İçeriğe git

D5600 için lens önerisi

hip0

Recommended Posts

Bir milyon farklı konu açılmıştır biliyorum ama gerçekten kararsiz kaldım ve forumdaşların değerli görüşlerine ihtiyacım var.. :/

Öğrencilik zamanımda d5000'ım vardı, sonradan satmak zorunda kaldım.

5000 serisinin bana verebilecekleri ''genel olarak'' isteklerimi karşılıyor fakat lens tercihinde devrelerim yandı. Uzun süredir kafamda 18-200 Vr2 lens vardı ama forumdaki konularda keskinliğini kaybediyor diyorlar. Doğrumu ? [Amatör olarak devam edeceğim için ilerde Şunuda alayım buda olsun böylede olsun demek istemiyorum] hani bi kere bi lens alayım Genel olarak tüm ihtiyaçlarımı karşılasın mantığındayım. 18-140 vr da mantıklı geliyor ama ne yapacam bilmiyorum. başka markaların lensleride ilgimi çekmiyor...

18-140 vr ve 18-200vr2 lens arasındayım tercihim doğrumudur ? öneriniz nedir ? Yada başka bir öneriniz varmıdır ? yada 18-200vr2 ye gerek varmı ?

Şimdiden teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar hoşgeldiniz ;

Öncelikle yazdığınız  "hani bi kere bi lens alayım Genel olarak tüm ihtiyaçlarımı karşılasın mantığındayım" cümlesi ne kadar normal gibi gözüksede yanlış aslında çünkü alduğınız lens sizin tüm ihtiyaclarını göremez. Sizin yaptığınız çekim tarzına ve içergine göre yaptıgınız işte sadece kolaylık sağlar.

Aslında çözümünüz 2 tercih arasında bellide 18-200vr2 sizin üstteki cümlenize yakın olan ve cümlenin cevabı olan lenstir.

Vr olarak işinizi görür vr lens almazsınız

açı olarak 18mm yeterlidir işinizi görür

140 degilde 200 olması tele ihtiyacınızı görür. 

yani tercihiniz fikrim olarak kesin 18-200vr2 (vr2) teknolojisi olarakda iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Kemal Öztürk Turkoy yazdı:

Merhabalar hoşgeldiniz ;

Öncelikle yazdığınız  "hani bi kere bi lens alayım Genel olarak tüm ihtiyaçlarımı karşılasın mantığındayım" cümlesi ne kadar normal gibi gözüksede yanlış aslında çünkü alduğınız lens sizin tüm ihtiyaclarını göremez. Sizin yaptığınız çekim tarzına ve içergine göre yaptıgınız işte sadece kolaylık sağlar.

Aslında çözümünüz 2 tercih arasında bellide 18-200vr2 sizin üstteki cümlenize yakın olan ve cümlenin cevabı olan lenstir.

Vr olarak işinizi görür vr lens almazsınız

açı olarak 18mm yeterlidir işinizi görür

140 degilde 200 olması tele ihtiyacınızı görür. 

yani tercihiniz fikrim olarak kesin 18-200vr2 (vr2) teknolojisi olarakda iyidir.

Peki bu lenslere hic uretilmedi desek onerebileceginiz herhangi bir lens var midir ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle güzel ve üretilmiş lensler kullanın derim. :) 

Ancak sorduğunuz soruya yanıt olarak ne çekmek ve ne yapmak istediğinizi sormak isterim ona göre yol çizmeniz en sağlıklısı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Kemal Öztürk Turkoy

Hocam telefondan yaziyorum eger imlada hatalar olursa kusura bakmayin. 

Genel olarak yaninda bi canta dolusu ekipman tasimak bana gore degil. Hosumada gitmiyor hatta yurtdisinda 5sene ogrenim gorup sirt cantasi ile mezun oldum.  Hatta bir valiz esya ile geri dondum toplanda :) tasima islerinden okadar hoslanmiyorum. Dün gece kenrockwell e bakinma sansim oldu

18-300vr2 ün ikinci versiyonunu çok övmüs oradaki abi. Odak araligini dusurmek icin 18-85vr2 ye baktim daha mi iyi olur diye ama kendi içimde bi sonuca ulasamadim. aradigim sey all in one mantiginda alabilecegimin en iyisi olmali. Hani keskinlik ve kompozisyon onemli ama arka plandaki pattern ve textureninde bi dokusu olmali diye dusunuyorum. Cok sey istedigimin farkindayim umarim okuren gulmuyorsunuzdur. :) ve istedigim seyi ifade edebilmisimdir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 DI II VC PZD Macro Lens var onuda bakabilirsiniz. Geniş Açı - Telefoto - Macro ihtiyaçlarınızı kısmen görür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 26.02.2017 at 11:25, hip0 yazdı:

@Kemal Öztürk Turkoy

Hocam telefondan yaziyorum eger imlada hatalar olursa kusura bakmayin. 

Genel olarak yaninda bi canta dolusu ekipman tasimak bana gore degil. Hosumada gitmiyor hatta yurtdisinda 5sene ogrenim gorup sirt cantasi ile mezun oldum.  Hatta bir valiz esya ile geri dondum toplanda :) tasima islerinden okadar hoslanmiyorum. Dün gece kenrockwell e bakinma sansim oldu

18-300vr2 ün ikinci versiyonunu çok övmüs oradaki abi. Odak araligini dusurmek icin 18-85vr2 ye baktim daha mi iyi olur diye ama kendi içimde bi sonuca ulasamadim. aradigim sey all in one mantiginda alabilecegimin en iyisi olmali. Hani keskinlik ve kompozisyon onemli ama arka plandaki pattern ve textureninde bi dokusu olmali diye dusunuyorum. Cok sey istedigimin farkindayim umarim okuren gulmuyorsunuzdur. :) ve istedigim seyi ifade edebilmisimdir. 

Merhabalar tekrar :)

Valla fazla uzatmadan aslında bahsettiğim gibi 18-200 vr2 AIO mantığında aslında size önerimdi benimde. Şuan için 18'den 200 gibi bir odak uzaklığına sahip olmasınız size baya bir şey kazandırır ve böyle bir makine ve mantık için kolaylıkla sizi FP anlamında bile fazlasıyla memnun edecektir.

Zülkif beyinde dediği aslında yabana atılır bir değer ve lens degil bakmanızda fayda var..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.