İçeriğe git

nikon d 3100

emrecnl

Recommended Posts

On ‎29‎.‎10‎.‎2016 at 15:49, emrecnl yazdı:

Yani bu sd kartı aldığımız zaman karttan bağlantı mı yapıyoruz

Ben D5100 kullanıcıısıyım..

Sende benim gibi bir uzatma kablosu al ama android kullanıyorsan

Telefon kablosu - Kart okuyucu

Çok veya boşuna para verme

FormatFactoryDSC_0004.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iphone 5 s kullanıyorum, ama telefonla makine bir olmuyor ve bu telefona fotoğrafları attığım zaman bile belli oluyor . siz nasıl bir yol izliyorsunuz ? yani kalitesini düşürmeden nasıl aktarabiliriz hem telefona hem bilgisayara ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım hocam, ben kart okuyucu ile bilgisayara atıyorum ve bilgisayarda kontrol ediyorum, sonra itunes ile telefona gönderiyorum, kalitesi çok mu değişiyor ? ama instagramda fotoğraflar kaliteli görünüyor .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Emre bey,

Biliyorsunuz biz fotoğraflarımızı ne boyutta yaparsak yapalım, facebook ve instagram ortamına aktardığımızda bizim fotoğraflarımız bir ara işlemden geçiriliyor, bir anlamda facebook veya instagram'a göre optimize ediliyor o şekilde sunuluyor. 

Ben çekmiş olduğum fotoğraflarımı Nikon makinemden bir kart okuyucusu yardımıyla MacBook bilgisayarıma aktarıyorum ve bu gibi durumlarda şu pratik yöntemi uyguluyorum;

Eğer fotoğrafımı facebook ortamında yayınlayacaksam

- Photoshop'ta fotoğrafımın (varsa) düzenlemesini, renk ayarlarını, kırpma vs yapıyorum

- Image > Mode kısmından "8Bits/Channel" seçiyorum

- Image > Size kısmına giriyorum ve

Bicubic Smoother

File Size > Width 2048 yapıyorum.

- Filter > Sharpen > Unsharp Mask

Amount 100

Radius 0,7 Pixels

Threshold 3 Levels yapıyorum

- File > Save for web 

Kalite %75 yapıp kaydediyorum

Bu durumda facebook benim bu dosyama kendisi çok müdahale etmeden işleme koymuş oluyor.

İnstagram içinse yalnızca dosya boyunu 2048 değil 1080 yapıp aynı işlemleri yapıyorum.

Bundan daha kullanışlı ve kaliteli çözüm önerisi olan üstadlar katkı sağlarlarsa memnun olurum.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun cevabını deneyerek bulmak mümkün değil sanki. İnstagramdaki fotoğrafı geri, pc ye yüklemek -yanlış bilmiyorsam- mümkün değil. Bu konuda kaynak bulursam burada paylaşırım. Ancak bir tahminde bulunayım, fotoğrafı instagrama orijinal boyutta, (2,4,6 MB ) yükleyeceklerini zannetmiyorum. Mutlaka işlem yapıp daha küçük  boyutta saklanıyordur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sebahattin ve atalay hocam, cevaplarınız için çok teşekkür ederim, flickr diye bi uygulama daha varmış söylendiğine göre kaliteyi düşürmüyormuş bi ara incelemeyi düşünüyorum, birde zaten lightroom kullanmaya başladım çok faydalı oldu, histogramdan fotoğraf incelemeyi de yavaş yavaş öğrenmeye başladım ve lightroom çok faydalı oluyor .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, neehot yazdı:

Zaten telefon iTunes dışında kabul etmiyor. WiFi kalite düşürüyor. Bilgisayardan başka çözüm yok. Bilgisayar neden istemiyorsunuz?

kardeşim bilgisayardan başka çare yok zaten , wifi kalite düşürüyor mu ? o nasıl oluyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre bey, wifi için satılan aparatlar ve sonrasında wifi kullanan makineler ilk çıktıklarında (2010 ların başlarında) bu kalite uyarıları üretici firmalar tarafından yapılmıştı. Sanırım fotoğraflara kompresyon işlemi yaparak gönderi oluyordu. Daha sonra hem fotoğraf makinası üreticileri, hem de bilgisayar ve yazılım şirketleri raw dosya transferi olanağı veren uygulamalar çıkardılar. HD kalitesinde video da transfer edebilirsiniz, ancak bu uygulamalarla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Bunun cevabını deneyerek bulmak mümkün değil sanki. İnstagramdaki fotoğrafı geri, pc ye yüklemek -yanlış bilmiyorsam- mümkün değil. Bu konuda kaynak bulursam burada paylaşırım. Ancak bir tahminde bulunayım, fotoğrafı instagrama orijinal boyutta, (2,4,6 MB ) yükleyeceklerini zannetmiyorum. Mutlaka işlem yapıp daha küçük  boyutta saklanıyordur. 

Dediğiniz işlem yani "instagramdan fotoğraf yüklemek" mümkün. Geri yüklemeden kastınız, fotoğraf hacminin küçültüp/küçültülmemesini öğrenmek mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Evet, bir işlem yapıyorlar mı herhalde ancak öyle anlarız diye düşünmüştüm. Facebook yapıyordu. İnstagram da yapıyor olabilir.

Instagram: How do I save high-resolution versions of my filtered photos to my phone?

Instagram: How do I save Instagram photos to my phone?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hah! Sebahattin bey yetişti imdada.

Aktarılmış fotoğrafların başına gelecekler için aşağıdaki uyarı sorunun cevabı gibi. Kullanılan telefon ve hatta instagam kamerasının kullanılıp kullanılmamasının fark ettiğini anlamış olduk.

Eğer instagram a yüklerken telefona da yükle dersek orijinali kameraya yüklüyormuş. Bunu ancak seçilmiş fotğraflar için yapmakta fayda var. Örneğin Emre beyin ve de benim kulladığımız 5s telefonlara böyle dört fotoğraf yükleyince. hoop! yer kalmadı uyarısı geliyor..

"iOS'tan aktarılıp Instagram'a yüklenen (Instagram kamerasıyla çekilmemiş) fotoğrafların çok daha düşük bir çözünürlükle kaydedilebileceğini unutmayın."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Hah! Sebahattin bey yetişti imdada.

Aktarılmış fotoğrafların başına gelecekler için aşağıdaki uyarı sorunun cevabı gibi. Kullanılan telefon ve hatta instagam kamerasının kullanılıp kullanılmamasının fark ettiğini anlamış olduk.

Eğer instagram a yüklerken telefona da yükle dersek orijinali kameraya yüklüyormuş. Bunu ancak seçilmiş fotğraflar için yapmakta fayda var. Örneğin Emre beyin ve de benim kulladığımız 5s telefonlara böyle dört fotoğraf yükleyince. hoop! yer kalmadı uyarısı geliyor..

"iOS'tan aktarılıp Instagram'a yüklenen (Instagram kamerasıyla çekilmemiş) fotoğrafların çok daha düşük bir çözünürlükle kaydedilebileceğini unutmayın."

peki bunun başka bir çözümü yok mu ? yani kaliteli bir şekilde nasıl yükleyebiliriz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.