İçeriğe git

Dslr makinede aynayı kaldıran yayın kırılması

Nurdanaslan

Recommended Posts

Makinamın lcd ekranı karanlık deklanşöre basabiliyorum fotoğraf çekiyor(tabi karanlık) vizorden de görüntü var fakat lcd ekrana geçtiğimde görüntü yok sorun ne olabilir yarıdımcı olursanız sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

LDC ekran karanlık derken çekim esnasındamı yoksa LDC ekran hiç bir şekilde görüntü yokmu ? Menüler bilgi ekranı gibi vs... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,evet biliyorum o şekilde canlı izleme moduna geçildiğini işte sorun tam da burda artık o şekilde yaptığımda görüntü gelmiyor karşıma karanlık bir ekran çıkıyor :rolleyes: Karanlık ekranın üstünde çekim modları gözüküyor ama görüntü yok.Teknik bir arızadan kaynaklanıyor muhtemelen@Akif GÖKYOKUŞ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Nurdanaslan yazdı:

Karanlık ekranın üstünde çekim modları gözüküyor ama görüntü yok

Bu kelimenizden şunu anlıyorum siz liveview moduna geçiyorsunuz ekran karanlık ve sistem bilgileri bu sizin kullandığınız değerlerin çok düşük olduğunu yani pozlama değerlerinde ekranda değerlerini gösterdiği için karanlık olacagını ve size karanlık olduğunu söylüyor. 

Modları değiştirerek deneyebilir misiniz.

Bunların yanında siz liveview moduna geçişte makinadan sesi alıyor musunuz ayna sesini ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Nurdanaslan yaşadığınız sorunun aynısını ben de yaşıyorum. İkinci el d3100 aldım fakat ilk kullanışımda böyle bir tabloyla karşılaştım.

Odaklama yapıyor, çekim yapıyor, liveview moduna geçişte ayna sesini duyuyorum fakat ekrana gelen görüntü şu şekilde: 

DSC_0003.JPG

Bu sorun neden kaynaklı olabilir? Bilgisi olan biri yardımcı olabilirse çok sevinirim^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 06.01.2017 at 10:37, İrem Nur Aksu yazdı:

@Nurdanaslan yaşadığınız sorunun aynısını ben de yaşıyorum. İkinci el d3100 aldım fakat ilk kullanışımda böyle bir tabloyla karşılaştım.

Odaklama yapıyor, çekim yapıyor, liveview moduna geçişte ayna sesini duyuyorum fakat ekrana gelen görüntü şu şekilde: 

DSC_0003.JPG

Bu sorun neden kaynaklı olabilir? Bilgisi olan biri yardımcı olabilirse çok sevinirim^^

Bu karartıyı hangi durumda alıyorsunuz tam olarak modunuz nedir ? ve dedikleriniz dışında bir problem yoksa evet aynanızda sorun var kalkmıyor tam anlamıyla o yüzden üstte ufak bir görüntü gözüküyor gerisi karartı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Bu karartıyı hangi durumda alıyorsunuz tam olarak modunuz nedir ? ve dedikleriniz dışında bir problem yoksa evet aynanızda sorun var kalkmıyor tam anlamıyla o yüzden üstte ufak bir görüntü gözüküyor gerisi karartı 

Tüm modlarda denedim tavsiye üzerine. Sonra ayna kilitleme özelliğini denerken aynada hiçbir hareket olmadığını fark ettim fakat bulunduğum şehirde yetkili bir servis olmadığı için bilgi alamadım ve emin olamadım. Bu sorunu nasıl halledebilirim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal bir şekilde fotoğraf çekebiliyor musunuz ? vizör'den ?

Eğer mümkünse Lens'i çıkartıp ayna kısmının fotoğrafını atmanız mümkün mü buraya ? @İrem Nur Aksu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Normal bir şekilde fotoğraf çekebiliyor musunuz ? vizör'den ?

Eğer mümkünse Lens'i çıkartıp ayna kısmının fotoğrafını atmanız mümkün mü buraya ? @İrem Nur Aksu

https://drive.google.com/file/d/0B9zlXwfb_vzlSm5HX01GdFhtMk0/view?usp=drivesdk 

Vizörde görüntü normal, çekim yapıyorum fakat çektiğimi sandığım fotoğraflar böyle simsiyah oluyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz teknik konular olucak bilmiyorum bilginiz nedir müdehalede başka sorunlar cıkarmayın ancak.

Şimdi fotoğrafı biraz daha yandan çekmeniz gerekiyor aynanın sağ alt kısmında aynanın dayandığı bir kısım var ona sıkışmışmı diye.

Artı olarak sizin sorununuz ayna olmayabilir arka arkasında bulunan Algılaycının önünde Shutter perdeleri dediğiniz sizin fotoğraf çekim sürenizi pozlama sürenizi belirleyen perdeler var onlarda bir takılma söz konusu olabilir. 

Makinanı biraz uzun pozlama yapmasını sağlayınız manuel modda ve bakın tekrar ayna kaltıgında arkasındaki perdeler tamamen açılıyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer çektiğiniz fotoğraflar bu şekildeyse muhtemelen ayna yada perde kaynaklı bir sorun olabilir. ancak çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor ama LCD ekranınızda izlemek istediğinizde böyle gözüküyorsa muhtemelen LCD ekranın kartında yada diğer bileşenlerinde sorun var demektir. vizörden bakıp çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor mu karttan bilgisayara attığınızda? yoksa fotoğrafları aktarıp bilgisayarda açınca da bu şekilde mi gözüküyor? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

İyi günler. 

@Kemal Öztürk Turkoy ve @hüseyin özdemir yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. Dün, şans eseri Edirne'de bir Nikon bayisi buldum ve oraya sormaya karar verdim. Biraz incelemeden sonra bana aynanın arkasında bulunan ve aynanın açılıp kapanmasını sağlayan yayın kırıldığını, o yüzden fotoğraflarımın böyle çıktığını söylediler. Kargo kaynaklı olduğunu düşündük fakat kargo kaynaklı bir hasar olsaydı yüzeysel olurdu, bu tarz bir hasarın zorlama sonucu olabileceğini söylediler. Daha önce böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Bu mekanizmayla ilgili bilgi sahibi misiniz acaba? 

Şimdiden çok teşekkür ederim ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle herkese iyi günler.

Yıllardır amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. "Bir yerden başlamak gerek." diyerek kendime 2. el Nikon D3100 aldım. Fakat elime geçtiğinden beri çekin yapamıyordum. Makinam netleme yapıyor, fotoğraf çekme konusunda da bir sıkıntısı yok fakat çektiği fotoğrafların %90lık kısmı siyah çıkıyordu. Sorunun aynanın kapanıp açılmaması olabileceğini düşündüm fakat çok bir bilgim olmadığı için emin olamadım. Dün bir fotoğrafçıya götürüp sordum. Bana çekim sırasında aynanın kapanmadığını söyledi, sıkıştığını düşündü fakat inceleme yaptığında aynayı kaldıran yayın kırılmış olduğunu, böyle bir sorunla ilk defa karşılaştığını söyledi. Kargodan olduğunu düşündük ama kargodan olsa yüzeysel bir hasar olurdu, ancak zorlanma sonucu yay kırılabilir, dedi. 

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu, olmadı mı; olduysa tamiri mümkün mü, bana maliyeti ne kadar olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Şimdi, İrem Nur Aksu yazdı:

Öncelikle herkese iyi günler.

Yıllardır amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. "Bir yerden başlamak gerek." diyerek kendime 2. el Nikon D3100 aldım. Fakat elime geçtiğinden beri çekin yapamıyordum. Makinam netleme yapıyor, fotoğraf çekme konusunda da bir sıkıntısı yok fakat çektiği fotoğrafların %90lık kısmı siyah çıkıyordu. Sorunun aynanın kapanıp açılmaması olabileceğini düşündüm fakat çok bir bilgim olmadığı için emin olamadım. Dün bir fotoğrafçıya götürüp sordum. Bana çekim sırasında aynanın kapanmadığını söyledi, sıkıştığını düşündü fakat inceleme yaptığında aynayı kaldıran yayın kırılmış olduğunu, böyle bir sorunla ilk defa karşılaştığını söyledi. Kargodan olduğunu düşündük ama kargodan olsa yüzeysel bir hasar olurdu, ancak zorlanma sonucu yay kırılabilir, dedi. 

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu, olmadı mı; olduysa tamiri mümkün mü, bana maliyeti ne kadar olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

İrem hanım,

Yaşadığınız problemi başka bir başlık altında devam ettirmeniz probleminizi daha hızlı çözmenize neden olmayacaktır.

O nedenle bu konuyla birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.