İçeriğe git

Nikon 50MM F1.8 AF Nikkor D Lens

Recommended Posts

diğer hesabımın e postasını unuttugum için yeni hesap açmak zorunda kaldım

nikon d3100 kullanıcısıyım ve yenı lens almak istiyorum ve bu lens fiyat olarak da 370 tl ye çok ucuz bikaç video vs izledim lensin çok iyi olduğunu söylüyorlar doğrumu alınabilirmi bu lens ve sanırsam manuel netleme yapmak zorndayım bu lensde bir soru daha sorucam  18-55 kit lens e makro tüp alarak 30 tl filan yanılmıyorsam iyi sonuçlar alırmıyım yoksa 50mm lens le mi iyi sonuçlar alırım bi fikriniz varsa benimle paylaşırmısınız bi akıl alayım dedim ...

konuyu yalnış yere eçtıysam özür dilerim ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet bey, konuyu doğru yere açmışsınız.

Konu o kadar çok konuşuldu, youtube ta o kadar çok video var ki 50 mm f/1.8 lensi konuşmak abes olur.

Siz, 18-55 kit lens makro ilavesiyle neyi amaçlıyorsanız, 50 mm lens ile o olmaz. Amaç farklı.

Manuel odaklamaya gelince, bu lensin her iki versiyonu da var. D olan mauel, G olan sizin makinenizle otomatik odaklar.

50 mm odak mesafesi in ise (sizin makineniz için) Nikon 35 mm f/1.8 G yaptı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, ahmet ışkıNN yazdı:

Diğer Hesabınızı söyledin adınızı hatırladığınız bilgiler birleştirme yapalım..

Kendi sorduğunuz ve cevapladığınız gibi 50mm D Serisi lens olduğu için lens'de motor yoktur ve sizin kullandığınız gövdede motor olmadığı için AF sorunu yaşayacaksınız ve elle netleme ile çekimleriniz çok saglıklı olmayacaktır.

Makro işine gelirsek kısa'dan hisse olarak 18-55 ile makro yaparak neyi bekliyorsunuz beklentiniz nedir bilmem ama çok iyi verim alamazsınız.

50mm G serisi alın biraz pahalıdır ancak iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Diğer Hesabınızı söyledin adınızı hatırladığınız bilgiler birleştirme yapalım..

Kendi sorduğunuz ve cevapladığınız gibi 50mm D Serisi lens olduğu için lens'de motor yoktur ve sizin kullandığınız gövdede motor olmadığı için AF sorunu yaşayacaksınız ve elle netleme ile çekimleriniz çok saglıklı olmayacaktır.

Makro işine gelirsek kısa'dan hisse olarak 18-55 ile makro yaparak neyi bekliyorsunuz beklentiniz nedir bilmem ama çok iyi verim alamazsınız.

50mm G serisi alın biraz pahalıdır ancak iyidir.

http://www.nikonturk.com/uye/2486-ahmet-ışkın/    bu hesapdı kullandığım hesap 

50mm g serisi evet biraz daha pahalı manuele göre 

18-55 e makro tüp takarak bi fazla bi beklentim tabikide yok ama biraz daha iyi olur diye düşünmüştüm makro çekimlere merak sardım suan da o yüzden sormak istemiştim aksesuar olarak satılıyor sonuc olarak macro tüpler aklıma takılmıştı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mevcut hesap olarak şuan açtığın yeni hesap kalacaktır. "ahmetxx12xx" ile başlayan e-posta adresin Aktif adresin olacaktır. Girişleri bununla yapacaksın.

Diğer Hesabındaki tüm içeriğin bu yeni hesaba taşındı diğer hesap silindi.

Başlangıç için size yardımcı olacaktır. çok iyi sonuç olmasa da dediğiniz gibi heves verecektir size.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Ahmet Işkın yazdı:

http://www.nikonturk.com/uye/2486-ahmet-ışkın/    bu hesapdı kullandığım hesap 

50mm g serisi evet biraz daha pahalı manuele göre 

18-55 e makro tüp takarak bi fazla bi beklentim tabikide yok ama biraz daha iyi olur diye düşünmüştüm makro çekimlere merak sardım suan da o yüzden sormak istemiştim aksesuar olarak satılıyor sonuc olarak macro tüpler aklıma takılmıştı 

Makro  konusu, elimde uzatma tüpü var ile üstesinden gelinecek bir konu değil. 

Bu konuyla ilgili olarak Sigma nın Nikon için ürettiği oldukça yüksek performanslı ve ekonomik bir seçeneği var.

İlgilenenler için, https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-sigma105mm-dg-f-2.8-makro-lens-cok-temiz-durumda-nikon-uyumlu-347566562/detay  ilan sahibini tanımıyorum, dolayısıyla lensini de bilmem ama f/p olarak muhteşem bir fırsat.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence kit lensten sonra bir prime lense geçeceksen ve makroda çekeceğim diyorsan hem 35mm hem 50mm gibi kullanabileceğin 40mm makro öneririm. Her türlü çözüm olur sana. Yanlış hatırlamıyorsam af motoru da vardı. 2.elini uygun fiyata bulursun. Manzaraysa manzara, portreyse portre, makroysa makro. Tek lens

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, neehot yazdı:

Bence kit lensten sonra bir prime lense geçeceksen ve makroda çekeceğim diyorsan hem 35mm hem 50mm gibi kullanabileceğin 40mm makro öneririm. Her türlü çözüm olur sana. Yanlış hatırlamıyorsam af motoru da vardı. 2.elini uygun fiyata bulursun. Manzaraysa manzara, portreyse portre, makroysa makro. Tek lensemoji1.pngemoji106.png

mesela örnek verırmısınız hangı lensler ve fıyatları ne kadar dır tahmınen ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mesela örnek verırmısınız hangı lensler ve fıyatları ne kadar dır tahmınen ?

?? Yani hepsini tek lenste toplamıştım ve ona göre örnek vermiştim. 40mm f2.8 micro lens 0 fiyatı 1000tl . Hayyam'da %10 daha ucuza bulursunuz. 2.eli de ona göre 500 civarıdır herhalde ancak şimdilik her amaç için ayrı ayrı lens almaktansa ve manzara yanı sıra makroya da ilgi duyuyorum diyorsanız sizi uzun bir süre idare eder gibi. Tüpler işe yaramıyormuş, kullanmadım ama herkes hem fikir bu konuda.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm f/1.8D tavsiye etmem. FF lensi olması yanında AF-S olmadığı için AF motoru olmayan gövdenizde elinizle odaklama yapmanız gerekecektir. Bu yüzden aldığınız lenslerde AF-S olmasına dikkat edin. Bunun yanında 50mm yerine DX makinelerde 35mm f/1.8G alınması daha iyi olacaktır. 

- Turan Babacan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu Nikon terminolojisinde AF-S ye ayrı bir başlık açmak lazım.

Turan beyin söyledikleri güncel olarak doğru. Ancak 90 lı yıllarda çıkmış olan ve AF-I olarak sınıflandırılan lenslerde de AF motorunun var olduğunu hatırlatalım.

Burada kullanılan AF-S lens deyimi, içindeki silent (sessiz) motorun odaklama yaptığını söylüyor. Öte yandan makinelerimizde bulunan AF modları arasındaki AF-S seçeneğinin bu lens özelliği ile hiç alakası yok. Bu, single servo çekim modudur ve bana sorarsanız bir halta yaramaz. Özellikle düğün, doğum günü, sokak, spor fotoğrafçılığında AF-C modda kullanmak çoğu zaman günün kurtarıcısı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
36 dakika önce, Atalay Mete yazdı:

Şu Nikon terminolojisinde AF-S ye ayrı bir başlık açmak lazım.

Turan beyin söyledikleri güncel olarak doğru. Ancak 90 lı yıllarda çıkmış olan ve AF-I olarak sınıflandırılan lenslerde de AF motorunun var olduğunu hatırlatalım.

Burada kullanılan AF-S lens deyimi, içindeki silent (sessiz) motorun odaklama yaptığını söylüyor. Öte yandan makinelerimizde bulunan AF modları arasındaki AF-S seçeneğinin bu lens özelliği ile hiç alakası yok. Bu, single servo çekim modudur ve bana sorarsanız bir halta yaramaz. Özellikle düğün, doğum günü, sokak, spor fotoğrafçılığında AF-C modda kullanmak çoğu zaman günün kurtarıcısı olacaktır.

Müsadenizle bir ilave yapayım:

Yeni başlamış arkadaşlarımız için yanıltıcı olabilir diye ilave etme gereği duydum.

AF-C yani sürekli servo AF modu da tek başına işe yaramayacaktır.  

Dediğiniz gibi hareketli objeler çekecekseniz AF-C evet, ama yanında "Dinamik alan AF / 3D izleme / Grup alan AF / Otomatik Alan AF" alan modlarından birini kullanmak ve hatta seri çekim yapmak şartıyla. 

Ayrıca ben AF-S modu hakkında sizin kadar acımasız :) değilim. Manzara, portre gibi durağan ve keskin net olmasını isteyeceğiniz fotoğrafların, HDR çekimlerin AF-S modunda çekilmesi uygun olacaktır. Bunun yanında batarya ömrünüzü de sebepsiz tüketmiş olmazsınız. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Merhaba ;

Biraz alakasız olacak ama makro ile ilgili bir tavsiye notunu gördüğüm için sormak istedim. Atalay Bey, Sigma 105 mm ile Tamron 90mm arasında bir tercih yapsanız hangisini alırdınız ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Murat Günar yazdı:

Merhaba ;

Biraz alakasız olacak ama makro ile ilgili bir tavsiye notunu gördüğüm için sormak istedim. Atalay Bey, Sigma 105 mm ile Tamron 90mm arasında bir tercih yapsanız hangisini alırdınız ?

Murat bey ikisini de kullanmadım. Canon kullanırken bir 100 mm macro lensim vardı ve açıkcası, portre lensi olarak tadına doyum olmazdı. Optik ya da mekanik olarak iki lens arasında fark var mı diye baktım, bulamadım. Aradaki 15 mm odak mesafesi ve belki HSM nin hafif daha hızlı olmasına karşın kullanımda en büyük fark Tamron un odaklanma sırasında boyu sabit iken Sigma nın boyunun uzuyor olması. Ben 18-105 te uzayan tüp sistemine alışamadım. O nedenle tercihim Tamron olurdu diye düşünüyorum. Yok, uzayan tüp sistemi bana odaklanma konusunda bilgi veriyor, ben alışkınım diyorsanız, ucuz olanı alın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On ‎3‎.‎10‎.‎2016 at 11:15, Ahmet Işkın yazdı:

nikon d3100 kullanıcısıyım ve yenı lens almak istiyorum ve bu lens fiyat olarak da 370 tl ye çok ucuz bikaç video vs izledim lensin çok iyi olduğunu söylüyorlar doğrumu alınabilirmi bu lens ve sanırsam manuel netleme yapmak zorndayım bu lensde bir soru daha sorucam  18-55 kit lens e makro tüp alarak 30 tl filan yanılmıyorsam iyi sonuçlar alırmıyım yoksa 50mm lens le mi iyi sonuçlar alırım bi fikriniz varsa benimle paylaşırmısınız bi akıl alayım dedim ...

konuyu yalnış yere eçtıysam özür dilerim ...

Ahmet bey

Bütçenizi yazarmısınız?

Bu lens ile mükemmel sonuçlar elde edersiniz..

1:30'Dan sonra böcek macro çekimler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Murat Günar yazdı:

Merhaba ;

hocam iyi günler. ben Sony kullanırken Tamron 90mm macro kullandım. sony'de body'de titreşim önleyici olduğu için titreşim önleyicisiz modelini kullandım. 2.elde 700-750 TL aralığına bulunabilir. Şu anda Nikon'la Sigma 105 macro 2.8 Os yani titreşim önleyicili modelini kullanıyorum. 2. elde 1250-1300 TL seviyelerinde. her iki lenste optik açıdan başarılı lensler. Zaten macro lensler özel amaçlı üretildiğinden dolayı optik kalite olarak gerçekten tatmin edici seviyede oluyor. ancak para varsa, af biraz daha hızlı olduğu için, af tutarlılığı biraz daha yerinde olduğu için canon yada nikonlar tercih edilebilir. yoksa Sigma yada Tamron'lar da gerçekten fiyat performans oranı yüksek macro lensler.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen Atalay hocam. Tokina için de çok başarılı deniyor makro konusunda. yukarıdaki mesajımda da bahsettiğim gibi makro lensler özel bir amaçla üretildiğinden dolayı optik olarak kaliteli oluyorlar. seçime gelince titreşim önleyici olup/olmaması en büyük tercih. eğer sabit şekilde, tripodla çekim yapılacaksa titreşim önleyici çok elzem değil ama daha çok dağ bayır gezilecek ve elde çekim yapılacaksa titreşim önleyici ayırt edici bir özellik oluyor. Tokina'nın "0" olanı sanırım 1200-1300'dü. alanı pişman etmez sanırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasin bey Tokina 100 mm Macro lensi kullanmadım, bilmiyorum.

Laboratuvar ortamında yukarıda sayılan Sigma ve Tamron ile eşdeğer bulunmuş .

Dediğim gibi, ben Canon hem de L serisi olan, Canon EF 100mm f/2.8 L IS USM Macro lensi FF (6D) ile kullandım. Kesinlikle gözle görülür, başarılı sonuç alıyorsunuz. Tek sorunum bu donanımı taşı (yama) ma sorunumdu. Motosikletle yolculukta donanım kesinlikle korunmasız oluyor. Evdede  bu fotoğraf saplantım huzur bozmaya başlayınca tüm seti sattım. İlk giden bu 100 mm f 2.8 L lens olmuştu.

Burada bazen arkadaşlarım 50 mm lenslerin portre lensi olarak kullanılabileceği görüşlerine o nedenle karşı çıkıyorum. Ben o 100 mm L lens ile macro çekmedim, portre lensi olarak kullandım. Bırakın macro lensleri, bir 85 mm 1.8 lensi denemeden portre için karar verilmemeli derim. Çok fark var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Arkadaşlar,

İzin verirseniz naçizane bir önerim olacak.

İnternette bulduğumuz her karşılaştırma videosuna takılıp kalmayalım.

Bunlara bakacak olursanız her lens ve her gövde şahane. 

Bu ortamda google'da çok bast aramalar sonucunda herkesin kolaylıkla bulabileceği video örnekleri sunmak yerine, varsa ciddi tecrübelerimizi paylaşmak daha doğru olur. Hiç kullanmadığımız bir lensin videosunu önermek bir katkı değil, onları hepimiz bulabiliyoruz zaten. Kullanıp tecrübe etmediğimiz bir donanım hakkında belki fikir verebiliriz ama "mış" gibi yapıp önermek doğru bir yaklaşım değil.

Yukarıdaki videolarda birçok sahneyi hallice bir cep telefonu kamerasıyla da pekala çekebilirsiniz. 

Makro başka birşey. 

Doğada böcek, kelebek çekecekseniz 40mm'yi nasıl kullanacaksınız?

Böceğin burnunun dibine girmeniz gerek, kolay mı? Böyle durumlarda 105mm'ler bile uygun odak uzaklığı olmuyor yerine göre. 

Ben öyle bir lens alayım ki, paraya bir kerede kıyayım; hem makro çekeyim, hem portre çekeyim, bir de yanında manzara olursa harika şeklindeki düşüncelerin bir süre sonra birer fantezi olduğunu anlıyor insan. 

Lütfen kimse üzerine alınmasın ve yanlış anlamasın bu yazdıklarımı.

Hepimiz, hepimizden her gün yeni birşeyler öğreniyoruz bu ortamda. 

Ama iyice bilmediğimiz konularda lütfen "mış" gibi yapmayalım.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Atalay Mete yazdı:

Yasin bey Tokina 100 mm Macro lensi kullanmadım, bilmiyorum.

Laboratuvar ortamında yukarıda sayılan Sigma ve Tamron ile eşdeğer bulunmuş .

Dediğim gibi, ben Canon hem de L serisi olan, Canon EF 100mm f/2.8 L IS USM Macro lensi FF (6D) ile kullandım. Kesinlikle gözle görülür, başarılı sonuç alıyorsunuz. Tek sorunum bu donanımı taşı (yama) ma sorunumdu. Motosikletle yolculukta donanım kesinlikle korunmasız oluyor. Evdede  bu fotoğraf saplantım huzur bozmaya başlayınca tüm seti sattım. İlk giden bu 100 mm f 2.8 L lens olmuştu.

Burada bazen arkadaşlarım 50 mm lenslerin portre lensi olarak kullanılabileceği görüşlerine o nedenle karşı çıkıyorum. Ben o 100 mm L lens ile macro çekmedim, portre lensi olarak kullandım. Bırakın macro lensleri, bir 85 mm 1.8 lensi denemeden portre için karar verilmemeli derim. Çok fark var.

Teşekkürler :)

O lens hakkında bilginiz varsa öğrenmek istedim, çünkü hiç tokina kullanmadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.