İçeriğe git

tokina 11-16 DX de AF sorunu var mı?

kemalakan

Recommended Posts

Kemal bey eğer D3xxx ya da D5xxx body ile kullanacaksanız odaklanmayı manuel olarak yapmanız gerekir. ilk çıkanlarda AF motoru yoktu. Daha sonra Canon ve Giriş seviyesi DX Nikonlar için AF motorlu olanlar çıktı. Ben Canon için lanı kullandım. Olağanüstü diyebileceğim bir performans sunuyor.

Bunun dışında yani AF motoru dışında da yan sanayi ürünlerin uyum sorunu olabiliyor. Örneğin güncel olan D3300 ile Sigma 17-50 f 2.8 lens uyum göstermiyorlar. Hatta çoğu zaman aynı odak mesafeli ve diafram açıklığı olan lenslerde, başka konularda da (back-front focus, vs) sorunlar görülebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelik ilginiz için teşekkür ederim Atalay Bey

Bende 7100 body var.Manzara çekimi için geniş açı lens almayı düşünüyorum.Tokina 11-16 almayı düşünüyorum.

Bunların DX ve DX 2 modelleri aralarındada fiyat farkı var.Bir yerde DX modelinde AF sorunu var yazıyordu.

Sigma 10-20 de aklımdaki geniş açı lensti ama forumlarda genel olarak Tokina tavsiye ediliyor.Tokina DX 'mi yoksa DX 2'mi

onun kararını veremedim.

Saıgılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemal bey, aslında sözünü ettiğiniz lensler geniş açı değil, ultra geniş açı lensler. Kullanımda oldukça kısıtlamalara neden olan açılara ve yapıları nedeniyle de (filtre kullanımında, kadraj oluşturmada,distorsiyon ve deformasyondan tutun, görüntü kalitesine kada) dezavantajları var. Sensörünüzün kısa kenarından daha küçük odak mesafeli lense gerçekten gereksiminiz var mı? 

24 mm odak mesafesi, FF sensörlü makineler için bir sınırdır ve hep bu 24 mm yi referans alırlar. Bizde (APS-C sensör) bu 16 mm ye denk geliyor. Eğer gerçekten geniş açı ise gereksiminiz, APS-C sensörlü makinede 16 mm den, 35 mm ye kadar odak mesafesi geniş açı oluyor. Denemeden bu ultra geniş açı lensleri almayın, mutlaka deneyin öyle karar verin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.