İçeriğe git

Nd filtre tatmin etmedi

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar 

Geçenlerde bir arkadaşımdan denemek için nd filtresini aldım. onu tatmin etmemiş . ancak renkler beni de hiç tatmin etmedi. çektiğim fotoğraflarda mavi tonunda soluk bir katman oluştuğunu gördüm. Filtreyi çinden getirtmiş. markası KnightX ND10. Bu durum filtrenin kalitesiz oluşundan mı kaynaklanıyor?

DSCfdd_5014.thumb.jpg.f1c2609b69e820471a11ec53e4113c6b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar filtreyle ilgili size iki şey söyleyebilirim. ilk olarak her ND filtrenin markaya göre kendine has vermiş olduğu bir renk var. Bazıları macenta ağırlıklı, bazıları siyah, bazıları turuncu,bazıları maviye çalar. Ancak ikinci olarak filtrenin cam ve kaplama kalitesi, filtrenin vermiş olduğu bu etkiyi en aza indirgemede yardımcı yada bilgisayarda küçük bir iki dokunuşla düzeltilebilecek seviyededir. Mümkün mertebe kaliteli filtre kullanmakta fayda var. ne ka ekmek o ka köfte misali filtreye verdiğiniz para arttıkça aldığınız sonuç doğru oranda kalite yönünden yukarı çıkıyor. ben B&W kullanıyorum ama B&W yanısıra Nisi ve Camdiox markalarını denedim. B&W kaliteli ve parasını sonuna kadar hak eden bir filtre diye düşünüyorum. Nisi ve Camdiox göreceli olarak daha ucuz ve kaliteden çok aşırı ödün verdirmeyen filtreler. ancak Çin'den satın alınacak 3-5 dolarlık filtrelerden iyi sonuç beklemek hayal kırıklığı olur. naçizane tavsiyem iyi bir filtre bulup deneyin. 

Bu arada fotoğrafa gelecek olursak evet biraz donukluk ve soğukluk var. bu fotoğrafı photoshopta açıp Camera Raw eklentisiyle Dehaze (hava buharını azaltma-sanırım Türkçesi bu) yaparsanız, sonra Clarity değerini iyice arttırıp fotoğrafın sıcaklığını arttırırsanız şu andaki halinden daha iyi bir sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hüseyin bey gerekli cevabı detaylı vermiş aslında :) Ancak söylenecek kısaca kelime olarak sorununuza Kalite farkı diyelim..

Kullandığınız ND 40 TL civarında bir filtre sizi uğraştırır başka birşey yapmaz photoshop başında ve bazen kurtarılsada büyük sıkıntı yaratacak fotoğraflarla baş başa bırakır sizi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim

İyi ki bende arkadaştan etkilenip sipariş vermemişim. Daha önce iyi kalite bir nd filtre kullanmadığım için sorunu anlayamamıştım. Cevaplarınız sayesinde sorun netleşti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çinde 12 dolara aldığım nd 1000 filtre. Markası Andoer ve camdan yapılmış. Şansımı deneyim deyip yorumlara bakarak aldım. Ürün iyi çıktı. Bunu alabilirsin şayet senin için tatmin ediciyse. Gönül ister ki gidelim bw alalım hoya alalım ama fiyatlar el yakıyor. Detaylı olarak kendim incelediğimde ise keskinlikte minimal bir kayıp çok az da kırmızıya sapma var. Her ikisi için de basit bir editing yeterli oldu. 

DSC_4840-3_1280x853.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.