İçeriğe git

fotoğrafa yeni başlamak

Recommended Posts

Sizlere ulaşabilmenin mutluluğu içindeyim.Öğretmenim; Bu sefer öğretmek değil öğrenmek için çaba harcayacağım galiba ...Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.son derece acimi bir üyeniz oldu...ilerde sizlerle güzel kareler paylaşmak dileğiyle saygılar sunarım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ne güzel,

Böyle dinamik ve pozitif üyeleri çok seviyoruz, eksik olmayın. Ailemizin büyümesine katkı sağladığınız için teşekkürler.

Öyle acemi veya usta diye ayrışmayalım, hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şeyler olabileceğini burada her gün bizzat yaşıyoruz.

Hepiniz aramıza hoşgeldiniz.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar, sevgiler herkese. Sebahattin hocam ağzınıza sağlık, doğru söylüyorsunuz. Herkese teşekkür ederim. Umarım daha güzel sohbetler ver birliktelikler olur. Işığınız bol olsun. (Zihin ambarıma bir cümle daha katmanın mutluluğuyla) :):) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni Fotoğraf dünyası üyelerine ve Yeni Üyelerimize NT Ailemize hoş geldiniz diyorum.

Dinamik ve Genç kadroya devam diyoruz :) Her zaman kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Yeni Fotoğraf dünyası üyelerine ve Yeni Üyelerimize NT Ailemize hoş geldiniz diyorum.

Dinamik ve Genç kadroya devam diyoruz  Her zaman kapılarımız sonuna kadar açıktır.

Teşekkürler   nikonturk  hesabını  instagram üzeirndne takip etmekteyim  srhtrgn  instagram hesabım hesabım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhaba ben Alper, araniza daha yeni katildim. Heyecanliyim ve merakliyim cunku ilk defa DSLR bir fotograf makinesi aldim. Nikon D5300 ve kitlens AF-S 18-105mm f/3.5-5.6G VR ED DX.. Daha iki gun once teslim aldim. Ancak kullanma kilavuzunu okumaktan henuz makineyi calistiramadim. Acmaya kiyamiyorum o kadar guzel :rolleyes:   Sizlerden ogrenecegim cok sey var. Umarim guzel paylasimlar yapabilme imkanimiz olur. Simdilik hoscakalin...

Nikon D5300.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Skywalk bey,

Güzel makine, pişman olmazsınız. Güle güle kullanın.

Sorarak bir yere kadar öğreniliyor. Bolca okumak ve ehil birinden/kurumdan iyi bir eğitim almak iyi olur.

Tabi ki bolca deneme yapmak gerekiyor.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On ‎2‎-‎2‎-‎2017 at 13:03, Sebahattin Demir yazdı:

@Skywalk bey,

Güzel makine, pişman olmazsınız. Güle güle kullanın.

Sorarak bir yere kadar öğreniliyor. Bolca okumak ve ehil birinden/kurumdan iyi bir eğitim almak iyi olur.

Tabi ki bolca deneme yapmak gerekiyor.

Saygılar.

Tesekkur ederim Sebahattin bey, moral oldu. Evet simdiden oldukca okuyorum ve arastiriyorum. Ogrenecegim insallah..

Guzel yorumunuz icin sagolun.

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle herkese iyi akşamlar foruma kaydolalı neredeyse 1 yıl olmuş. o zamandan beri kısmet olmadı hep niyetlendim alamadım bir fotoğraf makinesi.ve yine buraya geldim piyasadaki makineleri yine araştırdım pek bir fark yok ama fiyatlar çok geliyor gözüme ben bu işi hobi olarak yapacağım en azından hobi olarak başlayacak bu başlangıçta bu kadar yüksek meblalar veremem.bu da beni 2. ele itiyor.her zaman böyle düşünüp vazgeçiyorum hayatım böyle geçiyor 2 yıldır.uzadı biraz kusura bakmayın sonuç olarak uygun fiyatlı 2.el bir fotoğraf makinesi mi alayım mı sıkıntı çıkar mı ? yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

merhabalar çok önce üye oldum foruma hatta bi dönem aktiftim ancak iş ve sınav dönemi biraz hayat sıkıntıları elimden düştü makinam, çekimler yaptım çok boşlamadım ancak eğitim kısmı hala dolmadı, bardağın bayası boş. bugün bahar geldi diye attım kendimi doğaya macro resim çekmek istedim. her yer arı doluydu. ancak istediğim netliği yakalayamadım. p den başka ayar kullanamıyorum m ise bende ya bembeyaz ya da kapkara :( okusam da tek tek her ayarda denesem de istediğim gibi bir sonuç alamadım. hareketli konular için s kullanmak gerekiyor ancak nasıl yapacağımı bilemedim. ayrı konu da açmak istemedim ilk etapta ne yapayım. bana direk şu ayardan başla diyebilir misiniz?

makinam d5100 kullanıyorum 70-300mm sigma lensim var. ayrıca bu lensi de bir çözdüm sanıyorum bir de şapşala dönüyorum. macro ayarına geçtiğimiz takdirde f değerini nasıl ayarlayacağım daha düşük oluyor ama ekranda görmüyor muyuz? oyyhh ne çok sordum :)))) teşekkürler şimdiden :)

- sirinceteraneler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, sirinceteraneler yazdı:

merhabalar çok önce üye oldum foruma hatta bi dönem aktiftim ancak iş ve sınav dönemi biraz hayat sıkıntıları elimden düştü makinam, çekimler yaptım çok boşlamadım ancak eğitim kısmı hala dolmadı, bardağın bayası boş. bugün bahar geldi diye attım kendimi doğaya macro resim çekmek istedim. her yer arı doluydu. ancak istediğim netliği yakalayamadım. p den başka ayar kullanamıyorum m ise bende ya bembeyaz ya da kapkara :( okusam da tek tek her ayarda denesem de istediğim gibi bir sonuç alamadım. hareketli konular için s kullanmak gerekiyor ancak nasıl yapacağımı bilemedim. ayrı konu da açmak istemedim ilk etapta ne yapayım. bana direk şu ayardan başla diyebilir misiniz?

makinam d5100 kullanıyorum 70-300mm sigma lensim var. ayrıca bu lensi de bir çözdüm sanıyorum bir de şapşala dönüyorum. macro ayarına geçtiğimiz takdirde f değerini nasıl ayarlayacağım daha düşük oluyor ama ekranda görmüyor muyuz? oyyhh ne çok sordum :)))) teşekkürler şimdiden :)

direk şu ayar diye birşey hiç kimse söyleyemez çünkü fotoğrafı çektiğiniz ışık koşullarına göre enstantane+diyafram+iso dengesi değişiklik gösterir. başlangıç olarak A moduna alırsanız diyaframı siz belirlersiniz enstantaneyi makine kendi belirler, karanlık oluşuna göre isoyu arttırır veya azaltırsınız. yetersiz ışık koşulunda anstantaneyi iyicene düşüreceği için fotoğraflarda titreşime bağlı olarak netlik kaybolur. S modu ise enstantaneyi siz belirlersiniz makine diyaframı değiştirir. P modu hepsini makine kendi ayarlar. M modu ise herşeyi siz ayarlarsınız. bence M modu ile başlayıp neyin ne işe yaradığını daha iyi öğrenirsiniz. 70-300de titreşim engelleyici bulunmuyorsa enstantane hızınızı çektiğiniz mm değerinin 2 katına getirerek netlik problemini minimuma indirebilirsiniz. ör; 85mm de çekiyorsanız enstantane hızınız minimum 1/160sn olsun. fotoğrafın karanlık aydınlığına göre diğer ayarları değiştirin etkiyi görün. gene ör başlangıç için 1/160sn f5.6 olarak ayarlayın ve fotoğraf çekin. fotoğraf gözünüze karanlık göründüyse isoyu 100den arttırın. öğlen saati çok aydınlık olacağı için 1/2000 sn ile çekim yapın hala çok aydınlıksa 1/4000e doğru yükseltin. f değerini de 11e kadar yükseltebilirsiniz. normalde f22ye kadar çıkar ancak çok yüksek f değerleri bazı lenslerde (70-300) netlik kaybına neden oluyor. 

hareketli konularda S moda almamızın esprisi enstantane hızını sabitleyip konuyu hareketsiz kılacağımız bir hızda çekim yapmamızdır. ör; 1/1000sn ile araç fotosu çekmek. 

not: bol bol fotoğraf çekerek makinenizde hakimiyet kurup istediğiniz kareleri rahatlıkla yakalarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
On 03.04.2017 at 11:55, neehot yazdı:

direk şu ayar diye birşey hiç kimse söyleyemez çünkü fotoğrafı çektiğiniz ışık koşullarına göre enstantane+diyafram+iso dengesi değişiklik gösterir. başlangıç olarak A moduna alırsanız diyaframı siz belirlersiniz enstantaneyi makine kendi belirler, karanlık oluşuna göre isoyu arttırır veya azaltırsınız. yetersiz ışık koşulunda anstantaneyi iyicene düşüreceği için fotoğraflarda titreşime bağlı olarak netlik kaybolur. S modu ise enstantaneyi siz belirlersiniz makine diyaframı değiştirir. P modu hepsini makine kendi ayarlar. M modu ise herşeyi siz ayarlarsınız. bence M modu ile başlayıp neyin ne işe yaradığını daha iyi öğrenirsiniz. 70-300de titreşim engelleyici bulunmuyorsa enstantane hızınızı çektiğiniz mm değerinin 2 katına getirerek netlik problemini minimuma indirebilirsiniz. ör; 85mm de çekiyorsanız enstantane hızınız minimum 1/160sn olsun. fotoğrafın karanlık aydınlığına göre diğer ayarları değiştirin etkiyi görün. gene ör başlangıç için 1/160sn f5.6 olarak ayarlayın ve fotoğraf çekin. fotoğraf gözünüze karanlık göründüyse isoyu 100den arttırın. öğlen saati çok aydınlık olacağı için 1/2000 sn ile çekim yapın hala çok aydınlıksa 1/4000e doğru yükseltin. f değerini de 11e kadar yükseltebilirsiniz. normalde f22ye kadar çıkar ancak çok yüksek f değerleri bazı lenslerde (70-300) netlik kaybına neden oluyor. 

hareketli konularda S moda almamızın esprisi enstantane hızını sabitleyip konuyu hareketsiz kılacağımız bir hızda çekim yapmamızdır. ör; 1/1000sn ile araç fotosu çekmek. 

not: bol bol fotoğraf çekerek makinenizde hakimiyet kurup istediğiniz kareleri rahatlıkla yakalarsınız.

cevap için teşekkür ederim. ben net şu ayardır şu rakamlardır diye istemedim zaten ancak başlamak için bi değer bulursam ordan yürürüm giderim diyorum. ışık olayını az çok kavradım. ancak kafam karıştı a modu otomatik p modu diyafram ayarı yapılan değil miydi? m de deniyorum ancak çok sıkılıyorum hata yaptıkça biraz da tez canlıyım sanırım. ancak macro çekimleri yapmak çok hoşuma gidiyor ancak sabit yakaladığım börtü böcek ile sıkıntım yok. ancak arı çekimi için çok uğraşıyorum. yakalayamıyorum bi türlü sinir basınca da bırakıveriyorum. 

yakında bir arkadaşım için çekim yapacağım. kendisi hamile yok başaramam desem de nolur deyip duruyor. bir de bu sınavım var :S okumaya başladım kitaplardan umarım başarılı olurum. bexif.blogspot.com.tr kendimce kurduğum blog sayfam. yorumlar için teşekkür ederim. öğrenirim inşallahh 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
On 27.12.2016 at 03:59, Serhat Ergün yazdı:

Teşekkürler   nikonturk  hesabını  instagram üzeirndne takip etmekteyim  srhtrgn  instagram hesabım hesabım

Mevcut hesabım güncellenmiştir içeriği düzenleyemediğim  için  instagramda serhat.photography  olarak yer almaktayım  desteklerinizi beklerim  hayırlı günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.