İçeriğe git

makina konusunda yardım

Recommended Posts

d5300 alma niyetim var.  dslr kameralar hakkında pek bilgim yok. internetten araştırdığım kadarıyla d5300 karar kıldım.

Daha önceleri d5100 18-55 makina kullandım.(kendime ait değildi)

sizce D5300 makina nasıl ? yada bu ayarlarda başka ne tür modellere bakmalıyım.

kullanma amacım  genelde doğa,manzara,tatil yerlerinde cekimler ve potre tarzı .

Bunlar için 18-55 lens uygun olurmu? lens konusunda da hiç bilgim yok . 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoşgeldiniz öncelikle ;

Kullanma amacım dediğinizde yazdıklarınız bir an hiç bitmeyecek zannettim :)  

Önce kendinize çektiğiniz fotoğraflardan ne bekliyorsunuz onu sorun. Sorunuzun cevabı kısaca evet başlangıç için gayet iyi bir seçim. Saydığınız çekimlerinizde sizi tatmin edecektir. Ancak herşeyden önce üstte belirttiğiniz DSLR makineler hakkında bilgim yok kısmını düzeltmeniz ya eğitim almanız yada iyice araştırarak bilgi sahibi olmanızdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, fırataksoy yazdı:

d5300 alma niyetim var.  dslr kameralar hakkında pek bilgim yok.

Fırat bey merhaba,

Sanırım makinelerin teknik özellikleri ve bir birilerine olan üstünlükleri konusunda her bir gövde için spesifik olarak bilgi sahibi değilim anlamında kullandınız bu cümleyi. 

Nikon ların D5xxx ve D3xxx seri gövdeleri "giriş sınıfı" dediğimiz gövdeler. Bu, diğer gövdelerden daima teknik olarak başarısızdırlar anlamına gelmiyor. Çoğu zaman fotoğraftan ekmeğini kazananlar için çok farklı özellikler gerekebiliyor. Örneğin suya toza dayanıklı olmayan bir gövdeyle haber amaçlı foto muhabirlik İstanbul un göbeğinde, Taksim de bile neredeyse imkansız. Spor muhabirlerinin çok hızlı odaklanma ve çok hızlı fotoğraf çekebilmeye gereksinimleri var, vb vb.

Giriş seviyesi gövdeler çoğunlukla ayar yapılması nispeten kolaylaştırılmış, başarılı sensör ve işlemcili gövdelerdir. Amaç, DSLR yi öğretmenin yanısıra, sevdirmektir. 

Bu seviyedeki gövdelerde de artık yeni bir trend olarak üst seviye gövdelere konulan sensör ve işlemciler kullanılıyorlar. 

D5300 ün diğer giriş seviyesi gövde olan D3300 e göre farklı olan özellikleri, daha büyük ve hareketli ekran, kendisinin HDR olarak fotoğraf üretmesi, GPS bulundurması, daha fazla odaklama noktası (39/11)ı ve daha fazla çapraz odaklama noktası (11/1) olması denebilir. Buna karşılık D3300 de panorama yapabilme özelliği, çok az hafif daha küçük ve tabii ki ucuz olması avantajları var. 

Ben bir adet D3300 ü 750 TL ye buldum ve satın aldım. 18-105mm VR kit lense de 350 TL verdim. Yukarıdaki farklı özelliklere gereksinimiz yoksa D5300 için iki mislini ödemenin gereği yok.

Tercih sizin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D3300'ü gibi ucuz bir ürünle başlayıp 18-105mm VR bir lens takman daha iyi olur. Nedenleri gelirsek. 

İlk nedenlerden biri; İyi kareler çekmek nerden baksan 2-3 yılını alıyor. O kadar süre zarfında o makinenin tam hakkını veremeden eskitmiş oluyorsun.Tam iyi kareler çekmeye başladığınız da o kadar çok para verdiğiniz makineyi değiştirmek istiyorsunuz. O yüzden ilk olarak ucuz bir makineyle başlamak daha iyi olacaktır.

İkinci nedenlerden biri; çevremde çok gördüğüm bir durum. Makineyi alıp kısa süre kullanıp sonra bir köşeye atmak veya zararına satmak. Şu anda çevremde benden görüpte makine alıp satmayan bir kişi var. O da aktif olarak devam etmiyor. Sadece arada yeni doğan kızının fotoğraflarını çekmek için tutuyor artık. Kızı olmasa satacak. Onun dışındakiler de hep sattı. Bir ton para verip sonra devam edip etmeyeceğinize mutlaka bakın. 2-3 yıl sonra iyi bir makineye geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Üçüncü bir nedende; amaçlarınızı ve kullanım koşullarınıza göre makineye yönelme ihtiyacı olacağıdır. İnsanlarla bütünleşen sokak fotoğrafları çekmeye yönelirsiniz aynasız insanları ürkütmemek, dikkatlerini çekmemek ve hafif olması nedeniyle sizin için daha avantajlı kaçacak belki, sırf uzay fotoğraflarına yönelirsiniz belki, kuş fotoğrafçılığına yönelirsiniz belki. Çeşit çeşit gider bu.

Öğrenim döneminizi ucuz bir makine ile yaparsanız sizin için daha iyi olur. En az 1 yıl da 18-105mm VR sizi idare eder. Özellikle çekmek istediğiniz, zevk aldığınız tarz oturmaya başlayınca ona göre bir lens seçersiniz. Sırf manzara çekiyorsunuzdur Tokina 11-16mm veya sırf sokak fotoğraflarına yöneldiniz Sigma 18-55mm f/2.8 gibi.

Aldığnız makineden en yüksek performansı çıkartmaya çalışın. ^^ 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 27.09.2016 at 18:33, Turan Babacan yazdı:

D3300'ü gibi ucuz bir ürünle başlayıp 18-105mm VR bir lens takman daha iyi olur. Nedenleri gelirsek. 

İlk nedenlerden biri; İyi kareler çekmek nerden baksan 2-3 yılını alıyor. O kadar süre zarfında o makinenin tam hakkını veremeden eskitmiş oluyorsun.Tam iyi kareler çekmeye başladığınız da o kadar çok para verdiğiniz makineyi değiştirmek istiyorsunuz. O yüzden ilk olarak ucuz bir makineyle başlamak daha iyi olacaktır.

İkinci nedenlerden biri; çevremde çok gördüğüm bir durum. Makineyi alıp kısa süre kullanıp sonra bir köşeye atmak veya zararına satmak. Şu anda çevremde benden görüpte makine alıp satmayan bir kişi var. O da aktif olarak devam etmiyor. Sadece arada yeni doğan kızının fotoğraflarını çekmek için tutuyor artık. Kızı olmasa satacak. Onun dışındakiler de hep sattı. Bir ton para verip sonra devam edip etmeyeceğinize mutlaka bakın. 2-3 yıl sonra iyi bir makineye geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Üçüncü bir nedende; amaçlarınızı ve kullanım koşullarınıza göre makineye yönelme ihtiyacı olacağıdır. İnsanlarla bütünleşen sokak fotoğrafları çekmeye yönelirsiniz aynasız insanları ürkütmemek, dikkatlerini çekmemek ve hafif olması nedeniyle sizin için daha avantajlı kaçacak belki, sırf uzay fotoğraflarına yönelirsiniz belki, kuş fotoğrafçılığına yönelirsiniz belki. Çeşit çeşit gider bu.

Öğrenim döneminizi ucuz bir makine ile yaparsanız sizin için daha iyi olur. En az 1 yıl da 18-105mm VR sizi idare eder. Özellikle çekmek istediğiniz, zevk aldığınız tarz oturmaya başlayınca ona göre bir lens seçersiniz. Sırf manzara çekiyorsunuzdur Tokina 11-16mm veya sırf sokak fotoğraflarına yöneldiniz Sigma 18-55mm f/2.8 gibi.

Aldığnız makineden en yüksek performansı çıkartmaya çalışın. ^^ 

Tam olarak nokta atışı yapmışsınız Turan bey. Hani filmlerde görmüşüzdür ya, okun atıldığı yere bir ok daha atılır, altta ki ok ikiye ayrılır. Dediklerinize katılıyorum. Bende 5300 18-105 vr a olumlu gözle bakıyordum. Ama incelediğim teknoloji mağazalarında 3300 e de bir sevgim vardı. 5300 le ebat arasında mm farklar olsa da, 3300 ün çekme sesi, hafif olması güzel. Atalay beyde açtığım konu da 5200 yerine 3300 ü tavsiye etmişti. Artık son yorumunuzdan d3300 e kararımı kıldım.

Bir sorum olacak yalnız. 18 - 105 değil de 18 - 140 vr lens zoom dışında bana artısı ne olabilir ? yanıtlarsanız çok sevinirim. Işığınız bol olsun efendim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorunuz havada kalmış. Ben kendi fikrimi söyleyeyim; biraz daha ağır olmakla birlikte 18-140 VR  daha yeni, daha kullanışlı bir lens. Optik kalitesi gene kit lens kapsamında olmakla birlikte keskinlik, AF oldukça iyi. D80 le çıkan 18-135 ten sonra D90 kit lensi olarak çıkan18-105 lensi çok kullanışlı yapan, VR özelliği idi. Şimdi 5xxx ve 7xxx serileriyle gelen 18-140 de VR özelliği ile çok kullanışlı oldu. Kısacası, odak aralığı 18-105 ten daha fazla ve birbirilerine yakın olmalarına karşın 18-135 değil, 18-140VR tercih edilmeli.

Kit lens olarak geldiği için ikinci elde 750 TL ye kadar bulmak mümkün yoksa, tek fiyat 600USD!

Öte yandan 400-450TL ye oldukça güzel 18-105 VR bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Önemli not: D3300 her şeyiyle çok güzel bir body, yalnız eğer Sigma 17-50 f/2.8 lens düşünürseniz sanırım hala D3300 ile uyum sorunu devam ediyor!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.