İçeriğe git

PORTRE FOTOĞRAFLARIMIZI PAYLAŞALIM

Atalay Mete

Recommended Posts

Forumda bu başlığı arattım, bulamadım. Forum üyeleri olarak kendimizi geliştirmemiz, tanıtmamız için çok önemli bir kaynak, kendi çektiğimiz fotoğraflar olmalıdır diye düşünüyorum. İlk fotoğraf benden gelsin.

portre.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu da benden gelsin
Bu yakışıklıyı bisikletiyle afacanlıklar yaparken habersiz çekmiştim.

DSC_5719.jpg

========================
Kamera : Nikon D800
Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED
Odak Uzunluğu : 105mm
Çekim Modu : Manuel
AF Modu : AF-C (Sürekli servo)
AF Alan Modu : 3D izleme
Pozlama :
  - Diyafram : f/3
  - ISO : 100
  - Perde Hızı : 1/200sn
========================

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Sebahattin Demir yazdı:

Bu da benden gelsin
Bu yakışıklıyı bisikletiyle afacanlıklar yaparken habersiz çekmiştim.

DSC_5719.jpg

========================
Kamera : Nikon D800
Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED
Odak Uzunluğu : 105mm
Çekim Modu : Manuel
AF Modu : AF-C (Sürekli servo)
AF Alan Modu : 3D izleme
Pozlama :
  - Diyafram : f/3
  - ISO : 100
  - Perde Hızı : 1/200sn
========================

oyyyy!.. çok acımasız fotoğraf. elinize, gözünüze sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir tane de benden olsun. Temizlik esnasında kirli çıkıdan çıktı.

_DSC2643 2015_11_19-2797.jpg

Nikon D7000

exif.jpg

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf yüklemekten ziyade portre fotoğrafları için birkaç söz söyleyeyim.

Portre fotoğraflarında boy veya yarım fark etmez, baş üstü boşluğuna dikkat etmek gerekir. 

Baş üstünde fazla bırakılan boşluk kişiyi ufak gösterir ve göze hoş gözükmez.

Baş üstünde bırakılacak boşluk az miktarda olması daha hoş olur. Bazı kompozisyonlarda başı çok az kesmek daha da güzel olur.

Yüklene fotoğraflardan örnek vermek gerekirse ilk 3 fotoğraf ve sebahattin beyin fotoğrafları gayet güzel. Kemal beyin fotoğrafı arka duvardaki çerçeveleri de konu içine aldığı için o da gayet güzel. Diğer fotoğraflara dikkat ederseniz arka flu baş üstü boşlukları fazla olup bakarken göz önüne boşluk çıkıyor.

Bunu eleştiri olarak kabul etmeyin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Remzi bey, fotoğrafınız PC de açtığımda model yüzükoyun duruyor. Tablette açtığımda ise 90 derece dikleşmiş (açı düzelmiş) fakat baş göğüs hizasına kayacak kadar alçalmış, fotoğraf deforme olmuş olarak görünüyor. Muhtemelen mobil cigazla yüklediniz. Mümkünse bunun yerine ve bundan sonra PC den fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bey, bu fotoğraftta siyah beyaz kullanmak modele biraz haksızlık olmuş sanki. Renkli hali var mı bu fotoğrafın?

Halbuki siyah beyazın daha iyi yansıttığını düşünmüştüm. Bilgisayarıma ulaşınca yüklerim renklisini de.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence çok daha güzel. Ama beni "renkli olmalıydı"ya iten başka bir şey. Gerek fotoğrafta gerekse başka görsel sanatlarda da kullanılan "low key ve high key" kavramları. Low key, siyah rengin hakim olduğu, karanlık, kontrastı yüksek ve genellikle hüzün, karamsarlık veren anlamına gelliyor. Oysa modelin yüzünde nerdeyse ışık var. Eskilerin nur yüzlü dedikleri... Yani high key sunulması gereken bir ifade. Sonuçta portre, modelin kişiliğini ve o andaki ruh halini yansıtmıyor mu..

İlave: Low key için Kemal beyin paylaştığı fotoğraf çok güzel bir örnek. S/B o nedenle çok yakışmış, değil mi? Sebahattin beyin fotoğrafı da S/B olmasına karşın oldukça açık tonlar ve ışığı göstermeyi başarabilmiş (high key).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D750

1/500sn f2.8 İso 100

Lens Nikon 85mm f1.8

Sitenin bahçesinde odak kilitleme yöntemini denerken çekmiştim.

Hoşuma gitti paylaşmak istedim.

2033-escpr.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, neehot yazdı:

birtane daha :)

d5100 

35mm 1.8g

f1.8

1/800sn

iso 100

manuel

411AjG.jpg

Nihat bey şu aralar forumda sizden benden başka kimse yok. Fotoğrafınız hoşuma gittiği için bir öneride bulunmak istedim. Bu fotoğrafı S/B denediniz mi? Hem modelin ifadesi, ruh hali (low key yani koyu renkler, yüksek kpntrast, üzüntü ifadesi, vs vs) hem de chromatic aberration ya da renk sapmaları dediğimiz görüntüden kolay kurtulmak için çok faydalı olabilir. Merak ettim, denedim. Güzel oldu sanki. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.