İçeriğe git

Manuel modda enstantane sorunu

Hk90

Recommended Posts

İlk olarak herkese merhaba. Bu ilk postum, yeni üyeyim.

Bir konuda yardım istiyorum. Makinam D90. Manuel modda, tüm gövde üstü ayarları da manuel modda iken çekim yaparken enstantaneyi otomatik olarak ayarlıyor. Yani manuel modu kullanamıyorum. Yıllar önce de bir kere böyle olmuştu, teknik servis elemanı menüden 2 işlem yapıp geri vermişti ben kapıdan çıkarken seslenip. Oto kullanmadığım için hiç çıkamadım işin içinden. Acaba bu problemi nasıl çözeceğimi bilen var mı aranızda? Şu an bulunduğum yerde götürebileceğim bir servis yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu durum Otomatik ISO ayarı açık iken gerçekleşiyordu.

Muhtemelen sizde de bu ayar "Açık" durumdadır.

Kapatmak için;

Çekim Menüsü > ISO Hassasiyeti Ayarları > ISO Hassasiyeti Otomatik Kontrolu ayarını "Kapalı" duruma getirin.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tekrar merhaba,

Bu durumla flaşlı çekimde mi karşılaşıyorsunuz?
Böyle değilse bir örnek gönderebilir misiniz?
Yani "M" modunda sizin ISO, diyafram ve perde hızı ayarları neydi, siz çektiğinizde ne oldu gibi.
Hatta bu probleminizle karşılaştığınız bir fotoğrafı detaylı Exİf bilgileriyle paylaşırsanız iyi olur.

Saygılar.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba.

Flaşlı çekimde değil, normal çekimde karşılaşıyorum.

Örneklersem;

Kullandığım değer ISO 200, 125 , F3.5

Yarım denklanşör yaptığım anda 125 ışık değerine göre 1000, 1250 ya da 5, 25 gibi değer değiştiriyor.

A modda olduğu gibi objektifi nesneye döndürdükçe değer alıp otomatik ayarlamıyor. sadece ışık alırken yarım denklanşörde yapıyor ya da yarım denklanşör yapmadan direkt çekim esnasında kendisi ayarlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu durumda siz büyük bir ihtimalle "Otomatik Basamaklama" (exposure bracketing) moda almışsınız makinenizi.

Makinenizin e4 : Otomatik basamaklama ayarı nı "Kapalı" duruma getirin.

"BKT" düğmesine basarak ve ana komut kadranını çevirerek ekranda çekim sayısı sıfır olana kadar "0F" olana kadar ve "WB-BKT" simgesi kontrol panelinden kaybolana kadar çevirin.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginize teşekkürler.

Bu ayarı da yaptım değişmedi, galiba fabrika ayarına dönmeden olmayacak bu lakin diğer ayarları optimize etmekle uğraşmak istemiyorum tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Anlattığınız olay çok tipik "Otomatik basamaklama" problemi.
Bence bunun olmadığından net emin olun fabrika ayarlarına dönmeden önce.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin bey, ISO, flaş ve son olarak basamakla işlemlerini kapattırarak bir bakıma siz de fabrika ayarlarına döndürmüşsünüz :) Ben de hep merak edip bir türlü soramadığım soruyu sorayım, tüm özel ayarları kapatmak ya da iki yeşil noktaya aynı anda basarak fabrika ayarlarına dönmek arasında fark var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Atalay bey,

Bence aralarında fark var. En azından benim için.

Elime yeni bir gövde geçince ilk yapacağım ayarlar;

a1 : AF-C öncelik seçimi > Bırak + Netle

a2 : AF-S öncelik seçimi > Netle

a4 : AF etkinleştirme > Yalnızca AF-ON (olmazsa olmazım)

b1 : ISO duyarlılık adımı değer > Adım 1/3

b2 : Pzlm kntrl için EV adımları > Adım 1/3

b3 : Pzlm/flaş telafisi adım değeri > Adım 1/3

b5 : Matris ölçümü > Yüz tanıma açık (Portre çekimlerinde büyük kolaylık)

b6 : Merkez ağırlıklı alan > (*)12 mm

d3 : Maksimum sürekli bırakma > 100 (aksiyon çekimlerinde bana gerekli)

d5 : Elektronik ön perde deklanşörü > Etkinleştir (ON) (Benim gibi eli titrek birisi için çok gerekiyor)

d6 : Dosya numarası sırası > Açık (Bu gövdede çektiğim tüm fotoların tekil -unique- bir dosya adında olmasını tercih ederim)

f9 : Ayar kadranlarını özelleştir > Ters döndürme > Pozlama telafisi (burayı çekime göre devamlı değiştiririm)

g1 : Fn düğmesini ata (çekime göre hemen tüm fonksiyon tuşlarına kısa yollar atarım)

Tüm bunlardan başka "MENÜM" kısmına aşağıdaki ayarları eklerim, ki diğer menülerin arasında aramaktansa bana özel bu menüde gerekli gördüğüm tüm ayarlarıma kolaylıkla erişebileyim:

a4 : AF etkinleştirme

c3 : Otomatik zamanlama

e1 : Flaş senkronizasyon hızı

e3 : Dahili flaş için flaş kontrol

e4 : Flaş için pozlama telafisi

a5 : Elektronik ön perde deklanşörü

ISO duyarlığı ayarları

Uzun pozlama KA

Çoklu pozlama

Dolayısıyla, bunca ayardan sonra fabrika ayarlarına dönmek benim için pek kolay olmaz.

Gerçi ben bu ayarları cep telefonumda saklarım, birgün eğer fabrika ayarlarına dönersem kolaylıkla eski haline geri dönebilirim.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler. Demek ki her karşılaştığımız sorunda fabrika ayarlarına dönmek pek akıl karı değil.  Peki, cep telefonunuzdan ayarları makineye nasıl aktarıyorsunuz? Bu amaçla bir USB dock, yazılım, vs var mı? Yöntem nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Cep telefonumdan aktar(a)mıyorum.
Cep telefonumdaki notlarımdan yeniden hızlıca ayar yapıyorum. Şimdiye kadar bir defa ihtiyaç duydum, o da eski gövdem olan D800 deydi. Cep telefonumda durmasının amacı unutmamak. İşime yarayan bir ayar daha olunca bu listeye ekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu konuda hakkında çıkabilecek her sorunlarını Sebahat tin abi yazmış durumda.

Manuel Modda iken estantane değerini oynayabilecek kısımların en başında BKT gelir. Bunun kapalı olduguna D90 makinaların kenarında BKT fonksiyon düğmesine basılı tutarak 0F değerine getirmeniz kapatmanız gerekmektedir. 

Custom Menu E4 Bölümünde bulunan Auto Braketing Set Değerini "AE Only" Yapılandırın 

Sorunların bu şekilde gitmiş olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
İlginize teşekkürler.

Bu ayarı da yaptım değişmedi, galiba fabrika ayarına dönmeden olmayacak bu lakin diğer ayarları optimize etmekle uğraşmak istemiyorum tekrar.

Sonuç olarak neyden kaynaklanıyormuş sorununuz ve düzeltebildiniz mi?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.