İçeriğe git

Uv filtre hakkinda

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar, yeni almis oldugum Nikon D5300 makinem ve lensi olan, (AF-S 18-105mm F/3.5-5.6G VR ED DX) icin UV filtre aldim.

Fotografini ekte paylastim. Bu tip filtreler hakkinda dusunceleriniz ve onerileriniz nelerdir?

B+W MRC XS Pro.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Skywalk bey,

Bu konuya bir göz atabilirsiniz.

Benim UV filtreler hakkındaki kişisel görüşüm de aynı şekildedir; yani gereksizdir ve para tuzağıdır.

Fotoğraf çekerken mutlaka lensinizden çıkarmanızı öneririm. Nihayetinde bir camdır ve fotoğrafınızın kalitesine olumsuz etki edeceği kesindir. Markası ve fiyatı ne olursa olsun.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On ‎4‎-‎2‎-‎2017 at 08:29, Sebahattin Demir yazdı:

@Skywalk bey,

Bu konuya bir göz atabilirsiniz.

Benim UV filtreler hakkındaki kişisel görüşüm de aynı şekildedir; yani gereksizdir ve para tuzağıdır.

Fotoğraf çekerken mutlaka lensinizden çıkarmanızı öneririm. Nihayetinde bir camdır ve fotoğrafınızın kalitesine olumsuz etki edeceği kesindir. Markası ve fiyatı ne olursa olsun.

Saygılar.

Sebahattin bey oncelikle paylasiminiz icin tesekkur ederim. Ekteki videoyu izledim. Her turlu dusunce ve yoruma saygi duydugumu soylemek isterim. Bu filtre konusu benim oldukca kafami karistirdi. Kimileri cok faydali kesinlikle kullan derken, kimileride sizin gibi filtre kullanimini onermiyor. Bircok filtre web sitesi ziyaret ettim. Ancak Nikon D5300 icin ucuz ve basit filtrelerden uzak durmam gerektigi ve biraz kesenin agzini acmam gerektigi yaziyordu. Ve ozellikle bu B+W markasinin oldukca iyi bir filtre oldugu ve kit lensim icin uygun oldugu yaziyordu. Bende hemen siparis ettim. Bizim para ile 230 TL ye karsilik geliyor fiyati.. Satmaya kalksam zarar ederim. Yazik daha hic kullanilmadi. Bu arada bende bir paylasim yapmak istiyorum. Asagidaki linkde Prof. Dr. Özer Kanburoğlu nun bir videosu var. Belkide yalnis birsey yapmamisimdir kimbilir...  

http://www.uzmantv.com/fotografcilikta-kullanilan-uv-filtrelerin-ozellikleri-nelerdir

Saygilar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@Skywalk bey,

Burası her tür düşünce ve yoruma saygı gösterilen bir ortamdır, ben de öyleyim.

İnternette aynı ve ayrı görüşte bunun gibi sayısız videoya rastlayabilirsiniz. 

Siz düşüncelerimizi sormuşsunuz, ben de benimkileri aktardım. Yaptığınız alışverişin yanlış olduğunu söylemedim, yalnızca gereksiz olabileceğini belirttim. Öncelikli alınacaklar listesinde son sıralarda yer alır bana göre.

Sonuçta karar ve yorum sizin.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lenslerin daha uzun ömürlü olması yönünden önemli gibi duruyor ancak ömrü ne kadar uzatır? Yani lensin cam kalitesi oldukça iyi, belki 30yıl sıkıntı yaşamazsınız. Üstelik ağır güneş ışığı altında ne kadar çekim yapıyor sunuz? Direk güneşe karşı ne kadar odak yapıyor sunuz? Ayrıca şu anki setinizi ne kadar süre kullanacaksınız? Yani fotoğraf ile fazlasıyla haşır neşir olduğunuzda makine ve lensiniz yetmeyecek gibi gelecek ve değiştireceksiniz, yani genelde böyle oluyor. Ve ya lens değiştiriyorsunuz, bu lensinizi daha az kullanmış olacaksınız yani uv ışınlarından doğal olarak korunmuş olacak. Onun yerine polarize filtre almış olsanız hem uv ışınlardan korurdu hem de bazen istenmeyen parlamaların önüne geçerdiniz. Uv filtreyi gerçekten çok pahalı ve nadide lensler için olabilir derdim. Bu gibi filtreler daha çok lensin ön kapağını kaybetmiş veya pek kullanmayan, sürekli çekim yapan kişiler kullanıyor. Maksat lensin ön camı herhangi bir darbede çizilmesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Sebahattin Demir yazdı:

@Skywalk bey,

Burası her tür düşünce ve yoruma saygı gösterilen bir ortamdır, ben de öyleyim.

İnternette aynı ve ayrı görüşte bunun gibi sayısız videoya rastlayabilirsiniz. 

Siz düşüncelerimizi sormuşsunuz, ben de benimkileri aktardım. Yaptığınız alışverişin yanlış olduğunu söylemedim, yalnızca gereksiz olabileceğini belirttim. Öncelikli alınacaklar listesinde son sıralarda yer alır bana göre.

Sonuçta karar ve yorum sizin.

Saygılar.

Sebahattin bey haklisiniz. Yorumunuz icin tesekkur ederim..

Saygilar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de tüm lenslerimde aynı markayı kullanıyorum. Filtreli ve filtresiz fotoğrafları karşılaştırdığımda, filtrenin çekim kalitesine olumlu veya olumsuz etkisini farkedemedim. Bir tek güneşe karşı çekimlerde filtrenin zararını görüyorum. Nikon 24-120 f/4 lenste, filtre takılıyken fotoğrafta daha fazla ışık yansıması oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, neehot yazdı:

Lenslerin daha uzun ömürlü olması yönünden önemli gibi duruyor ancak ömrü ne kadar uzatır? Yani lensin cam kalitesi oldukça iyi, belki 30yıl sıkıntı yaşamazsınız. Üstelik ağır güneş ışığı altında ne kadar çekim yapıyor sunuz? Direk güneşe karşı ne kadar odak yapıyor sunuz? Ayrıca şu anki setinizi ne kadar süre kullanacaksınız? Yani fotoğraf ile fazlasıyla haşır neşir olduğunuzda makine ve lensiniz yetmeyecek gibi gelecek ve değiştireceksiniz, yani genelde böyle oluyor. Ve ya lens değiştiriyorsunuz, bu lensinizi daha az kullanmış olacaksınız yani uv ışınlarından doğal olarak korunmuş olacakemoji4.png. Onun yerine polarize filtre almış olsanız hem uv ışınlardan korurdu hem de bazen istenmeyen parlamaların önüne geçerdiniz. Uv filtreyi gerçekten çok pahalı ve nadide lensler için olabilir derdim. Bu gibi filtreler daha çok lensin ön kapağını kaybetmiş veya pek kullanmayan, sürekli çekim yapan kişiler kullanıyor. Maksat lensin ön camı herhangi bir darbede çizilmesin.

Oncelikle soylemek isterimki hem forumda hemde fotografcilik konusunda cok yeniyim. Zamana ihtiyacim var dogal olarak. Insan herseyi dort dortluk bilemiyor tabiki. Lens im Nikon (AF-S 18-105mm f/3.5-5.6G VR ED DX)

Makinemde giris modeli olan Nikon D5300.. Bu seti ne kadar uzun sure kullanirim bilmiyorum. Amacim ogrenmek.

Eger ihtiyac duyarsam polarize filter da alirim. Benim ilk amacimda zaten lensimi dis etkenlerden ve zararli uv isinlarindan korumak.. Yorumun icin tesekkur ederim neehot..

Selamlar... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Turgay Seven yazdı:

Ben de tüm lenslerimde aynı markayı kullanıyorum. Filtreli ve filtresiz fotoğrafları karşılaştırdığımda, filtrenin çekim kalitesine olumlu veya olumsuz etkisini farkedemedim. Bir tek güneşe karşı çekimlerde filtrenin zararını görüyorum. Nikon 24-120 f/4 lenste, filtre takılıyken fotoğrafta daha fazla ışık yansıması oluyor.

Merhaba Turgay, oncelikle ilgi gosterip yorum yaptigin icin tesekkur ederim.. Bildigin uzere B+W bir alman markasi ve kalitesi hakkinda bircok web sitesi hemen hemen en iyisi bu diyor. Benim lensim icin uygun olan filtre B+W Digital MRC Nano XS-Pro UV filter 67mm.. Bunu aldim. Umarim bende ciddi bir kalite farki yasamam. Malum kis gunu cok fazla bir gunes yok zaten.

Ama yaz doneminde nasil olur onuda bekleyip gorecegiz..

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, Skywalk yazdı:

Oncelikle soylemek isterimki hem forumda hemde fotografcilik konusunda cok yeniyim. Zamana ihtiyacim var dogal olarak. Insan herseyi dort dortluk bilemiyor tabiki. Lens im Nikon (AF-S 18-105mm f/3.5-5.6G VR ED DX)

Makinemde giris modeli olan Nikon D5300.. Bu seti ne kadar uzun sure kullanirim bilmiyorum. Amacim ogrenmek.

Eger ihtiyac duyarsam polarize filter da alirim. Benim ilk amacimda zaten lensimi dis etkenlerden ve zararli uv isinlarindan korumak.. Yorumun icin tesekkur ederim neehot..

Selamlar... 

ben de bu hobiye d5100 18-55 ve 55-200 kit ile başladım. ben de hemen gittim uv filtre aldım. ben bu arada kapağımı herçekimden sonra kapatıp masanın üzerine dahi o şekilde koyuyorum. ama filtre de takılı :) bir zaman sonra filtre çizildi. dedim ki iyi ki filtre almışım yoksa cam çizilecekti. ama başka bir faydasını görmedim. bu sebepten dedim, darbeye karşı koruma işini polarize filtre de yapıyor ve yansıma engellemede iş de görüyor. 1 sene sonra kiti komple değiştirdim. her lensin filtre çapı da aynı değil. almayı düşündüğün şeyleri önceden sorarsan burada yardımcı olmaya çalışırız. maksat gereksiz yere extra paralar ödeme diye. bol bol fotoğraf çek, tepe tepe kullan. ışığın bol olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhabalar,

Sanırım bu ortamdaki birçok kişi bu yazacaklarımı zaten düşünmüştür, düşünmeyenler için hatırlatmak istedim:

Benim D810 gövdem ile birlikte birçok sabit ve değişken odaklı lensim mevcut. Nikon 14-24mm ve son edindiğim Sigma 85mm Art serisini saymazsak diğer lenslerim içinde en büyük filtre çaplı lensim 77mm. Paraya kıydım, 77mm çaplı "B&W Circular Polarise" ve "Hoya Variable Density 3-400" filtreleri aldım. Bununla birlikte diğer değişik filtre çaplı lenslerim için 2 adet ring adaptör aldım (tanesi 20-40TL). Dolayısıyla; 77mm çaplı tüm filtrelerimi ring adaptörleriyle tüm lenslerimde kullanabilir oldum. Böylece; her değişik filtre çaplı lensim için ayrı ayrı filtreler almak zorunda kalmadım.

Benim ayrıca Fuji XT-1 GS aynasız bir makinem daha var. Fuji lenslerimde de aynı filtreleri ring adaptörler yardımıyla problemsiz kullanıyorum.

Özetle; 2 adet kaliteli filtremi, 2 adet ring adaptör ile elimdeki tüm lenslerde kullanabiliyorum. Gelecekte 77mm veya daha düşük çaplı herhangi bir lens alırsam filtrelerimi değiştirmeye ihtiyacım yok.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.