bilmiyorum ama elinizdeki objektiflerden farklı olarak örneğin,  portre çekiminde daha iyi sonuçlar alabilmek adına daha uzun odak mesafeli lense gereksinim olabilir. Burda da 85 mm f/1.8 bir kaç adım öne çıkıyor. Yok, illa telezoom  objektif diyorsanız önce Nikon 55-200 VR lensini deneyin derim.

Atalay bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu arada bey tanımı da doğru olmuş :D Gerçek bir telezoom çok işime yarar,çünkü bazen gezilerde uzun mesafe insanları yada hayvanları doğal çekebilmek için gerekli olabiliyor. bugün bir arkadaşımın nikon 70-200 f2.8 inin denedim ve memnun kaldım ama dezavantajları ağırlık ve fiyat ne yazıkki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinci el bir 70-300mm almıştım. 150mm nin üstüne çıkınca mavilerin kaymasından hiç hoşlanmamıştım. Daha sonra 55-200mm VR aldım oldukça memnun kaldım. İlk makinemin üstünde ikinci el aldığım 28-70mm yi daha çok kullandığımı farkettim. 17-50mm f/2.8 var iken optik çarpanı yüksek bir lens almanız sizi tatmin etmeyecektir. 55-200mm VR II alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Sokakta çekerken biraz daha dar açıya ihtiyacım var diyor iseniz 18-105,18-140mm gibi lenslere yönelmeniz daha iyi olabilir. Ama 17-50mm aralığında alıştığınız keskinliği verir mi bilemem. 16-80mm içinde elinizde hali hazır da bir 17-50mm olduğu için arasında bir kaç adımlık fark için uğraşmaya değmez deyip almazdım. Elinizde olmasaydı o zaman düşünülebilinirdi.

- Turan Babacan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Turan Babacan yazdı:

İkinci el bir 70-300mm almıştım. 150mm nin üstüne çıkınca mavilerin kaymasından hiç hoşlanmamıştım. Daha sonra 55-200mm VR aldım oldukça memnun kaldım. İlk makinemin üstünde ikinci el aldığım 28-70mm yi daha çok kullandığımı farkettim. 17-50mm f/2.8 var iken optik çarpanı yüksek bir lens almanız sizi tatmin etmeyecektir. 55-200mm VR II alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Sokakta çekerken biraz daha dar açıya ihtiyacım var diyor iseniz 18-105,18-140mm gibi lenslere yönelmeniz daha iyi olabilir. Ama 17-50mm aralığında alıştığınız keskinliği verir mi bilemem. 16-80mm içinde elinizde hali hazır da bir 17-50mm olduğu için arasında bir kaç adımlık fark için uğraşmaya değmez deyip almazdım. Elinizde olmasaydı o zaman düşünülebilinirdi.

Turan bey teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alacağım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 8/18/2016 at 11:12, SEAP yazdı:

iyi günler SEAP bey/hanım, Tokina 11-20 ile ilgili yorumlarınız ne olur? daha önce Tokina 11-16 2.8 I yada II. versiyon kullandınız mı? karşılaştırırsak görüntü kalitesi anlamında fark var mı? Tokina 11-20 pek yaygın bir lens değil ama aklıma takılan ve 16-20 aralığında FX ile de kullanılıp kararma yapmayan bir yapıya sahip olması. bu lensten edinip hem DX makineden hemde 16-20 aralığında FX makinede kullanmak istiyorum. sizin yorumunuz nasıl olur? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısınız Orçun bey. Konuyu, başlığın ve de konuyu açan arkadaşımızın talebinden oldukça saptırdık.. 

18-105,  "kit lens" damgası yemiş olduğundan öneri listesine giremiyor anlaşılan. Ben kullanıyorum. Gün ışığında çok memnunum. Hem manzara hem de portre için gereken açılara sahip, yaklaşamadığınız anlarda işe yarayacak kadar da zoom var. VR olması da büyük avantaj. İki konudan şikayetçiyim, biri ağırlığı diğeri ise iç tüpün yer çekimi ile kayıp uzaması. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, atalay mete yazdı:

Hüseyin bey, Taner Ünlü'nün incelemesinde karşılaştırma ve aslında crop lens olmasına karşın FF uyumu konusunda bilgi var:

http://blog.fotopazar.com/tokina-11-20mm-f2-8-lens-incelemesi/

Atalay hocam teşekkür ederim. Bu incelemeyi görmemiştim. yabancı sitelerde bir kaç inceleme okudum. ancak daha fazla kullanıcı yorumuna ihtiyacım var sanırım. ayrıca Taner Ünlü arkadaşımızın yaptığı incelemede crop uyumlu deniyor ama okuduğum başka incelemerde 16-20 arası kararma yapmadığı için FX ile de kullanılabiliyor. ben geniş açı olarak hem crop body'de kullanıp hemde FX'te geniş açı ihtiyacı olduğunda 16-20 aralığı ile FX geniş açı boşluğunu doldurabilir miyim acaba diye düşünmüştüm. hala da düşünmeye devam ediyorum. hem crop hem fx için ayrı lens almaktansa tek lenste iş çözülmüş olur tahminimce. aksi takdirde FX için Tamron 15-30 yada Tokina 16-28 düşünülebilir.   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, hüseyin özdemir yazdı:

iyi günler SEAP bey/hanım, Tokina 11-20 ile ilgili yorumlarınız ne olur? daha önce Tokina 11-16 2.8 I yada II. versiyon kullandınız mı? karşılaştırırsak görüntü kalitesi anlamında fark var mı? Tokina 11-20 pek yaygın bir lens değil ama aklıma takılan ve 16-20 aralığında FX ile de kullanılıp karara yapmayan bir yapıya sahip olması. bu lensten edinip hem DX makineden hemde 16-20 aralığında FX makinede kullanmak istiyorum. sizin yorumunuz nasıl olur? 

Hüseyin bey daha önce tokina 11-16 kullanmamıştım. 11-20 f2.8 den çok memnunum ( croplu body kullandığım için olabilir ). Tabi ki bazı resimlerde köşeler de hafif kararmalar olmuyor değil. Ama bunlar basit işlemelerle çözülemeyecek sorunlar değil ve bu sorunla çok sık karşılaşmıyorum. Geniş açıya o kadar alıştım ki 17-50 bile çoğu zaman açı olarak dar geliyor. Tabi bu genelde manzara ve şehir içi çekimler yaptığım için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, hüseyin özdemir yazdı:

Atalay hocam teşekkür ederim. Bu incelemeyi görmemiştim. yabancı sitelerde bir kaç inceleme okudum. ancak daha fazla kullanıcı yorumuna ihtiyacım var sanırım. ayrıca Taner Ünlü arkadaşımızın yaptığı incelemede crop uyumlu deniyor ama okuduğum başka incelemerde 16-20 arası kararma yapmadığı için FX ile de kullanılabiliyor. ben geniş açı olarak hem crop body'de kullanıp hemde FX'te geniş açı ihtiyacı olduğunda 16-20 aralığı ile FX geniş açı boşluğunu doldurabilir miyim acaba diye düşünmüştüm. hala da düşünmeye devam ediyorum. hem crop hem fx için ayrı lens almaktansa tek lenste iş çözülmüş olur tahminimce. aksi takdirde FX için Tamron 15-30 yada Tokina 16-28 düşünülebilir.   

Hüseyin bey, uyum derken lenslerin iki ayrı şartı yerine getirmeleri gerekiyor. Bir tanesi, sensöre uyumu ama daha önemlisi, lensin bağlantı kısmının mekanik uyumu. Bu konuda Canon için olanların hiç FF body şansı yok (yükseklik sorunu var). Taner Ünlü Nikon a monte edebiliyorsunuz demek istemiş. FF lens değil elbette.

Bu lensi  11-16 nın nin optik olarak geliştirilmiş hali olarak düşünebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, SEAP yazdı:

Hüseyin bey daha önce tokina 11-16 kullanmamıştım. 11-20 f2.8 den çok memnunum ( croplu body kullandığım için olabilir ). Tabi ki bazı resimlerde köşeler de hafif kararmalar olmuyor değil. Ama bunlar basit işlemelerle çözülemeyecek sorunlar değil ve bu sorunla çok sık karşılaşmıyorum. Geniş açıya o kadar alıştım ki 17-50 bile çoğu zaman açı olarak dar geliyor. Tabi bu genelde manzara ve şehir içi çekimler yaptığım için.

Hocam geniş açıya alışınca insan hep geniş açı görmek istiyor. Canon kullanırken 17-40 ve sonrasında 16-35 f4 benim tak gez lensim olmuştu. çünkü herşeyi geniş geniş fotoğraflayabilme ve izleme imkanı çok cazip geliyor bana. Nikon'a geçince henüz geniş açı lens alamadım. aslında FX uyumlu bir lens almak niyetim ama crop faktöre 11-20 gibi bir lens almak maliyet açısından daha mantıklı geliyor bana. 16-20 aralığında FX'te kararma yapmaması da ayrı bir güzellik. hem crop hemde full framede kullanabilmek avantaj bence. yorumlarınız için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, atalay mete yazdı:

Hüseyin bey, uyum derken lenslerin iki ayrı şartı yerine getirmeleri gerekiyor. Bir tanesi, sensöre uyumu ama daha önemlisi, lensin bağlantı kısmının mekanik uyumu. Bu konuda Canon için olanların hiç FF body şansı yok (yükseklik sorunu var). Taner Ünlü Nikon a monte edebiliyorsunuz demek istemiş. FF lens değil elbette.

Bu lensi  11-16 nın nin optik olarak geliştirilmiş hali olarak düşünebilirsiniz

Atalay Bey, söylediğiniz olayı az çok biliyorum zaten. Canon'larda crop lensler aynaya çarpma sorunu yüzünden FF'te kullanılamıyor. ama diğer markaların lenslerinde bu sorun yok diye biliyorum. yani Canon'da da kullanılabilir olma ihtimali yüksek ama köşe kararması can sıkıcı düzeyde olabilir. Nikon'da ise olay tamamen farklı. lenslerin mount elementleri DX-FX farkı olmaksızın takılabilme imkanı sunuyor ancak köşe kararması burda da devreye giriyor. FX'te 11-16 arası köşe kararması yaparken 16-20 arası kararma yapmıyor ve dolayısıyla kullanılabilir hale geliyor gerçi Taner Ünlü arkadaşımız lens FX'te DX performansı veriyor diyor ama yabancı sitelerde özellike D800 ve D810 ile kullananlar 16-20 aralığında görüntü kalitesinin yeterli olduğunu söylüyorlar. benim amacım tek taşla iki kuş vurabilir miyim onu öğrenmek. fx makinem var yanına bir de dx almak niyetindeyim.  eğer sorunsuz ise bu lensi edinip her iki body için geniş açı sorununu halletmiş olurum :D yani olur muyum onu öğrenmeye çalışıyorum. yorumunuz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, atalay mete yazdı:

D810 body yi crop modda D7000 yapmış oluyorsunuz. Uyum olur elbette

hehe hocam anlaşamadığımız yada benim anlatamadığım konu şu sanırım, crop mode olmadan FF olarak kabul görüyor diye biliyorum.

yani şu yorum beni buna düşünmeye itiyor. eğer crop body olarak algılarsa 1.5 çarpandan doları 16x1.5=24mm (35mm açısına tekabül edecek) ama FX olarak algılarsa 16mm olarak kalacak. tam anlatamamış olabilirim ama benim aşağıdaki açıklamadan yaptığım çıkarım bu yönde oldu. crop lensleri FX takında normalde simsiyah bir kararma görüyoruz ama 16mm'ye çektiğimizde bu kararma kaybolduğu için (bahsettiğim konu makinede DX mode kapalı FX haldeyken) 35mm yani FX'te bize 16 ile 20 arasını crop atmadan 16-20 mm aralığı olarak verebilmesi. eğer bunu veriyorsa DX için 11X 1.5 =16.5mm gibi bir aralik vermiş olacak. ha diyeceksiniz elinde Fx varsa neden crop, crop varsa neden Dx düşünüyorsun. niyetim iki bodyde farklı lensler kullanarak en fazla verimliliği alabilmek :D 

This is an APS-C lens, but it works fine on full-frame and 35mm film from 16mm to 20mm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hüseyin bey, açıyı daralttıkça daha küçük sensöre görüntüyü sığdırabilir hale getirmek fizik kurallarına uygun elbette ama cümledeki "fine" tamam, sorunsuz kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor. idare eder abi demek, o. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, atalay mete yazdı:

Hüseyin bey, açıyı daralttıkça daha küçük sensöre görüntüyü sığdırabilir hale getirmek fizik kurallarına uygun elbette ama cümledeki "fine" tamam, sorunsuz kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor. idare eder abi demek, o. 

Tamamdır Atalay bey, o zaman benim bir taşla iki kuş vurma hayali yalan oluyor :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay Bey; aslında mantıksal olarak aynı şeyi söylüyoruz..Açısal yonden  ne göremiyeceğiniz örneği ,ne kadar görebiliyoruzdan yola çıkılarak anlaşılır diye kaynağı gösterdim..

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler Şenol bey, konuyu okuyan arkadaşlarımız için daha anlaşılır olması adına katkı için paylaştım.

Bu arada biz sadece sensör uyumunu konuştuk ama bir de FF ya da geniş sensörlerin diyelim net alan derinliği konusundaki avantajını göz adı etmiş oduk. Yani bir 50 mm lensi crop body de 75 mm odak mesafeli olarak kullanırken net alan derinliği aynı kalmıyor, artıyor. FF body lerin bir üstünlüğü daha çıkıyor ortaya; daha iyi bokeh. :( 

Ya da başka bir deyişle 50 mm lens alalım, benim crop body de 75 mm oluyor, portre lensi işini halletmiş olurum, olmuyor!.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler Atalay Bey; İşte can alıcı nokta bu..Konunun  tam anlaşılması ,  artıları  ve eksileri açısından bu sevdaya gönül vermiş, özellikle yeni başlayanlar için bir başucu yazısı olmuş.Özellikle seviyeli üslubunuzu ve her konuda bilginizi paylaşma arzunuzu  dikkat ve saygı ile izliyorum..Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaptığım araştırmalar ve buradan edindiğim izlenimlerle nikon 28-300 de karar kıldım.Bir arkadaşın nikon 70-200 f2.8 ini kullandım çok iyiydi ama fiyat biraz yüksek geldi.Tamron 16-300 raştırdım ama geniş açı performansı olmasına rağmen yüksek zomda çok başarılı olmadığı belirtildi. Umarım 28-300 beni hayal kırıklığına uğratmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.