İçeriğe git

Nikon makineler de iso en ideal 100/200 ?

Mustafa Doğan

Recommended Posts

Selamlar,

Scott Kellby nin kitabında okumuştum. Nikon makineler için en ideal iso değeri 200 olduğu yazıyordu. Onu okumadan önce genelde 100 iso kullanıyordum. Bu değer neye göre belirleniyor? Gerçekten 200 müdür yoksa 100 müdür? Fotoğraf çekerken tüm iso ları neredeyse kullanıyorum. Merak ettim.

- Mustafa Doğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal değer nikon olsun diğer bir çok markada 200 Değeri stabil 0 değer sayılır yani normal değer 200'dür. 100 asa veya yüzün dahada altında gösterilen değerlerde var makinalarda bunlar nasıl 200 üstüne cıkabiliyorsan bir değer kazanmak için altına inmekde bunun gibi birşeydir. fotoğraf üzerinde oynamasını saglıyorsun makinanın daha iyi sonuc verme bahanesi ile.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de yeni başlayan arkadaşlarıma ISO kullanımı ile ilgili bir ilave yapmaya çalışayım; Malum ne kadar düşük ISO değeri ile fotoğraf çekecek kadar çok ışık varsa o kadar iyi. Işık az ise ve ISO ya yüklenmek gerekiyorsa türkçesi kumlanma olan bir kirlilik hali olacaktır. İşte çeşitli markalarda en iyi, kaliteli, temiz görüntü için en iyi (minimum değer) farklılık gösterebiliyor; Canon body lerde bu genellikle 100 ISO, Nikon için ise 200 ISO. Daha düşük (50) ISO veren body ler de var fakat bu değerin sensör duyarlılığı ile değil de yazılımla elde edildiğini de biliyoruz.

Niye bu kadar düşük ve yüksek değerler var derseniz, ayarlanabilir her özellik bize olanaklar sunar. Bazen çok hızlı enstantanelere gereksinim duyabiliriz. (Örneğin yarış araçları, açık havada hareketli sporcular, ornito, vs) süreyi çok kısaltmak istediğimizde ISO yu yükseltme olanağımız olur. Bazen de çok düşük ISO ile uzun enstantaneler kullanarak çeşitli efektler sağlayabiliriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sonden bir önceki cümleyi, " süreyi çok kısaltmak istediğimizde ISO yu yükseltme olanağımız olur " diye bitirmişim. Daha doğru ve güzel ifade,  "ISO yu yükselterek yüksek enstantanelere çıkma olanağımız olur " olmalı. Siz böyle okuyun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensler gibi DSLR makinelerinde en keskin olduğu ISO aralıkları var olduğu söyleniyor. Sensöre en az elektrik sıçrattığı değerler olabileceğini tahmin ediyorum. Ne derece doğru yanlış bilmiyorum.

D90 da 200-400 aralığını kullanıyordum. D7100 de düşük iso performansı yüksek olduğu için iso-Auto da kullanıp en yüksek çıkabileceği iso aralığını 1200 yaptım. Enstantane ve diyafram manuel olarak ayarlıyorum. 600'ün üstüne isonun çıkmasını pek sevdiğim söylenemez.

- Turan Babacan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Galiba ben anladım ama yanlış anlamalar olmasın. Sanırım Turan bey şunları demek istedi:

- Zoom lenslerin keskin oldukları odak mesafesi aralıkları ve diafragma değerleri aralıkları, prime lenslerde ise keskin ldukları diafragma değerleri aralıkları vardır (doğru). 

- İşte, nasıl lensler farklılıklar gösteriyorlarsa çeşitli markalarda sensörler de ışığa duyarlılık (ISO) konusunda farklılıklar gösterebilirler (doğru). 

- sensöre elektrik sıçraması terimi galiba kirliliği anlatmak için kullanılmış ama bir şey sıçradığı için kirlilik (noise) olmuyor, sensörlerdeki pikseller ışığı okumakta zorlanınca kumlanma (grain) oluyor.

- D7100 de düşük IŞIKTA, yüksek ISO performansı olduğu için (bu bilgi D90 la karşılaştırınca doğru ama günümüzde bir çok 3xxx ve 5xxx body nin ISO performansları daha başarılı) otomatik ISO ayarına güveniyorum demiş. Zaten D7100 ün temiz görüntü alabildiği maksimum ISO 1256.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O halde otomatik iso ayarını 1256 ile kısıtlarsam kumlanmalardan da korunmuş olurum değil mi ?

Objektif olarak da şunu okumuştum. Minimum diyafram aralığınızın 2 stop fazlasını kullanın. O en idealdir yazıyordu kitapta. Yani 3.5 benim objektifim bunun en ideali sanırım 7 gibi bir şey oluyor. O keskin görüntülerde fotoğraf çekenlere hayranlığım kendim o tür fotoğraflar çekebildiğim de bile bitmeyecek :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elbette. Yalnız bu sınırın NR (noise reduction) ve beyaz ayarıyla da yakından ilgili olduğunu unutmayalım. Zaten 1256 sınırı da NR sınırı. Ondan sonrasını makinemiz temizleyemiyor. 

Lenslerin keskinlik konusunda ideal diafragma değerleri için sözünü ettiğiniz kural (maksimum açıklığın iki tık üzeri) her zaman geçerli olmayabilir. Hatta çoğunlukla geçerli olmayabilir. Dahası bu ne çektiğinize de bağlı. Ya da neyi amaçladığınıza. Genelde lenslerin tam ortasından görüntü almak en iyi sonucu verir. Bu, "orta bölge" bir çok (düzeltici) lensin etkisinin olmadığı alandır. Yani daha az cam görüntüyü kısıtlamış olacaktır. Elinizdeki lensleri gün ışığında mümkün mertebe çok yavaş olmayan enstantanelerde,  farklı diafragma değerlerinde deneyerek ve görüntüleri %100 croplayıp bilgisayarda karşılaştırıp anlayabilirsiniz. Bazen çok kaliteli bildiğimiz geniş (hızlı) diafram açıklığı sunan lenslerin maksimum açıklıkların 4 misli değerde en keskin görüntüyü verdiğini görebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bayramdaki gezimde fotoğraf çekme şansım oldu. Hayatımda bu kadar çok fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum. Zaten yeni başladığım için bütün enerjimi bayramda tükettim ve şimdi toplamaya çalışıyorum. Farklı değerlerde vs. çekimler demedim. Kafam allak bullak olmadı değil. Balon üzerinde hareket halinde netliği yakalayamadığım zamanlar çok olmuş. Maalesef oda benim yeniz çok yeni amatör olmamdan kaynaklı. Eminim prof birisi süper fotoğraflar çekerdi. Ben genelde f/8 kullandım. Daha çok mazara çekimi yaptığım için.

Yanlız şunu farkettim. Fotoğrafları kontrol ederken görüntüler mavimsi olmuş. Hemen beyaz ayarına baktım ki beyaz ayarı kendi kendine değişmiş! Önce anlamadım neden nasıl değişir derken farkettimki. Menü butonu ekranı yüzümde oynattıkça Menü butonuna değiyor. Oda haliyle sanırım değiştirmiş diye düşündüm. Oysa Beyaz ayarını hep otomatikte bırakıyordum. Böyle bir sorun yaşayan oldumu bilimyorum. Henüz nedenini hala anlamış değilim. 

Ps ve Lightroom öğrenmeye çalışıyorum boş zamanımda. hatta birkaç fotoğrafda yükledim 500px (https://500px.com/bymustafad)'e. 

Konusu burası değil bununla ilgili daha önce forumda topic açılmış sanırım ekran kalibrasyonu. Ucuz kalibre cihazı bulamadığım için şimdilik raha kaldırdım. Çok detay var. Öğrenilecek çok şey var : )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özellikle "şevkat" adını verdiğiniz fotoğrafı çok beğendim. Fotoğraflarınızda genelde, (manzarada bile) ışık az. ND ya da CPL filtre mi kullanıyorsunuz?

Çok fotoğraf çekmeniz, çok hata bulmanız hiç sorun değil. Dijital ortamda nasıl olsa bunun maddi değeri yıkıma neden olmuyor. Çok kullanılan bir söz vardır, "çekerken değil, seçerken fotoğrafçı olunur" derler. Yolculuklarda, gün ışığında ayarları makineye bırakmakta fayda olabilir. O kadar parayı bu üstün ayarlama özelliklerine vermiyor muyuz? Çoğu zaman gözümüze hoş görünen bir kadrajı ayar yapayım derken kaçırmak olasıdır. P modumuz bu durumlar için bize tanınmış bir kolaylıktır.

Hareket halinde enstantaneyi yükseltmek için ISO dan (artırarak) yararlanabilirsiniz. Nitekim gün ışığında bile makinenizin ayar yaptığı seçeneklerde yüksekçe ISO kullanıldığını göreceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir filtre kullanmıyorum. Belkide gözüme öyle hoş görünüyordur. Ya da henüz yeterince PS ve Lightroom bilmediğimden olabilir. O fotoğraf aslında eski 2005-2006 yılına ait. Mamiya marka filmli bir makine kullanma fırsatım olmuştu. Oradan kalma bir fotoğraf. Ben çok beğeniyorum ben onu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü

Yukarıda yazılanları okuyunca birçok genellemeler farkettim.

Bunlardan biri "Canon gövdelerde baz ISO 100, Nikon gövdelerde 200" gibi. Bu bilgi kısmen doğru, eski ve tam değil. Tamamen kullandığınız gövdeyle alakalı.

Bir algılayıcının doğal (native) ISO sınırları min ve max olarak belirlidir. Yani bu algılayının teknolojisine göre değişim gösterir. 

Örneğin:

Nikon D800 gövdede ISO 100-6400 değerleri arasındadır. Bu değerler D800 algılayıcısına özgüdür. Eğer sizin daha fazla dinamik aralığa ya da enstantaneye ihtiyacınız varsa bu değerleri ISO 50'ye indirebildiğiniz gibi 6400'ün üzerine de çıkarabilirsiniz. Ancak bu durumlarda algılayıcının ISO başarımından öte gövdenin yazılımı ve işlemcisinin hızı devreye girer. Yani bu aralıklar yazılımla kapanır. Algılayıcının kaydettiği dosya üzerinde yazılımsal müdaheleler yapılır.

Nikon D810 gövdede native ISO 64-12800'dür. Yani D810 gövdenin baz ISO'su 64'tür. Siz ISO 64 ile bir fotoğraf çektiğinizde algılayıcı size en iyi performansını sunacaktır. Aynı şekilde 12800 ISO'ya da çıksanız, bu algılayıcının size yazılımsal destek almadan sunacağı en yüksek ISO'dur. 

Konunun uzmanı yerli yabancı üstadlar Nikon D810 ve benzeri ile yüksek ISO'da çekilen RAW dosyaların Photoshop tarafından kumlanma azaltmada tam işlem göremediğinden yakınırlar. Onlara göre PS ISO 1600'den sonra başarılı değil(miş), bilemem uzmanı değilim. O nedenle bu arkadaşlar genellikle Nikon Capture yazılımlarını kullanmayı salık verirler (Ben kullanmayı denedim, bir türlü alışamadım, sevemedim. Belki de benim tembelliğim :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Sebahattin bey, bu bilgiyi elinizdeki body ile test edip bize gösterme imkanınız olur mu? Ken Rockwell 200 ISO ya kadar (50,64,100, 200) fark görmediğini söylüyor!

Atalay bey,

Bunu Ken göremiyorsa ben nasıl göreceğim o ayrı konu :)

Bunun ölçüm metodu, metriği nedir bilmiyorum, çünkü D810 RAW çıktısında 50, 64, 100, 200 ISO çıktılarını göz ile ayırt etmek imkansız. Diyelim ki Ken bunu ölçmeyi başardı ve aralarında bir fark yok; o zaman 64 ISO bana en azından yaklaşık 1 stop kazandırır. 

Belki aynı ve sabit ışık koşullarında aynı kareyi önce baz ISO ile (yani 64) ardından 50,100 ve 200 ISO ile çekip (M modunda diyafram aynı kalmak şartıyla, enstantane ile oynayarak) RAW çıktılarının dosya boyutlarını karşılaştırmak bir yöntem olabilir.

Aklınıza gelen başka bir yöntem varsa öğrenmek isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası, makineden çok Ken Rocwell in söyledikleri doğru mu, onu merak ettim.

Pratikte işe yarıyor mu onu ancak dediğiniz gibi. Artı bir stop , ya da 200 e göre daha fazlasının verdiğinde fark olabilir, Bunun test etmek için, gözümüze güvenmedim; örneğin diafram sabit olunca makine ister istemez farklı ISO larda enstantaneyi değiştirecektir diye düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Açıkcası, makineden çok Ken Rocwell in söyledikleri doğru mu, onu merak ettim.

Pratikte işe yarıyor mu onu ancak dediğiniz gibi. Artı bir stop , ya da 200 e göre daha fazlasının verdiğinde fark olabilir, Bunun test etmek için, gözümüze güvenmedim; örneğin diafram sabit olunca makine ister istemez farklı ISO larda enstantaneyi değiştirecektir diye düşünmüştüm.

Bu yazınızdan bir şey anlayamadım desem?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farkı sayısal olarak anlayabilmek için makinenin verilerine bakalım diyorum.

Örneğin program modunda siz ISO yu değiştirdiğinizde makine diafram ve enstantaneyi değiştiriyor ya, ona bakalım diyorum. Diafram sabit olursa sadece enstantane üzerinden (fotoğrafta gözle göremeyeceğiz zira makine telafi etmiş olacak) rakamsal farklılıkları görmüş oluruz. Hani düşük iso bir stop hızımızı artırır demiştiniz ya, işte onu görelim dedim. ( farklı farklı ISO değerlerinde).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güncel DX makinelerde iso 400 de çok temiz fotoğraflar çıkarken. Düşük ISO başarısı 3000'lerde olan bir cihazın 50-200 iso'daki farkını anlamak aşırı zor olabilir diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.