İçeriğe git

nikkor 50 mm1.8 g mi 1.8d mi ?

Recommended Posts

arkadaşlar makinem nikon d7100. 50mm 1.8 lens alacağım ama d serisi mi g serisi mi kararsızım.öncelikle aralarında fiyat farkı var daha sonra benim makinemin gövdesinde outu focus motoru var d serisi alırsam otomatik netleme yapabilir miyim.ikinci olarak merak ettiğim ikisi arasında netlik keskinlik ve bokehlerde bir fark var mı bilir kişiler cevap verirse sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kasım bey, benim tercihim D kens olurdu ama sorunuzu doğru yanıtlamak için önce ne çekeceğinizi öğrenmemiz gerek. Eğer portre  çekeceğim diyorsanız gözle görülmeyecek keskinlik farkı için çok para vermenize gerek yok. Zaten portrenin  çok ta keskin olmasını istemeyiz. Bokeh, daha çok öne çıkan özellik. Yok, ben ürün fotoğrafı çekeceğim, detay önemli diyorsanız, o zaman da illa 50 mm olacaksa f1.4 lensi tercih etmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim abicim.ben bu lensi portre için almak istiyorum d ve g serisi arasında çok bi fark yok diyor herkes benim body de zaten outo focus var bundan dolayı sizce d serisi daha mantıklı değil mi ve ikinci bir sorum daha olcak.ben bu lensi sokakta da kullana bilir miyim benim makinemde 75 mm yapıyor croptan dolayı dar bi açı olmaz mı yada hem portre hemde sokakta kullanmak için 35 mm 1.8 g daha mı iyi çünkü makinemde 52 mm ye denk geliyor hem daha geniş açı 75 e göre bide portre için 50 ve 85 mm derler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kasım bey, öncelikle bu hızlı, keskin ve hafif lensler fiyat/performans olarak çok cazip oldukları için popüler oldular. Standart zoom lenslerlerden çok daha fazla beceri sunan ( olan az ışıkta sundukları geniş diafram ve keskinlik ve bokeh becerileri) bu lenslerin aps-c sensörlü bir body de, FF bir body ye göre dar kalacağı kesin. 

Bu arada 50 mm odak mesafeli bir lensin insan gözünün alışık olduğu en yakın açı olduğu kabul edilir. Aslında iki gözümüzle neredeyse 180 derece optik görüşe sahibiz ancak kadraj olarak 50 mm yi kullandığımız varsayılır. Dolayısıyla 75 mm odak mesafesi bize günlük yaşantımuzda, sokakta dar gelecektir. 

Zaten sırf bu amaçla Nikon, DX bıdy ler için 35 mm f1.8 lensi üretti. 

Bu lensler arasında seçimi sizin yerinize kimse yapamaz.  Amacınıza, olanaklarınıza, zevkinize göre seçim yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

--G--

Neden G diyorum ?? Videoyu izleyin..

Ben D kullandım ama  şuan elimde G var

Videoyu çok dikkatli izleyiniz, aradaki farkı göreceksiniz ( Bulmacalardaki 7 farkı bulunuz gibi.. =D )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 06.12.2016 at 00:12, Yasin Korkmaz yazdı:

--G--

Neden G diyorum ?? Videoyu izleyin..

Ben D kullandım ama  şuan elimde G var

Videoyu çok dikkatli izleyiniz, aradaki farkı göreceksiniz ( Bulmacalardaki 7 farkı bulunuz gibi.. =D )

sanırsam aynı durum 1.4 diyafram için de geçerli d ve g arasındaki farkı düşünecek olursak. doğru mudur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmed bey, yukarıda olduğu gibi, youtube a yüklenmiş kendinden menkul,reklam amaçlı düzenlenmiş videolar yerine, laboratuvar (DxOMark) ya da hem laboratuvar hem de alan değerlendirme- ölçümleriyle daha objektif skorlama yapan (photozone.de ve dpreview, vs)  kuruluşların adreslerine başvurmak daha sağlıklı yanıt almamızı sağlayabilir. 

Yasin arkadaşımızdan da bu vesileyle rica etmiş olalım; referans olabilecek kuruluşlar dışında hoşuna giden her videoyu referans olarak paylaşmamaya özen göstersin. Bizi oldukça yanıltabilir.

Sorunuzun yanıtına gelince; evet 50 mm f 1.4 G olan lens çok özel, Nikon un yaptığı en iyi lenslerden biridir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Mehmed bey, yukarıda olduğu gibi, youtube a yüklenmiş kendinden menkul,reklam amaçlı düzenlenmiş videolar yerine, laboratuvar (DxOMark) ya da hem laboratuvar hem de alan değerlendirme- ölçümleriyle daha objektif skorlama yapan (photozone.de ve dpreview, vs)  kuruluşların adreslerine başvurmak daha sağlıklı yanıt almamızı sağlayabilir. 

Yasin arkadaşımızdan da bu vesileyle rica etmiş olalım; referans olabilecek kuruluşlar dışında hoşuna giden her videoyu referans olarak paylaşmamaya özen göstersin. Bizi oldukça yanıltabilir.

Sorunuzun yanıtına gelince; evet 50 mm f 1.4 G olan lens çok özel, Nikon un yaptığı en iyi lenslerden biridir.

atalay bey açıkcası bende 50mm 1.4 alacağım ve bu arkadaş gibi G mi yoksa D mi diye karar vermekte zorlanıyorum. Makinemde netleme motoru var o yüzden çok ihtiyaç duymuyorum lensin kendimi netleme motoruna, fakat yaptığım araştırmalara baktığım zaman DxOMark'da 1.4D 1.4G'ye göre daha iyi sonuç vermiş gösteriyor. Üstelik lenslerle ilgili her zaman şunu söylemez miyiz. Lens içerisinde ne kadar az optik eleman bulunursa keskinlik o kadar ileri seviyede olur. Baktığımız zaman da 1.4D'de 1.4G'den daha az optik eleman var. Sizce de bu 1.4D'yi bir seviye öne taşımaz mı ? Bu farkların dışında sanırsam geriye tek bir fark kalıyor 1.4D 7 bıçaklı diyaframa sahipken, 1.4G ise 9 bıçaklı diyafram yapısı mevcut, açıkcası bu durumun yaratacağı bokeh etkisi dışında bir fark olur mu konusunda çok bir fikrim yok. Bilgisi olan arkadaşlar katkı sağlarsa sevinirim.

- mehmedmlgr tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 1.4 G olanı kullanıyorum. Nikonturk Atölye başlığında paylaştığım fotoğrafta bokeh kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Benim body üzerinde standart zoom lens yerine bu 1.4 prime lensi takılı tuttuğum için ve tabii D3300 body kullandığım için G lensi tercih ettim.

Aslında D ve G lensleri ayıran en önemli özellik, D lerde olan diafragma ayar halkasının G lerde olmayışı. Günümüzde üretilen bodylerde bu bir artı olmaktan çıkmış görünüyor. 

Öte yandan photozone.de nin yaptığı analiz sonucu G olan en yüksek puanı almış ve "highly recommended" payesine erişmiş bir lens. Buna rağmen ben sizin yerinizde olsam D olanı tercih ederim. Aradaki fark gerektiğinde "işlenerek"  kapatılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Ben 1.4 G olanı kullanıyorum. Nikonturk Atölye başlığında paylaştığım fotoğrafta bokeh kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Benim body üzerinde standart zoom lens yerine bu 1.4 prime lensi takılı tuttuğum için ve tabii D3300 body kullandığım için G lensi tercih ettim.

Aslında D ve G lensleri ayıran en önemli özellik, D lerde olan diafragma ayar halkasının G lerde olmayışı. Günümüzde üretilen bodylerde bu bir artı olmaktan çıkmış görünüyor. 

Öte yandan photozone.de nin yaptığı analiz sonucu G olan en yüksek puanı almış ve "highly recommended" payesine erişmiş bir lens. Buna rağmen ben sizin yerinizde olsam D olanı tercih ederim. Aradaki fark gerektiğinde "işlenerek"  kapatılabilir.

valla açıkcası photozone.de'yi inceledim sanırım bende G'yi tercih edeceğim ama bakalım alacağımız güne karar değiştirebiliyoruz sürekli :) ha tabi ikinci el güzel bir sigma 50mm f1.4 art bulursam o çok daha ayrı bir konu olacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, mehmedmlgr yazdı:

sanırsam aynı durum 1.4 diyafram için de geçerli d ve g arasındaki farkı düşünecek olursak. doğru mudur ?

Evet 1,4d 1,8g den daha da üstündür, bilginiz olsun diye söyledim

Burada 1:40a bakın 1.8 lens, 50 mm 1.4 g ile .çekilmiş

1.4 g nin profesyonelliği şahsen bana şuan fazla, çünkü resimde lens kenarlarını bile FLU yapıyor

Ben 35 mm f/1.8G kullanıyorum..

Hem keskinlik, hem de geniş alan +  bokeh

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Yasin Korkmaz yazdı:

Evet 1,4d 1,8g den daha da üstündür, bilginiz olsun diye söyledim

hayır anlatamadım glaiba orada 1.4d ile 1.8g arasında bir kıyaslama yapmamıştım. 1.4d ile 1.4g arasında ki durumu sormuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, mehmedmlgr yazdı:

hayır anlatamadım glaiba orada 1.4d ile 1.8g arasında bir kıyaslama yapmamıştım. 1.4d ile 1.4g arasında ki durumu sormuştum.

G ve daha açık diyafram iyi hep

2 saat önce, Yasin Korkmaz yazdı:

1.4 g nin profesyonelliği şahsen bana şuan fazla, çünkü resimde lens kenarlarını bile FLU yapıyor

Tercihinizi 1.4G den yana kullanabilirsiniz, fotoğraf çeke çeke profesyonelleşlir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
39 dakika önce, Atalay Mete yazdı:

O zaman aksi ihtiyarın o meşhur sözünü hatırlayarak soralım; hangi daktiloyu kullanırsak iyi bir roman yazabiliriz?

Şimdi size daktiloları karşılaştıran bir youtube videosu gelecektir :)

Ben baştan söyleyeyim; Olivetti en iyisiymiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.