İçeriğe git

NİKON 24-70 VS TAMRON 24-70

Recommended Posts

Merhabalar. şuanda nikon d610 kullanıcısıyım. En yakın zamanda 24-70mm lens alıcam kendime ama hangi markayı almalıyım kararsızım. Yapığım araştırmalara göre çok büyük bi fiyat farkı var. nikonun ortalama 0 ürün 5500 TL tamronun ortalama 2500-2600 TL büyük bi fiyat farkı var ama teknik özelliklerini karşılaştırdığımda neredeyse her özellikleri aynı farklı oldukları özelliklerde de neredeyse hiç kadar az fark var. Düz mantıkla bu bilgilere göre tamron almak daha mantıklı daha ucuz özelliklerde neredeyse aynı. Madem özellikler bu kadar benzer neden nikon tamrondan 2 kat daha pahalı sadece ismi nikon diyemi etiket fiyatı 2 kat fazla ? Ve aynı zamanda nikonun 0 ürününe 5500 tl vericek param yok verebilceğim en fazla 3000 tl civarı bir miktar. aynı zamanda düşünüyorum tamronun 0 ı yada nikonun 2. elinden birisini alıcam. tamron 0 la nikonun 2. eli az çok aynı fiyat. Sizce ne yapmalıyım tamron 24-70mm 0 ürünmü yoksa nikon 24-70 2. el mi almalıyım ? ( NOT: ALICAĞIM LENSTE KESİNLİKLE TİTREŞİM ENGELLEYİCİ İSTİYORUM VR OLUCAK)

- mertaktasphoto tarafından düzenlendi
yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yazınızın sonunda kesinlikle VR istiyorum demişsiniz, ama Nikon 24-70mm F2.8 lensin VR versiyonu olmayanı sormuşsunuz. Bu lensin yeni çıkan VR versiyonu 8Bin TL civarında. Buna karşılık Tamron SP 24-70mm F2.8 Di VC USD lensin fiyatı ise 3.300 TL civarında.  

Eğer VR sizin için önemliyse doğru tercih Tamron görünüyor (bütçenize göre).

Ben tercihimi Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED olarak kullanıp bu lensi almıştım. Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ve oldukça memnunum. Ama şimdi bir alım karar aşamasında olsam hem bütçesel avantajı ve hem de VR özelliği nedeniyle Tamron'u ciddi olarak düşünürdüm. Ama alır mıydım bilmiyorum. Nikon 24-70mm lensten sonra bana biraz farklı geldi. Nikon'daki o sağlamlık hissini alamadım. Nikon malzeme kalitesi, lensin üzerinde bile yazan 10 yıl kullanım ömrü vs nedeniyle bu açılardan Tamron' a fark atabilir, ama neticede aralarında (VR'lı olan ile) nederedeyse 2.5 kat fiyat farkı var. Üstelik Dxomark verilerine göre Tamron puanları da fena değil. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam, d610 ve tamron 24-70 vc kombinasyonuna sahibim. Tamronun en iyi lenslerinden biri. Ben sıfır aldım. Çok memnunum, düşünme al, bAktın ısınamadın kıy siteye 1 saatte satarsın..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu soruya (ya da soruna) Nikon kendince bir yanıt verdi.  D600 le başlayarak FX kit lens olarak, Nikon AF-S 24-85/3.5-4.5G VR yi çıkardı. Şu anda sıfırı 1500 TL civarında. Evet, f/2.8 değil ama VR var. Yani 2 stop avantajı sunuyor. "iş yapmak" için uygun.

Pahalı kavramı oldukça göreceli bir kavram. Eğer fotoğraf işiniz ise bu işten para kazanıyorsanız (düğün, muhabirlik, vs gibi) yatırım/fayda ya da kazanç ilişkisi kurup öyle hareket etmekte fayda var. Ama amatörce, hobi olarak uğraşanlar için bu lenslerin altın kaplama olanları bile çıksa epey alıcı çıkacağına inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

aslında benim de sorunum ya da kararsızlığım bu lens aralığında.

şöyle ki:

nikkor 24-70 ikinci el 2500-3500 aralığında

tamron 24-70 ikinci el 2300-3100 aralığında.

fiyatlar böyle olunca insan biraz ikileme düşüyor. Bir tarafta maceraya girmeden güzel bir ürün almak, diğer tarafta güzel işler çıkaran f/p oranı yüksek bir ürün almak.

işler böyle olunca insan ister istemez nikkordan yana kayıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 12.11.2016 at 17:18, mertaktasphoto yazdı:

Merhabalar. şuanda nikon d610 kullanıcısıyım. En yakın zamanda 24-70mm lens alıcam kendime ama hangi markayı almalıyım kararsızım. Yapığım araştırmalara göre çok büyük bi fiyat farkı var. nikonun ortalama 0 ürün 5500 TL tamronun ortalama 2500-2600 TL büyük bi fiyat farkı var ama teknik özelliklerini karşılaştırdığımda neredeyse her özellikleri aynı farklı oldukları özelliklerde de neredeyse hiç kadar az fark var. Düz mantıkla bu bilgilere göre tamron almak daha mantıklı daha ucuz özelliklerde neredeyse aynı. Madem özellikler bu kadar benzer neden nikon tamrondan 2 kat daha pahalı sadece ismi nikon diyemi etiket fiyatı 2 kat fazla ? Ve aynı zamanda nikonun 0 ürününe 5500 tl vericek param yok verebilceğim en fazla 3000 tl civarı bir miktar. aynı zamanda düşünüyorum tamronun 0 ı yada nikonun 2. elinden birisini alıcam. tamron 0 la nikonun 2. eli az çok aynı fiyat. Sizce ne yapmalıyım tamron 24-70mm 0 ürünmü yoksa nikon 24-70 2. el mi almalıyım ? ( NOT: ALICAĞIM LENSTE KESİNLİKLE TİTREŞİM ENGELLEYİCİ İSTİYORUM VR OLUCAK)

Şahsen tamroncu olarak, tamronu öneririm

Bence tamron farkı var, çünkü Nikon D5100 kullanıcısıyım ve tamron ile fotoğraf veya videolarda renk doygunlğu her şey ile tamron lensler fark yaratıyor

Buda bir başka güzel video

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 9/27/2017 at 20:54, T&K yazdı:

aslında benim de sorunum ya da kararsızlığım bu lens aralığında.

şöyle ki:

nikkor 24-70 ikinci el 2500-3500 aralığında

tamron 24-70 ikinci el 2300-3100 aralığında.

fiyatlar böyle olunca insan biraz ikileme düşüyor. Bir tarafta maceraya girmeden güzel bir ürün almak, diğer tarafta güzel işler çıkaran f/p oranı yüksek bir ürün almak.

işler böyle olunca insan ister istemez nikkordan yana kayıyor.

Hocam hem Canon hem Nikon'da Tamron 24-70 kullanmış biri olarak Tamron son derece başarılı bir lenstir. Nikon 24-70' i de 2 gün deneyimlemiş biri olarak söyleyebileceğim şey, iyi bir lenstir. renkleri Tamron 24-70'e göre biraz daha doygundur. Ancak Tamron hem keskinlik açısından Nikon'dan aşağı kalır bir lens değil, hem de titreşim önleyici özelliği ile artısı var. Ayrıca ikisini aynı anda denemiş biri olarak söyleyebilirim ki Tamron 24mm, Nikon 24mm'den daha geniş bir görüş açısına sahip. Bence aradaki farka başka lens yada flaş alınıp başka bir ihtiyaç karşılanabilir. Hem uygun fiyat hem de kalitesiyle Tamron tercih edilebilir.   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, hüseyin özdemir yazdı:

Hocam hem Canon hem Nikon'da Tamron 24-70 kullanmış biri olarak Tamron son derece başarılı bir lenstir. Nikon 24-70' i de 2 gün deneyimlemiş biri olarak söyleyebileceğim şey, iyi bir lenstir. renkleri Tamron 24-70'e göre biraz daha doygundur. Ancak Tamron hem keskinlik açısından Nikon'dan aşağı kalır bir lens değil, hem de titreşim önleyici özelliği ile artısı var. Ayrıca ikisini aynı anda denemiş biri olarak söyleyebilirim ki Tamron 24mm, Nikon 24mm'den daha geniş bir görüş açısına sahip. Bence aradaki farka başka lens yada flaş alınıp başka bir ihtiyaç karşılanabilir. Hem uygun fiyat hem de kalitesiyle Tamron tercih edilebilir.   

Detaylı yanıtınız icin teşekkür ederim. 

Peki şunu sorayım size ya da cevap vermeyi isteyen herkese:

malum fiyatlar yüzünden sıfır lens alamıyorum. Tamron 2600, nikon 3000  civari iken yine de tamron mu alınmalı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, T&K yazdı:

malum fiyatlar yüzünden sıfır lens alamıyorum. Tamron 2600, nikon 3000  civari iken yine de tamron mu alınmalı?

Hocam bu sorunun cevabı tamamen sizde. Başka konularda da sürekli konuşuyoruz. farklı farklı lensler üzerine ve yorumluyoruz. Benim ilk düşüncem; tabii ki eğer bütçe varsa gövde üreticisinin-1. parti üreticilerin diyelim ürünlerini kullanmak daha faydalıdır. Yani Canon makine Canon lens, Nikon makine Nikon lens her zaman daha iyidir. Ancak burada bütçe konusuna bakmak lazım. ihtiyaçları gözden geçirmek lazım. Benim arkasından gittiğim düşünce her zaman fiyat/performans/fayda oranları doğrultusunda hareket etmektir. bir ürün alacaksam o ürünün artılarını eksilerini kendimce yazar, bir kenarına fiyatı iliştiririm. Sonra hangisi bana ağır basıyor ise o tarafa yönelip tercihimi o yönde yaparım. Kendimden örnek vermek gerekirse, ellerim çok titrek olmasa bile "0" hareketsiz hale gelemiyorum. böyle durumlarda titreşim önleyici çok faydalı oluyor ve titreşim önleyici özelliğe sahip bir lens benim için avantajlı konuma geliyor. Ayrıca titreşim önleme, özellikle düşük ışıkta kullanımda, perde hızını düşürdüğüm zaman kesinlikle (kendi adıma) daha fazla işe yarıyor. Keskinlik,renk derinliği,netleme hızı ve tutarlılığı Nikon'da 1 tık daha iyi olsa bile Tamron benim için ön plana geçiyor. Eğer makineyi daha çok sabit durumda tripod ile kullanacaksanız, ellerinizi "0" titreşimsiz şekilde sabit tutabiliyorsanız, azıcık daha fazla bütçeniz varsa, yukarda bahsettiğim keskinlik,renk derinliği, netleme hızı ve tutarlılığı açısından Nikon da güzel bir seçim olur. Buradan Tamron keskin değil, netleme hızı çok yavaş ve netleme tutarsız sonucu çıkmasın. Nikon ile  karşılaştırınca bu saydıklarım 1 tık geriden gelir ama kesinlikle iyi bir kullanıcı tarafından kullanılınca bu farklar hissedilmez. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, T&K yazdı:

İkinci elde bulduğunuz lensler arasındaki fiyat farkı bu kadar azsa Tamron derim. Muhtemelen ucuza bulduğunuz Nikon çok yıpranmış, Tamron da sıfır gibidir. Bunun dışında Nikon'da VR olmaması bana göre büyük handikap. Gündüz sorun olmasa da gece çekimlerinde durağan objelerde titreşim önleyici bana göre şart. Lensi daha çok gün ışığında kullanacaksanız VR olmamasına rağmen çok yıpratılmamış Nikon tabiiki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 29.09.2017 at 23:24, Turgay Seven yazdı:

İkinci elde bulduğunuz lensler arasındaki fiyat farkı bu kadar azsa Tamron derim. Muhtemelen ucuza bulduğunuz Nikon çok yıpranmış, Tamron da sıfır gibidir. Bunun dışında Nikon'da VR olmaması bana göre büyük handikap. Gündüz sorun olmasa da gece çekimlerinde durağan objelerde titreşim önleyici bana göre şart. Lensi daha çok gün ışığında kullanacaksanız VR olmamasına rağmen çok yıpratılmamış Nikon tabiiki.

çok teşekkür ederim görüşleriniz için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.