İçeriğe git

D200

Murat Keskinci

Recommended Posts

Slmlar

Ben ikinci el temiz bir D200 aldım  kullanma kılavuzunu okumama rağmen hala ayarlamalarda hatalar yapıyorum bana yol gösterecek bir yazı tavsiyesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.....  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tşkler hocam ev ortamında ve dışarıda çektiğim fotoların ayarlarında sorun çıkıyor fotolar karanlık ayarlarıyla oynuyorum bu sefer her şey karışıyor mecbur ayarları sıfırlıyorum okuduğum kadarıyla ıso ayarlarını yapamıyorum ama yinede bana yol gösterirseniz sevinirin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
5 saat önce, Murat Keskinci yazdı:

Tşkler hocam ev ortamında ve dışarıda çektiğim fotoların ayarlarında sorun çıkıyor fotolar karanlık ayarlarıyla oynuyorum bu sefer her şey karışıyor mecbur ayarları sıfırlıyorum okuduğum kadarıyla ıso ayarlarını yapamıyorum ama yinede bana yol gösterirseniz sevinirin.

ISO, perde hızı, diyafram arasındaki ilişkiyi çok iyi öğrenirseniz, bu işi çözersiniz. Bir de çekim modlarını araştırıp, anlamaya çalışın P, S, A ve M ne işe yarar ve bu modları nasıl kullanırız? Karışıyor diye tabir ettiğiniz fotoğraflar; Kapalı mekanda çektikleriniz ve düşük perde hızıyla çekimlerden kaynaklanıyor sanırım. 

ISO ayarı için aşağıdaki fotoğrafta görülen D200'e üstten bakıldığında solda okla gösterilen ISO tuşuna sol elimizin baş parmağı ile basılı tutulur (BIRAKILMAZ) ve sağ elimizin baş parmağı ile de arkadaki kırmızı okla gösterilen tekerleği sağa, sola çevirerek istenen ISO ayarlanır. 

d200-top-crop copy.jpg

- Ümit Alper TÜMEN tarafından düzenlendi
Fotoğrafı nereye ekleyeceğini bilmediğim için ekteki ifadesini düzelttim. :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Murat Keskinci yazdı:

Tşkler genelde p de bırakıyorum diğerlerini kurcalamıyorum dedeğiniz konuyu tekrar iyice okuyacağım peki karanlıkta ıso yükseltiliyor dışarda düşürülüyor doğrumu acaba bu bilgi.

Rica ederim ama sadece ISO değiştirme ile bu iş olmaz ki, perde hızı (enstantene, obtüratör, örtücü) ve diyafram' ın nereden değiştirileceğini ve hepsinden önemlisi ne işe yaradıklarını da öğrenmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Linkteki videolar ile rahatlıkla öğrenebilirsin. Bir video seyret sonra dışarı çık sadece o videoda denilenleri yap. Videoların çoğunu seyredip bir çoğunu birden yapmaya kalkar isen kafan çok karışır.  Anlamadığın yerleri sorarsan yardımcı olmaya çalışırız. Güle güle kullan. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.