İçeriğe git

NİKONTÜRK FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Recommended Posts

Şimdi, Atalay Mete yazdı:

Gün ışığında otomatik beyaz ayarı işinizi gayet iyi görür. 

tamam hocam arada doğrudan güneş ışığını , gölgede seçeneklerini kullanıyorum ama genelde otomatikte bırakıyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakupkaraman yazdı:

Birde böyle bir fotoğraf var. Köyde canım sıkılmıştı. Odama gelen davetsiz misafir beni baya rahatsız etti. Bende bu anı hatıralaştırdım. emoji4.png

8f04eb614b8d3fdb7635400d4575887a.jpg

Yakup bey güzel fotoğraf ama bokeh için iyi bir örnek olduğu oldukça su götürür. Önümüzde daha iki gün zaman var. Amacımız zaten fotoğraf çekmek değil mi.

Hem bu vesileyle hatırlatmış olalım, konuyla doğrudan ilgili olmayan fotoğrafların silinmesi kuralımız var, bu fotoğraf gerçekten güzel, yazık olmasın. Tekrar başka vesileyle değerlendirelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem atölyedeyiz, fotoğraf terminolojisi konusunda da konuşalım derim.

Emre beyin bu, son gönderdiği fotoğraf ta sığ alan derinliği ile arkaplanın hemen tamamen bulanıklaştığı, net alan derinliği içindeki çay bardağının hemen hemen tek başına izlenir olduğu ve arkaplanda kimi yansıyan ışığın bulanık hareler dahi yaparak "blur"oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yani bokeh tanımı için uygun bir fotoğraf olduğunu söyleyebiliriz.

Kimileri bulanık arkaplanda benim fotoğrafımdaki gibi yuvarlak haleler bokehtir der, bu da doğrudur.

Yakup beyin fotoğrafında ise arkaplanda ne olup bittiği oldukça anlaşılır olarak görünüyordu. 

Yani  konu alan derinliği, arkaplanın bulanıklaştırılması ve bu bulanık alanın ne kadar başarılı bulanıklaştırıldığı konusu. Ben geniş diafragma açıklığı ile bunu sağlarken Emre bey tele zoom ile başarmış. Her iki yöntem de geçerli.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

atalay bey ben son fotoğrafımda exif bilgilerini yazarken yanlış yazmışım onu düzeltmek istedim ancak düzeltme yapamadım, yanlış yönlendirme olmasını istemem. tam olarak exif; d5100 50mm e series 1.8 f1.8 1/80sn iso800 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Madem atölyedeyiz, fotoğraf terminolojisi konusunda da konuşalım derim.

Emre beyin bu, son gönderdiği fotoğraf ta sığ alan derinliği ile arkaplanın hemen tamamen bulanıklaştığı, net alan derinliği içindeki çay bardağının hemen hemen tek başına izlenir olduğu ve arkaplanda kimi yansıyan ışığın bulanık hareler dahi yaparak "blur"oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yani bokeh tanımı için uygun bir fotoğraf olduğunu söyleyebiliriz.

Kimileri bulanık arkaplanda benim fotoğrafımdaki gibi yuvarlak haleler bokehtir der, bu da doğrudur.

Yakup beyin fotoğrafında ise arkaplanda ne olup bittiği oldukça anlaşılır olarak görünüyordu. 

Yani  konu alan derinliği, arkaplanın bulanıklaştırılması ve bu bulanık alanın ne kadar başarılı bulanıklaştırıldığı konusu. Ben geniş diafragma açıklığı ile bunu sağlarken Emre bey tele zoom ile başarmış. Her iki yöntem de geçerli.

hocam teşekkür ederim , yuvarlak haleler için diyaframın açık olması lazım galiba çünkü benim lensim 4-6 f diye geçiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Atalay Mete yazdı:

O konuyu (fotoğraf boyutu konusu) Kemal beye sormalıyız. Sanırım web sayfası kendisi yüklerken belli bir boyuta indirerek kaydediyor.

Fotoğrafta, bokeh te güzel.

Hangi konu tam detaylı anlatırsanız size yardımcı olabilirim :) sayın Nikontürk Ailesi.

Şimdilik konunun temeli sağlam olsun diye izlemedeyim fotoğraf yüklemektense ancak lütfen dikkat edelim Konunun Fotoğraf Atölyemizin sağlıgı için Fotoğrafların konu ile uyumu seçilen konu ile ilgili olmasına bu sayede daha güzel konuya ait farklı çalışmalar görmüş olabiliriz.

Teşekkürler bol fotoğraflı mesajlar :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu açılalı 72 saat oldu. Benim bir fotoğrafı seçmem ve o fotoğrafı çeken kişinin yeni konuyu belirlemesi gerek. Katılanların hemen hepsi de konu ile uyumlu fotoğraflar. Hangisi olsa diğerine haksızlık olacaktı. Tek fotoğrafla katılarak kurallara en çok uymuş olan Selim beyin fotoğrafını seçiyorum. Gerekçeleri zaten konuştuk o nedenle bu sefer ayrıntılı gerekçemi pas geçiyorum.

Selim bey buyurun konu belirleme sırası sizin. Katılımın olabildiği kadar çok olacağı bir konu seçerseniz sevinirim. 72 saat sonunda da en çok beğendiğiniz fotoğrafı neden beğendiğinizi il mesajda belirtilen çerçevede ilan edin ki atölyemiz devam etsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zülfü bey, doğrusu fotoğrafınızı bir önceki başlık için gönderdiniz diye düşündüm. Ama üzerinde arı olduğunu görünce makro niyetiniz de olabilir mi acaba dedim.

Selim beyin seçtiği (konu demeyelim) de ana başlık, oldukça spesifik bir fotoğraf alanı. Elimizdeki standart donanım ile makro çekmemiz neredeyse imkansız.

Makro fotoğraf tanımını hatırlayalım. Vikipediden alıntıdır:

Makro (Yunancadan μακρος makros) gelen bir kelime ve „büyük“ veya „uzun“ demektir.

Makro fotoğraf, çekilmek istenilen objeleri 1:1 ya da daha üstünde bir büyütme oranıyla fotoğraflama işlemidir. Diğer bir değişle çekmek istediğiniz nesnenin boyutu ne kadar ise film veya sensöre en az aynı şekilde yansımasıdır.  Yani çok küçük nesneleri büyütmek anlamına gelir.

Makro fotoğraflar çekebilmek için makro özellikli özel lensler kullanılmaktadır. Gerçek Makro lensler 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lenslerdir. 1:1 çekim yapıldığı zaman, çekimini yaptığınız objeler makinenizin algılayıcısı üzerine gerçek boyutları ile düşerler. Lens üzerinde ” Macro ” ibaresi yazan birçok lens bulunmaktadır. Ancak sadece 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lensler gerçek makro lensler olarak geçmektedir.  Makro objektifler genelde kısa mesafeden çalıştığı için, yüksek resim ölçekleri (1:1) almak mümkündür. Örneğin; 36mm büyüklüğündeki bir örümcek, bire bir (1:1) resim ölçeğiyle tam boyut (36 mm × 24 mm) algılayıcıyla çekilirse, bütün kareyi doldurur. Mesela 5:1 resim ölçekleri, resimdeki 5mm gerçekte 1mm demektir.

Bu bilgiden hareketle Zülfü beyin fotoğrafı teknik olarak "makro" sayılmıyor. Anladığım kadarıyla Nikon 50mm f 1.8 D ile çekilmiş. Bu lensin büyütme oranı, 1:6.6. Yani büyütmek bir yana cisimleri 6.6 defa daha küçük olarak sensöre yansıtıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Atalay Mete yazdı:

Zülfü bey, doğrusu fotoğrafınızı bir önceki başlık için gönderdiniz diye düşündüm. Ama üzerinde arı olduğunu görünce makro niyetiniz de olabilir mi acaba dedim.

Selim beyin seçtiği (konu demeyelim) de ana başlık, oldukça spesifik bir fotoğraf alanı. Elimizdeki standart donanım ile makro çekmemiz neredeyse imkansız.

Makro fotoğraf tanımını hatırlayalım. Vikipediden alıntıdır:

Makro (Yunancadan μακρος makros) gelen bir kelime ve „büyük“ veya „uzun“ demektir.

Makro fotoğraf, çekilmek istenilen objeleri 1:1 ya da daha üstünde bir büyütme oranıyla fotoğraflama işlemidir. Diğer bir değişle çekmek istediğiniz nesnenin boyutu ne kadar ise film veya sensöre en az aynı şekilde yansımasıdır.  Yani çok küçük nesneleri büyütmek anlamına gelir.

Makro fotoğraflar çekebilmek için makro özellikli özel lensler kullanılmaktadır. Gerçek Makro lensler 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lenslerdir. 1:1 çekim yapıldığı zaman, çekimini yaptığınız objeler makinenizin algılayıcısı üzerine gerçek boyutları ile düşerler. Lens üzerinde ” Macro ” ibaresi yazan birçok lens bulunmaktadır. Ancak sadece 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lensler gerçek makro lensler olarak geçmektedir.  Makro objektifler genelde kısa mesafeden çalıştığı için, yüksek resim ölçekleri (1:1) almak mümkündür. Örneğin; 36mm büyüklüğündeki bir örümcek, bire bir (1:1) resim ölçeğiyle tam boyut (36 mm × 24 mm) algılayıcıyla çekilirse, bütün kareyi doldurur. Mesela 5:1 resim ölçekleri, resimdeki 5mm gerçekte 1mm demektir.

Bu bilgiden hareketle Zülfü beyin fotoğrafı teknik olarak "makro" sayılmıyor. Anladığım kadarıyla Nikon 50mm f 1.8 D ile çekilmiş. Bu lensin büyütme oranı, 1:6.6. Yani büyütmek bir yana cisimleri 6.6 defa daha küçük olarak sensöre yansıtıyor. 

Ben bokehte kaldım. Konunun değiştiğini bilmiyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eski arkadaşlar bilirler, makro fotoğraf ile uğraşmayı severim. Ama bir kusurum vardır, makro çekerken böcü börtü çekmeyi sevmem genelde objeleri severim. Makro fotoğraf dendiğinde genelde insanların aklına sinek gözü, örümcek bacağı, kertenkele kuyruğu falan gelir. Ondan biraz değişiklik olsun dedim...

_DSC1649 2015_10_01-1950.jpg

Detaylara gelirsek
- D7000 & Sigma 105mm Macro f/2.8
- f3.5 - 1/100 - ISO100
- Tek kareden mamül, afiyetlen...

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

bende ne macro lens ne macro tüp ne de ters bağlama aparatı olmadığı için ben bu bölümü es geçiyorum :D

Nihat bey sizi "portre fotoğraflarımızı paylaşalım" başlığımıza alalım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.