İçeriğe git

NİKONTÜRK FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Recommended Posts

Şimdi, Zülkif Altın yazdı:

Öncelikle yıldırım konusunu seçmemdeki amaç çok fazla yıldırım fotoğrafı görmem belki 1-2 katılım olur diye seçtim. Aslında seçmemem gerekiyordu çünkü diğer konularda bile katılım azdı. O yüzden özür dilerim başka konuya geçebiliriz.

Benim resmime gelirsek evet çok şanslıydım.

1. Makinayı yeni almıştım ve hiç bir manuel modları bilmiyordum.

2. Makinam çok yavaştı manuel olarak hızlandırmayı denedim ama yıldırım o kadar hızlıki benim tuşa basmamla çekemiyordu 3 5 sn sonra çekiyordu ve hiç biri benim çekmemi beklemedi

3. enstanane uzun olması benim işime yaradı yıldırım olası çıkacak yere deklanşöre basıp şansımı denedim. ve bunu elle çektim tripod ta yoktu.

Bu fotoğraf çok iyi değil biliyorum ama verdiğim emeği başka hiçbir fotoğrafta vermedim. Exif bilgisi olarak ta flickr ın yalancısıyım :)

https://www.flickr.com/photos/zulkifaltin/9628951421/

exif.JPG

sebahattin beyin demek istediği aslında 1/60sn enstantane hızının çok hızlı olduğu çünkü yıldırım fotoğrafı çekebilmek gerçekten şans işidir ve şansınızı arttırmak için tripod kullanıp enstantane süresini arttırırız ki geniş zaman aralığımız olsun. exif bilgileriniz yanlış gibi çünkü fuji s1500 bir dslr değil, kompakt bir makine ama siz dslr ile çektim demiştiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Evet neehot (sanırım Nihat) arkadaşımız ne demek istediğimi çok iyi özetlemiş.

Yıldırım fotoğrafı için 1sn ile 30sn arası bir enstantane (bazı durumlarda daha da uzun) gerekir.

Hal böyle olunca mutlaka üçayak ve (genelde) kablolu/kablosuz uzaktan kumanda gerekir.

Manuel netleme olmazsa olması zaten.

Ve tabi ki sabır :)

Zülkif beyin fotoğrafında saniyenin 60'ta biri yazıyordu, o nedenle bir yanlışlık mı var acaba demiştim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon Türk ailesinin yeniyılını kutlarım. Bol fotoğraflı yıllar dilerim ;)

Konuya geriye dönersek @neehot ve @Sebahattin Demir beyin yorumlarına katılıyorum ancak ben bu konuda acemiyim değerler için DSLR LIKE bir makina (yani compact üstü bir makina) olduğu için kendine göre değerleri olabilir doğrudur. Ben zaten DSLR demedim :)

Yeni konu için ister yöneticimiz belirleyebilir veya @neehot bey "red light" dan örnek göstermiş yeni konuyu onun üzerinden gidebiliriz. Veya tek katılım olduğu için yeni konuyu neehot arkadaşımız belirleyebilir. Karar yöneticimizde :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu durumda yeni haftanın konusunu neehot bey belirlesin.

Her haftanın Cumartesi günü son gönderme günü olsun isterseniz.

Pazar günü de ilgili üyemiz seçimini yapar ve süreç böyle devam eder.

Konu seçme konusunda bir önerim olabilir mi?

Konu belirlerken, fotoğraf çekme teknikleri başlığında, yani "uzun pozlama", "yıldırım", "portre" vs gibi ana başlıklar yerine; "zıtlık", "benzeşim", "duygu", "yalnızlık" vs gibi az da olsa soyut kavramlar seçilirse daha uygun olacak sanki. Böylece kendimizi teknikle kısıtlamamış oluruz. Bunun gibi soyut konularda gönderilen fotoğraflara neden bu fotoğrafın mesela duygu anlattığını fotoğraf sahibi açıklamasın. Onu biz hissedelim ve ona göre karar verelim. Unutmayalım ki; iyi fotoğraf açıklama istemeyen fotoğraftır.

Ancak ExIf bilgilerini ve o fotoğrafın çekim hikayesini mutlaka yazalım derim. 

Çekerken nasıl bir hazırlık yaptık, neden o lensi seçtik, flaş kullan(ma)dıysak nedeni, varsa filtreler nelerdi ve nedeni, filtre kullanmak neyi sağladı vs gibi hikayeler çok daha faydalı oluyor ve öğrenmemize müthiş katkı sağlıyor.

@neehot bey mikrofon sizin :)

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani soyut kavramlar da çalışabiliriz ama o zaman biraz fazla yoruma dayalı olmaz mı? Ama madem öyle biraz da bu yönde kendimizi geliştiririz. O zaman konumuz başarı. Bakalım en iyi başarıyı nasıl hissedeceğiz.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
6 dakika önce, neehot yazdı:

Eee kimseden neden ses yok?

Zor konu.

Fazla soyut kaçtı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Exif bilgilerine bilgisayarım şuan tamircide olduğu için ulaşamıyorum ancak 50mm 1.8g ile çekildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kimseden hala ses yok. 72 saatlik periyodumuzun dolmasına şunun şurasında birkaç saat kalmışken süreci biraz hızlandırıp @Kemal Öztürk Turkoy konuyu katılan tek siz olduğunuz için size devrediyorum. yeni konu belirleyelim de katılım devam etsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, neehot yazdı:

kimseden hala ses yok. 72 saatlik periyodumuzun dolmasına şunun şurasında birkaç saat kalmışken süreci biraz hızlandırıp @Kemal Öztürk Turkoy konuyu katılan tek siz olduğunuz için size devrediyorum. yeni konu belirleyelim de katılım devam etsin. 

Teşekkürle ederim öncelikle konu seçiminde beni seçtiğiniz için :) ne kadar mecburi olsada.

Konumuz : PANORAMA 

large.gallery_1_34_614394.jpg

Not konu seçimlerinde üstte yaptığım gibi belirgin şekillerde belirtirseniz daha iyi olacaktır.

• Harika 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keşke minareler tam çıksaymış.

Tam çıkmıştı ama bir kare eksik çekmişim tam tepemi. Birleştiremedim buradan kesmek zorunda kaldım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaştığım Fotoğraf ;

Nikon 24-70mm Lens

Farklı pozlamalar yapılarak (HDR) 5 genel kare ve 5 karenin 3 adet pozlama çeşidi.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

herkes çok mu yoğun?

Nihat hocam malum yılsonu, yeni yıl başlangıcı derken ister istemez bir yoğunluk çoğumuzda oluşmuştur. yeni konu panorama güzel bir konu, bugün foruma baktım ancak işyerinde fotoğrafım yok yükleyebileceğim. akşam eve gidince inşallah bende paylaşımda bulunacağım. zaman zaman forumlarda yoğunluk gözlemlenirken, durağanlık daha çok gözlemleniyor. Çünkü birçok kişi maalesef forumları sadece hızlı bilgi almak yada kolay satış yapabilmek amacıyla kullanıyor. umuyorum ki zamanla daha aktif hale gelir forum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canon 100D

Canon 16-35 f4 L IS - 16mm

ISO:100

Enstantane: 1/160

Diyafram: f8

Manuel mod - Tripodda polarize filtreyle çekilmiştir. Çoklu kareden birleştirme yada çoklu pozlama değildir. tek kareden kırpılarak Panorama yapmaya çalıştım. inşallah kriterlere uyuyordur.

_MG_9125 (Large).jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Akşam bakamamıştım foruma, yeni görüyorum kusura bakmayın Kemal hocam. yeni konu olarak PORTRE demek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

"Portre" konulu ilk fotoğraf benden;

Bunu daha çok beğendim.

Handsome boy by Sebahattin Demir on 500px.com

===============================
Kamera : Nikon D810
Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED
Odak Uzunluğu : 105mm
Çekim Modu : Manuel
Pozlama :
  - Diyafram : f/2.8
  - ISO : 64
  - Perde Hızı : 1/160sn
===============================

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

large.gallery_1_15_443650.jpg

Galeriden yüklediğim için şuanlım tam exif yazamıcağım.

Gölyazı - Bursa - Sigma 10-20 mm

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D7200

Lens: Nikon 35mm 1.8G  / 35mm

Diyafram: f/2.2

Enstantane:1/13sn.

ISO:800

Flaşsız-Elde Çekim

Çekim Modu: Manuel.

DSC_1204-1 (Large).jpg

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.