İçeriğe git

Nikon d3200 duyduğum kadarıyla diğer nikonlar arasında en iyi videoçekimine sahip?

Recommended Posts

Merhaba. Nikon d3200 duyduğum kadarıyla diğer nikonlar arasında en iyi videoçekimine sahip. Doğru mu bu? internette falan bakıyorum da, insanlar bu makineyle gayet güzel video çalışmaları yapıyorlar. Ama ben bitürlü beceremiyorum. Beyaz ayarı falan diyorlar ama anlamıyorum nasıl yapıldığını

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Turgut Rustem yazdı:

Merhaba. Nikon d3200 duyduğum kadarıyla diğer nikonlar arasında en iyi videoçekimine sahip. Doğru mu bu? internette falan bakıyorum da, insanlar bu makineyle gayet güzel video çalışmaları yapıyorlar. Ama ben bitürlü beceremiyorum. Beyaz ayarı falan diyorlar ama anlamıyorum nasıl yapıldığını

Videonuzun ne kadar güzel çıkacağı, elinizdeki lens ve sahip olunan ışık miktarına bağlıdır..

Beyaz ayarı ise WB'dir

https://www.youtube.com/watch?v=03tQnBJUOv8

White Balance için bu açıklayıcı sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Yasin Korkmaz yazdı:

Videonuzun ne kadar güzel çıkacağı, elinizdeki lens ve sahip olunan ışık miktarına bağlıdır..

Beyaz ayarı ise WB'dir

https://www.youtube.com/watch?v=03tQnBJUOv8

White Balance için bu açıklayıcı sanırım

teşekkür ederim. Ben daha çok yüz öncelikli videoların kaliteli çıkmasını istiyorum. Misal, Türk dizilerindeki gibi, örneğin Filinta dizisindeki gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onun için pro video kamerası ve ışık sistemi yapmanız lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Turan Babacan yazdı:

Onun için pro video kamerası ve ışık sistemi yapmanız lazım.

Onu nikon d3200 ile ve nasıl yapabilirim? Açıklayabilirmisiniz? yani makineyi değiştirmeyim de, nasıl olursa olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Turgut Rustem yazdı:

Onu nikon d3200 ile ve nasıl yapabilirim? Açıklayabilirmisiniz? yani makineyi değiştirmeyim de, nasıl olursa olsun

D7200 ve üstünden bahsediyor sanırım

D4s

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizilerdeki o kaliteleri istiyorsanız ilk önce raw video çekebilen 35mm'li video kamera almalısınız. Sadece kamera da yeterli değil. İyi bir ışık bilgisi ve iyi ışıklandırmaları iyi kullanmalısınız. Oradaki efekler içinde Hit Film 4 Express gibi video düzenleme programları kullanmalısınız. Fotoğraf düzenlemesinde nasıl raw ile jpg düzenlemesinin arasında dağlar kadar fark var ise videoda da aynı şekilde aralarında fark vardır. Blackmagic pocket'ler hatırladığım kadarıyla raw çekim yapıyor.

Arada az video çekiyorum o dizideki tonlar olsun diyor isen Hit Film 4 Express programını kurcalayabilirsiniz. Fakat beklentinizi o dizi kadar tutmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Turan Babacan yazdı:

Dizilerdeki o kaliteleri istiyorsanız ilk önce raw video çekebilen 35mm'li video kamera almalısınız. Sadece kamera da yeterli değil. İyi bir ışık bilgisi ve iyi ışıklandırmaları iyi kullanmalısınız. Oradaki efekler içinde Hit Film 4 Express gibi video düzenleme programları kullanmalısınız. Fotoğraf düzenlemesinde nasıl raw ile jpg düzenlemesinin arasında dağlar kadar fark var ise videoda da aynı şekilde aralarında fark vardır. Blackmagic pocket'ler hatırladığım kadarıyla raw çekim yapıyor.

Arada az video çekiyorum o dizideki tonlar olsun diyor isen Hit Film 4 Express programını kurcalayabilirsiniz. Fakat beklentinizi o dizi kadar tutmayın.

Duyduğum kadarıyla black magic ve bunun gibi kameralar, DSLR video çekimi kadar kaliteli olmuyor. Hem bildiğim kadarıyla da, nikon D3200 video kamerası "sony"-e ait. Yani öyle duydum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensör'üne bakmadım ama muhtemelen sensörünü Sony üretmiştir. Sony yakın zaman da Toshiba'nın görüntü bölümünü de satın aldı. D7100 sensörü Toshiba üretimiydi. Nikon'un ilk AA filtresini kaldırdığı makinanın sensörü Toshiba tarafından üretilmişti.

Black Magic video çekimi üzerine yapılmış bir cihaz. İşlenmemiş video piksel olarak karşılaştırırsan dslr nin altında kalır ama video çekimi üzerine bakar iseniz dslr den daha üstür. DSLR makinelerinin video kameraların yerini almaması için bir sürü kısıtlama getiriliyor. Video kameralarda netle daha oturaklı bir şekilde göze hoş gelecek şekilde netlerken, dslr de bu rahatız edici şekilde olur. DSLR lerde belli bir süre sonra sensör ısınır ve makine kapanırken, video kamerada bu sorun olmaz. Black Magic raw olarak çekerken dslr bunu yapmaz. Bu nedenle renk, wb, efekt uygulaması vasat kalır. Böyle sürer gider.

"En iyi makina en iyi fotografı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı." Ara Güler.

İhtiyacınız ve yapacağınız işe göre herşey değişir. Ciddi ciddi kısa filmler yapıyorsanız video kamera, ışık sistemi, ses sistemine ihtiyacınız var. DSLR  ısınma ve odak sorunu yaratacaktır. Müthiş manuel odaklama yapan bir kameramanın vardır. Odaklama sorunun halledersin. Sadece youtube için bir şeyler yapıyorsanız elinizdeki makine yeterli. 1500-2000 TL lik makinelerle bile iyi işler çıkartan insanlar var.  Yok ben bunu TV kanallarına satacağım diyor iseniz. Almaları için belli digital codec şartları var. Onları yapmanız gerek. DSLR makineyi bırak o codecleri desteklemeyen video kameralarla bile şansınız yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Turan Babacan yazdı:

Sensör'üne bakmadım ama muhtemelen sensörünü Sony üretmiştir. Sony yakın zaman da Toshiba'nın görüntü bölümünü de satın aldı. D7100 sensörü Toshiba üretimiydi. Nikon'un ilk AA filtresini kaldırdığı makinanın sensörü Toshiba tarafından üretilmişti.

Black Magic video çekimi üzerine yapılmış bir cihaz. İşlenmemiş video piksel olarak karşılaştırırsan dslr nin altında kalır ama video çekimi üzerine bakar iseniz dslr den daha üstür. DSLR makinelerinin video kameraların yerini almaması için bir sürü kısıtlama getiriliyor. Video kameralarda netle daha oturaklı bir şekilde göze hoş gelecek şekilde netlerken, dslr de bu rahatız edici şekilde olur. DSLR lerde belli bir süre sonra sensör ısınır ve makine kapanırken, video kamerada bu sorun olmaz. Black Magic raw olarak çekerken dslr bunu yapmaz. Bu nedenle renk, wb, efekt uygulaması vasat kalır. Böyle sürer gider.

"En iyi makina en iyi fotografı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı." Ara Güler.

İhtiyacınız ve yapacağınız işe göre herşey değişir. Ciddi ciddi kısa filmler yapıyorsanız video kamera, ışık sistemi, ses sistemine ihtiyacınız var. DSLR  ısınma ve odak sorunu yaratacaktır. Müthiş manuel odaklama yapan bir kameramanın vardır. Odaklama sorunun halledersin. Sadece youtube için bir şeyler yapıyorsanız elinizdeki makine yeterli. 1500-2000 TL lik makinelerle bile iyi işler çıkartan insanlar var.  Yok ben bunu TV kanallarına satacağım diyor iseniz. Almaları için belli digital codec şartları var. Onları yapmanız gerek. DSLR makineyi bırak o codecleri desteklemeyen video kameralarla bile şansınız yok.

bilgi için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turan bey çok güzel özetleyip toparlamış. Aklına, eline sağlık.

Rüstem beyin kullandığı başlık biraz şehir efsanesi havasında olmuş. Rüstem bey, eğer video konusunda ısrarlı iseniz Jose Antune tarafından hazırlanmış şu derleme çok işinize yarayabilir. DSLR ler arasındaki farklılıkları da görebilirsiniz. Nikon bu konuda oldukça iddialı ancak D3200 ile değil.

http://www.provideocoalition.com/best-real-dslrs-video-2016/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.