İçeriğe git

Kapalı mekan çekimi

emrecnl

Recommended Posts

merhaba forum üyeleri , bizim patron oda seçimleri için fotoğraf çekmemi istiyor, kapalı mekanda ışıklar altında sizce nasıl ayarlar yapayım ? yani flaş kullanayım mı ? yoksa iso ayarıyla mı oynayayım ? bilgilerinize ihtiyacım var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mümkünse birden fazla flaş yada sabit ışık kullanın. odanın her ayrıntısına dikkat çekmek istiyorsanız her bölgesinin iyi aydınlanmış olduğundan emin olmalısınız. tam olarak ne için, nasıl bir fotoğraf çekeceğinizi anlayamadım. eğer mobilya yapan yada satan bir yerde çalışıyorsanız atolyede,satış alanınızda yada uygun yer neresi ise bir yerde iyice ışık alabilecek bir çekim alanı oluşturmanız mantıklı olur. bir nevi stüdyo gibi düşünün. iyi aydınlanan bir kenar, köşe vs. oluşturursanız ışıklar sabit kalır, dekoru değiştirip farklı konsept ve kombinler yaparak fotoğraflar çekebilirsiniz. ancak söylediğim gibi ışık olayına mutlaka iyi bir çözüm getirmelisiniz. çok profesyonel olmasına gerek yok derseniz, bulunduğunuz yerdeki tüm ışıkları açıp çekin, yetmediği yerde kabul edilebilir seviyeye kadar ISO'yu arttırabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre bey, burada kast ettiğiniz Oda Seçimleri nedir? Bir meslek odasının yapacağı seçim mi? O zaman konuşmacıları ve salonu (ilgiyi) gösterecek şekilde iyi konumlanarak fotoğraf çekebilirsiniz. Önemli olan sizin görünmez olmanız. Konuşmacıların dikkatini dağıtmadan, dinleyicileri engellemeden bu işi yapmak gerek. Konuşmacıları alttan aydınlatmalı kürsüde çekerseniz hortlak gibi çıkarlar. Mümkünse kullanılması düşünülen fotoğraf kareleri için iyi aydınlatılmış bir mekanda (teras, balkon, fuaye, vs) size fotoğraf için zaman ayırmaları olur (düğünlerde olduğu gibi). Oraya giderken yeterli SD kart kapasitesi, mümkünse iyi bir tepe flaşı (makine flaşını kullanmayın) ve tripotla gitmekte fayda var.

Oda seçimleri için aday olacak ise ve broşür, poster bastırmak gibi bir niyeti varsa bu işe hiç girmeyin. Mutlaka stüdyo ve daha sonra iyi işleme programlarına gereksinim var.

Kolay gelsin, şimdiden elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim , çekim yapacağım yer konferans salonu gibi bir yer, aydınlanması normalde iyi ama atalay hocamın dediği gibi makine flaşı benim hiç hoşuma gitmiyor, tripod götürüp enstantene ile yardım alsam hareket sorunu olur . en iyisi iso ile oynamak , atalay hocam dediğiniz gibi katalog broşür gibi birşeyler bastıracaklarsa ben girmem işin içine çünkü beni aşar , ama mesela kahvaltı ve seminer gibi organizasyonlar oluyor, o tarz organizasyonlara gidebilirim .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben tamamen yanlış algılamışım olayı. kusura bakmayın. tepe flaşı muhtemelen gerekli olacaktır. ama fotoğrafları çekerken iyi konum almak çok önemli. alttan yukarı doğru çekmekten ziyade yandan ve çaprazdan, mümkünse konuşma yeri aynı seviyedeyse karşısına geçip bir iki kare alınabilir. arka çaprazdan hem konuşmacı hemde salondakiler fotoğraflanabilir. eğer müsaitse konuşmacılar tek tek fotoğraflanmalı, kahvaltı, kokteyl gibi rahat bir ortamsa, müsaade istenip herkes tek tek ve en sonunda toplu olarak fotoğraflar alınabilir. broşür ve afiş tarzı bir işlemse Atalay Bey'in söylediği gibi işi almamak lazım, çünkü farklı işlemler gerektirebilir. tripod istediğiniz özgürlüğü sağlayamayabilir ama salonun ışık durumunu önceden bilmiyorsanız yanınızda götürmenizde fayda var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, hüseyin özdemir yazdı:

Ben tamamen yanlış algılamışım olayı. kusura bakmayın. tepe flaşı muhtemelen gerekli olacaktır. ama fotoğrafları çekerken iyi konum almak çok önemli. alttan yukarı doğru çekmekten ziyade yandan ve çaprazdan, mümkünse konuşma yeri aynı seviyedeyse karşısına geçip bir iki kare alınabilir. arka çaprazdan hem konuşmacı hemde salondakiler fotoğraflanabilir. eğer müsaitse konuşmacılar tek tek fotoğraflanmalı, kahvaltı, kokteyl gibi rahat bir ortamsa, müsaade istenip herkes tek tek ve en sonunda toplu olarak fotoğraflar alınabilir. broşür ve afiş tarzı bir işlemse Atalay Bey'in söylediği gibi işi almamak lazım, çünkü farklı işlemler gerektirebilir. tripod istediğiniz özgürlüğü sağlayamayabilir ama salonun ışık durumunu önceden bilmiyorsanız yanınızda götürmenizde fayda var. 

Rica ederim efendim , şimdi hangi lensi götüreyim böyle bir durumda ? sigma 10-20 3.5 f ve nikkor 18-55 var elimde , tirpodla ışık daha iyi ayarlanabilir ama çok alta inmemek lazım değil mi ? insanların hayalet gibi gösterebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam sigma 10-20 geniş açı olduğu için bozulmalara yol açabilir. özellikle köşelerde bükülmeler görülebilir. 18-55 iş görecektir. flaş kullanılabilir ama dikkat etmek lazım. ışık dağılımı iyi değilse ortaya çıkacak gölgeler rahatsız edici olabilir. eğer mümkünse bu seçimin yapılacağı yeri daha önceden görmeye çalışın. ışık düzeniyle ilgili bilgi edinmeye çalışın. ona göre hareket edin. yoksa süprizlerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hüseyin bey, hobimize verdiğimiz değerin bir ölçüsü olarak terminolojiyi doğru kullanmamız gerektiğine inanıyorum.

10-20 mm odak mesafesi olan lenslet geniş açılı, değil ultra geniş açılı gruptadır ( sensör kısa kenarından daha küçük odak mesafesi)

50 mm ye kadar ise geniş açı.

50 mm den sonra artık açı daralmaya (gözümüze göre) başlar ve tele ismini alırlar.

yani, 18-55 mm de kısa odak mesafesinde geniş açılı bir lenstir.

Sigma 10-20 çok başarılıdır ama ultra geniş açı nedeniyle dediğiniz gibi istenmeyen etkiler olabilir.

gene de Emre bey her iki lensini de götürmeli derim. DSLR nin avantajı, lens değiştirebilmek değil mi!

bu örnekte de olduğu gibi, hızlı  (f/2.8 ve daha geniş açıklık sunan) standart zoom lensler neden çok kullanışlılar, anlıyoruz değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynen hocam f değeri düşük olan lenslerin önemini şimdi anlamaya başladım ben, kapalı ve karanlık yerlerde çekim rahatlığı ama fiyatları da çok güzel :) , birde enstanteneyi 1/20 filan yapsam nasıl olur ? sigma lens ile tüm salonu almak güzel olabilir herhalde dimi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam birde şu dahili flaş olayını hiç sevemedim ben. akşam flaş kullanınca çok kötü oluyor ama güneşte birkaç kere kullandım portre için yüzün gölge bölümlerini aldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, emrecnl yazdı:

aynen hocam f değeri düşük olan lenslerin önemini şimdi anlamaya başladım ben, kapalı ve karanlık yerlerde çekim rahatlığı ama fiyatları da çok güzel :) , birde enstanteneyi 1/20 filan yapsam nasıl olur ? sigma lens ile tüm salonu almak güzel olabilir herhalde dimi ?

Emre bey, Sigma 10-20 asla kötü bir lens değil ancak çok fazla kusıtlamakar getiren bir lens. Croplu bir gövdede ultra geniş açı lens istiyorum diye kime sorsanız, size önerilecek yan sanayi lens, Tokina 11-16 f/2.8 lens olurdu. Hem size sabit f 2.8 açıklık sağlar hem büyük bir olasılıkla cebinizde bayağı bir paranız kalırdı.

piyasada çok tutulan lensleri satın almanın bir faydası da satmanın kolay olması.

sizin yerinizde olsam elimdeki lensleri satmaya çalışır yerine 2.8 sabit odak açıklığı sağlayan bir standart zoom lens alırdım. 

Enstantaneyi 1/20 yaptığınızda standart bşr tripotla bile net fotoğraf çekemiyebilirsiniz. Uzaktan kumanda, perde sabitlemek, vs gerekir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam doğru söylüyorsunuz ama o lensi almamın en büyük nedeni manzara fotoğrafları çekmek için aldım, ama dediğiniz gibi 2.8 f değerine sahip bir lens alcam . sizin öneriniz nedir bu konuda ? birde tripodla çekim yaparken oto zamanlayıcıya alıyorum öyle çekim yapıyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, emrecnl yazdı:

hocam doğru söylüyorsunuz ama o lensi almamın en büyük nedeni manzara fotoğrafları çekmek için aldım, ama dediğiniz gibi 2.8 f değerine sahip bir lens alcam . sizin öneriniz nedir bu konuda ? birde tripodla çekim yaparken oto zamanlayıcıya alıyorum öyle çekim yapıyorum .

11 saat önce, emrecnl yazdı:

Emre bey, yan sanayi ya da third party denen lensler oldıkça ekonomik. Hele ikinci elde Tamron ya da Sigma 17-50 f/ f 2.8 lensler 500-600 TL ye bulunabilir. Sizin body niz ile hangisi uyumlu internette araştırın öyle alın. Bu lenslerin Nikon da VR dediğimiz özellik bu markalarda ise VC ve OS olarak bilinen özellikleri olmayanlar optik olarak daha başarılı bulunuyor. Bu, yan sanayi lenslerde kimi ufak tefek sorunlar olabiliyor, dert etmeyin. Hayyam her derde deva.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, emrecnl yazdı:

hocam birde histogram hakkında konuşmak isterim

Emre bey histogram için eminim forum (larda)  başlık vardır. Kısaca, dijital makinelerin bize sunduğu bir olanaktır ve işimizi çok kolaylaştıran son derece basit bir grafik uygulamadır:

histogram ekranında,

alt kenar yani yatay eksende (x ekseninde de diyebilizı) ışık değeri ,

sol kenar, dikey eksende (y ekseni de diyebiliriz) piksel sayısı olacak şekilde

dikey sütunlardan oluşan bir grafiktir.  

X ekseinde piksellerin üzerlerindeki ışık miktarı solda en az (0) sağda en fazladır (255). Dolayısıyla:

histogramın solu boş ise fotoğraf çok fazla ışıklı pozlanmış hatta patlamış olabilir

histogramın sağı boşsa çok az pozlanmış demektir.

yani pozlamamız iyi mi kötü mü, az ve çok ışık alan yerler, detaylar var mı yok mu, göreceli dengeli bir histogramla anlaşılabilir. 

Histogramın dengeli olması elbette her zaman şart değildir. Siz "  high key" ya da " low key" fotoğraf çekmek istiyor olabilirsiniz. Ona göre pozlama ayarı verip tekrar çekip histogramda sağlama yapma olanağınız olur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 11.11.2016 at 19:15, Atalay Mete yazdı:

Hüseyin bey, hobimize verdiğimiz değerin bir ölçüsü olarak terminolojiyi doğru kullanmamız gerektiğine inanıyorum.

10-20 mm odak mesafesi olan lenslet geniş açılı, değil ultra geniş açılı gruptadır ( sensör kısa kenarından daha küçük odak mesafesi)

50 mm ye kadar ise geniş açı.

50 mm den sonra artık açı daralmaya (gözümüze göre) başlar ve tele ismini alırlar.

yani, 18-55 mm de kısa odak mesafesinde geniş açılı bir lenstir.

Sigma 10-20 çok başarılıdır ama ultra geniş açı nedeniyle dediğiniz gibi istenmeyen etkiler olabilir.

gene de Emre bey her iki lensini de götürmeli derim. DSLR nin avantajı, lens değiştirebilmek değil mi!

bu örnekte de olduğu gibi, hızlı  (f/2.8 ve daha geniş açıklık sunan) standart zoom lensler neden çok kullanışlılar, anlıyoruz değil mi?

Atalay Bey, haklısınız. terminolojiyi doğru kullanmak lazım :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 11/13/2016 at 01:31, Atalay Mete yazdı:

Hüseyin bey sizi güldürebildiğim için ne mutlu bana. Eğer bir hatam varsa düzeltin ki forumu okuyanlar faydalansınlar, ben de öğrenmiş olayım.

Estağfurullah Atalay Bey; anladığımı belirtmesi için tebessüm imasıyla koymuştum ama uygun olmadı herhalde. kusura bakmayın. Size sonuna kadar katılıyorum. terminolojiyi doğru kullanmak lazım. sürç-i lisan ettiysek affola. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hüseyin bey açıklamanız için teşekkür ederim. Anlaşabildiğimize çok sevindim.

Tam olarak bu başlıkta terminolojinin öneminin ortaya çıktığını düşündüğüm için konuya parmak basmak istedim. Bu başlığı açan arkadaşımız oldukça kısa süre önce body seçimi hakkında da başlık açmış olan, çok yeni bir arkadaşımız. Görünen o ki, geniş açı ihtiyacını! karşılamak için elinde zaten geniş açı sunan lens varken aynı objektif açıklığı olan bir "ultra geniş açı" lens almış. Üstelik ekonomik çözümler ararken bir ton para verip yanılgıya düşmüş. 

Selam ve sevgilerimle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay Bey Rica ederim. yaşı ve tecrübesi olan büyüklerimize, abilerimize her zaman saygımız sonsuz. forumda gayet güzel,seviyeli ve belli bir saygı çerçevesinde iletişim durumu hakim.bunu bozmayı istemem. ayrıca bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için ben teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.