İçeriğe git

17-35 mm lens hakkinda

Recommended Posts

Merhabalar. Nikon genis aci lens almayi düşünüyorum manzara cekmek icin. 16 35 e karar vermistim. Bi de 17 35 lensi var ve arada yaklasik 1000 tl oynuyo. 16 35 populer bi lens fakat 17 35 pek gundemde olan bi lens degil neden acaba. O lensi tercih etmem ya da etmemem gereken ozelliklerini ogrenmek istiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esra hanım, henüz sorunuza yanıt gelmemiş. Ben bu lensleri kullanmadım, sizin sorunuz üzerine merak edip araştırdım, öğrendiklerimi paylaşıyorum.

17-35 f/2.8, Nikon un günümüze kadar satışta tuttuğu en eski (1996-97), üst kalite profesyonel lenslerinden biri.

Nikon daha sonra (2007 ve 2010 da) 14-24 ve 16-35 lensleri çıkardı. Bunlardan 14-24 f/2.8 lens, Nikon un meşhur "Holy Trinity" yani Kutsal Üçlü olarak adlandırılan lenslerin (14-24, 24-70 ve 70-200 lensler) ultra geniş açı sunan lensidir. 16-35 bir stop daha yavaş (f/ 4) olmasına karşın daha fazla odak aralığı mesafesi ve VR özelliği ile çok ilgi çekti ve dolayısıyla 17-35, f 2.8 olmasına karşın popülaritesini göreceli olarak kaybetti. Kaybetti derken 7000TL üzerinde satışta olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Sorunuzda manzara çekeceğim demişsiniz. Sorduğunuz lensler FX lensler oldukları için kameranızın FF sensörlü bir kamera olduğunu varsayıyorum. Bunun için ultra geniş lense gereksiminiz yok ki. 24 mm den 50 mm ye kadar açıklık sunan lensler geniş açılı lenslerdir. Şu anda elinizde 24-70 ya da 24-85 kit lens var ise bu lensler ile çok güzel manzara çekebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yanlış bir araştırma yapmışsınız sanırsam 17-35mm f/2.8 7000 tl gibi bir fiyatı var 16-35mm f/4 4000 tl gibi bir fiyata sahip. geniş açı bir lens arıyorsanız 14-24, 16-35 ve 17-35 bunlar güzel lensler, ama tabi her şey de olduğu gibi bütçe işin içine giriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geniş açı lenslerin en büyük zaaflarından biri  filtre takılamaması. 14-24mm'ye filtre takılamıyor maalesef. Ben 17-35mm kullanıyorum. Gayet başarılı bir lens. İkinci el olarak geniş açı segmentine göre gayet uygun fiyatlarda bulunabiliyor. Geniş açı lens araştırırken 17-35mm ye karar vermiştim. Kararımda pişman değilim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, turkstockfotograf yazdı:

Geniş açı lenslerin en büyük zaaflarından biri  filtre takılamaması. 14-24mm'ye filtre takılamıyor maalesef. Ben 17-35mm kullanıyorum. Gayet başarılı bir lens. İkinci el olarak geniş açı segmentine göre gayet uygun fiyatlarda bulunabiliyor. Geniş açı lens araştırırken 17-35mm ye karar vermiştim. Kararımda pişman değilim. 

kare filtre sistemleri var, çok da başarılı oluyor diye düşünüyorum, üstelik sadece gerekli adaptorü alarak tüm lenslerinize aynı filtreyi kullanabiliyorsunuz bu sistemlerde. bende yakın zamanda geniş açı bir lens aldım. 16-35mm ile 14-24mm arasında kalmıştım (açıkçası 17-35mm çok yüksek fiyatı ve 14-24mm gibi bir lens ondan daha ucuzken bu lensi düşünmek hiç aklıma bile gelmedi) filtre sistemi beni de çok düşündürüyordu ama sonuç olarak 14-24mm'de karar kaldım. ve bence geniş açı alıyorsak lensi bize ne kadar geniş bir açı sağlarsa bizim için o kadar iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Esra hanım,

Araştırdığınız lensler hakkında burada da fikirler bulabilirsiniz.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, mehmedmlgr yazdı:

kare filtre sistemleri var, çok da başarılı oluyor diye düşünüyorum, üstelik sadece gerekli adaptorü alarak tüm lenslerinize aynı filtreyi kullanabiliyorsunuz bu sistemlerde. bende yakın zamanda geniş açı bir lens aldım. 16-35mm ile 14-24mm arasında kalmıştım (açıkçası 17-35mm çok yüksek fiyatı ve 14-24mm gibi bir lens ondan daha ucuzken bu lensi düşünmek hiç aklıma bile gelmedi) filtre sistemi beni de çok düşündürüyordu ama sonuç olarak 14-24mm'de karar kaldım. ve bence geniş açı alıyorsak lensi bize ne kadar geniş bir açı sağlarsa bizim için o kadar iyi olur.

peki geniş açı lens seçeneklerinde nikon 10-24mm, sigma 10-20mm de seçeneklerim arasında. siz neden 14-24mm lensi seçtiniz? geniş açı lens araştırması yapıyorum da. birkaç iç mekan fotoğrafı paylaşır mısınız? not: ben dx makine kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

peki geniş açı lens seçeneklerinde nikon 10-24mm, sigma 10-20mm de seçeneklerim arasında. siz neden 14-24mm lensi seçtiniz? geniş açı lens araştırması yapıyorum da. birkaç iç mekan fotoğrafı paylaşır mısınız? not: ben dx makine kullanıyorum.

bahsettiğiniz lensler crop makineler için, ben full frame makine kullanıyorum. sigma 10-20mm'nin fx makineler için olan modeli sigma 12-24mm f/4 bu lensi neden tercih etmedim diye soracak olursanız eğer, 1. diyafram değerleri, 2. nikon 14-24 sigma 12-24'den çok daha keskin ve kaliteli, 3. ise sigma 12-24mm ile nikon 14-24mm arasında sadece 400tl gibi bir fiyat farkı var, bu şartlar altında sigmayı neden tercih edeyim ki ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, mehmedmlgr yazdı:

bahsettiğiniz lensler crop makineler için, ben full frame makine kullanıyorum. sigma 10-20mm'nin fx makineler için olan modeli sigma 12-24mm f/4 bu lensi neden tercih etmedim diye soracak olursanız eğer, 1. diyafram değerleri, 2. nikon 14-24 sigma 12-24'den çok daha keskin ve kaliteli, 3. ise sigma 12-24mm ile nikon 14-24mm arasında sadece 400tl gibi bir fiyat farkı var, bu şartlar altında sigmayı neden tercih edeyim ki ?

teşekkür ederim. crop makine kullanan birisi olarak hangi lens keskin ve canlı görüntü verir? özellikle iç mekan çekimlerinde? bir fikriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

teşekkür ederim. crop makine kullanan birisi olarak hangi lens keskin ve canlı görüntü verir? özellikle iç mekan çekimlerinde? bir fikriniz var mı?

sadece teknik olarak inceleyip önerebileceğim iki lens var gibi görünüyor, açıkçası bunları kullanma ya da pratik olarak test etme imkanım olmadı. nikon 12-24 f/4 veya tokina 11-16mm f/2.8 gibi iki seçenek var gibi görünüyor. tabi iç mekan çekiminde kullanacaksanız birinci önceliğiniz tokina 11-16mm f/2.8 olmalıdır diye düşünüyorum. hem daha geniş açı hem de f/2.8 diyafram sunuyor. ama nikonun optik kalitesi de burada tokinaya fark atar

- mehmedmlgr tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey, ben Tokina 11-16 2.8 lens (Canon) kullandım. Olağanüstü güzel, sorunsuz beraberliğimiz oldu. Ancak ısrarla tekrar ediyorum, bu lensler geniş açı değil, ultra geniş açı lensler. Arada belirgin fark var. Bu lense gereksinim duyacak kadar -ultra geniş açı lens sorunlarını- göze alacaksanız satın alın yoksa çok seyrek kullanma şansınız oluyor..

Benzetmek gerekirse,  bu tartışma 70-200 mü, 400 mm mi tartışmasına döndü. Yanlış hatırlamıyorsam siz bir 17-50 lens kullanıyorsunuz. Yetmiyor mu gerçekten?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Nihat bey, ben Tokina 11-16 2.8 lens (Canon) kullandım. Olağanüstü güzel, sorunsuz beraberliğimiz oldu. Ancak ısrarla tekrar ediyorum, bu lensler geniş açı değil, ultra geniş açı lensler. Arada belirgin fark var. Bu lense gereksinim duyacak kadar -ultra geniş açı lens sorunlarını- göze alacaksanız satın alın yoksa çok seyrek kullanma şansınız oluyor..

Benzetmek gerekirse,  bu tartışma 70-200 mü, 400 mm mi tartışmasına döndü. Yanlış hatırlamıyorsam siz bir 17-50 lens kullanıyorsunuz. Yetmiyor mu gerçekten?

17-50 hiç kullanmadım. 18-55kit lens kullanmıştım onu da body (d5100) ile verdim yeni body aldım. şuanki lenslerim 35mm f1.8g, 50mm f1.8g, 50mm f1.8e, nikon 70-300mm f4,5-5,6 vr. iç mekanda çekim yapabilmek için bazen 35mm bile dar kalabiliyor. küçük odalarda fotoğraf çekmek zulüm oluyor. ben hobi olarak çekimler yapıyorum, şimdilik elimdeki lenslerle macro çalışmam ve iç mekan çekimi harici eksiklik hissetmedim. yalnız geniş açı arada aramıyor değilim. emlak fotoğrafı gibi çekimlerde panoramik de çeksem hep bir bükülme problemi yaşıyorum üstelik uygun oran da yakalanamıyor kolay kolay. şimdi ultra geniş açı lenste ne gibi sorunlar yaşarım? fazla mı bükülür? cameraraw ile düzeltilebiliniyor mu? gönül isterki tilt-shift lens alayım ama bütçe meselesi:) 2.el bakıyorum ve bulduğum lensler sigma 10-20mm 800tl, nikon 10-24mm 1500tl, nikon 12-24mm 1250tl. bunlardan hangisini seçmek mantıklı? yoksa tamron 11-16mm mı bekleyeyim? bunlarla portre, kişi, çocuk vs fotoğrafı çekersem bükülmeleri düzeltebilir miyiz yoksa çok mu kötü sonuçlar alırız? cansız konu mu bulmak lazım? iştirakinize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey, yanlış hatırlamışım. Özür dilerim. Sanırım ben size 17-50 f 2.8 lens önermiştim. 

Bu konuşulan lenslerle ilgili daha önce de yazmıştım, "çektiğiniz fotoğrafa bakan kişi kendini kadrajın içinde hisseder" dendiğini yazdığımı hatırlıyorum. Asıl amaç ta bu olmalıdır diyorum ama kesinlikle pratikte amaç farklı yönde (hatta ters) işliyor.. İşin teknik kısmına gelirsek.

Sizin de amacınız, "yeterince geri gidecek mesafe yoksa bu ultra geniş alan bana mesafe kazandırsın" değil mi? Yoksa daha dar açıyla geri gidip aynı kadrajı oluşturmak mümkün. Evet, ama o zaman örneğin konuyu açan Esra hanım gibi manzara çekmek için kullanmak anlamsız!

Öte yandan pratikte geri gitmek bir yana, konuya yaklaşma amacıyla bu lensleri kullanalım demiştik. O zaman da eğer perspektifi doğru ayarlayamazsak (her zaman mümkün olmuyor), görüş alanımızdaki cisimlerin buluşma noktaları aşağı-yukarı, sağa-sola kayıyor ve kadrajımızdaki objeler adeta sağa sola yıkılıyor gibi oluyorlar, ya da aşırı uzun ya da aşırı kısa görünüyorlar. Gelin bu sorunları Cameraraw la düzeltin!

Başka bir konu, kadraja görüntüyü istediğiniz gibi yerleştirmek çok zor oluyor. Manzara, sokak çekmeye kalksanız bütün şehir, mahalle kadrajda oluyor. Bütünlük kalmıyor. Işık dağılımı bile bütünlük göstermiyor, kadrajın bir köşesi karanlık, diğer taraf patlamış olabiliyor.

Bir arkadaşım (Mehmed bey sanırım) filtre için standart kare filtre takma aparatı önermiş. Diğer filtreler için tamam ama en çok kullandığımız CPL filtrelerde fark etmiyor, kadrajın yarısı diğer yarısına 90 derece açıda kalıyor, gece ve gündüz aynı kadrajda oluyor. Bir başka teknik konu da net alan derinliği. Kısa odak mesafesinde teorik olarak daha fazla olması gerekirken bu lenslerde standart zoom lensten hiç fark yok. En azından en başarılısı denilen Tokina 11-16 da böyle bir etki yoktu.

Bütün bunlar elbette sadece kısıtlamalar. Getirdiği kolaylıkla karşılaştırıp yatırımınızı öyle yapın derim. Ben makine üzerinde hiç taşımadım! Şimdi de 50mm f 1.4 ü taşıyorum. Her işimi görüyor şimdilik. Geniş açı için 18-105 bir köşede sırasını bekliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey bu arada oldukça ilginç bir lens kolleksiyonunuz olmuş. Dört lensiniz var üçü prime biri süper tele ama standart zoom lens yok.. Ben önerimi tekrarlayayım. Sizin yerinizde olsam 35mm yi tutar, diğerlerini verir, hızlı bir standart zoom lens alır ve onu makine üzerindeki lensim yapardım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Nihat bey bu arada oldukça ilginç bir lens kolleksiyonunuz olmuş. Dört lensiniz var üçü prime biri süper tele ama standart zoom lens yok.. Ben önerimi tekrarlayayım. Sizin yerinizde olsam 35mm yi tutar, diğerlerini verir, hızlı bir standart zoom lens alır ve onu makine üzerindeki lensim yapardım. 

:) teşekkür ederim. 18-55 ve 55-200 kit li bir 5100üm vardı, çekim yaparken 35mm alayım dedim. bir prime lensim olsun dedim:) renk kalitesi ve bana sağladığı netlik, keskinlik ile bir daha standart zoom lens elime alamadım. daha doğrusu çektiğim fotoğraflar bana hep eksik geliyordu renk bakımından ve hep kendimde aradım sorunu. elbette bende de var sorun ve hala o sorunlar devam ediyor ama lens çok önemli bir faktörmüş bunu keşfettim. tele zoom lensin renk kalitesi de bence kötü ve hiç hazetmedim ama daha yeni aldım ve bu lensle neler yapabilirim diye çalışıyorum. raw bile farketmiyor. renk açısından benim için (elimdekilerden) 1. sıra 50mm e series 2. 35mm g 3.sıra 50mm g sıra numarası bile vermek istemediğim ancak son sıra olan telezoom lensim. bakalım belki de ben kullanmayı bilmiyorumdur:) uğraşıyorum. belki ileride yeterli tecrübeye ulaşınca 17-50nin değerini anlayıp geçebilirim ama şimdilik değişik uğraşlar içindeyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, neehot yazdı:

:) teşekkür ederim. 18-55 ve 55-200 kit li bir 5100üm vardı, çekim yaparken 35mm alayım dedim. bir prime lensim olsun dedim:) renk kalitesi ve bana sağladığı netlik, keskinlik ile bir daha standart zoom lens elime alamadım. daha doğrusu çektiğim fotoğraflar bana hep eksik geliyordu renk bakımından ve hep kendimde aradım sorunu. elbette bende de var sorun ve hala o sorunlar devam ediyor ama lens çok önemli bir faktörmüş bunu keşfettim. tele zoom lensin renk kalitesi de bence kötü ve hiç hazetmedim ama daha yeni aldım ve bu lensle neler yapabilirim diye çalışıyorum. raw bile farketmiyor. renk açısından benim için (elimdekilerden) 1. sıra 50mm e series 2. 35mm g 3.sıra 50mm g sıra numarası bile vermek istemediğim ancak son sıra olan telezoom lensim. bakalım belki de ben kullanmayı bilmiyorumdur:) uğraşıyorum. belki ileride yeterli tecrübeye ulaşınca 17-50nin değerini anlayıp geçebilirim ama şimdilik değişik uğraşlar içindeyim :)

Değişik uğraşları tahmin etmek zor değil. Gerek "e series", gerek 70-300 lens tercihiniz, gerekse standart zoom lensi erteliyor olmanız FX formata hazırlık gibi duruyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değişik uğraşları tahmin etmek zor değil. Gerek "e series", gerek 70-300 lens tercihiniz, gerekse standart zoom lensi erteliyor olmanız FX formata hazırlık gibi duruyor  

Fx format çoook uzakta benim için. Ne zaman ki bu işi profesyonelliğe dökerim o zaman ancak.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.11.2016 at 14:16, Atalay Mete yazdı:

Esra hanım, henüz sorunuza yanıt gelmemiş. Ben bu lensleri kullanmadım, sizin sorunuz üzerine merak edip araştırdım, öğrendiklerimi paylaşıyorum.

17-35 f/2.8, Nikon un günümüze kadar satışta tuttuğu en eski (1996-97), üst kalite profesyonel lenslerinden biri.

Nikon daha sonra (2007 ve 2010 da) 14-24 ve 16-35 lensleri çıkardı. Bunlardan 14-24 f/2.8 lens, Nikon un meşhur "Holy Trinity" yani Kutsal Üçlü olarak adlandırılan lenslerin (14-24, 24-70 ve 70-200 lensler) ultra geniş açı sunan lensidir. 16-35 bir stop daha yavaş (f/ 4) olmasına karşın daha fazla odak aralığı mesafesi ve VR özelliği ile çok ilgi çekti ve dolayısıyla 17-35, f 2.8 olmasına karşın popülaritesini göreceli olarak kaybetti. Kaybetti derken 7000TL üzerinde satışta olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Sorunuzda manzara çekeceğim demişsiniz. Sorduğunuz lensler FX lensler oldukları için kameranızın FF sensörlü bir kamera olduğunu varsayıyorum. Bunun için ultra geniş lense gereksiminiz yok ki. 24 mm den 50 mm ye kadar açıklık sunan lensler geniş açılı lenslerdir. Şu anda elinizde 24-70 ya da 24-85 kit lens var ise bu lensler ile çok güzel manzara çekebilirsiniz. 

Cok teskkur ederim aciklamalar icin. D 800 kullaniyorum ve 85mm lensim var bir tane. Bu arada ikinci el 16 35 aldim. Bekliyorum. Tekrar tesekkurler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.11.2016 at 16:51, mehmedmlgr yazdı:

yanlış bir araştırma yapmışsınız sanırsam 17-35mm f/2.8 7000 tl gibi bir fiyatı var 16-35mm f/4 4000 tl gibi bir fiyata sahip. geniş açı bir lens arıyorsanız 14-24, 16-35 ve 17-35 bunlar güzel lensler, ama tabi her şey de olduğu gibi bütçe işin içine giriyor.

Ben direk ikinci ellere bakmistim. Evet haklisiniz hatlari karistirmisim. Ama ikinci elleri de yaklasik ayni fiyatmis. Neyse de bu sure zarfinda 16 35 te karar kildim ve aldim. Ikinci el. Cevabiniz icin Tesekkur ediyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.11.2016 at 14:16, Atalay Mete yazdı:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değişik uğraşları tahmin etmek zor değil. Gerek "e series", gerek 70-300 lens tercihiniz, gerekse standart zoom lensi erteliyor olmanız FX formata hazırlık gibi duruyor  

70-300 E bir türlü ısınamamam yüzünden Nikon 10-24mm ile değiştirdim. Bakalım bu bana neler kazandıracak neler götürecek. Zoomun çok eksikliğini hissetmem gibi duruyor ama ultra geniş açının bükülmelerine alışabilir miyim bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.