İçeriğe git

NIKON D3300 18-105 VR 24.2 MP 3" SLR DIJITAL

ÇAYLAK

Recommended Posts

Merhaba..

Dilerim konuyu doğru yerde açmışımdır.

Adımdan anlayacağınız gibi, ÇAYLAK'ım, yani "0" bilgiyle başlıyorum :(

Öyle teknik terminolojilerden anlamayacağım için zahmet buyurmayın..

Haa.. Bir de oldukça yaşlıyım, umarım bunu da dikkate alırsınız.

Şimdi gelelim konuya;

Fotoğraf makinası alıp Peyzaj, çiçek böcek çekmek istiyorum, hiç bir iddiam yok.

Ancak, eğer bir başlangıç olacaksa nisbeten kaliteli bir makina olsun istedim.

Aradım taradım sonunda 

NIKON D3300 18-105 VR 24.2 MP 3" SLR DIJITAL

a karar verdim, verdim ama, ustalardan fikir almak istiyorum.

Ne dersiniz, bu seçim isabetli bir karar olur mu, yoksa başka bir model mi tavsiye edersiniz?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d3300 güzel bir seçim. eğer daha fazla bir bütçeniz varsa başka seçeneklerde mevcut olur. lens olarak başlangıç için oldukça iyi. geniş lens aralığı istediğiniz kompozisyonu yaratmanız açısından gayet iyi ama bir makro yani yakın plan çiçek böcek çekmek için yetersiz kalabilir. konuyla ilgili daha açıklayıcı bilgiyi sebahattin demir abi bir makro çekimci olarak verecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, neehot yazdı:

d3300 güzel bir seçim. eğer daha fazla bir bütçeniz varsa başka seçeneklerde mevcut olur. lens olarak başlangıç için oldukça iyi. geniş lens aralığı istediğiniz kompozisyonu yaratmanız açısından gayet iyi ama bir makro yani yakın plan çiçek böcek çekmek için yetersiz kalabilir. konuyla ilgili daha açıklayıcı bilgiyi sebahattin demir abi bir makro çekimci olarak verecektir.

Sayın neehot, 

Nihayet yanıt alabildiğime sevindim, teşekkürer efendim.

Aslında bu konuda gerçek ustalardan biri bana ısrarla  Sony RX10 II almamı önermişti.

Makinayı gördüğümde(netten)vuruldum diyebilirim, ancak fiyatı 4.900 lerde geziniyor, mağazalara göre fiyat farkı var ama hangi kritere göre değişiyor bu kadar anlayamadım.

Ekonomik olarak bana fazla geldiği için istemeye istemeye Sony den vazgeçtim :( 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Sayın Çaylak,

Seçiminiz isabetli. Başka modele gerek yok. Size DSLR öğretip sevdirecek bir model. Sıfır km kullanıcı için daha ekonomik modeller mevcut. 

Ben de öyle düşünüyorum, başlangıcı Nikon ile yapmak ve daha sonra  Sony RX10 II ile devam etmek.

Ekonomik makinalar var tabii, Teknosa- Bimex- Vatan bilg. vb. yerlerde, ama paradan tasarruf edeyim derken kaliteyi büsbütün kaçırmak da istemiyorum :( 

Yorum için teşekkürler Sayın Atalay Mete.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Çaylak, her ne kadar teknik terimler bana uzak deseniz de çok kabaca yazacaklarımı lütfen anlamaya çalışın, zira yanlış yolda olabilirsiniz.

Sözünü ettiğiniz kamera kompak kamera sınıfı bir kameradır. "DSLR like" yani "DSLR benzeridir".  Ben de Nikon DSLR kamera yanısıra bir Sony DSC-RX100 MIII kompak kamera kullanıyorum. İkisinin kullanım amaçları farklıdır.

Her ne kadar fiyatı yüksek olsa da Sony RX10 II bir DSLR kameranın yaptıklarını yapamaz. Örneğin, çeşitli amaçlara uygun lens, filtre takıp çıkarmanız mümkün değildir.

Daha da önemlisi Sony RX10 II de görüntü kalitesini belirleyen sensör 1" (13.2mm x 8.8mm) tir. Yani, D3300 dan çok daha küçük sensöre sahiptir. Full Frame ya da 35mm sensörlern 2.7 si oranında küçüktür. 

Sizin seçtiğiniz kamerada ise sensör (APS-C Nikon ya da Nikon DX) sensör boyutları 23.5 mm x 15.6 mm dir ve FF sensöre göre 1.5 oranında küçüktür.

Bu, sensör farkı da görüntü kalitesi (IQ) olarak bize geri döner. Özellikle düşük ya da zor ışık şartlarında bir DSLR makine çok aranır bir tercihtir. Kaldı ki sizin tercih ettiğiniz kamera her ne kadar giriş seviyesi dense de çok özel sensöre ve işlemciye sahip. Daha önce yarı profesyonel ya da profesyonel kameralarda gördüğümüz özelliklere sahip. 

Sonuç olarak bir DSLR alıp sonra kompak makineye geçmek sizi mutsuz edecektir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
6 saat önce, neehot yazdı:

Sanırım bir yanlış anlaşılma söz konusu; ben makro yani yakın plan çekimde tecrübeli değilim.

Hatta bu alan benim ilgi alanımda dahi değil desem yanlış olmaz. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Sebahattin Demir yazdı:

Sanırım bir yanlış anlaşılma söz konusu; ben makro yani yakın plan çekimde tecrübeli değilim.

Hatta bu alan benim ilgi alanımda dahi değil desem yanlış olmaz. 

Saygılar.

geçmiş konuşmalarda macro ile ilgili konuşmalar geçmişti ondan dolayı yanlış hatırlamış olabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Atalay Mete;

Evet, anlamaya çalıştım, ne anladın derseniz; "Nikon 3300D doğru karar" diyor olduğunuzu.

En kısa sürede fotoğrafçılıkla ilgili terminolojiyi öğreneceğim inşallah.

Sizin son açıklamanızdan cesaret alarak NIKON D3300 18-105 VR 24.2 MP 3" SLR DIJITAL in siparişini verdim :huh:

Umarım yazdıklarınızı doğru anlamışımdır..

Çok yardımcı oldunuz gerçekten, çok teşekkürler ediyorum.

Şimdi forumun eğitim bölümlerini okumak kaldı :) 

Sevgilerimle...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle doğru karar. ilerleyen dönemlerde sevdiğiniz şekilde makinenizin lenslerini değiştirerek çok amaçlı kullanabileceksiniz ancak bunu kompakt bir makine ile yapmanız mümkün değil. şuan almış olduğunuz lens sizi çok rahat ettirecektir, sonynin yapamadıklarını yapabilirsiniz. hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın neehot;

"İsabetli karar" yorumlarını okudukça nasıl mutlu oldum anlatamam.. :)

Vatan bilgisayar internetten 1.998.99 tl. siparişimi verdim, hafta sonu elime ulaşır sanıyorum.

Şimdi bulunduğum şehirde fotoğrafçılık kurslarına bakıyorum..

Yardımlarınız için çook teşekkürler..

Sevgiyle...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Çaylak, hayırlı olsun.

Size bu aşamada önereceğim konuya lütfen uymaya çalışın;

makinenizin ve lensinizin kullanım klavuzlarını hatmedin. Hatta hemen şimdi,  internetten indirerek çalışmaya başlayın.  http://downloadcenter.nikonimglib.com/tr/products/21/D3300.html                  Fotoğraf kurslarının en büyük faydası pratik konular üzerine işlevleridir. Ancak teorik bilgi olmadan hiç bir işe yaramazlar.

ikinci olarak  fotoğraf çekmemize olanak sağlayan ışığı kullanmak üzere makinelerimizin bize sunduğu, ISO, enstantane ve diyafram ayarları konularında bilgi edinmeye çalışın.

Gerisi çok kolay gelecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Atalay Mete;

Haklısınız, verdiğiniz link çok iyi oldu, tüm önerilerinizi dikkate alacağıma güvenebilirsiniz.

Link için, tavsiyeleriniz ve verdiğiniz tüm bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.