İçeriğe git

NİKONTÜRK FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Recommended Posts

Editörler arasında -sürekliliği olan- bir atölye çalışması konusu gündemde idi.

Amaç, donanımdan ziyade fotoğraf üzerine konuşmak ve tartışmak. Önceki tecrübeler çok olumlu değildi. Genellikle eleştirilerin kırıcı ve kişisel algılanması nedeniyle süreklilik sağlanamaması gibi bir soruna yol açmış olması kaygısı dillendirildi. İşte bu kaygıyı ortadan kaldırmak için, yani bir fotoğrafı değerlendirmek için o fotoğrafı ya da fotoğrafın herhangi bir özelliğini beğenen üyelerimizin değerlendirme yapmasını amaçladık.

Atölye çalışmasını şu şekilde planlamayı düşünmüştük:

Fotoğraf paylaşılacak konuların belirlenmesi ve her 72 saatte konunun değişmesi.

Kurallar şu şekilde:

1. Forum üyelerinden biri bir konu belirler ve katılmak isteyen üyeler o konuda 72 saat boyunca fotoğraf yüklerler.

2. Konuyu belirlemiş olan üye, 72 saat sonunda en beğendiği fotoğrafı gerekçeleriyle açıklar. O fotoğrafı çekmiş olan üye de yeni konuyu belirler..

Objektif bir değerlendirme olması bakımından,

- Teknik

- Renk

- Kontrast

- Keskinlik

- Kadraj

- Kompozisyon

- Genel değerlendirme başlıkları kullanılabilir. Değerlendirmenin sağlıklı olması için fotoğrafın nerede, ne zaman çekildiği ve exif bilgileri paylaşılması katkı sağlayacaktır. 

3. Konu, herhangi bir nedenle açıklanamaz ya da katılım olmazsa forum yönetimi yeni bir konu belirler.

4. Fotoğraflar, Nikonturk web sayfası Fotoğraf Galerisi nden ya da forum fotoğraf yükleme kurallarına uygun olarak uygun formatta bilgisayar, vs ortamından yüklenmelidir.

5. Seçici üyeye kolaylık olması nedeniyle sadece bir fotoğraf yüklenmelidir. Daha fazla fotoğraf paylaşmak istendiğinde" değerlendirme dışı" olduğu belirtilmelidir. 

6. Konuyu belirlemiş olan üye dışında da yorum yapmak isteyen üyeler 72 saat boyunca neden beğendiklerini ve hangi konularda katkı yapmak istediklerini açıklayabilirler.

7. Konu dışı ya da Nikonturk web sayfası, forum kuralları dışında yapılan paylaşımlar forum yönetimi tarafından kaldırılacaktır.

Ben ilk konuyu BOKEH olarak ilan edeyim ve lütfen sizler de önümüzdeki 3 gün bu başlığa uyan fotoğraflarınızı paylaşın. İlk fotoğraf ta benden gelsin.

Bu fotoğrafı yanlış hatırlamıyorsam Canon 50mm f 1.8 ile çektim. Renkler ve ışıkta sorun yok ama tam ortadaki büyük nazarlıklar net olmayınca (hemen sağdakine odaklanmışım) üzülmüştüm. Çöpe atmaya da kıyamamışım. Ne de olsa kirli çıkıyım :)

bokeh.JPG

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkesin fikrine saygı duymasam da en azından saygı gösteririm.

Çünkü birincisi içten gelir, ikincisi insana ve onun düşüncelerine saygı gereğidir.

Benim bokeh anlayışım biraz farklı olabilir. Evet, amaç bokeh anlatmaksa bu fotoğraf buna iyi bir örnek.

Fakat genel bir değerlendirme olacaksa; bana çok karışık ve karmaşık geldi. Belki daha da önlerde bir nazar boncuğu olsaydı ve siz onu netleyip, açık diyaframda bu fotoğrafı çekseydiniz; hem alan derinliği, hem bokeh ve hem de renklerin ahengi çok daha göze çarpacaktı. Bir de bulunduğunuz noktadan bir adım sola gidip, makinenizi biraz sağa çevirip, netlediğiniz objeyi 1/3 kuralına göre sol üst noktaya ayarlayıp, sağa doğru dizilmiş boncuklardan oluşan bir kadraj çok güzel olurdu. Bu sayede derinlik ve göz izleme yolu açardınız.

Selamlar.  

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir etkinlik olur. Ben de Sebahattin abi ye biraz katılıyorum ama 1/3 ün sol alt noktası daha iyi olur gibi geldi. Kadrajın her tarafı boncuk olsa ve içinden daha yakın olan net olsa daha iyi olabilirdi. Ama bu da güzel sadece alt taraf biraz boş kalmış gibi.
Ben de ekleyeyim şuracıkta bulunsun.
37994280f2de7bfc70cac5d9090f1043.jpg

D5100 50mm 1.8g f1.8
  • Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Evet, şimdi düşününce sol alt nokta çok daha iyi olurdu diyorum ben de.

Düzeltme için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

Tek fotoğraf mı ekleyebiliyoruz?

Nihat bey, kuralları istediğimiz gibi oluşturabiliriz. İsterseniz şimdilik öyle, tek fotoğraf yapalım ki arkadaşlarımız paylaşırken biraz daha seçici olsunlar. Olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de Nihat beyin fotoğrafı için bir iki kelam edeyim. Çünkü üzerinde konuşmaya değer, güzel bir fotoğraf.

Bu da ikinci kuralımız olsun mu? Yani beğendiğimiz fotoğrafları konuşalım. Aksi taktirde gereksiz alınganlıklar olabilir.

Öncelikle neden beğendiğim ile başlayayım; Nihat beyin fotoğrafında pastel tondaki renkleri ve puro ateşinin kattığı hareket mi diyeyim, o etkiyi beğendim.

Bunun dışında konumuz olan "bokeh" için aynı benim fotoğrafım gibi, çok iyi bir seçim olmamış diye düşündüm. Sol omuz üzerindeki parlayan tek nokta hariç :) Net alan derinliği az olan hızlı bir lensle çekilmiş ve güzel fotoğraf olmuş. Ama ben daha çok şöyle arkaplanda parlayan ışıklar filan olan fotoğraf bekliyorum. 

Neyse, daha 3 gününüz var. Bakalım neler gelecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu, ilk konuda aslında yanlış fotoğraf tercihi ile başladığımı fark ettim. Hastanedeki bilgisayarımda pek seçenek yoktur diyordum ki Google fotoğraflar arşivi imdadıma yetişti.

Hatırlarsanız çekim teknikleri ve donanım hakkında da konuşalım demiştik. Şimdi vereceğim örnek aslında  (bence ) başarılı bir portre. Bu fotoğraftaki bokeh üzerinde daha çok konuşulmaya değer. Şekil ve bokeh kalitesi burada donanım-malzeme konusunda daha çok ipucu veriyor. 

sabri.JPG

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup bey elinize sağlık. İnsanın içinden hemen sandalyeye çöküp bir bardak çay içesi geliyor. Burası neresidir, ne zaman çektiniz bizimle paylaşabilir misiniz?

Ayrıca, Ordu'nun olağanüstü güzellikler barındırdığını biliyoruz. Bizimle daha çok fotoğraf, özellikle de güzel hemşehrilerinizin de olduğu fotoğrafları paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

atalay bey sizin fotoğrafınız bokeh için uygun ve güzel çekilmiş bir fotoğraf. eleştirel yanını bulamadım :)

yakup beyin fotoğrafı içinse beklediğimiz türden bir bokeh değil ama güzel fotoğraf, şu ortadan geçen trabzan olmasa tadından yenmez ama işte ortada fotoğrafı bozan bir unsur. trabzon,uzungöl değil mi? atalay bey sizin fotoğraf için ve yakup beyin fotoğrafı için de exif bilgileri alabilir miyiz? bokeh nasıl oluşturulur fikir de verir.arşive bakıyorum ama uygun bir bokeh bulamadım gibi bulursam eklerim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey, ben kendi fotoğrafımı, portre olarak beğendiğimi söylemiştim. Ama konuşulması gereken konular elbette var.

Beğenme nedenim, portre olarak çekilen kişinin kişiliğini ve o andaki ruh halini çok iyi yansıttığını düşünüyor olmam. Mekan hakkında bilgi de veriyor, Işık konusu da çok sorunlu değil.

Ancak bokeh konusu donanım hakkında önemli ipucu veriyor. Objektif 50 mm f 1.8 Canon du ve işte "ucuz etin yahnisi" bu kadar oluyor. Işıklar yuvarlak ve belirgin değil, amorf ve patlamış görünüyorlar. Ben de arkadaşımın sol kulağında koca bir ışık patlatmışım. Exif olarak sadece odak uzaklığını hatırlıyorum, 50 mm :) . Nuhtemelen diafragma da 2 ya da 2.8 değerlerindedir. Google arşivinden o bilgileri alamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bokeh kalite farkını gösterebilmek için biraz önce bu fotoğrafı çektim. Muhtemelen aynı exif değerleriyle (1/60 sn, ISO 100, f 1.8, ) bu sefer ucuz Canon 50mm 1.8 yerine üç misli pahalı (gene de hala ucuz sayılıyor) Nikon 50 mm 1.4 G çektim. Arkada görünenler bir yılbaşı çamı süs ışıkları. Yuvarlakların homojenliği ve keskinliği belirgin olarak görünüyor. İşte bokeh kalitesi dediğimiz, aradaki fark bu. Hani çoğu zaman arkadaşlarımızın sorduklar, o mu yoksa bu mu sorularına verdiğimiz yanıtların nedeni.

mum-bokeh.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emre bey sanırım fotoğraf işlemede biraz eksikliğiniz var ya da benim beğenime göre biraz az işlenmiş. Kontras çok fazla, gölgeler çok koyu bu sebeple detaylar kayıp. Ama kadraj güzel.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, emrecnl yazdı:

merhaba, nikkor 55-200 mm lens ile çektiğim fotoğraf , değerlendirirseniz sevinirim :) 1/400 enstantene , f5.6 iso:100

DSC_0298 goçmar.jpg

Tele zoom onjektifin hakkını veren güzel bir fotoğraf.

kadraj, kompozisyon, renkler gayet güzel. 

Işık konusu biraz sorunlu. Portresini çektiğimiz bu arkadaşımızın gövdesi gölgede kaldığı için detay zor seçiliyor.

Bokeh veren yansımaların ise bulundukları zeminle kontrast az olduğu için biraz zor farkediliyor ama bence olmuş.  Benim hoşuma gitti.

Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam doğru söylüyorsunuz fotoğraf makinesini daha yeni elime aldığım zamanlar ve arşivden buldum :) ama yeni fotoğraflar çekip yayınlarım inşallah , bu konu çok güzel oldu ama bu fotoğrafı yüklemek için çok kırptım , siz nasıl yapıyorsunuz ? orjinali 3.4 mb civarıydı düşürdüm baya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup bey elinize sağlık. İnsanın içinden hemen sandalyeye çöküp bir bardak çay içesi geliyor. Burası neresidir, ne zaman çektiniz bizimle paylaşabilir misiniz?

Ayrıca, Ordu'nun olağanüstü güzellikler barındırdığını biliyoruz. Bizimle daha çok fotoğraf, özellikle de güzel hemşehrilerinizin de olduğu fotoğrafları paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Burası Trabzon uzun göl. Ordunun çok güzel şahane yerleri var. Gelip gezmenizi tavsiye ederim. Vakit buldukça paylaşmaya devam edeceğim.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben önce messengerdan kardeşime yolluyorum sonra telefondan girip telefona kaydediyorum o otomatik düşüyor. Sonra telefondan yüklüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam ben programdan kırptım baya , bende mi öyle yapayım ama kalitesi düşebilir tabi, ama bu konuyu açtığınız için çok saolun eksiklerimizi görelim , kendimizi geliştirelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde böyle bir fotoğraf var. Köyde canım sıkılmıştı. Odama gelen davetsiz misafir beni baya rahatsız etti. Bende bu anı hatıralaştırdım.

8f04eb614b8d3fdb7635400d4575887a.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, emrecnl yazdı:

atalay hocam çok teşekkür ederim inşallah daha güzellerini çekeriz zamanla. burada beyaz ayarını nasıl yapmalı ? 

Gün ışığında otomatik beyaz ayarı işinizi gayet iyi görür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.