İçeriğe git

Tak-Gez lens?

SEAP

Recommended Posts

3 saat önce, SEAP yazdı:

Yaptığım araştırmalar ve buradan edindiğim izlenimlerle nikon 28-300 de karar kıldım.Bir arkadaşın nikon 70-200 f2.8 ini kullandım çok iyiydi ama fiyat biraz yüksek geldi.Tamron 16-300 raştırdım ama geniş açı performansı olmasına rağmen yüksek zomda çok başarılı olmadığı belirtildi. Umarım 28-300 beni hayal kırıklığına uğratmaz

Hocam 28-300 var bende. 1900'e bırakıyorum

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-nikon-af-s-fx-nikkor-28-300mm-f-3.5-5.6g-ed-327613559/detay/

- Atakan Alp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 8/19/2016 at 18:46, Atakan Alp yazdı:

Elimde bunların babası (en iyisi) olan Nikon 28-300 ED VR var. İlgilenirseniz 1900TL'ye bırakıyorum

2 saat önce, Atakan Alp yazdı:

Sanırım arkadaş lens ile ilgilenmiyor. Fazla ısrarcı olmamakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
On 8/23/2016 at 13:20, Orçun Edipoğlu yazdı:

Neden NIKON 18-105 mm kimse önermiyor acaba? 

Güzel soru !

Cevabı merak ediyorum doğrusu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Biliyorum buradaki çoğu kişiye garip gelecektir ;

Benim D810 gövdem ile Tak Gez Lensim AF-S Nikkor 14-24mm F/2.8G ED .

Bunun yanında Fujifilm X-T1 ve 18-135mm VR lensi taşıyorum.

Evet biliyorum garip geldi, ama ben bu ikiliyle çok mutluyum.

Hepsi nispeten küçük olan çantama sığıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin bey, ikiliden ziyade dörtlü diyelim.

Tercihleriniz  çok şaşırtıcı değil. Zor ışık koşulları için FF sensör ve f /2.8  (ya da daha hızlı) lens herkesin tercih edebileceği bir tercih. Siz sadece şanslı olanımızsınız; küçük çantanızda büyük servet taşıyabiliyorsunuz :)

Belki burada ultra geniş açı lens önceliğiniz merak edilebilir. Bunun da tek yanıtı var, "sizin tercihiniz"!.. Buna kimse eleştiri getiremez..Kaldı ki uzun odak mesafesi gereksinimiz için -ki burda pek hızlı lense gerek yok -  aynasız ve 18-135 sizin ihtiyacınızı karşılıyor.

Ben de bütçem sınırları içinde size paralel tercihler yapmaya çalıştım. Giriş seviyesi body (D3300) ve Nikon 50mm f/1.4 lens ile zor ışık şartlarının üstesinden gelmeye çalışıyorum. İnanın ikisi de daha önce kullandğım FF body ve lenslerini çok aratmıyorlar. ilave olarak geniş-uzun odak mesafesi ihtiyacım için 18-105 kullanıyorum. Tamamına verdiğim para 1500TL. nin biraz üzerinde.

Daha önce lkullandığım ultra geniş (tokina 11-16), macro (100mm) ve tele- zoom (70-200 f4) lensleri çok az kullanma fırsatım olduğu için (ve marka değiştirdiğim sırada) elden çıkardım.

Bu arada motosiklet kullandığım için ( evet ben de bir hovardalık yapıp) Sony DSC RX 100 üçüncü jenerasyon bir kompak makine aldım. Küçücük boyuyla büyük işlerin altından kalkarak cep telefonunun fotoğraf makinesine bağımlı kalmamamı sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Atalay bey,

Yorumlar için teşekkürler.

Evet, çantamda kısmen bir servet taşıyorum, doğrudur. Sanırım siz de altınızda bir servet taşıyanlardansınız ( motosiklet) :)

İşlerden fırsat buldukça seyahat ediyorum ve yanımda mutlaka bu ikili olur. Örneğin bir hafta önce döndüğüm yıllık iznimdeki yurt dışı seyahatimdeki tüm fotoğrafları bu set ile çektim ( bir kısmı demir.sebahattin instagram hesabında mevcut).

Photoshop kullanmayı pek bilmem. O nedenle çekerken iyi olmasını arzuluyorum. Ne kadar iyiyse artık.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
11 saat önce, Time yazdı:

Konuyla bağlantısız biliyorum kullandığınız fuji modelinin tasarımı gerçekten güzel ama lens konusunda düşündürüyor bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Fuji X-T1 gövde ile Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR lens kullanmamın benim için en önemli nedeni 1/10sn enstantane hızında bile sorunsuz fotoğraf çekebilmem. VR özelliği gerçekten çok başarılı, 4 stop kazandırıyor size, az değil. Bu ortamda sıkça belirtmiş olduğum gibi eli titrek biriyim. Gerçi son zamanlarda Nikon D810 ve 14-24mm lens ikilisiyle elde 1/30sn'de temiz fotoğraflarım da mevcut. Ama mutlaka dirseklerimi bir yere dayayıp çekmişimdir.

Hani çekmeden önce bazen hissedersiniz ya "Bu fotoğraf çok güzel olacak" diye; işte ben o fotoğrafları hep D810 ile çekmeyi yeğlerim. Hele bir de ortamda çok fazla aydınlık ve karanlık bölgeler varsa kesin D810. Portre ise kesin D810. Yüksek çözünürlüğü nedeniyle kaygısızca kesme (crop) uygulabiliyorum.

Bunlar benim tercihlerim. Maksadım Nikon'u övmek Fuji'yi eleştirmek değil. Ya da her iki markayı kıyaslamak hiç değil. Haddim de değil.

Çünkü bu kıyaslamanın elma/elma olmayacağı baştan belli. Farklı kulvarlara, farklı kullanıcılara hitap eden farklı markalar.

Ben Fuji'nin en çok nispeten küçüklüğünü, retro görüntüsünü (benimki Silver modeli), kullanım kolaylığını sevdim. Her zaman üzerinde 23mm F1.4 lensi takılı vaziyette omuz çantamda durur.  Şu anda bile yanımda. Dilediğim her yerde çıkarıp problem yaşamadan fotoğraf çekebilme özgürlüğüne sahibim. D810 ile bu her zaman mümkün olmuyor.

Not: Fuji X-T1 ve Fujinon 18-135mm ikilisini yoğun yağmur altında korumasız kullanıp çok fotoğraf çekmişliğim vardır. Aynı koşullarda D810'uma kıyamazdım herhalde.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim taşıma açısından büyük kolaylık sağlıyor elbette ama ayrıca bir gövde ve lens yatırımı yapmakta bütçe gerektiriyor haliyle. Belki başka bahara :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.