İçeriğe git

NİKONTÜRK FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Recommended Posts

11 saat önce, hüseyin özdemir yazdı:

Nikon D7200

Lens: Nikon 35mm 1.8G  / 35mm

Diyafram: f/2.2

Enstantane:1/13sn.

ISO:800

Flaşsız-Elde Çekim

Çekim Modu: Manuel.

DSC_1204-1 (Large).jpg

fotoğraf net güzel eline sağlık. ancak model çok kenarda ve aşağıda kalmış sanki. acaba şöyle yapsak daha iyi olur muydu? affına sığınarak kırptım :)

VP8pqv.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

fotoğraf net güzel eline sağlık. ancak model çok kenarda ve aşağıda kalmış sanki. acaba şöyle yapsak daha iyi olur muydu? affına sığınarak kırptım

VP8pqv.jpg

Nihat hocam doğrudur eleştirinize katılıyorum. fotoğrafı bu şekilde bilinçli çekmemin sebebi arka plana Sakarya'nın tarihi Çark'ını oturtabilmek içindi. açık diyafram kullanarak arka planda silik bir şekilde belli olmasını istedim. dikkatli bakınca çok kenarda kalarak gözü biraz rahatsız ediyor ama buna çok takılmadım o anda. teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat hocam doğrudur eleştirinize katılıyorum. fotoğrafı bu şekilde bilinçli çekmemin sebebi arka plana Sakarya'nın tarihi Çark'ını oturtabilmek içindi. açık diyafram kullanarak arka planda silik bir şekilde belli olmasını istedim. dikkatli bakınca çok kenarda kalarak gözü biraz rahatsız ediyor ama buna çok takılmadım o anda. teşekkür ederim.

Bende aynı şekilde düşünmüş ve bir sürü fotoğrafı buna benzer kadrajlarda çekmiştim ama şimdi bakıyorum da ya kişiye daha fazla yer verseymişim ya da sadece manzara çekseydim diyorum. Rahatsız ediyor bazen. Ama hala başka nasıl çekebilirim ki diyorum. Hepsi yurtdışı fotoğraflar. Orada olduğumuzu göstermek maksatlı çekilmiş. Şimdiki bilgim olsa çoook farklı başka kareler de çıkardı eminim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, neehot yazdı:

Bende aynı şekilde düşünmüş ve bir sürü fotoğrafı buna benzer kadrajlarda çekmiştim ama şimdi bakıyorum da ya kişiye daha fazla yer verseymişim ya da sadece manzara çekseydim diyorum. Rahatsız ediyor bazen. Ama hala başka nasıl çekebilirim ki diyorum. Hepsi yurtdışı fotoğraflar. Orada olduğumuzu göstermek maksatlı çekilmiş. Şimdiki bilgim olsa çoook farklı başka kareler de çıkardı eminim.

Nihat hocam doğrudur. aslında portre çekerken kişiyi ana noktaya, altın noktaya oturtmak önemli. kendimizi ve gözümüzü sürekli eğiterek devam etmeliyiz bu hobimize. siz söyledikten sonra bende açımı değiştirsem model bu kadar köşede kalmazdı diye düşündüm. fotoğraf çekmeden önce aslında planlamayı daha iyi yapmalıyız, o da zamanla oturuyor.inşallah yeni fotoğraflar daha düzenli ve daha doğru olacaktır.  

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En son konuyu ben seçmiştim sonucu açıklayayım. Katılım çok olmamasına rağmen bence Portre'ler gerçekten başarılı. Ben Sebahattin Bey'in fotoğrafını seçiyorum. sebebi küçüğün gözlüğünde oluşan yansımanın izlerken ayrıca bir derinlik hissi uyandırması.sanki gözlüğün içinde ayrı bir dünya varmış gibi hissettim fotoğrafı gördüğümde. ilk fotoğrafta güzeldi ama ikinci paylaşım verdiği derinlik hissiyle daha başarılı. Nihat hocam sizin fotoğrafınız da çok güzel. modelin duruşu ve yüzündeki ifade çok başarılı. Kemal Bey'in yüklediği dayı da çok başarılı, oturduğu mekanla uyumu, duvarladaki ve zemindeki deformasyon dayının giyimi, yüzündeki ve boynundaki çizgilerle doğru orantılı. Portreler güzeldi bence. herkesin eline-gözüne-yüreğine sağlık. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkese merhaba,

Öncelikle fotoğrafımın seçilmesi konusunda Hüseyin Özdemir beye teşekkür ediyorum. 

Yeni konuyu hemen belirlememe nedenim aslında bu gibi bir işleyişin uygun olmadığını düşünmemden kaynaklanıyor.

Atalay Mete beyin başlattığı bu aksiyon gayet güzel oldu.

Bir hareket ve heyecan getirdi ortamımıza.

Ancak bunun yapış biçimi bu şekilde olmamalı diye düşünüyorum.

Önerilerim;

- Fotoğraf yükleme ve değerlendirme süresini 1 hafta olarak belirleyelim ve Cumartesi başlasın, ertesi hafta Perşembe bitsin. Yani o haftanın fotoğrafı Perşembe günü seçilmiş olsun ve yeni haftanın konusu Cuma günü belirlenmiş olsun. Ki, yeni konuyla ilgili en azından hafta sonu bir çekim ve çalışma yapma şansımız olsun.

- Exif bilgileri belirtilmemiş fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılsın. Burada amacımız öğrenmek değil mi? O halde Exif bilgilerine ihtiyacımız var.

- Bir de o çekimde kullanılan çekim tekniği, varsa filtre, bu filtrenin kullanım amacı vs gibi bilgiler de verilirse ne güzel olur (bu madde şart değil).

Buna göre ben yeni konuyu "AKSİYON" olarak belirledim.

Artık bundan böyle göndereceğiniz fotoğrafları bu yeni temaya uygun yüklemeniz gerekiyor. 

Değerlendirme ve fotoğraf seçimim için son gün 19 Ocak 2017 Perşembe,

Seçilen fotoğraf sahibinin yeni konuyu belirleme süresi 20 Ocak 2017 Cuma'dır.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Kemal bey,

Exif bilgileri olmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır :)

Exif bilgileri lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 15.01.2017 at 11:57, Sebahattin Demir yazdı:

Kemal bey,

Exif bilgileri olmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır :)

Exif bilgileri lütfen.

Nikon D800  - Nikon 70-200 mm f/4 

WB - Auto 
Estantene 1/250

ISO - 1000

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkese merhaba,

Sanırım çok zor bir tema belirlemişim, baksanıza kimseden ses çıkmıyor.

Aslında fotoğrafçılıkta en kolay temalardan biri aksiyon çekmek. Çekmek değil de konu bulmak kolay. 

Aksiyon deyince mutlaka spor müsabakası gelmesin akıllara. Konser, müsamere, pan çekimler, Kemal beyinki gibi işini yapan kişi fotoğrafları, bisiklete binen bir kişi, hoplayan zıplayan bir çocuk vb hiç fotoğrafınız yok mu? Mutlaka vardır, geriye ne kaldı ki :) 

En azından fikir belirtebilirsiniz.

Aksiyon lütfen.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında konu oldukça geniş. Çektiğimiz herhangi birşey bile bu konuya giriyor neredeyse. Sizden de bir örnek alsaydık Sebahattin bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
9 saat önce, neehot yazdı:

Aslında konu oldukça geniş. Çektiğimiz herhangi birşey bile bu konuya giriyor neredeyse. Sizden de bir örnek alsaydık Sebahattin bey.

Sizin de dediğiniz gibi bu alana girmeyen fotoğraf neredeyse olmaz, durağan manzara veya portre olmadığı sürece. 

Elbette benim de buna benzer fotoğraflarım var, üstelik en çok sevdiğim konu "Aksiyon". Instagram hesabımda çokça örneği vardır.

Kendimden fotoğraf bilerek koymadım, seçme sırası bende çünkü.
Değerlendirme dışında tutulacağını bilerek aşağıda birkaç tanesini paylaşıyorum.

Saygılar.

Foto 1

DSC_0412-web.jpg

Kamera : Nikon D810
Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED
Odak Uzunluğu : 165mm
Çekim Modu : Manuel
Pozlama :
  - Diyafram : f/5,6
  - ISO : 64
  - Perde Hızı : 1/400sn
==================================================

Foto 2

DSCF0358-web.jpg

Kamera : Fujifilm X-T1 Silver
Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR
Odak Uzunluğu : 110mm
Pozlama :
  - ISO : 200
  - Perde Hızı : 1/38sn

Foto 3

DSCF0608-web.jpg

Odak Uzunluğu : 110mm
Pozlama :
  - Perde Hızı : 1/60sn

Foto 4

DSCF1481-web.jpg

Odak Uzunluğu : 74mm
Pozlama :
  - Diyafram : f/5,3
  - Perde Hızı : 1/1000sn

Foto 5

DSCF1327-web.jpg

Odak Uzunluğu : 122mm
Pozlama :
  - Perde Hızı : 1/400sn

Foto 6

DSCF1055-web.jpg

Odak Uzunluğu : 122mm
Pozlama :
  - Perde Hızı : 1/250sn

Foto 7

DSC_6776-web.jpg

Kamera : Nikon D800
Lens : AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED
Odak Uzunluğu : 50mm
Pozlama :
  - ISO : 100
  - Perde Hızı : 1/500sn

Foto 8

DSC_7898-web.jpg 

Kamera : Nikon D800
Lens : AF-S Nikkor 50mm f/1.4G
Odak Uzunluğu : 50mm
Pozlama :
  - Diyafram : f/1.4
  - ISO : 800
  - Perde Hızı : 1/100sn

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında içinde hareket barındıran herşey Aksiyon'a örnek olabilir. Ben 1 haftadır izinliydim, memlekete gitmiştim. evde internet olmayınca, mobil internet kötü olunca paylaşım yapamadım. bu akşam paylaşım yapmayı düşünüyorum. yok mu arttıran? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
28 dakika önce, neehot yazdı:

şimdi değerlendirme dışı da olsa exifleri alsak konuyla ilgilenenler için güzel bir kaynak olurdu :)

Biraz zamanımı alsa da Exif bilgilerini güncelledim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu konuya bu kadar az fotoğraf geleceğini tahmin etmezdim.

Benim dışımda Kemal bey neehot (sanırım Nihat, hala teyit etmese de :) ) beyin fotoğrafı dışında başka fotoğraf gelmedi.

Aşağıdaki yazdıklarım tamamen benim düşüncelerim, ne olur yanlış anlamayın. Amacım eleştirmek ya da hata bulmak değil. Yazdıklarımda yanlış, eksik bir şey varsa lütfen sizler de beni düzeltin. Ne demiştik; "Amaç öğrenmek"

Önce neehot beyin fotoğrafından başlayayım:

• Keşke bisikletli bir kişi olsaymış. Arkadaki bisikletli rol çalmış. Ya da daha önde veya arkada olsaymış. Tabi bunu sizin o anda ayarlamanızı bekleyemeyiz değil mi :)
  • Ön tarafta bulunan trafik işareti ya da baba dikkat dağıtıyor, onu kadraj dışında bırakma şansı sanırım yoktu.
  • 1/60 perde hızında çekmişsiniz. Bu tarz pan çekimleri için uygun bir perde hızı. Fakat deklanşöre bastıktan sonra objeyi takip etmeyi sürdürmediniz mi, ya da netlemeyi mi doğru yapmadınız acaba? Kullandığınız gövdenin AF performansı oldukça başarılıdır. Gözleri odaklayıp, "Dinamik Alan AF" ya da "3D-izleme" ile takip yapsaydınız keşke. Odağı takip etmek kolaylaşırdı. Kullandığınız lens de hızlı bir lens.

Kemal beyin fotoğrafına gelince:

• Bu gibi bir fotoğrafı çekmek ilk bakışta kolay gibi görünse de deneyim gerektirir. Benim de Eskişehir Odunpazarı evlerinde bir cam ustasını çekmeye çalıştığım buna benzer bir fotoğrafım vardı, ama hangi diskin arasında şimdi bulamadım. Beni o kadar zorlamıştı ki. Düşünün; ortam loş, fakat alev o kadar güçlü ki nasıl davranacağınızı şaşırıyorsunuz. Makine de öyle. Kemal beyin ki benimkinden çok daha başarılı olmuş, tebrik ediyorum.
  • Perde hızını 1/250sn olarak nispeten yavaş tutması çok iyi olmuş, çünkü kıvılcımlara hareket vermiş bu. Daha hızlı bir perde hızı hem ISO'yu arttıracaktı, bundan daha önemlisi kıvılcımları donduracaktı ve o hareket hissi yok olacaktı.
  • Böyle bir fotoğrafta o ustanın yardımcı aletlerini fotoğraflamak da çok önemli. Burada onu göremedim. Sol üst taraftaki sepet, onun üstündeki metal obje ve sağ taraftaki yazılı belgeler biraz durumu kurtarıyor, ama örs, çekiç veya arka duvarda asılı el aletleri güzel olurdu. 
  • Açıyı çok beğendim. Hareketi çok iyi hissettiriyor.

Ben bu iki fotoğraf arasından Kemal beyin fotoğrafını seçtim.

Evet Kemal bey top sizde bir hafta boyunca.

Saygılar.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir Çok teşekkürler güzel yorumun için.

Böyle yorumlar ile seçmek aslında daha verimli hale getiriyor konuyu.

Bende seçim hakkımı kullanarak bundan sonraki konu olarak "Cami" diyorum

Cami olarak seçtigim konuya aslında mimari başlığı altında tutabilirsiniz. Mimari Cami Fotoğrafları gibi Saygılar...

Nikon D800 - Nikon 70/200 f/2.8 - @200mm 

Estantene : 500

ISO : 400

Yer : Edirne large.gallery_1_32_149211.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sebahattin Demir öncelikle teyit edeyim ( daha önce de etmiştim ) ismim nihat. aşağı yukarı 20 küsür yıldır internet ortamındayım ve "nick" sorulan hemen hemen heryere aynı nicki kullanıyorum ve bu sebeptendir ki buraya da kayıt olurken bu nick ile kayıt oldum. anlaşılması zor bir nick değil diye düşünüyorum. fotoğraf eleştirisi konusunda da öndeki plastik kırmızı babayı ben de sevmedim ve ya arkadaki şişe kumbarasını ama hazırlıksız yakalandım :). dediğim gibi hazırlıksız yakalandığım için netleme noktasını sanırım yanlış seçtim/seçti ( bisiklet net ). iki bisikletli olması daha güzel bir hava katmış bence ve bisikletlilerden birinin objektifle hiç ilgilenmemesi ve ötekinin selam vermesi bence hareketlilik katmış. ama kendimizi geliştirmek için yorumlar değerli, teşekkür ederim. 

--------------------------------------------------------------

d7200

10-24mm f3.5/4.5

10mm

f5.6

1/80sn

iso1250

6 fotoğraf (hepsi aynı exif)

LZ6Bgo.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Karaköy tarafından Eminönü'ne bir bakış.

Eminönü - Yeni Cami

DSCF2067-web.jpg

Odak Uzunluğu : 78mm
Pozlama :
  - Diyafram : f/9
  - Perde Hızı : 1/125sn

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@neehot bey,

Sanırım yaşlanmaya başladım. 

Siz yazınca hatırladım. Evet, ben bu soruyu daha önce sormuştum ve siz de cevaplamıştınız. 

Umarım bundan sonra tekrar aynı soruyu sormak zorunda kalmam :)

Yazıda da belirttiğim gibi; yazdıklarım fotoğraf eleştirisi değil, böyle birşey haddim de değil üstelik.

Kendimi fotoğrafları eleştirecek seviyede hiç görmedim. 

Fakat insan bu tip pan çekimlerinde odağı gözlerde arıyor, bisikletin odakta olması gözümüzün beklediği birşey değil.

Tabi çok özel bir bisiklet markası veya onun özel bir yerine / aksesuarına dikkat çekmek istemiyorsanız.

Saygılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorgunluktan ve yoğunluktan önceki konulara paylaşım yapamadım. Cami konusuna bir fotoğrafta benden gelsin. Sakarya Orhan Camii.

Makine: 6D

Lens: 16-35 f4 L IS / 22mm

Iso:100

Diyafram: f11

Enstantane: 25sn.

Çekim modu: Manuel

Orhan Camii (Large).jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.