İçeriğe git

Fotoğraf Stüdyosu Makina Değişimi Tavsiyesi

Recommended Posts

Bence D7200 düşünülebilir ama konunuz açıklayıcı değil

Mesela şu şu lensim elimde var gibi..

Sizin elinizde muhakkak geniş açı lens olmalı, yani 18 mm yetersiz kalabilir çalışma şeklinize göre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Kavelasvilli (bir isminiz var mı?),

Stüdyo çekimlerinizde D90 işinizi görüyordu ve yenilemek istiyorsanız evet, D90 ın güncel versiyonu D7xxx denebilir. 

Bu arada stüdyo dışında da çekim yapıyorum demişsiniz. Yani kötü hava koşulları için de D7xxx uygun düşer.

Öte yandan ben sizin yerinizde olsam FF bir body e geçerdim. Elinizdeki bütçe body için yeterli.

Yasin beye sorusunda katılıyorum ancak yanıtına değil. Yani, elinizdeki donanımın hangi body ile uyumlu olduğu da önemli. Ancak stüdyoda tercihiniz eminim geniş açı lensler değildir. Stüdyoda olsa olsa portre ve ürün fotoğrafı çekersiniz ki her ikisi için de geniş açı uygun olmaz.

D7100 F/P açısından oldukça optimal bir body. Lens almak için paranız da kalıyor.Gene de FF body seçeneğini göz ardı etmemenizde fayda var. Karşılığını alırsınız.

Not: Elinizde lens almak için para da kalıyor demiştim, lens önerimi de söyleyeyim; Nikon, Nikkor AF-S 50 mm f 1.4G lensi mutlaka bir deneyin derim.

Not 2: Lens olarak 18-105 yerine, 18-140 demişsiniz. Neden odak mesafesini o kadar artırmak istediniz? Gereksinim varsa amenna, ancak gerek yoksa Nikkor AF-S 16-85 mm f 3.5 - 5.6 ED VR lens,  IQ olarak daha başarılı olarak işinizi görebilir. Fiyat olarak ta daha cazip seçenek olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atalay bey haklısınız fakat arkadaşımız D90 dediği için 7200 önerdim

Tabikii Stüdio çekimlerinde 50 mm ideal ama eğer dışarıdada çekim yapıyorsa geniş açı muhakkak lazım

Sizin dediğiniz gib FF'ye geçiş yapsa, 4000 değil en az 10000 ve üstü olması lazım

Örnek

D750BODY 50mm1.4g 18-140

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de ff önerecektim ancak bulamadım uygun bir body. birde stüdyo çekimi yapıyorum derken ne çekiyorsunuz? yani bu zaman kadar d90 yeterliydi de neyi yetersiz buldunuz? elinizdeki lensler nelerdir? ben de d7200 önereceğim bu bütçe dahilinde ama belki başka markalarda daha uygun bir çözüm bulunabilir. belki aynasız daha çok işinizi de görebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey, sanırım önerecek FF body bulamadım derken fiyat sınırına takıldınız. Distribütör garantili D610 4.5K ithalatçıdan ise 3.5K alınabiliyor. Hele bir de amatörden düşük shutter ile bulunabilse tadından yenmez.

Aynasız ın APS-C sensörlü, biraz eli yüzü düzgün olanı bile FF body fiyatına satılırken stüdyo donanımını, lensleri ne yapacaksınız?

Eğer soru D7200 mü, D610 mu olsaydı tereddütsüz D610 demez miydiniz?

Eğer, stadyumda, spor salonunda, vahşi doğada çekeceğim, kuş çekiyorum deseydi o zaman D7200 önerilebilirdi diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir de arkadaşımız dışarı, törenlere vs de gidiyorum demiş. Bunun anlamı video da çekeceğim oluyor. Videoda D610 un devamlı otofoküs özelliği de, D7xxx lere göre oldukça önemli artı özellik gibi geliyor bana. Kendi çocuğunuzun diploma töreni ya da düğünü diye düşünün. Hangi kameralı fotoğrafçı ile anlaşmak istersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet fiyat sınırına takıldım ve eldeki lensleri bilmediğim için yorum yapamadım. Ne çekildiğini bilmediğim için de konuşamıyorum. Ama tek 18-105 varmış gibi konuşmuş arkadaş ve onun da durumu kötüymüş yani bu durumda hala aynasız tercih edilebilir ama benim önceliğim ff olurdu tabi. D610 ile kıyasladığımızda d7200ü emin olamadım ama. Kıyaslamak gerekirse artıları eksileri yazabilir misiniz Atalay bey?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Görüntü kalitesi, ISO başarısı yetip  de artmaz mı?.

Bu arada, lensler konusunda çokça konuştuğumuz, geniş açı, 24 mm, 50 mm , hızlı lens, tele lens gibi kavramları gözden geçirmekte fayda var belki de. En azından bir takım standartların FF body referans alınarak oluştuğunu hatırlamamız gerek.

Ben stüdyo açmak için bir FF body ve 24-70 ile başlar, para kazandıkça da kutsal trio yu tamamlamak (10-24, 24-70 ve 70-200) peşinde olurdum. Olmayanı da hep beraber dövelim derdim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle yorumlariniz için teşekkürler.. Bizim is yeri bir kamu kurumu fotoğraf stüdyosu.. Normal vesikalık haricinde söylediğim gibi tören fotoğrafları çıkıyoruz. Ayrıca gelen protokol misafirlerinin yemek masası veya ziyaret fotolari için geniş açılı lens gerekiyor. Uzak çekimde azda olsa yapıyoruz. Ornegin bina onu toplu fotoğraf çekimi gibi.. Elimizdeki d90 ve 18-105 lens ömrünü doldurmuş durumda.. d90 yedek makina yapıp üzerine bir lens almayı ve ekstra d7200 ve 18-140 lens almayi düşünüyorum. Eğer butcemiz yetersede bir tepeflash alabilirim. 6000 TL yeterli sizce ve bu düşüncelerim sizce nasıl?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu "stüdyo" tanımınıza bakarsak günümüzde giriş seviyesinin geldiği nokta işinizi rahatlıkla görür. Bir D3300 ile bir D90 dan çok daha iyi sonuç alırsınız. Bunu sadece vergilerimiz çarçur olmasın diye değil, doğru olduğu için söylüyorum. Görüntü kalitesi D7200 den kötü değil, hatta ISO başarımı az da olsa daha iyi. Üstelik videoda devamlı otofoküs var. Çok kalabalık toplantılarınız için panorama fonksiyonu da cabası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.